Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Kolejne lipy i klony w Parku Miejskim

Jaworscy seniorzy w ramach projektu wspieranego przez Fundację Ekologiczną Zielona Akcja posadzili w Parku Miejskim około dwudziestu drzew.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

- To pierwsza terenowa akcja seniorów sadzenia drzew. Drzewa i materiały potrzebne do sadzenia pozyskaliśmy poprzez współpracę z Fundacją Ekologiczną Zielona Akcja. Robimy to, by wyciągnąć z domu, mimo panującej pogody - choć dzisiaj nie jest taka zła, seniorów, którzy chcą porobić coś na świeżym powietrzu. Integrujemy środowisko do pracy, zabawy i wspólnego działania - mówił Stanisław Hońdo, przewodniczący Jaworskiej Rady Seniorów. 

Lipy i klony w jaworskim Parku Miejskim sadziło kilkunastu seniorów, wspieranych przez przedstawicieli fundacji oraz burmistrza Emiliana Berę.

- Akcja podjęta przez Jaworską Radę Seniorów jest jedną z czterech inicjatyw na Dolnym Śląsku. Mają one miejsce w Jaworze, Złotoryi, Podgórzynie oraz Mieroszowie. Nasza inicjatywa rusza jako pierwsza. Jaworscy seniorzy znaleźli miejsce, w którym uznali, że należałoby dokonać nasadzeń. My jako Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja od wielu lat wspieramy różnego rodzaju działania różnych grup wiekowych, a w szczególności seniorów. To nie jest nasza pierwsza inicjatywa. Zachęcamy, inspirujemy do podejmowania działań w swoich społecznościach lokalnych w kierunku działań proekologicznych czy sprzyjających bioróżnorodności - podkreślała Ewa Pańczak z Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja.

Reklama

Komentarze (169)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

borus
borus30 listopada 2017 o 20:14
Więcej zieleni w mieście.
Drzewa w mieście chronią przed atakami astmy.
Jeśli w otoczeniu rosną liczne drzewa, osoby mieszkające na zanieczyszczonych obszarach miejskich są rzadziej hospitalizowane z powodu astmy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter przeanalizowali ponad 650 tys. groźnych ataków astmy z okresu 15 lat. Porównywano przypadki nagłych hospitalizacji z 26 tys. miejskich lokalizacji w Wielkiej Brytanii.
W najsilniej zanieczyszczonych rejonach związek drzew z mniejszą liczbą groźnych ataków astmy był szczególnie mocny. W stosunkowo mało zanieczyszczonych obszarach ich wpływ nie był już tak duży.
Autorzy publikacji z pisma Environment International zauważyli, że w typowym rejonie miejskim z wysokim tłem zanieczyszczenia powietrza - ok. 15 mikrogramami drobnego pyłu zawieszonego PM2,5 na m3 lub stężeniem dwutlenku azotu rzędu ok. 33 mikrogramów na m3 - 300 dodatkowych drzew na km2 wiązało się ze zmniejszeniem liczby ataków astmy o ok. 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców.
Chcieliśmy ustalić, w jaki sposób miejska roślinność może się wiązać ze stanem zdrowia układu oddechowego. Z jednej strony wiadomo bowiem, że drzewa usuwają zanieczyszczenia, które mogą wywoływać ataki astmy. Z drugiej zaś, nie dopuszczając do rozproszenia przez wiatr, prowadzą do miejscowej akumulacji pyłów zawieszonych. Oprócz tego rośliny wytwarzają alergizujące pyłki, które nasilają objawy astmy - opowiada dr Ian Alcock.
Wyniki badania pokazały, że generalnie wpływ zieleni jest korzystny. O ile jednak przestrzenie zielone i ogrody wiążą się z mniejszą liczbą hospitalizacji z powodu astmy przy mniejszym zanieczyszczeniu, o tyle z drzewami jest dokładnie odwrotnie. Możliwe, że w połączeniu z zanieczyszczeniami pyłki traw stają się bardziej alergenne, dlatego korzyści związane z obszarami zielonymi spadają ze wzrostem skażenia. Drzewa radzą zaś sobie doskonale z największymi zanieczyszczeniami.
Lubię to! 0
lokator
lokator28 listopada 2017 o 17:58
Zaniedbane podwórko może być niewielkim, kieszonkowym parkiem, a elewacja kamienicy zmieni się w zieloną ścianę pełną roślin – takie mają być efekty pilotażowego projektu Grow Green, do którego przystąpił Wrocław.
Głównym celem projektu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, umożliwiających wykorzystanie wód opadowych. Te przykładowe rozwiązania we Wrocławiu to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice, które pojawią się na Ołbinie.
Lubię to! 0
borus
borus21 listopada 2017 o 12:33
Na korzystanie z sieci ciepłowniczej mogą liczyć tylko mieszkańcy nowych bloków na osiedlach. Czy to z ciepła z ciepłowni miejskiej czy z własnej lokalnej. Wspólnoty mogą sobie zabudować własną kotłownię na gaz, ale to jest droga inwestycja.
Poczytajcie :
http://www.iko.pwr.wroc.pl/PracowDrct/Marek_Badura/1425027660-_Wytyczne_lokalizowania_kotlowni_ga.pdf
Lubię to! 0
absurd
absurdborus21 listopada 2017 o 12:40
przestać spamować, każdy ma dostęp do neta i może sobie wyczytać, że w innych miasta DA SIĘ do sieci ciepłowniczej podłączyć stare substancje mieszkaniowe, nawet te w centrum starówek (przykład Kraków)-i co najważniejsze, gminy pozyskują na to pieniądze i realizują takie inwestycje
Lubię to! 0
da się
da się20 listopada 2017 o 21:13
inne miasta sukcesywnie podłączają kolejne budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej i to w dodatku za pozyskane z zewnątrz pieniądze http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/miasto-podlaczy-cale-osiedle-do-centralnego-ogrzewania-rekordowa-inwestycja-piekar-slaskich,100485.html
Lubię to! 1
drog
drogda się21 listopada 2017 o 09:17
A co na to Burmistrz Jawora? Ma ekipę wybitnych fachowców.Widać po jakości wykonywanych robót - zwłaszcza drogowych.Nadzór techniczny na najwyższym poziomie .....
Lubię to! 2
u nas inaczej
u nas inaczejdrog21 listopada 2017 o 10:25
jak to co-walczy z zanieczyszczeniem powietrza sadząc drzewka i remontując skwerki ( http://www.jawor.pl/pl/drukuj-tresci-1408.html ) , zamiast pozyskiwać pieniądze i wymieniać źródła zanieczyszczenia-piece
Lubię to! 1
takie tam
takie tamdrog21 listopada 2017 o 10:29
nazwane jest to jako "przedsięwzięcie", podczas, gdy jest w mieście największy smog jest późną jesień, zimą, wczesną wiosna i to "przedsięwzięcie" niewiele pomoże w walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, bo w tym czasie jest okres wegetacji zieleni
Lubię to! 1
Autor
Autordrog21 listopada 2017 o 10:56
U nas inaczej i takie tam - nie łatwiej było napisać jeden komentarz tylko spamować? Ludzie palą w piecach, bo gaz jest drogi, więc nawet tak będą mogli z niego korzystać, to część z nich będzie wolała palić byle czym.
Lubię to! 2
tere fere
tere feredrog21 listopada 2017 o 11:08
gmina ma własną spółkę ciepła, więc ma wpływ na stawki cen ciepła w mieście, a tym co ich nie stać gmina może udzielać dopłat do obowiązujących stawek lub innego wsparcia poprzez MOPS, co i tak dziś robi, tylko w innej formie-pomocy finansowej i rzeczowej
Lubię to! 1
Autor
Autordrog21 listopada 2017 o 12:11
To czym uzasadnisz to, że ludzie mając dostęp do gazu i tak palą śmieciami? Jak słusznie piszesz, jest MOPS, to co jeszcze trzeba zrobić? Taka jest ich mentalność i tyle.
Lubię to! 1
proste
prostedrog21 listopada 2017 o 12:37
bo gaz jest drogi a gmina nie ma wpływu na stawki cen gazu-nie jest właścicielem gazowni, ani sieci gazowniczych
Lubię to! 0
borus
borus18 listopada 2017 o 21:20
Zainteresowanych kosztami odsyłam do : http://ujazd.com.pl/307/informacja_na_temat_budowy_osiedlowej_sieci_cieplowniczej_w_osiedlu_niewiadow.html

.............dodatkowo jak to przygotować zgodnie z URE dokumenty : https://opecgdy.com.pl/dla-klienta/podlacz-sie-do-sieci/jak-podlaczyc-sie-do-sieci-cieplnej/
Lubię to! 0
...
...borus18 listopada 2017 o 22:20
borus, zostaw to FACHOWCOM
Lubię to! 2
walka ze smogiem
walka ze smogiem18 listopada 2017 o 17:38
Sęk w tym, że trzeba na taka inwestycję zaplanować w budżecie pieniądze, bo nikt jej za darmo nie zrobi, ale po co, lepiej sadzić drzewka, remontować skwerki-to duuuużo prostsze
Lubię to! 2
nasz Jaworek
nasz Jaworek17 listopada 2017 o 20:00
W całej Polsce huczą, żeby walczyć ze smogiem poprzez wymianę źródeł zanieczyszczeń-pieców. Włodarze w wielu miastach walczą ze smogiem wymieniając w zasobach gminnych źródła ciepła-podłączając do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jawor nawet ma własną spółkę ciepła. A burmistrz walczy ze smogiem sadząc drzewka i robiąc skwerki, gdzie w sezonie, w którym jest największy smog (późna jesień, zima) i tak nie ma liści, które to zanieczyszczenie miałyby pochłaniać i filtrować powietrze.
Lubię to! 4
nowe siedlisko na zimę?
nowe siedlisko na zimę?nasz Jaworek18 listopada 2017 o 07:58
proponuję wszystkim mieszkańcom z zasmogowanego śródmieścia przeniesienie się na zimę do parku, gdzie dosadzono drzewka ;)
Lubię to! 2
emisja
emisjanasz Jaworek18 listopada 2017 o 09:43
a ile źródeł ciepła wymienił dotąd ZLK w gminnych zasobach mieszkaniowych?
Lubię to! 2
borus
borusnasz Jaworek18 listopada 2017 o 17:12
Jestem za a nawet ...
Nie jest problem wytworzenia ciepła do sieci ale największy problem z jej dostarczeniem. Widzisz realizację dostawy ciepła rurociągami do centrum , śródmieścia miasta ? Taki sam problem jest w Wrocławiu i każdym mieście.
Rurociągi musza być preizolowane - na konstrukcjach wsporczych lub w kanałach.
Zaproponuj trasy od ciepłowni do każdego budynku i sposób ich realizacji a dostaniesz NOBLA.
Lubię to! 0
problem może siedzi w czyjejś głowie
problem może siedzi w czyjejś głowieborus18 listopada 2017 o 17:20
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,112587,15838329,Plan_dla_centrum_Krakowa__Dokad_dojda_rury_z_ciepla.html
Lubię to! 2
Niedasieizm
Niedasieizmborus18 listopada 2017 o 17:32
Tekst z serii "Houston, mamy problem". Ja ja lubię słuchać takich ludzi... może lepiej zmień fachowców...
Lubię to! 2
inżynier
inżyniernasz Jaworek18 listopada 2017 o 17:17
borus-być może dla Ciebie to jest problem, ale nie dla fachowców; takie inwestycje to pikuś dla fachowca
Lubię to! 2
borus
borusinżynier18 listopada 2017 o 21:05
nie ksywuj się inżynier, bo widzę że nie posiadasz podstawowych pojęć o ciepłownictwie . Najlepiej porozmawiaj z ciepłownikami - może trochę liźniesz tej wiedzy
Lubię to! 0
bez jaj
bez jajinżynier18 listopada 2017 o 22:19
a najlepiej z tymi, co szukają rozwiązań, a nie przeszkód, albo problemów
Lubię to! 2
friend
friend13 listopada 2017 o 19:10
Czy Jawor posiada fachowców od doboru i sadzenia drzew w parkach ?
- przed wyborem gatunku należy przeprowadzić wnikliwą analizę projektowanego terenu pod kątem istniejących warunków siedliskowych, świetlnych i przestrzennych
- należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami siedliskowymi proponowanego gatunku
- w obrębie poszczególnych gatunków istnieje szereg cennych odmian o pokrojach kolumnowych,kulistych, o zmienionych barwach liści, kwiatów
Lubię to! 2
:)
:)friend14 listopada 2017 o 07:31
A kogo to tutaj obchodzi, grunt, że są seniorzy+ (niektórych być może nawet zobaczymy na listach wyborczych), są drzewka, jest Bera i kamera. Grunt też, że ostatnio głośno było o jednej samotnej lipie w Jaworze, więc pojawiły się kolejne w towarzystwie klonów-i już tamta nie jest samotna.
Lubię to! 2
Hans
Hans12 listopada 2017 o 20:00
Leki-musisz je brać, nie możesz o nich zapominać. Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Lubię to! 3
Hołd pruski
Hołd pruski12 listopada 2017 o 19:08
Podczas uroczystości 11 listopada p. Michał Pancewicz potwierdził odznaczenie dla burmistrza Jawora Emiliana Bery.

Brązowy krzyż zasługi na wniosek Michała Pancewicza z Ligii Ochrony Przyrody w Polsce burmistrz Jawora odbierze najprawdopodobniej już w grudniu. Gratulujemy.
Lubię to! 0
to prawda?
to prawda?Hołd pruski12 listopada 2017 o 19:35
słyszałem, że będzie go odbierał razem z Tuskiem za zasługi dla kraju
Lubię to! 1
tytus
tytusto prawda?12 listopada 2017 o 19:37
Ciężko stwierdzić... przecież władzy nigdy nie ma w Jaworze, więc nie wiadomo komu co dają
Lubię to! 3
kogo?
kogo?Hołd pruski12 listopada 2017 o 19:45
jakiej władzy nie ma nigdy w Jaworze?
Lubię to! 1
Reklama
Papa
Papa12 listopada 2017 o 12:31
Czego to już Emyljan nie robi by zaistnieć medialnie....niedługo będzie strach otworzyć konserwe...nasz lokalny SUPERBERAMEN...drzewa sadzi...tekstem kadzi...fleszem czesto oślepia...wszystkich czynności się czepia by głosy mu wyszły nie włosy...by zaistnieć wszystkiego się chwyta by trwać jak najbliżej koryta...trzeba mu szykować wieniec na pożegnanie i rozpocząć Ratusza szczyszczanie.
Lubię to! 1
realista
realistaPapa12 listopada 2017 o 13:30
To czyszczenie już znamy z mediów, dzięki za taką zmianę wolę już to co jest
Lubię to! 1
ślepak
ślepakrealista12 listopada 2017 o 13:37
jak cię oślepia to nie patrz
Lubię to! 5
bezstronny
bezstronnyrealista14 listopada 2017 o 07:52
realisto, totalna opozycja już próbowała straszyć ludzi PIS-em, ale nie zadziałało, przy tym sama wyszła na agresora. Zobacz też co działo i co się dzieje tam, gdzie rządzi PO-w Warszawce HGW i jej afery reprywatyzacyjne, w Jaworze EB i jego kontrowersyjna polityka kadrowa, "konsumpcyjny" budżet-inwestycyjnie jesteśmy na szarym końcu, gminne kamienice i zabytki straszą wyglądem, zamiast remontów i wymiany piecy, sadzenie drzewek, brak realizacji obietnic wyborczych a 3 letni budżet "skonsumowany" m.in. na wysokie wydatki na wynagrodzenia dla "swoich", wysokobudżetowe imprezy i igrzyska, wysokie wydatki na reprezentację i promocję-PR, wywiady i reportaże nt. cudzych działań i inwestycji, itp.
Lubię to! 2
jawor
jawor12 listopada 2017 o 12:15
boże, tragedia w tym Jaworze, burmistrz powinien wymienić kadrę albo sam się wymienić
Lubię to! 4
odp
odpjawor12 listopada 2017 o 13:27
sam się wymień, zazdrośniku
Lubię to! 2
zirytowany
zirytowany12 listopada 2017 o 12:09
sprawdzić urzędowo czy wszyscy jego dyrektorzy i kierownicy mają matury i skończone studia bo jak mi wiadomo to osoby bez przygotowania do zaowdu
Lubię to! 3
beck
beckzirytowany12 listopada 2017 o 13:34
coś wiesz czy znowu szczujesz, niby jesteś zaciekawiony czy tylko insynuujesz
Lubię to! 1
apolityczny
apolityczny11 listopada 2017 o 21:14
Pani Poseł Witek powinna postawić na dialog z lokalnym środowiskiem, mieszkańcami, budowanie współpracy, w przeciwnym razie totalna opozycje będzie jedyną lokalnie dostępną dla mieszkańców opcją.
Lubię to! 2
pawelek
pawelekapolityczny11 listopada 2017 o 21:55
a niech se siedzi w tej warsiawce, nikomu nie jest tu potrzebna
Lubię to! 2
elektorat
elektoratpawelek11 listopada 2017 o 22:50
Tylko jeśli chce siedzieć w tej Warszawce, to właśnie powinna tu na dole rozmawiać z ludźmi, bo kto ją wybierze do tej Warszawki, jak nie uzyska odpowiedniej liczny głosów? Tutaj widać, że mocno zabiega się o "przychylność" wyborców i nawet zauważalne jest, że ludzie dotychczas o poglądach zbliżonych do PIS coraz częściej są widywani w środowisku zbliżonym do PO. Legnicki poseł z PO jest tu częstym gościem ostatnio.
Lubię to! 2
nie ładnie
nie ładniepawelek11 listopada 2017 o 22:53
pawelku, lesio, czy jak ci tam naprawdę-jak tak możesz mówić, że nie jest tu nikomu potrzebna, na pewno ktoś ja tu potrzebuje
Lubię to! 3
cywil
cywilpawelek12 listopada 2017 o 13:31
brawo pawelek, jestem ZA
Lubię to! 1
lokalny
lokalnyapolityczny11 listopada 2017 o 22:08
Prezes nawoływał do budowania współpracy z lokalnym środowiskiem, dialogu, przekonywania, pozyskiwania nowych głosów poparcia.
Lubię to! 2
pawelek
paweleklokalny11 listopada 2017 o 22:22
prezes to se moze kota glaskac na zoliborzu
Lubię to! 0
opolak
opolak11 listopada 2017 o 17:13
Ile kosztuje zdrowie, życie człowieka?

Decyzje o konieczności wycinek drzew powinni wydawać dendrolodzy.
Problem w całym kraju. Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?
Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Kasztanowce przy drogach stanowią zagrożenie dla samochodów - kasztany pod kołami to kolizje.
Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?
Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast?
Drzewa w parkach, lasach, puszczach.

Odpowiedzialny za wszystko w obrębie miasta jest Burmistrz , Prezydent Miasta.
Lubię to! 0
odpowiedzialność karna
odpowiedzialność karnaopolak11 listopada 2017 o 17:57
Wszyscy to wiedzą, tak samo burmistrz odpowiada za ludzkie zdrowie i życie w wyniku zaniedbań w remoncie gminnej substancji mieszkaniowej czy gminnych zabytków. Zarządca przyjmuje bowiem na siebie zobowiązanie do utrzymania nieruchomości w należytym stanie. Przede wszystkim powinien zapewnić należyty stan techniczny nieruchomości – przeprowadzać niezbędne przeglądy, konieczne remonty, wykonywać zalecenia nadzoru budowlanego. Inaczej mówiąc – musi dbać, by zarządzana przez niego nieruchomość nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Przy czym nie chodzi tu tylko o mieszkańców, ale także o osoby trzecie, które z nieruchomości korzystają, a nawet przechodzą obok niej. Jeśli cokolwiek się stanie, musi udostępnić na żądanie uprawnionych organów wszelką niezbędną dokumentację potwierdzającą, że należycie wypełniał wszelkie obowiązki.
Lubię to! 3
opolak
opolakodpowiedzialność karna12 listopada 2017 o 08:51
A co na to Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Jaworze? Chyba są przeciwni wycinaniu zagrażających drzew i korygowaniu koron drzew
Lubię to! 0
akcja
akcja11 listopada 2017 o 13:02
a ja czekam na akcje remontu gminnych kamienic i zabytków
Lubię to! 3
#
#akcja11 listopada 2017 o 15:53
typowa postawa wiecznie jęczącego i niezadowolonego . JA CZEKAM. A później będę krytykował i narzekał. A może inaczej .Pokaż co dotąd zrobiłeś. Śmiało nie wstydź się.Nie będziemy pękać ze śmiechu.
Lubię to! 3
$
$akcja11 listopada 2017 o 16:04
wyluzuj "#", jaworzanie na burmistrza wybrali Berę, a nie "akcje", to Bera im naobiecywał tych remontów, dostał od jaworzan wysoką miesięczna pensję i do dyspozycji gminny budżet, więc jaworzanie mają prawo oczekiwać na "akcję" remontów gminnych kamienic i zabytków
Lubię to! 3
o prawda
o prawdaakcja11 listopada 2017 o 16:07
ani słówkiem nie wspomniał, że jak go wybiorą, to zamiast remontować, będzie zadrzewiał Jawor
Lubię to! 3
akcja
akcja11 listopada 2017 o 12:27
Skoro seniorzy chcą sadzić drzewa, to niech sobie sadzą, a robienie z tego wielkiego mi halo i pokazywanie wszystkim jest dla mnie dziwne. Większość ludzi u siebie w ogrodach i na działkach sadzi drzewka i larum z tego nie robią, nie biega za mini fotopstryk.
Lubię to! 2
opolak
opolakakcja11 listopada 2017 o 14:11
Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany
Lubię to! 0
Jaworzanin
Jaworzanin11 listopada 2017 o 10:54
nie podoba ci się baranie jeden z drugim to co robią inni , więc POKAŻ SAM co potrafisz.Bo na razie twoje zaangażowanie w sprawy miasta ogranicza się do siedzenia przed kompem ,pierdzenia w stołek i krytykowania wszystkiego i wszystkich którzy chcą i robią cokolwiek dla tego miasta. Chciałbym podziękować wszystkim , i młodym i starszym którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do rozwoju lub upiększania naszego miasta. Tak trzymać !!. I nie zwracajcie uwagę na wiecznie stękających i wrednych , bo ich nic nigdy nie zadowoli i zawsze znajdą powód ,żeby komuś dowalić.
Lubię to! 4
działkowicz
działkowiczJaworzanin11 listopada 2017 o 12:20
po pierwsze, to nie obrażaj ludzi, a po drugie, to że ktoś zasadził drzewo w parku pełnym drzew, o które nie ma komu dbać, a nie u siebie na działce-jak to robi większość jaworskich ogrodników i działkowców-nie czyni ich działań wyjątkowych
Lubię to! 2
kpw?
kpw?Jaworzanin11 listopada 2017 o 12:24
miasto wcale nie pięknieje, bo gminne budynki jakie obdrapane były, takie są, jaworzanie nie oczekiwali i nie oczekują w wmieście więcej drzew, a więcej remontów
Lubię to! 3
ruina
ruinaJaworzanin11 listopada 2017 o 16:10
Jaworzaninie, chyba w głowie Ci pięknieję. Rozglądnij się dookoła, jak wyglądają gminne kamienice, gminny zabytkowy zamek. Nie wiem, jaki jest Twój poziom estetyki, ale na pewno daleki od standardu.
Lubię to! 5
do Jaworzanina
do JaworzaninaJaworzanin11 listopada 2017 o 20:52
Leki - musisz je brać, nie wolno Ci o nich zapominać bo głupoty gadasz, siejesz mowę nienawiści.
Lubię to! 2
anna
annado Jaworzanina12 listopada 2017 o 09:32
nareszcie Jaworzanin napisał prawdę. A prawda boli.Sadzenie drzew ,dbanie o nasze dobro wspólne.Tak postępuje prawdziwy patriota. I tak trzymać.Nie zwracajcie uwagi na tych co gryzą po kostkach.Jestem z Wami.
Lubię to! 1
żenua
żenuado Jaworzanina12 listopada 2017 o 09:37
anno, mów za siebie, bo wg mnie patriotyzm nie objawia się w sadzeniu drzew w parku pełnym drzew, o które nie ma komu dbać, a zwłaszcza akcja sadzenia pod okiem kamery i fotopstryków.
Lubię to! 2
mieszkaniec
mieszkaniecdo Jaworzanina12 listopada 2017 o 09:44
do żenua . A o patriotyźmie lokalnym słyszałeś? Widać, że nie. Kamery? I co z tego?
Sadzenie nowych drzew jest potrzebne. A ty co zrobiłeś/-aś osobiście dla naszego miasta? Co wymiernego?
Lubię to! 1
do mieszkańca
do mieszkańcado Jaworzanina12 listopada 2017 o 09:52
Człowieku, czy Ty wiesz, ile drzew corocznie sadzą jaworzanie, tylko robią to nie publicznie? Niestety, ale ja taką formę odbieram w kategorii czyjegoś PR-u.
Lubię to! 2
lokalny partiota
lokalny partiotado Jaworzanina12 listopada 2017 o 10:01
mieszkańcu, powiadasz patriotyzm lokalny? Hmm, to chyba o nim zapomniał p.Bera, gdy jako nowy gospodarz miasta zwalnia swoich lokalnych bezpartyjnych mieszkańców, a na ich miejsca zatrudnia ludzi z poza naszego lokalnego środowiska, powiązanych z nim rodzinnie, czy politycznie. Pochwal się też co takiego Ty zrobiłeś dla naszej małej Ojczyzny?
Lubię to! 4
dylematy lokalnego patrioty
dylematy lokalnego patriotydo Jaworzanina12 listopada 2017 o 10:48
Czy to przypadek, że zatrudniona w jaworskim ratuszu Monika Żmijewska (zd. Markiewicz) ze Strzegomia, jako osobisty doradca burmistrza, a potem sekretarz, zgłoszona była przez KW Wspólnotę Samorządową Ziemi Świdnickiej do Miejskiej Komisji Wyborczej w Strzegomiu powołanej załącznikiem 32 do Postanowienia Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu z dnia 22 września 2014 r.? ( http://docplayer.pl/27115337-Postanowienie-komisarza-wyborczego-w-walbrzychu-z-dnia-22-wrzesnia-2014-r-w-sprawie-powolania-terytorialnych-komisji-wyborczych.html ) Czy to przypadek, że Monika Żmijewska odpowiadała za kontakty z mediami Lecha Markiewicza starającego się bezskutecznie o reelekcję na burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza ze Strzegomia, aktywnie działającego we WS Ziemi Świdnickiej ( http://strzegomiak.pl/artykul.php?id=3918 ) Czy to przypadek, że Monika Żmijewska odpowiadała też za wizerunek PR Emiliana Bery? (http://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/jawor/2894-urzad-miasta-ma-nowego-sekretarza ) Czy to przypadek, że aktywnie działająca we WS Ziemi Świdnickiej Lilla Gruntkowska, obecnie prawnie obsługuje jaworską gminę i jednostki podległe? Czy to przypadek, że po przegranych wyborach w powiecie świdnickim, Świdnicy i Strzegomiu w jaworskim urzędzie pojawiła się Izabela Sozańska, która pracowała w strzegomskim urzędzie za Lecha Markiewicza oraz Waldemar Brykalski-Rzecznik WS Ziemi Świdnickiej? ( http://wspolnotasamorzadowa.org/ ) Czy to przypadek, że w jaworskim urzędzie pracuje Tomasz Kościów, który ze WS Ziemi Świdnickiej z okręgu 1 kandydował do rady powiatu świdnickiego? ( http://swidnica24.pl/sa-kandydaci-z-castingu-2/ ) Czy o przypadek, że były asystent w biurze Piotra Borysa z PO-Jakub Jagiełło ze Świerzawy pracuje w jaworskim wydziale promocji? ( https://www.goldenline.pl/jakub-jagiello2/ )
Lubię to! 4
?
?do Jaworzanina12 listopada 2017 o 11:06
Jak to jest, że jaworski burmistrz współorganizuje w jaworskim Sądzie Rejonowym (w którym zatrudniona jest Katarzyna KOŚCIÓW-Kowalska), Dni Wymiaru Sprawiedliwości, choć zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości nie mieszczą się w zadaniach gminy, ani burmistrza i podlegają pod Ministra Sprawiedliwości? ( http://www.jawor.pl/pl/aktualnosc-4828.html http://faktyjawor.pl/2017/05/18/23-maja-miedzynarodowy-dzien-wymiaru-sprawiedliwosci/ )
Lubię to! 1
przypadek
przypadekdo Jaworzanina12 listopada 2017 o 13:44
czy to przypadek , że siedzisz i smarujesz na forum ludzi z imienia i nazwiska - nie sadzę
Lubię to! 2
prawda
prawdado Jaworzanina12 listopada 2017 o 14:49
imię i nazwisko funkcjonariusza publicznego, czy kandydata na takiego funkcjonariusza, nie jest tajemnicą, a informacje te dostępne są w ogólnodostępnej sieci
Lubię to! 3
taki patriotyzm
taki patriotyzmdo Jaworzanina12 listopada 2017 o 14:53
to tylko czubek góry lodowej, bo zamiejscowych osób pojawiło się w gminie i jej jednostkach znacznie więcej
Lubię to! 3
"
"11 listopada 2017 o 09:16
Burmistrz chce zamienić Jawor w jakąś puszczę, rezerwat tu stworzyć jakiś, czy co? A nie skuteczniej walczyć ze smogiem w mieście likwidując źródła zanieczyszczeń? Przecież w okresie, gdy jest największy smog-zimą i tak drzewa nie mają liści, które pochłaniały by to zanieczyszczenie. Ile przez ostatnie 3 lata ZLK wymienił źródeł ogrzewania w zasobach gminnych?
Lubię to! 2
żubr
żubr"11 listopada 2017 o 12:30
A może chce zasłonić zielenią obdrapane mury? Koło gminnego zamku w takim razie przydałby się park. Zastanawia mnie tylko, jak człowiek wrażliwy na estetykę w mieście może spokojnie patrzeć na obdrapane gminne budynki?
Lubię to! 2
akcja zieleń
akcja zieleń11 listopada 2017 o 08:44
mam pomysł, niech burmistrz policzy, ile jeszcze tych drzew brakuje w mieście, zbierzemy się, zasadzimy je i burmistrz może wtedy będzie już mógł wziąć się za remonty w mieście?
Lubię to! 2
Reklama
Coś tu nie gra
Coś tu nie gra11 listopada 2017 o 06:19
Jeśli drzewa są własnością fundacji, to co tam robi burmistrz w godzinach pracy razem z kierowcą i pracownikiem urzędu od promocji burmistrza?
Lubię to! 5
fotopstryk
fotopstrykCoś tu nie gra11 listopada 2017 o 09:21
może to była jakaś sesja zdjęciowa? były już zdjęcia w polu, teraz są w parku
Lubię to! 2
opolak
opolak10 listopada 2017 o 22:23
W Jaworze są dwa parki z drzewami sadzonymi przez Niemców. Dlaczego nie tworzy się nowych parków przy osiedlach? Wtedy mielibyście okazje posadzić drzewa a nie wyśmiewać się z emerytów. W mieście mnóstwo starych poniszczonych drzew przez wichury, bo nikt nie dba o ich wygląd. Nikt nie koryguje korony. Nie likwiduje się chwastu drzewnego czyli topól zagrażających bezpieczeństwu. Wykażcie się a nie krytykujcie.
Lubię to! 2
helo
heloopolak10 listopada 2017 o 22:26
czy Ty sam siebie słyszysz? mówisz o sadzeniu nowych drzew a jednocześnie mówisz, że nie ma komu dbać o te drzewa, które już są
Lubię to! 3
opolak
opolakhelo11 listopada 2017 o 08:36
To już rola Burmistrza i dendrologa
Lubię to! 2
dendrolog
dendrologhelo11 listopada 2017 o 08:50
dendrologa nająć musi burmistrz, nikt za darmo tego nie zrobi
Lubię to! 2
tubylec
tubylecopolak10 listopada 2017 o 22:30
a opolak najlepiej wie, co się dzieje w Jaworze?
Lubię to! 3
opolak
opolaktubylec11 listopada 2017 o 08:35
Codziennie zaglądam na jawor24h
Lubię to! 0
friend
friend10 listopada 2017 o 16:38
friend>inny punt widzenia

Urodziło Ci się dziecko? Zasadź mu drzewo we Wrocławiu
Wrocław wzbogaci się o kilkaset drzew. Te zarówno w tym, jak i w przyszłym roku zasadzą rodzice z Wrocławia. Wszystko w ramach akcji Wrośnij we Wrocław, której inicjatorem jest radny z SLD Dominik Kłosowski.
Inicjatorzy akcji WROśnij szukają rodziców, którzy chcą posadzić drzewa dla swoich nowo narodzonych dzieci. 18 lip trafi w ręce zainteresowanych, którzy już za tydzień posadzą je na Wzgórzu Gajowickim. Ale to dopiero początek. W przyszłorocznym budżecie miasta zapewniono pieniądze na aż 400 drzew.
- Każde drzewo będzie miało tabliczkę, na której będzie widniało imię i data urodzenia jego właściciela - mówi pomysłodawca Dominik Kłosowski:
Pomysł ma zachęcić mieszkańców do dbania o środowisko, a także pomóc Wrocławiowi w zostaniu Zieloną Stolicą Europy. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w akcji proszeni są o kontakt przez stronę facebookową WROśnij we Wrocław. Akcję sadzenia drzew zaplanowano na 18 listopada o godzinie 10.00.
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/72244/Urodzilo-Ci-sie-dziecko-Zasadz-mu-drzewo-we-Wroclawiu
Lubię to! 0
yyy
yyyfriend10 listopada 2017 o 16:52
to tym emerytom urodziły się dzieci?
Lubię to! 4
friend
friendyyy10 listopada 2017 o 18:23
A ile masz dzieci? Ile posadzisz drzew?
Lubię to! 0
luz
luzyyy10 listopada 2017 o 19:45
friend, kiedy do Cienie dotrze, że ludzie mają różne poglądy na wiele rzeczy i różne potrzeby i że nie każdy odczuwa potrzebę sadzenia drzewka?
Lubię to! 3
real
realyyy10 listopada 2017 o 19:47
friend nakręcił się jakąś akcja i nie przyjmuje do wiadomości, że nie każdego to rusza
Lubię to! 3
nuuuda
nuuuda9 listopada 2017 o 21:43
faktycznie powiało nudą, ile można czytać o sadzeniu drzewek, krzaczków i rabatek
Lubię to! 4
szary
szary9 listopada 2017 o 21:36
Na zdjęciach widzę kilku byłych i potencjalnych radnych. Czyżby a Jaworze kampania wyborcza też już się rozpoczęła?
Lubię to! 5
;)
;)szary10 listopada 2017 o 19:48
nieoficjalna kampanię wyborcza uważam za otwartą
Lubię to! 3
jaworzanka
jaworzanka9 listopada 2017 o 21:01
I bardzo dobrze, że posadzili te drzewka, a nudziarze we wszystkim dopatrują się czegoś złego, bo taka ,,uroda' nudziarzy. Te typy tak mają.
Lubię to! 5
&
&jaworzanka9 listopada 2017 o 21:18
No tak, zwłaszcza w parku brakowało drzew, a te co już tam rosną zadbane i wypielęgnowane. Szczerze? Dla mnie to jest całkowicie obojętne, że ktoś sadzi sobie drzewka, skoro czuje taka potrzebę, wyzwanie lub samorealizuje się przez to. Była jedna lipa, o której pisano, to teraz jest lip więcej, ot i cała historia.
Lubię to! 4
olek
olek&9 listopada 2017 o 23:48
A może tak najpierw zadbać o istniejący drzewostan i stan parku np. park pokoju woła o pomstę do nieba
Lubię to! 3
lipa
lipajaworzanka9 listopada 2017 o 21:27
może i niedługo miasto zmieni nazwę z Jawor na Lipny Jawor...
Lubię to! 4
działkowiec
działkowiec9 listopada 2017 o 20:57
tematy zastępcze, na działkach to codzienność
Lubię to! 3
Nudziarz
Nudziarz9 listopada 2017 o 20:57
Nudy na tym portalu od jakiegoś czasu.
Lubię to! 6
co się zmieniło?
co się zmieniło?Nudziarz9 listopada 2017 o 20:58
a z czego to się bierze?
Lubię to! 3
friend
friend9 listopada 2017 o 19:09
Każde nowo nasadzone drzewko powinno mieć tabliczkę z imieniem opiekuna, który będzie o nie dbał przez kilka lat
Lubię to! 1
cicho
cichofriend9 listopada 2017 o 19:24
Obyś nie wypowiedział tego w złą godzinę. A wyobrażasz sobie w całym tabliczki z napisem Burmistrz Miasta Emilian Bera, bo burmistrz odpowiada za stan zieleni w gminie?
Lubię to! 4
masakra
masakrafriend9 listopada 2017 o 19:27
friend, co Ty gadasz, toż to seppuku można by popełnić, gdy gdzie nie spojrzysz, tam tabliczka z nazwiskiem
Lubię to! 3
friend
friendmasakra9 listopada 2017 o 20:26
Wiem , że chyba ukończyłeś szkołę podstawową ale czytać nie umiesz

imię to nie nazwisko
Lubię to! 0
masakra
masakramasakra9 listopada 2017 o 20:42
chcesz powiedzieć, że drzewa w mieście miały by mieć imiona, czy że np. wszyscy Janowie mieliby odpowiadać za posadzone drzewo przy którym jest tabliczka z tym imieniem?
Lubię to! 3
friend
friendmasakra10 listopada 2017 o 06:22
Iloma drzewkami opiekujesz się?
Czy tylko umiesz klikać w klawiaturę? Każdy kto poczuwałby się za opiekę chodziłby koło niego. Jeżeli chcesz weź sobie ich więcej
Lubię to! 1
do friend
do friendmasakra10 listopada 2017 o 07:39
A po co mam się opiekować jakimś drzewkiem? od opieki nad lasami są Lasy Państwowe i jego pracownicy, a nad parkami burmistrz i jego służby.
Lubię to! 3
friend
friendfriend10 listopada 2017 o 13:16
Rzeczywiście dobra ksywka masakra , bo masakrycznie myśli o zieleni i sam nie przyczynia się do jej przybywania
Lubię to! 0
inny punt widzenia
inny punt widzeniafriend10 listopada 2017 o 13:27
friend, to że Ty być może przyczyniasz się do przybywania drzew w parku, nie oznacza, że ktoś, kto tego nie robi, bo uważa, ze tam jest wystarczająco dużo drzew, a ich i tak nie ma komu o nie dbać (przycinać, pielęgnować, usuwać połamane gałęzie, grabić spadłe liście, itp.), nie oznacza, że ktoś jest zły, tylko dlatego, że ma własne zdanie na ten temat, inne od Ciebie. Ja się akurat w tym temacie zgadzam z "masakra" całkowicie.
Lubię to! 3
kk
kk9 listopada 2017 o 17:48
Prawo wymienia szczególne przestępstwo-korupcji wyborczej (art. 250a KK). Szczególność tego procederu polega na tym, że to funkcjonariusz publiczny oferuje korzyści w zamian za poparcie dla siebie, a "zwykły, szary człowiek" z tych korzyści korzysta. Mogą to być przeróżne sytuacje. Od najbardziej prymitywnych: zdobywania przychylności wyborców dzięki suto zastawionym stołom, aż to szczególnych obietnic pracy, awansu, zleceń, załatwienia sprawy. Osoba, która oddaje głos wyborczy "przehandlowuje" swoje poparcie w zamian za określone korzyści majątkowe lub osobiste.
Lubię to! 5
gdzie granica?
gdzie granica?kk9 listopada 2017 o 20:53
Czy chodzenie po mieście ze zasponsorowanymi przez polityków rogalikami i częstowanie nimi mieszkańców, to już się pod to łapie, czy jeszcze nie?
Lubię to! 4
Reklama
pytanie o otrzymanie orderu przez E.B.
pytanie o otrzymanie orderu przez E.B.9 listopada 2017 o 17:45
Pani Minister Elżbieto Witek! Czy to prawda, że Emilian Bera lokalny polityk PO i były współpracownik polityków tej partii (uczestniczący w kampanii B.Komorowskiego) otrzyma 11 listopada Brązowy Krzyż Zasługi dla Rzeczypospolitej od Prezydenta RP Andrzeja Dudy? Pismo społeczne z podobnym zapytaniem poszło do Prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta Dudy? Jeżeli tak to za jakie zasługi i czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom?

Lubię to! 7
PO
POpytanie o otrzymanie orderu przez E.B.9 listopada 2017 o 19:55
jaki były? przecież 21.10.2017r. był na Krajowej Konwencji Platformy Obywatelskiej w Łodzi
Lubię to! 6
HIPOKRYZJA RAZEM
HIPOKRYZJA RAZEM9 listopada 2017 o 17:44
ZAPRASZAMY NA MSZĘ ŚW. 11.11. DO PIERWSZYCH ŁAWEK -KAMPANIĘ WYBORCZĄ CZAS ZACZĄĆ.....
Lubię to! 2
Irek
Irek9 listopada 2017 o 16:16
ci emeryci to masa wyborcza, jeszcze trochę ciastek na sw.MarciNA I WYBORY WYGRANE
Lubię to! 2
przetarg
przetargIrek9 listopada 2017 o 17:31
przestań, za ciastka? przecież każdy następny burmistrz jeszcze więcej im może obiecać i dać, katalog senior+ nie ma limitu
Lubię to! 3
brzytwa tonącego
brzytwa tonącegoIrek9 listopada 2017 o 18:58
a to nie jest przypadkiem tak, że jak ktoś wie, że nie jest w stanie wywiązać się z obietnic, to stara się pozyskać choć część elektoratu socjalnego?
Lubię to! 4
do Irka
do IrkaIrek9 listopada 2017 o 19:00
czyli konsumpcji c.d.?
Lubię to! 4
elektorat
elektoratIrek10 listopada 2017 o 07:53
Dopóki zwykli, szarzy Polacy nie będą godnie zarabiać i nie będą mieć godnych emerytur, dopóty największy elektorat, to będzie elektorat socjalny, który w wyborach będzie kierował się tym, kto mu więcej chce dać. A ten póki co stanowi największą grupę wyborczą i większość nie należy do żadnej partii. W Polsce frekwencja wyborcza oscyluje w granicach 40%, a to oznacza, że zdecydowana większość Polaków-ponad 60% jest do "zagospodarowania".
Lubię to! 3
AK 47
AK 47Irek10 listopada 2017 o 09:58
Irek czy Michał . . Każde środowisko można nazwać masą wyborczą lub w inny sposób ubliżyć.Ja szanuję swoich rodziców i osoby starsze, i nie pozwolę , żeby ktoś się o nich wypowiadał w ten sposób.Ty widocznie masz inaczej.Jeżeli twoi rodzice za parę ciastek są gotowi zmienić swoje poglądy to ich sprawa .Jestem w stanie to zrozumieć.Tylko musisz zrozumieć ,że nie dotyczy to wszystkich osób starszych.
Lubię to! 4
realista
realistaIrek10 listopada 2017 o 10:20
Moja sąsiadka mówi wprost, że zapisuje się gdzie tylko się da i chodzi na spotkania, bo ma niską emeryturę i nie stać jej na wiele rzeczy, a tak może skorzysta z jakiejś wycieczki albo innych bonusów z gminy, bo gmina przekazuje na organizacje pozarządowe pieniądze. Ponoć też karta seniora jakieś upusty daje. Główną motywacją jak się okazuje są bariery finansowe, na jakie napotykają się emeryci w dostępie do rzeczy.
Lubię to! 3
"masa"
"masa"Irek10 listopada 2017 o 10:40
Niestety, ubóstwo społeczeństwa tworzy tzw. elektorat socjalny, który jest łatwy do "kupienia"-przeważnie popiera tego, kto mu w danej chwili więcej oferuje, podchodząc do tego, że wybiera tego, ktoś wstawi się za nim i jego potrzebami. To naturalne z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia zjawisko.
Lubię to! 3
#
#9 listopada 2017 o 11:16
terefre .Od kiedy pamiętam kandydat na burmistrza z PIS zawsze był wyłaniany tuż przed wyborami.Widocznie taka tradycja . A ,że ci śmierdzi .Też jestem za tym ,żeby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach odchody z chodnika.Każdemu może się zdarzyć wdepnąć.
Lubię to! 8
Terefre
Terefre9 listopada 2017 o 10:07
Coś mi śmierdzi w tym Jaworze. Żeby stwierdzić co się dzieje wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na dwa pytania:
1) dlaczego pomimo, że do wyborów samorządowych jest już niecały rok, to brak jest kandydata PiS na stanowisko Burmistrza ?;
2) dlaczego portal Jawor24h.pl tak radykalnie zmienił swoje nastawienie do obecnego Burmistrza, wcześniej był bardzo krytyczny obecnie jest bardzo przychylny ?
Lubię to! 4
realista
realista9 listopada 2017 o 08:18
każdy robi to, co potrafi, za tej kadencji przybędzie w mieście drzew i skwerków, sporo pieniędzy z miejskiej kasy pójdzie tez na imprezy, igrzyska, reprezentację i promocję
Lubię to! 6
; )
; )realista9 listopada 2017 o 08:28
po burmistrzu zostanie też dużo zdjęć, filmików i wywiadów
Lubię to! 7
RW
RW; )9 listopada 2017 o 09:34
Ale czy to dla mieszkańców jest jakaś korzyść?
Lubię to! 4
kolejna "wielka inwestycja"
kolejna "wielka inwestycja"9 listopada 2017 o 08:05
Szumnie zapowiadane w mediach społecznościowych spotkanie z mieszkańcami pn. "Wspólnie projektujemy, wspólnie budujemy" zakończyło się jakże owocnymi wnioskami. Na osiedlu Metalowców powstanie- UWAGA .... - SKWER. Jeśli mam być szczery, a znam sytuację tego osiedla, to tam najbardziej potrzebne są miejsca parkingowe, a nie kolejny skwer. No ale przed wyborami coś zrobić trzeba, a gdy w kasie niewiele zostało, to jak już kiedyś powiedział burmistrz: "Dziś wydatki budżetu Jawora to ok. 80 mln zł, z czego budżet inwestycyjny to 4,9 mln zł. - Za te pieniądze mogę jedynie zrobić skwerek i trochę chodników". No ale żeby tak przez całą kadencję?
Lubię to! 8
eee
eeekolejna "wielka inwestycja"9 listopada 2017 o 08:14
no nie przesadzaj, za to można jeszcze zatrudnić swoich ludzi z poza miasta
Lubię to! 6
ala
alaeee9 listopada 2017 o 17:47
i można im wypłacac ryczałt za dojazdy?
Lubię to! 4
prawnie
prawnieeee9 listopada 2017 o 18:01
Prywatny pracodawca może przyznawać różne bonusy swoim pracownikom-to jego majątek i on decyduje co chce z nim zrobić, ale pracodawca samorządowy z publicznych pieniędzy może przyznawać tylko to, na co ustawodawca pozwala, bo burmistrz, jako funkcjonariusz publicznych musi działać na podstawie wyraźnie określonej normy kompetencyjnej (zgodnie z prawem i w granicach prawa-stanowi o tym art. 7 Konstytucji PR), w przeciwnym przypadku nadużył by swoje uprawnienia, a to już jest czyn karalny (art. 231 kk). Tak więc, skoro ustawodawca w żadnym przepisie nie wskazał, że pracownikowi można przyznać ryczałt na dojazdy do pracy, a jedynie na jazdy lokalne, to burmistrz nie ma podstaw prawnych a tym samym uprawnień, aby pracownikom takie ryczałty przyznać.
Lubię to! 2
prawnie
prawnieeee9 listopada 2017 o 18:06
Jazda lokalna, to jazda w granicach miasta. Na każdy wyjazd poza miasto pracownik musi otrzymać delegację służbową, ale ta musi być związana z realizacją jego obowiązków służbowych, a nie dojazdem z miejsca zamieszkania do pracy i z pracy do miejsca zamieszkania, bo za ten czas pracodawca nie płaci wynagrodzenia, czyli w tym czasie pracownik nie świadczy pracy. W związku z dojazdem do pracy poza miejscem zamieszkania pracownikom przysługują zwiększone koszty uzyskania przychodu.
Lubię to! 3
działkowicz
działkowicz9 listopada 2017 o 07:49
Seniorzy żadnej pracy się nie boją, a zwłaszcza prace ogrodowe i działkowe dla nich to chleb powszedni.
Lubię to! 4
emeryt
emeryt9 listopada 2017 o 07:40
Każda okazja jest dobra, aby młodzi nauczyli się od Senior+ jak należy pracować, mam nadzieję, że i tym razem udzieli dobrej lekcji.
Lubię to! 4
ech
ech8 listopada 2017 o 20:19
Żeby on tak ochoczo realizował obietnice wyborcze, jak sadzi te drzewka. Przy realizacji zadań inwestycyjnych nasadzenia robi się na końcu inwestycji, a tu jakaś odwrócona kolejność?
Lubię to! 7
friend
friendech8 listopada 2017 o 20:22
Tak zwykle się czyni ale inwestycje realizuje się zazwyczaj w 2 lata a drzewka potrzebują długich lat - jak ich psy nie wypalą
Lubię to! 2
ech
echech8 listopada 2017 o 20:26
No więc przecież mówię, że nie widać działań inwestycyjnych, poza działaniami związanymi z nasadzeniem zieleni.
Lubię to! 7
Reklama
mieszkaniec Jawora
mieszkaniec Jawora8 listopada 2017 o 18:56
Nawet kierowca wziął się do roboty.
Lubię to! 8
kierownik od kierownicy
kierownik od kierownicymieszkaniec Jawora8 listopada 2017 o 20:27
no minę ma nietęgą, ale wyjął rączki z kieszeni
Lubię to! 7
al
alkierownik od kierownicy9 listopada 2017 o 17:49
czy kierowca ma to w zakresie obowiązków? był w pracy?
Lubię to! 4
odpowiedz sobie, albo zapytaj
odpowiedz sobie, albo zapytajkierownik od kierownicy9 listopada 2017 o 17:52
a na nogach tam doszedł z burmistrzem, czy dojechali służbowym samochodem?
Lubię to! 3
Irek
Irek8 listopada 2017 o 18:20
szkoda, że nie ma informacji o tym co się dzieje między posłanką PIS a dyrektorem JOK odnośnie wynajęcia sali teatralnej. Czy Jawor24 może zrobić wywiad z panią dyrektor JOK.?
Lubię to! 5
czytelnik
czytelnikIrek8 listopada 2017 o 19:10
Niestety takie mamy media w Jaworze. Niewygodne tematy albo się nie pojawiają wcale albo znikają po czyjejś interwencji.
Lubię to! 5
tyle w temacie
tyle w temacieIrek8 listopada 2017 o 20:42
A o czym tu pisać, program posłanki z PIS nie wpisuje się w program burmistrza z PO. Minister i posłanka w jednej osobie, jaworzanka Elżbieta WITEK po raz pierwszy od wielu lat z okazji Święta Niepodległości nie spotka się z mieszkańcami Jawora na uroczystości w Teatrze Miejskim. 3 października 2017 r. wystąpiła do nowo powołanego przez p.Berę Dyrektora JOK w Jaworze o wynajęcie sali teatralnej oraz zaplecza w Teatrze Miejskim na dwie godziny w dniu 10.11.2017r., na uroczyste spotkanie z mieszkańcami Jawora, w przeddzień Święta Niepodległości. W odpowiedzi od p.o. dyrektora, podległego Burmistrzowi Miasta, uzyskała cennik z którego wynika, że za wynajęcie (do 2 godzin włącznie) musi zapłacić 5 tys. zł netto plus VAT. W przypadku wynajmu wraz z obsługą techniczną (nagłośnienie i oświetlenie) należy doliczyć dodatkową opłatę w wysokości 3 tys. zł plus VAT, a w przypadku przedłużenia wynajmu poza ustaloną godzinę pobierana jest kolejna opłata 1,5 tys. zł za każdą rozpoczętą godzinę, plus VAT" - tak pisze na innym portalu. Za poprzednika salę miała za darmo, a teraz cena zaporowa. Ciekawe, czy JOK wszystkim będzie teraz taką ustalał, czy niektórzy mogą liczyć na zniżki?
Lubię to! 8
Ciekawy
Ciekawytyle w temacie8 listopada 2017 o 21:18
Burmistrza organizuje w niedzielę akademię okolicznościową w Teatrze Miejskim . Czy zapłaci według nowego cennika czy jego opłaty nie obowiązują ?
Lubię to! 7
do Ciekawy
do Ciekawytyle w temacie8 listopada 2017 o 21:26
Obecna dyrektor JOK (którą powołał Bera z PO) kandydowała po rady powiatu z ramienia SLD, a w mieście teraz rządza ludzie z PO, SLD i WS Ziemi Świdnickiej itp. https://www.money.pl/wybory-samorzadowe/wyniki-wyborow/kandydaci,rada-powiatu-w-jaworze,020500,7.html
Lubię to! 7
wspólny program
wspólny programtyle w temacie8 listopada 2017 o 21:38
patrząc na poprzednie uroczystości w teatrze za tej kadencji, to pewnie poseł Kropiwnicki z PO z okazji 11 listopada za darmo będzie mógł się w teatrze za darmo przemówić i spotkać z mieszkańcami, choć jest z Legnicy a nie z Jawora-widać pasuje mu program jaworskich obchodów
Lubię to! 9
.
.tyle w temacie9 listopada 2017 o 07:43
dyrektor bez konkursu?? Był konkurs na nowego dyrektora??
Lubię to! 2
..
..tyle w temacie9 listopada 2017 o 07:52
a widziałeś informacje o konkursie w BIP urzędu? po to jest wymóg publikacji w BIP ogłoszeń o konkursach, aby zapewnić *** w naborach
Lubię to! 3
do .
do .tyle w temacie9 listopada 2017 o 07:59
tu już o obecnej polityce kadrowej w gminie tyle napisano, że to jest kolejne-jedno z wielu pytań o konkurs bez odpowiedzi
Lubię to! 4
powszechnieje
powszechniejetyle w temacie9 listopada 2017 o 08:04
a potem wszyscy się dziwią, że wśród ludzi pojawia się znieczulica na wiele nieprawidłowości...
Lubię to! 3
publiczne
publicznetyle w temacie9 listopada 2017 o 08:34
no cóż, Pani Poseł dostała wyraźny sygnał kto tu rządzi, jak słono zapłaci, to będzie mogła zorganizować spotkanie z mieszkańcami
Lubię to! 5
zmiana
zmianatyle w temacie9 listopada 2017 o 08:40
odnoszę wrażenie, że za tej kadencji jaworzanie mają częsty bezpośredni kontakt z posłem Kropiwnickim
Lubię to! 3
zwykły
zwykłytyle w temacie9 listopada 2017 o 21:12
Każdy wytrawny polityk wie, że wszystkie wybory, czy to do samorządu lokalnego, sejmu i senatu, czy na prezydenta, tak naprawdę odbywają się na dole i ten ma największy wpływ na ludzi i ich decyzje, kto jest najbliżej nich. Posłanka Elżbieta Witek, pomimo że jest jaworzanką, rzadko spotyka się z jaworzanami, ostatnio częstszy bezpośredni kontakt z nimi ma poseł Kropiwnicki z PO, Nie trzeba być szczególnie bystrym, żeby wiedzieć, jaki to ma wpływ i przełożenie poparcie, głosy.
Lubię to! 3
zmiana
zmianaIrek8 listopada 2017 o 20:55
no cóż, taka POlityka teraz nastała
Lubię to! 3
lech
lechIrek8 listopada 2017 o 21:17
W gminie obecnie rządzą ludzie z PO, SLD i WS Ziemi Świdnickiej-skoro się dogadują, widać im jest "po drodze", mają podobne cele. Posłanka jest z PIS. W skali kraju PIS i PO mają biegunowo różne cele.
Lubię to! 4
Wyborca
Wyborcalech8 listopada 2017 o 21:24
Słyszałem kiedyś takie hasło " trzeba pracować ponad podziałami na rzecz naszego miasta". Nie trudno się domyślić kto to powiedział. Niestety puste słowa !
Lubię to! 6
obudzony
obudzonylech8 listopada 2017 o 21:31
Wyborco, ja też kiedyś słyszałem, że jak go wybierzemy, to da jaworzanom pracę, a jak go wybraliśmy, to zaczął zwalniać naszych jaworzan i zatrudniać ludzi z poza miasta-powiązanych z PO, WS Ziemi Świdnickiej, itp.
Lubię to! 6
P
Plech8 listopada 2017 o 21:43
Wyborco-nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko wyciągać wnioski na przyszłość. Hasła są dobre do głoszenia.
Lubię to! 9
takie realia
takie realiaIrek9 listopada 2017 o 07:55
no nóż, trzeba zacisnąć ząbki, kto ma władzę, ten rządzi, na dole rządzi burmistrz z PO
Lubię to! 2
uśmiech
uśmiechIrek9 listopada 2017 o 08:07
Irku, zobacz jak była gminna radna z PIS ochoczo sadzi drzewka z obecnym burmistrzem z PO, więc ja tam żadnych zgrzytów na linii PIS-PO nie zauważam.
Lubię to! 3
Teresa
Teresauśmiech9 listopada 2017 o 08:11
istna sielanka
Lubię to! 2
ciekawa fotorelacja
ciekawa fotorelacja8 listopada 2017 o 18:13
Niedługo jeszcze burmistrz będzie gasił pożary i łapał przestępców. Czyży przedwyborczy szał już się zaczynał? Mnie się wydaje, że do innych zadań burmistrz został wybrany, ale skoro woli sadzić drzewa, to może powinien odpuścić sobie kolejne wybory i złożyć CV w Lasach Państwowych?
Lubię to! 12
Kapelmistrz
Kapelmistrzciekawa fotorelacja8 listopada 2017 o 21:58
Taki człowiek-orkiestra z niego :)
Lubię to! 3
antyklakier
antyklakier8 listopada 2017 o 15:40
Robi się kolejny pro-burmistrzowy portal. 5 zdjęć pod rząd Bery to lekka przesada. Macie umiar w jego fotografowaniu?
Lubię to! 7
Czytelnik
Czytelnikantyklakier8 listopada 2017 o 17:38
Masz rację , też mi się to nie podoba , jak tak dalej będzie to przestanę wchodzić na ten portal.
Lubię to! 7
ajajaj
ajajaj8 listopada 2017 o 15:21
aż się czerwony zrobił-ciekawe, czy to ze złości, że musi ciężko pracować, zmieszania, czy wysiłku?
Lubię to! 5
hmm
hmm8 listopada 2017 o 15:15
No proszę, widać że lipa w Jaworze się przyjęła i rozprzestrzenia na równi z klonem. A osobisty szofer burmistrza w białych spodenkach i raczkami w kieszeni? Ciekawe, czy nie poskarżył się burmistrzowi, że musiał w tym odświętnym stroju wchodzić na drabinę i ciężko młotkiem pracować?
Lubię to! 6
;)
;)hmm8 listopada 2017 o 15:18
Ponoć się skarżył, że musiał w garniturze (w takim stroju!) papier w toalecie uzupełnić. Ciekawe kto mu w domu uzupełnia?
Lubię to! 8
Senior+
Senior+hmm9 listopada 2017 o 07:44
ciekawe, czy się po tym nie skarżył, że kazali mu "w takim stroju" wchodzić na drabinę i ciężkim młotkiem wbijać pale?
Lubię to! 2
friend
friend8 listopada 2017 o 14:42
Brawo, sadzić drzewa ale z głową.
Czy drzewa w Jaworze są zaopiekowane przez dendrologów
Dlaczego nie posadzono kilkuletnich drzew? Żądać posadzenia dużych drzew a nie malutkich kikutów, które obsikają psy i padną .Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.
Lubię to! 1
Ola
Olafriend8 listopada 2017 o 14:57
Myślę, że chodziło przede wszystkim o to, żeby seniorzy mieli frajdę.
Lubię to! 2
friend
friendOla8 listopada 2017 o 17:50
Szkoda tych spalonych drzewek przez psi mocz. Żadne osłonki nie pomogą - musiałyby być płotki o 1 metrowej średnicy. Małe drzewka wśród tych wysokich drzew będą powoli rosły - posadzone są w ich cieniu.
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.