Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Jaworski dworzec PKP wkrótce przestanie straszyć

Trwają intensywne prace remontowe na jaworskim dworcu PKP. Straszący od lat dworzec był szpetną wizytówką Jawora. Teraz to się zmieni i ten zabytkowy obiekt odzyska swój dawny blask i świetność.

Fot. UM Jawor © UM Jawor

Pojawi się nowa elewacja, wnętrze będzie pełniło funkcje użyteczności publicznej, znajda się tam poczekalnia, kasy, toalety oraz powierzchnie biurowe. Zagospodarowana zostanie również przestrzeń wokół dworca wzbogacona o nową zieleń, ławki, fontannę i oświetlenie. Remont ma się zakończyć w do końca 2018 roku. Inwestycja kosztować będzie ponad 15 milionów złotych.

Porozumienie zawarte w 2015 roku pomiędzy Gminą Jawor a PKP zakładało wspólną realizację projektu przebudowy dworca kolejowego w Jaworze. Kolejne miesiące poświęcone były na konsultacje i uzgodnienia z projektantem. Ostatecznie wspólna praca przyniosła efekt w postaci rozpoczęcia remontu jaworskiego dworca. Odbywają się cykliczne rady budowy z udziałem przedstawicieli PKP S.A. oraz wykonawcy remontu dworca. W spotkaniach uczestniczy również burmistrz Emilian Bera wraz z pracownikami Wydziału Infrastruktury i Rozwoju jaworskiego urzędu. Na zebraniach na bieżąco przedstawione są sprawy organizacyjne i koordynacyjne związane z realizacją przebudowy dworca kolejowego w Jaworze.

- Rozpoczęcie przebudowy dworca kolejowego w Jaworze to doskonała wiadomość dla mieszkańców, turystów odwiedzających nasze miasto oraz miłośników kolei. Cieszymy się, że to miejsce znów będzie tętniło życiem, a budynek dworca wreszcie przestanie być szpetną wizytówką Jawora. To wszystko się zmieni dzięki decyzji PKP. Serdecznie gratuluję i dziękuję jako burmistrz miasta na terenie, którego znajduje się dworzec. - mówi Emilian Bera, Burmistrz Jawora.

Roboty budowlane obejmować będą cały budynek dworca z zachowaniem jego formy zewnętrznej przy zmianie układu funkcjonalnego wewnątrz. Inwestycja polegać będzie m.in. na wymianie instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu przyłączy, renowacji elewacji oraz robotach dachowych, wprowadzeniu monitoringu wizyjnego oraz podłączeniu do miejskiej sieci cieplnej.

Zakres prac przewiduje również przebudowę budynku toalet, rozbudowę istniejącej drewnianej wiaty, która przylega do budynku, budowę stacji transformatorowej, a także wykonanie rozbiórki budynku pawilonu, który jest pustostanem. Przed dworcem pojawi się fontanna oraz zostaną wyznaczone miejsca postojowe dla samochodów, pojawią się też stojaki dla rowerów.

Reklama

Komentarze (46)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

mieszkaniec Jawora 33
mieszkaniec Jawora 3326 lutego o 18:17
"Odbywają się cykliczne rady budowy z udziałem przedstawicieli PKP S.A. oraz wykonawcy remontu dworca. W spotkaniach uczestniczy również burmistrz Emilian Bera wraz z pracownikami Wydziału Infrastruktury i Rozwoju jaworskiego urzędu".
A co oni tam robią, bo nie rozumiem. Chyba dużo fotek.
Lubię to! 0
grom
grom17 stycznia o 17:08
W spotkaniach uczestniczy również burmistrz Emilian Bera wraz z pracownikami Wydziału Infrastruktury i Rozwoju jaworskiego urzędu. Na zebraniach na bieżąco przedstawione są sprawy organizacyjne i koordynacyjne związane z realizacją przebudowy dworca kolejowego w Jaworze. To ile miasto ma wkładu w ten remont, poza medialną obecnością?
Lubię to! 0
uczciwość
uczciwośćgrom17 stycznia o 17:54
Wkład finansowy gminy w ten remont jest zerowy. Burmistrz zobowiązał się że po jego zakończeniu będzie dzierżawił część pomieszczeń. Szkoda, tylko że tego nie mówi podczas spotkań z mieszkańcami i w wywiadach prasowych.
I taka to właśnie "wspólna realizacja".
Lubię to! 3
Chuck
Chuckuczciwość17 stycznia o 17:59
a Ty dalej piszesz sam(a) ze sobą?
Lubię to! 2
tak uważam
tak uważamuczciwość17 stycznia o 18:29
lepiej byłoby gdyby burmistrz wyremontował to co jest gminy i z tego korzystał za darmo , a nie będziemy płacić za dzierżawę pomieszczeń od PKP
Lubię to! 0
Obserwator
Obserwatorgrom17 stycznia o 18:48
Według mnie to burmistrz uczestniczy we wszystkich możliwych spotkaniach bez względu na to czy jest potrzebny czy nie. Miłośnik zdjęć ,zawsze dodatkowa fotka i promocja w mediach. Takie jest moje zdanie w tym temacie.
Lubię to! 1
R.
R.Obserwator17 stycznia o 19:35
Nie licząc tego w Ecmenie, na które zaprosił i nie przyszedł.
Lubię to! 1
grom
grom17 stycznia o 17:06
Popatrzcie jak PKP wyremontowało w Chojnowie zabytkowy dworzec http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/74211/Chojnow-Nareszcie-remont-zabytkowego-dworca
Lubię to! 0
DT
DT9 stycznia o 10:08
Szkoda tylko, że od razu nie zostanie wyremontowany peron, który jest tak już zniszczony, że strach tam stać i czekać na pociąg , bo nie wiadomo kiedy zadaszenie może się zawalić.
Lubię to! 0
grom
gromDT17 stycznia o 17:15
Poczytaj:
http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/dworzec-w-jaworze-do-przebudowy-rusza-przetarg-55275.html

W budynku dworca kolejowego Jawor przewidziano zasadnicze zmiany funkcji. Na parterze budynku w części połączonej z drewnianą wiatą, przywrócona zostanie funkcja dworca wraz z obsługą pasażerów. W budynku głównym zaprojektowano przestronne Biuro Obsługi Klienta wraz z osobnym pomieszczeniem poczekalni. W celu podniesienia komfortu, bezpieczeństwa i atrakcyjności przestrzeni dworcowej zaprojektowano adaptację obecnego przejścia do tunelu podziemnego na swego rodzaju hol dworcowy. W ścianie budynku głównego, która łączy go z wiatą zaprojektowano okna pod istniejącymi arkadami, które z holu dworcowego eksponują przestrzeń poczekalni.
Lubię to! 0
G
G8 stycznia o 19:00
Chciałbym tylko zaznaczyć, że remont dworca w Jaworze to inwestycja PKP, a nie urzędników na poziomie miasta.
Lubię to! 5
mm
mmG9 stycznia o 11:57
zawsze urzędnicy zabiegają o remont na swoim terenie, to norma
Lubię to! 1
Krycha
Krycha8 stycznia o 18:30
http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/dworzec-w-jaworze-z-umowa-na-przebudowe-56107.html

cyt: "Koszt modernizacji wyniesie ok. 13 mln zł netto i zostanie sfinansowany ze środków własnych PKP SA oraz środków budżetu państwa"

jakoś ani słowa tu o misiu Emilku
Lubię to! 7
grom
grom7 stycznia o 19:59
Proszę nie lizać......ale poznać prawdę i dalej konwersować
Inwestycje dworcowe na Dolnym Śląsku -
https://www.wroclaw.pl/inwestycje-dworcowe-na-dolnym-slasku
2015-08-19 - Jawor, Chojnów, Żarów, Kłodzko Miasto – to dolnośląskie dworce kolejowe, które remontowane będą przez PKP SA. Dział nieruchomości spółki podsumował pierwsze półrocze tego roku w województwie dolnośląskim.
W sumie od czerwca 2014 r. do czerwca 2015 r. wyremontowano na Dolnym Śląsku 60 dworców za ponad 14 mln zł.

Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA przedstawił listę planowanych inwestycji dworcowych na Dolnym Śląsku, to: Jawor, Chojnów, Żarów, Kłodzko Miasto. Dodatkowo prowadzona będzie rewitalizacji szlaków kolejowych Dolnego Śląska razem z dworcami będącymi w użytkowaniu wieczystym PKP S.A. – łącznie 20 obiektów.
Lubię to! 1
mieszkaniec Kolejowej
mieszkaniec Kolejowej7 stycznia o 15:12
bawi mnie ta dziecinnada o to komu mamy dziękować za remont dworca.Fakty są takie ,że wielokrotnie zwracaliśmy się do poprzedniego burmistrza Urbańskiego ,jego zastępcy Laskowskiego, później Piwko w/s stanu dworca. I co , i nic.Apelowaliśmy do radnej Witek ,później poseł Witek. I co, i nic.Być może jest to zbieg okoliczności ,że jak nastał obecny burmistrz to wiele spraw ruszyło.Nie wiem. Ale wiem ,że żadna z tych osób (oprócz obecnego burmstrz) które wymieniłem nie przyczynila się do remontu dworca. Przykre , ale prawdziwe.
Lubię to! 8
Jaworzanin
Jaworzaninmieszkaniec Kolejowej7 stycznia o 15:45
Do mieszkańców ul. Kolejowej. Nowy film "w Jaworze" oświadczenie wydaje, że to zasługa E. Witek i rządu PiS.
Lubię to! 3
bez komentarza
bez komentarzamieszkaniec Kolejowej7 stycznia o 19:09
do mieszkańca Kolejowej-jak to dobrze znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. idąc twoim tokiem rozumowania, to i wzrost gospodarczy w Polsce to może być zasługa tego pana, bo nastąpił za jego rządów.
Lubię to! 1
Beny
Benymieszkaniec Kolejowej7 stycznia o 19:44
mieszkańcu Kolejowej - Twoja ocena jest bardzo powierzchowna, bo w planach PKP było już wcześniej przeprowadzenie tego remontu. Oni mają masę inwestycji rozłożone na lata. Akurat Jawor ruszył niedawno ale sprawa była załatwiana jeszcze za poprzedniej władzy. Po drugie miasto Jawor nie jest inwestorem tego przedsięwzięcia. Ma tylko zagospodarować i utrzymywać część pomieszczeń w tym budynku.
Lubię to! 3
polpol
polpolmieszkaniec Kolejowej7 stycznia o 20:05
Pokaż jak Ratusz zadba o czyste powietrze - poza osiedlami. Czy jest jakiś mądry, który rozwiąże ten problem w ciagu 10-ciu lat? Niestety nie , bo to jest stara substancja mieszkaniowa z biednymi lokatorami, których nie stać na ogrzewanie gazowe lub elektryczne.
Więc nie tocz walki o dworzec , który jest PKP a nie Ratusza.
Lubię to! 0
salowa na gorąco
salowa na gorąco7 stycznia o 00:39
Zdzichu R. wraca do papierniczego. Sypie się kamryla babci.
Lubię to! 3
zmiana
zmianasalowa na gorąco7 stycznia o 10:30
a kto na jego miejsce?
Lubię to! 0
obserwator 2
obserwator 26 stycznia o 23:33
O tym, że będzie remontowany dworzec PKP w Jaworze można było już przeczytać w 2014 r. A obecny burmistrz robi tylko koło tego dużo szumu, no i zdjęć.
Lubię to! 3
energia
energiaobserwator 27 stycznia o 09:38
czyli nic nowego od 3 lat
Lubię to! 1
Ania
Aniaobserwator 29 stycznia o 12:00
szkoda że nikt w 2014 r. nie wyremontował
Lubię to! 1
Reklama
MODERNIZACJĘ DWORCA ROBI PKP S.A.
MODERNIZACJĘ DWORCA ROBI PKP S.A.6 stycznia o 22:26
Raczej ani to zasługa burmistrza z PO ani byłej minister, obecnej poseł. Po prostu PKP – w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zmodernizuje lub na nowo wybuduje około 200 dworców – aktualnie na liście jest 189 obiektów, których dotyczy metamorfoza. Z mniejszych miast modernizacja będzie w takich miastach jak: Łuków, Kołobrzeg, Łowicz, Pruszcz Gdański, Rzepin, Koluszki, Włoszczowa no i Jawor !!!!!!!!!! MODERNIZACJĘ ROBI PKP S.A.
Lubię to! 4
He he he
He he heMODERNIZACJĘ DWORCA ROBI PKP S.A.7 stycznia o 15:47
A ja myślałem, że za remonty tych wszystkich dworców PKP odpowiada nasz Emsi ;)
Lubię to! 3
Mieszkaniec Grunwaldzkiej
Mieszkaniec Grunwaldzkiej6 stycznia o 21:01
Burmistrzu a co będącymi własnością gminy KAMIENICAMI w ŚRÓDMIEŚCIU. Zapraszam na spacer ulicami Jawora i od razu podam chusteczkę bo płakać się chce na ten widok. Nie widać żadnych poważnych remontów od kilku lat. Na CO IDĄ NASZE PODATKI?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Lubię to! 1
Kierowca
KierowcaMieszkaniec Grunwaldzkiej6 stycznia o 21:10
Na pusty autobus darmowej komunikacji
Lubię to! 1
Komentator
KomentatorMieszkaniec Grunwaldzkiej6 stycznia o 21:14
Podatki idą na impezy, festiwale, igrzyska, świecidełka... Tego chcą jaworzanie?
Lubię to! 2
NIE
NIEKomentator7 stycznia o 09:55
NIE
Lubię to! 0
TAK
TAKKomentator9 stycznia o 12:00
TAK
Lubię to! 1
Piter
PiterMieszkaniec Grunwaldzkiej6 stycznia o 22:21
Do mieszkańca Grunwaldzkiej zgadam się z tobą w 100 procentach pieniądze idą na autobus przecież to 400 tysięcy rocznie a burmistrz na w głowie tylko mercedesa jak większość jaworzan szczycą są Mercedesem a tak naprawdę to w Jaworze nie ma gdzie wyjść na kawę hehe
Lubię to! 0
uczciwy
uczciwy6 stycznia o 20:01
Skoro P. Ela mam coś wspólnego z odbudowa dworca PKP w Jaworze niech to publicznie powie. Bo według mojej wiedzy gdyby nie Burmistrz miasta P.E. Bera remontu dworca by nie było !!!
Lubię to! 3
uczciwy bardziej
uczciwy bardziejuczciwy6 stycznia o 20:08
Człowieku, czy zastanowiłeś się nad tym co mówisz? czy to burmistrz remontuje ten dworzec? NIE, bo nie jest majątek gminy, realizowany jest z rządowych pieniędzy w ramach Programy Inwestycji Dworcowych. Jeżeli p.Bera realizuje remont tego dworca, to ja się pytam: na jakie podstawie prawnej i za jakie pieniądze, bo jako burmistrz nie ma prawa z gminnych pieniędzy finansować tego remontu.
Lubię to! 5
mogra
mograuczciwy bardziej6 stycznia o 21:31
Spółka PKP podpisała umowę z wykonawcą, który zajmie się przebudową dworca kolejowego w Jaworze. Prace zrealizuje firma SKB S.A. Remont powinien się zakończyć do końca 2018 roku.
Burmistrz tylko zamiata kurz wokół budynku
Lubię to! 2
pstryk
pstrykuczciwy bardziej6 stycznia o 22:31
no jeszcze robi sobie zdjęcia
Lubię to! 1
mondrala
mondralauczciwy bardziej9 stycznia o 12:03
to że nie robi tego burmistrz to nie znaczy, że o remont nie zabiegał
Lubię to! 1
Jaworzanin
Jaworzanin6 stycznia o 16:42
Dziękujemy Pani Elu za dworzec.
Lubię to! 2
lwów
lwówJaworzanin6 stycznia o 19:57
Popieram ! Może nie wszyscy jaworzanie wiedzą że remont dworca zawdzięczają staraniom swojej posłanki, P Witek, a nie burmistrzowi.
Lubię to! 2
bolo
bololwów6 stycznia o 21:00
Oczywiście że Jaworzanie zawdzięczają p.Eli wszystko. To że wschodzi słońce,że pada deszcz,że Nysa przepływa przez Jawor itd.itd.Dajcie sobie siana !!! Ta pani ,w Warszawie zajmuje się robieniem kariery którą "brutalnie"przerwał p.Morawiecki . Jako pierwsza (zaszczyt to?)dostała tzw. kopa i teraz patrzy jak wejść w łaski wyborców przypisując sobie cudze dokonania. Jej kariera polityczna legła w gruzach i Ona o tym doskonale wie.Stąd taka a nie inna postawa.Żal mi Jej jako kobiety.Tylko z tego powodu,
Lubię to! 5
lwów
lwówlwów6 stycznia o 21:50
Na minus P. Witek jako b.nauczycielki proszę zapisać również to, że jaworscy nauczyciele nie potrafią nauczyć części swoich uczniów samodzielnego myślenia, co niestety widać na tym forum. Twój wpis P. bolo jest tego przykładem, nie jedynym.
Lubię to! 1
borus
borus6 stycznia o 15:53
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/dworzec-w-jaworze-bedzie-modernizowany-80248.html
Zabytkowy obiekt dworcowy z 1856 roku doczeka się remontu, który zmieni jego oblicze. Modernizacji doczeka się także fragment linii kolejowej 137, która przebiega przez stację.
O zaawansowaniu prac przygotowawczych do modernizacji linii kolejowej 137 Katowice Legnica (czyli na Magistrali Podsudeckiej) na 40-kilometrowym odcinku pomiędzy Legnicą a Dzierżoniowem piszemy tutaj. Dzięki inwestycji lepsze połączenia zyskają nie tylko dwa wspomniane wyżej miasta, ale też m.in. te znajdujące się pomiędzy nimi: Jawor i Świdnica z wpisanymi na listę Unesco Kościołami Pokoju, Strzegom z przepiękną XIV-wieczną katedrą i – to zainteresuje najbardziej miłośników kolei – Jaworzyna Śląska z rozwijającym się kolejowym skansenem.

Jednym z najbardziej zaniedbanych obiektów kolejowych na trasie jest dworzec w Jaworze – perła architektury z 1856. Wkrótce doczeka się on remontu. W ramach planowanej inwestycji zakłada się przywrócenie funkcji dworcowej na parterze budynku,. Obecne przejście do tunelu byłoby zaadaptowane na swego rodzaju hol dworcowy z poczekalnią. Nieużytkowana część zachodnia będzie z kolei przeznaczona na cele gminy. Zakres prac przy samym dworcu przewiduje wymianę bądź pokryć i konstrukcji dachowych, wykonanie niezbędnych napraw elementów konstrukcyjnych oraz naprawę elewacji. Przewiduje się też zagospodarowanie okolic dworca.
Pierwotnie roboty budowlane miały się rozpocząć w I kwartale 2017 roku, jednak tak się nie stanie. – Obecnie finalizowane są prace projektowe. Złożyliśmy również wniosek o pozwolenie na budowę. Na drugi kwartał 2017 roku planujemy ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac – powiedziała Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP SA. Prace potrwają około roku.

W związku z zaplanowaną modernizacją odcinka linii 137 należy liczyć się ze zwiększeniem prędkości pociągów regionalnych przejeżdżających przez Jawor, a więc i skrócenia czasu przejazdu zarówno na północ – do Legnicy, jak i na południowy–wschód – w kierunku Jaworzyny Śląskiej. Być może wzrośnie także ich liczba. (obecnie jest ich w dzień powszedni 8, co jest rezultatem przyzwoitym). Wiadomo natomiast, że powrotu pociągów na Magistralę Podsudecką między Legnicą a Kędzierzynem–Koźlem przez Dzierżoniów nie planuje PKP Intercity, także w opcji z dojazdem do Kłodzka i Kudowy.
Wiesz na ten temat więcej?Napisz do nas.
Lubię to! 3
mieszkaniec
mieszkaniec6 stycznia o 13:59
PKP o swój majątek jak widać dba, a jakie działania podjął burmistrz, aby wyremontować gminny zamek? Tylko proszę nie pisać, że gmina biedna, bo biedny nie wydaje tyle pieniędzy na promocje, PR i imprezy.
Lubię to! 7
nie z Jawora
nie z Jawora6 stycznia o 13:49
Czas na to najwyższy, bo taki dziadowski dworzec to kompromitacja dla miasta.
Lubię to! 7
wstyd
wstydnie z Jawora6 stycznia o 13:56
to w 100% majątek Skarbu Państwa, którym zarządza PKP, "miasto" ma swój majątek, o który powinno dbać, choćby np. Zamek Piastowski
Lubię to! 6
Dawny mieszkaniec
Dawny mieszkaniec5 stycznia o 19:12
Bardzo mnie to cieszy
Lubię to! 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.