Logo Jawor24h.pl
Reklama
KWW Aktywny Powiat

(FOTO) Drzewa symbolem przyjaźni i współpracy

Dziś w Parku Miejskim w Jaworze posadzono trzy drzewa: „niemiecki” dąb, „polską” lipę i „jaworski” jawor, jako symbol przyjaźni i współpracy miasta Jawor z firmą Mercedes-Benz.

Fot. Anna Cybulska © Anna Cybulska

Rok temu koncern Daimler AG ogłosił swój plan o budowie nowej fabryki Mercedes-Benz. Dziś symbolicznie na znak dobrej współpracy między miastem Jawor a firmą Mercedes-Benz posadzono trzy drzewa. 

- Tym gestem chcemy postawić na przyszłość, na długofalowy rozwój w tym regionie, na przyjaźń polsko-niemiecką oraz na dobrą współpracę między Jaworem i Mercedesem. Życzę, aby nasi wnukowie patrzyli za sto lat na te stumetrowe drzewa i mówili: Sto lat temu wszystko się tu zaczęło - mówił dr Andreas Schenkel, prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

- Oprócz tych twardych projektów gospodarczych, jakim jest budowa fabryki Mercedesa, firma angażuje się również w sprawy społeczne związane z naszym miastem. Dowodem na to jest dzisiejsze sadzenie drzew. Jest to piękna symbolika zacieśniania relacji nie tylko gospodarczych, ale i partnerskich, koleżeńskich między Polską i Niemcami - mówił burmistrz Jawora Emilian Bera. 

- Te trzy drzewa rozpoczynają naszą wspólną pracę nad powstaniem parku, ogrodu niemieckiego. O tym będziemy też rozmawiać, przed nami są kolejne projekty związane chociażby z fontanną - dodał burmistrz.

Reklama

Komentarze (280)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Serwis prezydenta
Serwis prezydenta21 listopada 2017 o 10:35
Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną
Lubię to! 0
Katarzyna
Katarzyna20 listopada 2017 o 11:44
Drzewa symbolem a liście utrapieniem - na części osiedlowych chodników zapomniano, o tym
obowiązku.
Lubię to! 1
Hołd pruski
Hołd pruski12 listopada 2017 o 19:10
Podczas uroczystości 11 listopada p. Michał Pancewicz potwierdził odznaczenie dla burmistrza Jawora Emiliana Bery.

Brązowy krzyż zasługi na wniosek Michała Pancewicza z Ligii Ochrony Przyrody w Polsce burmistrz Jawora odbierze najprawdopodobniej już w grudniu. Gratulujemy.
Lubię to! 0
brawo
brawoHołd pruski13 listopada 2017 o 10:23
brawo
Lubię to! 0
za jakie zasługi?
za jakie zasługi?Hołd pruski13 listopada 2017 o 11:01
a co burmistrz takiego zrobił dla p.Pancewicza albo LOK?
Lubię to! 1
Godfryd i Klaudia
Godfryd i Klaudia8 listopada 2017 o 08:39
Nowe nasadzenia to samo zdrowie. A dlaczego nikt nie ściga kierowców - *** którzy na każdym skrawku zieleni parkują, robiąc kolejne klepiska.
Lubię to! 2
Miszczuty mójogrodniku
Miszczuty mójogrodniku4 listopada 2017 o 23:41
Emylijaan tonie przyda mu się kawałek niemieckiej gałązki tak jak Schetynie bo PO lubi wszystko co niemieckie. Będąc na spacerze po Jaworze widać że nasadzenia drzewami są jednogatunkowe wszędzie posadzono klony od tej pseudo bioróżnorodności można pawia puścić Klon ściele się gęsto na skwerkach w parku. Ostatnie zróżnicowane sadzenia stosowano za Urbańskiego posadzono lipy dęby buki a nawet Miłorząb Japoński się trafił. Z tymi drzewami od Bery jest tak jak z jego sukcesami same Klony :-)
Lubię to! 1
bio
bioMiszczuty mójogrodniku5 listopada 2017 o 07:50
przecież burmistrz na znak przyjaźni i współpracy posadził w parku lipę
Lubię to! 2
tutaj
tutaj29 października 2017 o 17:29
"drzewa symbolem przyjaźni i pokoju"-o drzewa trzeba tez dbać, a nie tylko je sadzić
Lubię to! 2
PR, piar, pijar...
PR, piar, pijar...29 października 2017 o 10:36
Ostatnio bardzo popularną dziedziną stał się PR (public relations potocznie nazywany piar lub pijar). Public relations najczęściej tłumaczone jest na język polski jako kreowanie wizerunku. Nazwa piar bądź pijar zaś jest niczym więcej jak głoskową realizacją pierwszych liter angielskiej nazwy PR (wymawianej w standardowej brytyjskiej wymowie w formie [pi:a:], a w amerykańskiej [pi:a:r]). Według definicji dr Krystyny A. Paszkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego public relations to:
(…) kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. (…) Podstawowy schemat (…) zawiera (…) po pierwsze: organizację, realizującą misję o charakterze publicznym; po drugie, otoczenie tej organizacji, zróżnicowane w związku z odmiennymi rolami, jakie ludzie odgrywają wobec organizacji (np. klienci, mieszkańcy, członkowie władz lokalnych); po trzecie, relacje pomiędzy nimi, określone wzajemnymi potrzebami. Innymi słowy, w świecie marketingu politycznego, PR pomaga w tworzeniu wizerunku partii politycznej oraz utrzymywaniu (albo odzyskiwaniu) wypracowanego dobrego imienia podmiotu politycznego. Praktycznie oznacza to wzbudzanie zainteresowania daną ofertą polityczną oraz ochronę partii przed atakami *** podmiotów poprzez umiejętny dobór informacji i odpowiednich mediów (jako nośnika tych wiadomości). http://www.ksiegarnia.difin.pl/imgs_upload/fragment-public-relations.pdf
Lubię to! 2
PR
PR29 października 2017 o 10:02
p.Ewa jest fachowcem od PR Daimlera, dlatego wydaje mi się, że zależy jej wyłącznie na wypracowaniu dobrych relacji i współpracy Daimlera z szeroko rozumianym lokalnym otoczeniem firmy i wyłącznie promocją pozytywnego wizerunku firmy na lokalnym rynku. Wątpię też, aby firma lub jej przedstawiciele chcieli, by ich wizerunek był wykorzystywany przez kogokolwiek do uprawiania politycznego PR lub kampanii wyborczej.
Lubię to! 2
czesiek
czesiek29 października 2017 o 09:48
z ciebie taki neutralny obserwator jak ze mnie baletnica.Czy ty myślisz ,że dla nas to ważne czy był ktoś z powiatu ,albo że jakiś Iwański nie zaprasza tego czy innego ?Zejdźcie na ziemię.Przykro to mówić ,ale zamiast współpracować ze sobą zrobiliście sobie lokalne piekiełko. Faktem jest ,że cierpi na tym miasto i powiat. Totalna awantura która rozwala kraj dotarła do gmin i powiatów.Jeżeli nie rozumiecie ,że tylko współpracą można coś osiągnąć to po prostu nie nie powinniście pracować w starostwie czy gminie lub być radnymi. I tyle.
Lubię to! 9
A kapusta rzecze smutnie
A kapusta rzecze smutnieczesiek20 listopada 2017 o 16:05
Moi drodzy, po co kłótnie? Po co wasze swary głupie? Wnet i tak zginiemy... w zupie!
Lubię to! 0
neutralny obserwator
neutralny obserwator29 października 2017 o 07:53
Jeżeli przedstawiciel koncernu był gościem tego "wielkiego wydarzenia", "oficjalnej uroczystości", to organizator powinien zadbać o taką formę, aby zdarzenie to nie budziło kontrowersji w opinii publicznej, nie było przez nikogo postrzegane lub kojarzone z uprawianiem lokalnej polityki. Słuszne są uwagi mieszkańców, że otoczenie lokalne, z którym te relacje i współpraca mają kształtować się poprawnie-i to blisko, to także powiat, a tego elementu tu zabrakło. Patrząc na grono zaproszonych gości brakuje mi też wszystkich radnych gminy-widzę tylko radnych z KW EB Razem, tj. z PO i SLD.
Lubię to! 2
eryk
erykneutralny obserwator29 października 2017 o 08:11
Już dawno Jaworzanie zauważyli że na znaczną część gminnych uroczystości zapraszani są jedynie niektórzy radni (tylko ci co uwielbiają ... i głośno biją brawo). Reszta jest "be". Pytanie do Pana Przewodniczącego Rady czy tak wszyscy radni powinni być traktowani, czemu się na to godzi? Kiedyś Jawor był jednością, wspólnotą, a teraz podziały na gorszych i lepszych. I niestety takie pokazówki z drzewami o zabarwieniu politycznym tylko to udowadniają. Szkoda.
Lubię to! 2
""
""eryk29 października 2017 o 08:37
chcesz powiedzieć, że rząd PIS załatwił dla Jawora Mercedesa a lokalny burmistrz z PO PR-owo z tego korzysta?
Lubię to! 2
mieszkaniec powiatu
mieszkaniec powiatuneutralny obserwator29 października 2017 o 08:39
A może ci z powiatu byli zaproszeni, ale NIE PRZYSZLI bo NIE CHCIELI??? Może najpierw sprawdźcie, a potem wypisujcie brednie?
Lubię to! 3
odbiór społeczny
odbiór społecznymieszkaniec powiatu29 października 2017 o 08:53
ludzie piszą, co widzą, a na zdjęciach nie ma przedstawicieli powiatu i strefy
Lubię to! 3
Reklama
PR
PR29 października 2017 o 07:22
Nie jestem pewien, czy koncern Daimler do końca zdaje sobie sprawę, co się tu dzieje. Wątpię też, żeby chciał być nieświadomie przez kogoś wykorzystywany lub wmanewrowywany w lokalną politykę. Myślę, że przedstawiciele koncernu mieli dobre intencje. Dlatego na przyszłość jego przedstawiciele w tym regionie powinni śledzić lokalne opinie i nastroje, na pewne rzeczy i zdarzenia patrzeć trochę szerzej i przed zorganizowaniem czegoś, wpierw zebrać informacje z różnych źródeł, aby było to dobrze odebrane w opinii publicznej. Bez tego nie uda im się ukształtować dobrych relacji publicznych i kontaktów z otoczeniem lokalnym, zachowując jednocześnie dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań firmy.
Lubię to! 2
W oparach absurdu
W oparach absurdu29 października 2017 o 02:03
I tak oto "narodziła się nowa świecka tradycja" mówiąc "Misiem" Stanisława Barei.
Oto "prasłowiańska LIPA" za sprawą "plebejskiego miszcza" stała się symbolem 1. "trwałej, solidnej i efektywnej współpracy między naszym krajem a sąsiednim państwem". 2. "długofalowego rozwoju gospodarczego miasta , regionu i państwa". 3."relacji nie tylko gospodarczych, ale i partnerskich, koleżeńskich między Polską i Niemcami".
Jednocześnie życzeniem sadzących jest aby wnukowie patrzyli za sto lat na tą LIPĘ I mówili: "Sto lat temu wszystko się tu zaczęło".
Po obietnicach z kosmosu z kampanii, targach zakalca, balach, laurkach i uniwersytetach dla ....resortowych emerytów. chodnikowych festiwalach, uwalnianych nie swoich słupach energetycznych, "rozkopaniu wszystkich ulic", relacjach filmowych przy koparkach, stacji kolejowej czy ... wokół biurka, wbijaniu łopaty w asfalt, występach w parafii na mównicy, przebierankach w mikołaja, harcerza, piekarza, strażaka itd. - przyszedł czas na .....LIPĘ.

Chyba bardziej wymownie pokazać poziom intelektu "fajnolemingopolaków" ze "Wspólnoty Uwalniaczy Energii" i ich "miszcza" nie można?
Poziom absurdu dochodzi do zenitu. Bledną wszystkie poprzednie wyskoki "Miszcza" "fajnolemingopolaków" ze "Wspólnoty Uwalniaczy Energii".
Lubię to! 7
?
?W oparach absurdu29 października 2017 o 10:47
czasami się w tym całym PR-ze gubię-o czego lub kogo wizerunek chodzi-gminy i urzędu, czy też burmistrza Emiliana Bery
Lubię to! 2
Trefniś
Trefniś?31 października 2017 o 13:17
Pewnie że Bery on ma aspiracje iść wyżej słyszałem że podobnie on sam na własnych plecach ta fabrykę przyniósł z Niemiec ...;)
Lubię to! 0
art. 7 pkt 18 uosg
art. 7 pkt 18 uosgW oparach absurdu29 października 2017 o 10:53
w zadaniach własnych gminy jest promocja gminy, a nie promocja wizerunku burmistrza, czy osoby pełniącej tą funkcję
Lubię to! 3
as
asart. 7 pkt 18 uosg31 października 2017 o 13:29
starosta się nie promuje? skąd tyle fotek
Lubię to! 1
PR czego albo kogo?
PR czego albo kogo?art. 7 pkt 18 uosg31 października 2017 o 16:55
To dlaczego za burmistrzem tylu opłaconych fotopstryków biega i po co tyle zdjęć z jego wizerunkiem, skoro to ma być promocja gminy, a nie promocja burmistrza? A poza ty, skoro burmistrz ma reprezentować gminę i urząd na zewnątrz, to dlaczego podczas oficjalnych uroczystości występuje w stroju strażaka? Kogo on wtedy reprezentuje-Straż Pożarną, czy Gminę i jakie wynagrodzenie wtedy powinien pobierać-burmistrza, czy strażaka? Dlaczego w czasie godzin pracy chodzi po mieście w przebraniu Mikołaja? Ma wtedy urlop, czy bezpłatne zwolnienie od świadczenia pracy?
Lubię to! 2
autor
autorart. 7 pkt 18 uosg31 października 2017 o 19:02
którzy fotopstryki...? Ten z Urzędu Promocji Miasta? Może ten z TV Jawor, a może z Tele Jawor, a jeszcze może ten co usługi wykonuje dla mercedesa...? Śmiało bystrzaku...
Lubię to! 1
niczym plan filmowy
niczym plan filmowyart. 7 pkt 18 uosg31 października 2017 o 19:26
no widzisz, sam wymieniłeś już 4 fotopstryków, a standardowo jest ich więcej
Lubię to! 5
autor
autorart. 7 pkt 18 uosg31 października 2017 o 19:39
proszę przykłady "planie filmowy" :-)
Lubię to! 1
widz
widz28 października 2017 o 21:44
a co ma powiat do Koncernu Mercedes ?
Lubię to! 4
budowanie dobrych relacji i współpracy
budowanie dobrych relacji i współpracy28 października 2017 o 19:42
Wydaje mi się, że przedstawiciele koncernu dla wypracowania dobrej współpracy i dobrych relacji z lokalnym środowiskiem, powinni na pewne rzeczy i zdarzenia patrzeć trochę szerzej i przed zorganizowaniem czegoś wpierw zebrać informacje z różnych źródeł, aby było to dobrze odebrane w opinii publicznej. Przy powiecie został powołany specjalny zespół do współpracy z tym koncernem, pomijanie więc powiatu nie wygląda fajnie.
Lubię to! 10
litości
litościbudowanie dobrych relacji i współpracy28 października 2017 o 22:05
kogo obchodzi powiat?
Lubię to! 3
dobranoc
dobranoclitości28 października 2017 o 22:08
Fazi idź spać.
Lubię to! 2
Sowa
Sowabudowanie dobrych relacji i współpracy29 października 2017 o 07:13
Nie bylo chyba tez nikogo ze strefy? Chyba,ze nie dopatrzyłam.
Lubię to! 1
głos jawora
głos jaworaSowa29 października 2017 o 08:18
Po co przedstawiciele ze strefy na której buduje się Mercedes? Mało ważni? Ważne, że jest szerokie otoczenie Pana (wiemy jakiego). Że też niektórym chce się jechać tyle kilometrów na sadzenie 3 drzew? Ale jak rozkaz to rozkaz i pracownicy świątek, piątek muszą się stawić
Lubię to! 2
Czy ktoś wie ?
Czy ktoś wie ?28 października 2017 o 19:02
Dlaczego nie ma starosty ? Czy został zaproszony ?
Lubię to! 4
relacje
relacjeCzy ktoś wie ?28 października 2017 o 19:09
Jeżeli nie został zaproszony, to faux pas, bo powinna być dobra współpraca pomiędzy Daimlerem a powiatem, zwłaszcza, że powiat realizuje więcej zadań niż gmina związanych z Daimlerem, w tym w zakresie szkolenia i zatrudnienia.
Lubię to! 6
borus
borus28 października 2017 o 18:40
Dlaczego nie posadzono kilkuletnich drzew?.Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.

Żądać posadzenia dużych drzew a nie malutkich kilkutów, które obsikają psy i padną .Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.
Lubię to! 1
neutralny
neutralny28 października 2017 o 17:40
miejmy nadzieję, że zasługi Obywatelskiego są równie wysokie dla kraju i ludzi, jak zasługi weteranów wojennych i nie okaże się, że jest to kolejny "Misiewicz"
Lubię to! 3
przeszacowanie wartości
przeszacowanie wartości28 października 2017 o 17:12
winklu, a będzie chociaż miał komu je przekazać po swojej śmierci, czy tez zostanie razem z tym odznaczeniem pochowany i zapomniany? na cmentarzu leży dużo zasłużonych osób, weteranów wojennych, jedne są bezpowrotnie zapomniane, o innych wspomnienie w pokoleniach swoich bliskich jest ciągle żywe
Lubię to! 2
Zza winkla
Zza winkla28 października 2017 o 16:52
Ale miny co niektórym zrzedną, jak Obywatelski otrzyma wysokie odznaczenie państwowe. A kuku
Lubię to! 0
a kuku
a kukuZza winkla28 października 2017 o 16:55
powiedz lepiej za co to wysokie odznaczenie państwowe niby miałby dostać
Lubię to! 4
?
?a kuku28 października 2017 o 17:28
za jakie to wybitne zasługi dla kraju i ludzi otrzyma odznaczenie?
Lubię to! 3
suweren
suwerenZza winkla28 października 2017 o 16:59
Mój dziadek miał wiele medali, pochowali go i leży razem z innymi na cmentarzu. Wyborcy i tak nie rozliczą go za ilość medali, czy laurek, o jakie albo sam, albo ktoś dla niego występuje, a za realizację złożonych im obietnic wyborczych.
Lubię to! 2
szok
szoksuweren28 października 2017 o 17:09
jestem oburzona i zniesmaczona twoim komentarzem" suwerenie" jak ci nie wstyd pisać coś takiego i jeszcze mieszasz w to swojego dziadka. Twoja zajadłość przechodzi wszelkie przyjęte normy
Lubię to! 1
suweren
suwerensuweren28 października 2017 o 17:15
mylisz się, mój dziadek był kochany i dzięki niemu żyjemy dziś w wolnej Polsce, ale każdy przemija, prawdziwą wartością jest jedynie człowiek i pamięć o nim
Lubię to! 2
coś więcej
coś więcejZza winkla28 października 2017 o 17:26
Obywatelski jest weteranem wojennym, należy do związku kombatantów? jakie są jego zasługi dla kraju i ludności-gdzie i kiedy walczył? jaworscy kombatanci go znają?
Lubię to! 3
pompa
pompa28 października 2017 o 15:20
jeżeli miało być wow, to tak wyszło, tylko raczej osiągnięto odwrotny efekt od zamierzonego
Lubię to! 2
Reklama
jaki przekaz, taki odbiór
jaki przekaz, taki odbiór28 października 2017 o 10:07
teraz wszyscy się dowiedzieli, że lipa jest symbolem przyjaźni i współpracy obecnego burmistrza Emiliana Bery, a następne pokolenia będą się o tym dowiadywały z tabliczki przy drzewie
Lubię to! 1
dla dorabiających chorą retorykę
dla dorabiających chorą retorykęjaki przekaz, taki odbiór28 października 2017 o 16:21
Tym gestem chcemy postawić na przyszłość, na długofalowy rozwój w tym regionie, na przyjaźń polsko-niemiecką oraz na dobrą współpracę między Jaworem i Mercedesem.
Dowodem na to jest dzisiejsze sadzenie drzew. Jest to piękna symbolika zacieśniania relacji nie tylko gospodarczych, ale i partnerskich, koleżeńskich między Polską i Niemcami
Lubię to! 1
jakie plany?
jakie plany?dla dorabiających chorą retorykę28 października 2017 o 16:37
a na czym konkretnie ta współpraca miałaby polegać?
Lubię to! 4
info o planowanej współpracy
info o planowanej współpracydla dorabiających chorą retorykę28 października 2017 o 16:41
jakiej współpracy-wspólnego zadrzewianiu parku?
Lubię to! 2
priorytety jaworzan
priorytety jaworzandla dorabiających chorą retorykę28 października 2017 o 16:51
w Jaworze drzew jest pod dostatkiem, zwłaszcza w parku i nie ma komu się nimi opiekować, w Jaworze brakuje pracy-godnej pracy i płacy
Lubię to! 3
lipa
lipajaki przekaz, taki odbiór28 października 2017 o 16:26
jaki przekaz, taki odbiór
Lubię to! 1
lipna lipa
lipna lipa28 października 2017 o 10:03
Słowo lipa i powiedzenie, że coś jest lipne wzięło się stąd, że drewno lipowe jest dla stolarzy dosyć niewdzięczne w obróbce. Nie nadaje się ono na budowanie trwałych konstrukcji, np. do budowy domów, mostów, czy nawet stołu czy krzesła. Ogólnie to drewno lipowe nie da się stosować tak jak na przykład dębowe, bukowe czy klonowe. Jest miękkie, nie ma ładnych słojów. Z estetycznego punktu widzenia nie nadaje się też jako element dekoracyjny. Nadaje się jedynie na zrobienie w nim rzeźby, a stolarze używali drewna lipowego do wyrobu tylnych ścianek mebli, wnętrza szuflad (bo przody są robione z innych gatunków) i suwadeł do nich. To stąd potocznie lipa, bo marne drewno, jeśli chodzi o sensowny pożytek. Nawet jako opał nie bardzo się nadaje, bo jest nisko kaloryczne.
Lubię to! 6
dzień dobry
dzień dobry28 października 2017 o 09:04
śmieszne są te wasze komentarze, sami mu zazdrościcie i dlatego takie bzdury piszecie
Lubię to! 5
żart?
żart?dzień dobry28 października 2017 o 09:49
nie oceniaj wszystkich swoją miarą, niby czego jaworzanie mieliby mu zazdrościć-zasadzenia lipy w parku?
Lubię to! 5
Benio :)
Benio :)żart?28 października 2017 o 10:07
Może tego, że o 9:49 w sobotę nie siedzi na forum i smęci na burmistrza. Hahaha
Lubię to! 4
:)
:)żart?28 października 2017 o 10:08
co kto lubi robić, to jego sprawa, Ciebie tez nikt nie rozlicza, ze o tej porze siedzisz na tym forum
Lubię to! 3
normalny
normalnyżart?28 października 2017 o 16:23
ale ja nie piszę na burmistrza a to jest różnica
Lubię to! 1
do normalny
do normalnyżart?28 października 2017 o 16:28
to o kim piszesz, jak to jest artykuł o sadzeniu lipy przez burmistrza?
Lubię to! 1
normalny
normalnyżart?28 października 2017 o 17:10
piszę zawsze pozytywnie dla zasady
Lubię to! 1
Twoje prawo
Twoje prawożart?28 października 2017 o 17:17
każdy ma konstytucyjne prawo do własnych poglądów i wyrażania swoich opinii
Lubię to! 3
nasz Jaworek
nasz Jaworekdzień dobry28 października 2017 o 10:18
przedstawiciele tego koncernu, jeśli chcą ze swoim produktem i marką mocno i na długo tu się zakorzenić, to powinni zapuścić korzenie głębiej, nie tylko na poziomie tymczasowych reprezentantów gminy, ale i na poziomie powiatu i lokalnej społeczności, wsłuchać się we wszystkie opinie i nastroje, aby wyrobić własne zdanie i podejmować właściwe kroki-dobrze odbierane przez lokalne środowisko
Lubię to! 3
4 lata
4 latanasz Jaworek28 października 2017 o 10:48
4-letnia kadencja obecnego burmistrza dobiega końca, a spuścizna po jego rządach na dzień dzisiejszy (po 3 latach), to głównie więcej drzew i zieleni w mieście, kilka chodników i wiat przystankowych, reanimowana za wysokie pieniądze publiczna toaleta nieprzystosowana do os. niepełnosprawnych. DSAG-S3 przy ul. Cukrowniczej, to oczywiście zasługa rządu i konsekwencja rządowych decyzji o przez lata odkładanej budowie jaworskiego odcinka S3, przez co zwiększyło się zainteresowanie tymi terenami przez potencjalnych inwestorów, bo specjalna strefa ekonomiczna jest ustanawiana przez Radę Ministrów na wniosek ministra do spraw gospodarki w drodze rozporządzenia, po uzyskaniu opinii zarządu województwa oraz zgody rady gminy właściwej na położenie strefy. Również zmiany granic SSE (wyłączenia oraz włączenia nowych terenów) dokonywane są w drodze rozporządzenia. Do stref najczęściej są włączane tereny inwestycyjne, którymi są już zainteresowani potencjalni inwestorzy. Mercedes to też zasługa rządu i jego polityki rozwoju gospodarczego terenów zagrożonych zapaścią gospodarczą (Jawor na takiej liście się znalazł m.in. przez wcześniejsze odkładanie budowy S3, która była dla nasz szansa na rozwój gospodarczy). https://www.youtube.com/watch?v=rBWcuZf29n8
Lubię to! 3
odbiór społeczny
odbiór społecznydzień dobry28 października 2017 o 10:30
nie ma czego zazdrościć, zobacz też na miny osób na tych zdjęciach, nie wierzę, że nikomu nie nasunęło się powszechne skojarzenie słowa "lipa"
Lubię to! 2
potocznie
potocznieodbiór społeczny28 października 2017 o 13:48
potocznie lipa jest kojarzona z czymś słabej jakości, mało trwałym
Lubię to! 3
to było do przewidzenia
to było do przewidzenia28 października 2017 o 08:28
Mnie to zastanawia, czy oni w tym koncernie już się nie zorientowani co się tu dzieje. Zasadzenie przez obecnie rządzącego wśród fleszy reflektorów kolejnego drzewka w mieście (kolejne "wielkie wydarzenie", "wielka uroczystość" z udziałem burmistrza, gdzie jaworzanie nie oczekują od niego więcej zieleni, a spełnienia obietnic wyborczych) i to w parku pełnym drzew, a na dodatek zasadzenie lipy, która ma być symbolem jego przyjaźni i współpracy (gdzie powszechnie jest wiadomo, jak układa się jego "współpraca" z powiatem oraz jak potraktował mieszkańców Jawora, których zwolnił, by w ich miejsce zatrudnić swoich ludzi z poza Jawora, i że toczą się przeciwko niemu procesy), musiało wywołać taki odzew w opinii publicznej-wystarczy prześledzić dotychczasowe opinie i nastroje mieszkańców. Symboliki w Polsce słowa "lipa" to nawet nie trzeba nikomu wyjaśniać.
Lubię to! 2
obywatel
obywatelto było do przewidzenia28 października 2017 o 09:08
Twoje złośliwe komentarze nic nie dają a co do współpracy ze starostwem, wystarczy żeby każdy robił swoje.. Czekam na sygnalizację świetlną zrobioną ze środków starostwa, jakość cisza w temacie?
Lubię to! 2
taka "współpraca"
taka "współpraca"obywatel28 października 2017 o 11:01
Współpraca burmistrza z powiatem wygląda tak, że najpierw burmistrz złożył pisemną deklarację współpracy w zakresie realizacji tej sygnalizacji ze względu na zapewnienie w tym miejsce bezpieczeństwa swoim mieszkańcom (zadanie własne gminy), a następnie, pomimo tej deklaracji, nie zabezpieczył na to zadanie 50% wartości środków w budżecie gminy, choć chwalił się nadwyżką budżetową, po czym podpisał do starosty ,żeby powiat zrealizował to zadanie jako pilne, bo jest tam niebezpiecznie, ale w ślad za tym pisemną deklaracje złożył nie na tą sygnalizację, ale na remont chodników.
Lubię to! 4
lipa symbol współpracy
lipa symbol współpracyobywatel28 października 2017 o 11:06
czyli taka trochę lipna ta współpraca-niby tak, ale nie?
Lubię to! 2
bezstronny
bezstronnyto było do przewidzenia28 października 2017 o 09:50
to nie złośliwe, a rzeczywiste, a że ktoś ma problem z zaakceptowaniem prawdy albo szczerych opinii, to już jego problem
Lubię to! 3
Skromność popłaca
Skromność popłaca28 października 2017 o 00:31
A wystarczyło posadzić dąb i klon jawor i było by ok. Jednak burmistrz chciał być ważny i chciał mieć swoją tabliczkę no i wyszła" lipa "
Lubię to! 5
aha
ahaSkromność popłaca28 października 2017 o 08:41
a to o to chodzi z tą lipą?
Lubię to! 0
Taki odbiór
Taki odbiór27 października 2017 o 23:45
Dąb - symbol potęgi i długowieczności , lipa coś mało wartościowego i nietrwałego .
Lubię to! 6
...
...Taki odbiór28 października 2017 o 09:09
poczytaj komentarz ogrodnika
Lubię to! 1
Poczytałem
Poczytałem...28 października 2017 o 10:52
Dąb zarówno w odbiorze społecznym jak i " u ogrodnika " kojarzy się dobrze i takich symboli należy szukać !
Lubię to! 2
Poczytaj dalej
Poczytaj dalej...28 października 2017 o 11:04
Dąb tak, ale lipa już w odbiorze społecznym nie najlepiej się kojarzy
Lubię to! 3
ale lipa
ale lipaTaki odbiór28 października 2017 o 09:57
a Ty zrób sondaż wśród ludzi https://zapytaj.onet.pl/Category/002,010/2,20514134,Skad_sie_wzielo_powiedzenie_quotAle_Lipaquot.html
Lubię to! 2
TVN 24
TVN 2427 października 2017 o 23:27
Michał Tusk : Obaj z ojcem wiedzieliśmy że Amber Gold mówiąc kolokwialnie
" to lipa "
Lubię to! 6
ha ha
ha haTVN 2428 października 2017 o 09:10
co ze SKOKami? może tam sięgnij po komentarz
Lubię to! 1
!!
!!ha ha28 października 2017 o 09:16
Jeżeli będzie coś o " lipie" to sięgnę !
Lubię to! 0
do poczytania, polecam
do poczytania, polecamha ha28 października 2017 o 09:33
SKOK stulecia. Kto zwinął Polakom 3 miliardy złotych?

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/skok-stulecia-kto-zwinal-polakom-3-miliardy-zlotych/mt3qk2x
Lubię to! 2
z
zha ha28 października 2017 o 11:15
Poczytaj o Inowrocławiu,będziesz wiedział co ze SKOKmi
Lubię to! 1
Jaworzanin
Jaworzanin27 października 2017 o 22:54
Emilian "lipa" robi konferencję prasową takiego - bez znaczenia spotkania w parku. Czy dziennikarze będą chodzić od dzisiaj na takie "inwestycje"?
Lubię to! 3
nic dodać, nic ująć
nic dodać, nic ująć27 października 2017 o 21:50
Najpierw Daniel Iwański obwieścił, że: "Można obiecywać wiele rzeczy, bo byliśmy zdeterminowani, żeby się dostać [...]” , a teraz Emilian Bera, że lipa jest jego symbolem przyjaźni i współpracy.
Lubię to! 7
dobra symbolika
dobra symbolikanic dodać, nic ująć28 października 2017 o 08:45
dobrze, że mieszkańcy Jawora za swój symbol przyjaźni i współpracy z Mercedesem obrali klon jawor, a w ich imieniu zasadziły szczere dzieci
Lubię to! 2
Słownik synonimów
Słownik synonimów27 października 2017 o 19:50
"LIPA" - absurd, baja, bajda, bajeczka, bajer, bajka, bałamuctwo, blaga, blagierka, blagierstwo, blef, bluff, brednia, bujanie, bujda, bujda na resorach, bzdura, bzdurstwo, chwyt, cygaństwo, dezinformacja, efemeryda, fałsz, fama, fantazja, fasada, fikcja, gadka, herezja, historyjka, hucpa, humbug, iluzja, kaczka dziennikarska, kanciarstwo, kant, kit, kłam, kłamanie, kłamliwość, kłamstewko, kłamstwo, kłamstwo nieprawda, koloryzowanie, komeraże, konfabulacja, krętactwo, legenda, łgarstwo, macherka, macherstwo, machloja, machlojka, matactwo, mijanie się z prawdą, mistyfikacja, mit, niedorzeczność, nieprawda, nieszczerość, nieuczciwość, niezgodność z prawdą, nonsens, obmowa, omam, opowiastka, oszczerstwo, oszukaństwo, oszukiwanie, oszustwo, pic, pic na wodę, plota, ploteczka, plotka, pogłoska, potwarz, pozór, półprawda, puc, rojenie, słuchy, szacherka, szachrajstwo, szalbierstwo, szarlataneria, szarlataństwo, szeptanka, szwindel, ściema, trik, ułuda, urojenie, utopia, wykrętność, wymysł, złuda, zmyłka, zmyślenie, zwodzenie, bezczelność, dwulicowość, geszefciarstwo, grzech, hipokryzja, hochsztaplerka, hochsztaplerstwo, jezuityzm, kombinatorstwo, kręcenie, kuglarstwo, malwersacja, manipulacja, nadużycie, niedomówienie, niedopowiedzenie, nierzetelność, obłuda, oszwabianie, paskarstwo, przewina, spekulacja, spekulanctwo, sprawka, występek, zakłamanie, zuchwalstwo, badziewie, bubel, chała, chałtura, chłam, cholerstwo, gniot, kicz, knot, koszmarek, obrzydlistwo, obrzydliwość, ohyda, ohydztwo, okropieństwo, okropność, paskudztwo, plewy, plugastwo, szkarada, szkaradzieństwo, szmira, świństwo, tandeta, tanizna, buble, byle co, dziadostwo, komercja, konfekcja, lichota, marnizna, marnota, ramota, ramotka, słabizna, syf, szajs, taniocha, miernota, barachło, bezguście, nędza, rupieć, śmieć, beztalencie, prymityw, brak, fuszerka, hehe, partanina, antyk, dezel, fajans, grat, gruchot, klamot, klekot, obdrapaniec, ochłap, próchno, przeżytek, relikt, ruina, rzęch, staroć, starzyzna, szmelc, szpargał, trup, wrak, zabytek, złom, bazgroły, bohomaz, gryzmoły, szpetota, kaszana, śmiecie, fantasmagoria, fatamorgana, halucynacje, kaczka, marzenie, niemożliwość, niemożność, niepodobieństwo, nieprawdziwa, omamy, przywidzenia, rzeczywistość wirtualna, sen, zmyślona wiadomość, beznadzieja, coś bez wartości, dno, film szmira, banialuk, łajdactwo, łotrostwo, okłamywanie, przesada, szelmostwo, udawanie, wolne żarty, wprowadzenie w błąd, brzydactwo, brzydal, szkaradztwo, graty, odpadki metalowe, żelastwo, afera, apsurt, bajdurzenie, czynności, doman, draństwo, gierki, gra, granda, gry, intryga, intrygi, knowania, kombinacja, krzywoprzysięstwo, machiawelizm, machinacja, machinacje, machlojki, matactwa, mataczenie, nieuczciwe interesy, okiwanie, okpienie, oszustwa, przekręt, przekrętka, przesadzanie, skandal, szachrajstwa, szalbiestwo, ściemnianie, waśń, wiarołomstwo, wykręt, zabiegi, zadyma, zamęt, zwód,
Lubię to! 8
Putania
PutaniaSłownik synonimów27 października 2017 o 20:07
Zadajmy sobie,wiec pytanie. Albo niech To pytanie padnie na najbliższej sesji rady miasta , kto wymyślił raki symbol? A następnie kolejne pytanie, czy Jaworzanie chcą aby ich symbolem była Lipa? Aby symbolem ich współpracy z kimkolwiek była lipa?
Lubię to! 5
z Jawora
z JaworaPutania27 października 2017 o 20:59
lepiej zapytaj burmistrza, gdzie ta obiecana praca dla jaworzan?
Lubię to! 2
nie ze Strzegomia
nie ze StrzegomiaPutania27 października 2017 o 21:28
drzewek to mamy pod dostatkiem, a zwłaszcza w parku
Lubię to! 1
moc przekazu
moc przekazuSłownik synonimów27 października 2017 o 20:19
no to teraz odczytaj napis na tbl.-sam burmistrz obwieszcza, że lipa jest jego symbolem przyjaźni i współpracy
Lubię to! 3
jaki przekaz, taki odbiór
jaki przekaz, taki odbiórSłownik synonimów27 października 2017 o 20:26
Przez lata, aż do naszych czasów, lipa dorobiła się bogatego słownika synonimów. Wcale się nie dziwię, że jak lipa jest symbolem czyjegoś działania, to w opinii publicznej jest to negatywnie odbierane.
Lubię to! 5
obwieś
obwieśSłownik synonimów28 października 2017 o 09:13
próbujesz wprowadzać ludzi w błąd, twój wpis powinien dotyczyć znaczenia drzewa lipy a nie słowa lipa, chyba że nie rozumiesz drobnej różnicy w znaczeniu
Lubię to! 1
znaczenie
znaczenieobwieś28 października 2017 o 09:55
a słowo lipa niby od czego pochodzi, jak nie właśnie od drzewa lipy-dlatego, że miękkie drewno lipy nie nadawało się do budowania trwałych rzeczy, a głównie do rzeźbiarstwa-stąd mówi się o czymś, że jest lipne
Lubię to! 3
znaczenie wyjaśnił ogrodnik
znaczenie wyjaśnił ogrodnikSłownik synonimów28 października 2017 o 09:15
Nie bez kozery poeta Jan Kochanowski wychwalał w swojej fraszce zalety lipy. To szlachetne drzewo, zwane przez naszych przodków drzewem tysiąca pożytków, było dla nich ważną i wykorzystywaną do wielu celów rośliną. Jej drewno, ze względu na lekkość i miękkość, szczególnie upodobali sobie rzeźbiarze. Sam Wit Stwosz wykorzystał kloce lipowe do wyrzeźbienia figur w swoim słynnym ołtarzu, który możemy podziwiać w kościele Mariackim. Drewno to służyło również do wyrobu bardziej prozaicznych przedmiotów, np. butów. Łyko lipowe było zaś używane do wyrobu łapci, koszyków i sznurów.

Tak okazałe i cenne ze względów praktycznych drzewo zostało także utrwalone w nazewnictwie wielu miejscowości, np. Lipa Łużycka czy Święta Lipka. Lipy uchodziły też za ulubione drzewa tajemniczych bóstw. Nawet w czasach chrześcijańskich często umieszczano w ich pobliżu kapliczki.

Wokół rozłożystych lip, które sadzono w ogrodach już od czasów średniowiecza, często skupiało się życie towarzyskie. Stąd też zaproszenie Jana Kochanowskiego do skorzystania z cienia lipy („Gościu, siądź pod mym liściem”). Z tym drzewem wiązało się także kilka przesądów. Na przykład kropidła były osadzane na lipowych trzonkach, gdyż – jak wierzono – w drzewo to rzadko uderzał piorun uważany za znak gniewu Bożego.

W dzisiejszych czasach lipa jest chętnie wykorzystywana przez rzeźbiarzy, zwłaszcza ludowych. Jest ona również ważną rośliną miododajną, gdyż jej kwiatostany dają dużo doskonałego i chętnie zbieranego przez pszczoły nektaru. Produkowany z niego miód lipowy uważany jest za jeden z bardziej wartościowych.
###Surowiec leczniczy
W lecznictwie wykorzystuje się kwiatostan lipy (Inflorescentia Tiliae), który zgodnie z Farmakopeą Polską pozyskuje się z dwóch gatunków tej rośliny: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i szerokolistnej (Tilia platyphyllos). W innych krajach stosuje się w tym celu
rodzime gatunki, np. lipę amerykańską (Tilia americana), która występuje w USA i Kanadzie.
https://nazdrowie.pl/artykul/farmacja/zielnik-apteczny-lipa/

Dąb -

Długowieczność i potężny wygląd dębu sprawiały na ludziach takie wrażenie, iż stare okazy były przez większość pierwotnych ludów białych czczone jako drzewa święte. Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że dąb jest siedzibą i wizerunkiem najwyższych ich bóstw - Zeusa i Jowisza. Niektóre ludy uważały dęby za drzewa wyrocznie, z których „zachowania” wróżono o pogodzie i urodzajach. U Germanów dęby poświęcano bogowi burz, pioruny bowiem biły najczęściej w te drzewa, rzadko czyniąc im szkodę. Miejsca pogańskich kultów ludów celtyckich i słowiańskich przeważnie znajdowały się w starych gajach dębowych. W Europie Środkowej i Północnej, gdzie trudno było o liście wawrzynu do wieńczenia sławnych głów, splatano wieńce z liści dębowych. Motyw żołędzi od średniowiecza występuje w herbach królewskich i rycerskich, a także w emblematach mundurowych, jako symbol siły, sławy i szlachetności.

Według Moszyńskiego drzewo to należy: ,, Do mniej znaczących, ale bądź co bądź wziętych drzew i krzewów należą: klony, jawory […] wierzby i niektóre inne […]. Dwuznaczne wierzenia krążą o osinie (a po części o wierzbie); jest ona z jednej strony pogardzana i ma jakby pozostawać w związku z nieczystymi mocami, a z drugiej uważa się ją za apotropeiczną i używa przeciwko tymże mocom”. Z wierzbowych gałązek okorowywanych lub nie (prętów i wici) wykonywano kosze, kołyski, piszczałki a ze zdjętej kory wykonywano trąby. Zwyczaje wiążące się z palmami jak: uderzanie palmami, połykanie pąków, zatykanie lub zakopywanie ich na polach miały na celu odpędzać szkodniki, zapewnić urodzaj i zdrowie, ale również wystawione w oknie chroniły gospodarstwo przed piorunami. D. Niewiadomski twierdzi, że idee wyrażone przez palmę mieszczą się w kręgu znaczeniowym drzewa życia, a wszelkie postaci zielonego drzewa są nośnikami przyrodniczych sił regeneracyjnych. Wierzbę łączono też ze złymi mocami co widać w wielu powiedzeniach: ,, Śmieje się jak diabeł w suchej wierzbie”, W starej wierzbie diabeł mieszka” możliwe, że te przekonania zrodziły się z faktu występowania tego drzewa nad wodami, na bagnach i uroczyskach. Wierzbowa kora w medycynie ludowej wykorzystywana jest w leczeniu gorączki, ma ona działanie przeciwbólowe, moczopędne.
Lubię to! 1
Reklama
KTO TO WYMYŚLIŁ?
KTO TO WYMYŚLIŁ?27 października 2017 o 18:18
"Lipa, symbol przyjaźni i współpracy Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Miasta Jawor" - Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawora
Lubię to! 3
tubylec
tubylec27 października 2017 o 17:22
A ja będę współpracować z innymi kierowcami i jeździć tą samą stroną ulicy. Kiedy do tego burmistrza dotrze, że w Jaworze nie brakuje drzew, tylko pracy?
Lubię to! 6
tubylec
tubylectubylec27 października 2017 o 17:25
imprez i igrzysk też już jest pod dostatkiem, brakuje pracy
Lubię to! 6
współpraca
współpraca27 października 2017 o 17:09
A co jaworzanom po takiej "współpracy"? Jaworzanie potrzebują pracy, a nie kolejnych drzew w mieście, zwłaszcza w parku, gdzie i tak jest ich pod dostatkiem i nie ma komu ich pielęgnować i przycinać. Konkrety poproszę-ilu jaworzan dotychczas zatrudnił ten koncern i ilu zatrudni? Może powiat w tym temacie nawiąże lepszą współpracę?
Lubię to! 3
bolo
bolo27 października 2017 o 13:56
Najwięcej w tym temacie mają do powiedzenia zwolennicy min. Szyszki.To niedopuszczalne by sadzić jakieś drzewa !!!!! Ciąć - to zrozumiałe ale sadzić. Jak czytam te wasze "komentarze" to przypomina mi to starą maksymę-" Bóg wszystkim dał rozum ale nie wszystkim dał instrukcję jego obsługi"
Lubię to! 1
słaba taktyka
słaba taktykabolo27 października 2017 o 14:00
i znów obrażasz ludzi-tak nie pozyskasz ich przychylności i głosów, a wręcz jeszcze ich zniechęcisz
Lubię to! 3
bolo
bolosłaba taktyka27 października 2017 o 15:11
Nie jest moją intencją obrażanie kogokolwiek.Czy tak trudno zrozumieć że wyrażanie własnego zdania to nie jest jakieś zło? Zazwyczaj, to których to dotyczy czują się obrażani. Tyle.
Lubię to! 1
,
,bolo27 października 2017 o 15:09
Bolo, trawiłeś w sedno
Lubię to! 2
powiedzmy
powiedzmybolo27 października 2017 o 17:01
wątpię, żeby bolo miał takie kompetencje, aby oceniać poziom inteligencji ludzi. takie zjawisko też ma swoją nazwę w psychologii
Lubię to! 2
składnia
składnia27 października 2017 o 13:55
w przekazie do jaworzan użyto 2 rzeczowników: burmistrz i lipa i połączono je słowem współpraca-taka jest pijarowa konstrukcja przekazu
Lubię to! 3
odwrotny efekt do zamierzeń
odwrotny efekt do zamierzeńskładnia27 października 2017 o 14:14
i wyszło z tego: burmistrz-współpraca-lipa
Lubię to! 3
skojarzenia
skojarzeniaskładnia27 października 2017 o 14:32
PR-owcy koncernu zadbali o pozytywny wizerunek. Dąb się ludziom dobrze kojarzy-z siłą, długowiecznością, długotrwałością, to odwieczny symbol dostojeństwa i potęgi.
Lubię to! 3
poradnik ogrodnika
poradnik ogrodnika27 października 2017 o 13:53
Nie bez kozery poeta Jan Kochanowski wychwalał w swojej fraszce zalety lipy. To szlachetne drzewo, zwane przez naszych przodków drzewem tysiąca pożytków, było dla nich ważną i wykorzystywaną do wielu celów rośliną. Jej drewno, ze względu na lekkość i miękkość, szczególnie upodobali sobie rzeźbiarze. Sam Wit Stwosz wykorzystał kloce lipowe do wyrzeźbienia figur w swoim słynnym ołtarzu, który możemy podziwiać w kościele Mariackim. Drewno to służyło również do wyrobu bardziej prozaicznych przedmiotów, np. butów. Łyko lipowe było zaś używane do wyrobu łapci, koszyków i sznurów.

Tak okazałe i cenne ze względów praktycznych drzewo zostało także utrwalone w nazewnictwie wielu miejscowości, np. Lipa Łużycka czy Święta Lipka. Lipy uchodziły też za ulubione drzewa tajemniczych bóstw. Nawet w czasach chrześcijańskich często umieszczano w ich pobliżu kapliczki.

Wokół rozłożystych lip, które sadzono w ogrodach już od czasów średniowiecza, często skupiało się życie towarzyskie. Stąd też zaproszenie Jana Kochanowskiego do skorzystania z cienia lipy („Gościu, siądź pod mym liściem”). Z tym drzewem wiązało się także kilka przesądów. Na przykład kropidła były osadzane na lipowych trzonkach, gdyż – jak wierzono – w drzewo to rzadko uderzał piorun uważany za znak gniewu Bożego.

W dzisiejszych czasach lipa jest chętnie wykorzystywana przez rzeźbiarzy, zwłaszcza ludowych. Jest ona również ważną rośliną miododajną, gdyż jej kwiatostany dają dużo doskonałego i chętnie zbieranego przez pszczoły nektaru. Produkowany z niego miód lipowy uważany jest za jeden z bardziej wartościowych.
###Surowiec leczniczy
W lecznictwie wykorzystuje się kwiatostan lipy (Inflorescentia Tiliae), który zgodnie z Farmakopeą Polską pozyskuje się z dwóch gatunków tej rośliny: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i szerokolistnej (Tilia platyphyllos). W innych krajach stosuje się w tym celu
rodzime gatunki, np. lipę amerykańską (Tilia americana), która występuje w USA i Kanadzie.
https://nazdrowie.pl/artykul/farmacja/zielnik-apteczny-lipa/

Dąb -

Długowieczność i potężny wygląd dębu sprawiały na ludziach takie wrażenie, iż stare okazy były przez większość pierwotnych ludów białych czczone jako drzewa święte. Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że dąb jest siedzibą i wizerunkiem najwyższych ich bóstw - Zeusa i Jowisza. Niektóre ludy uważały dęby za drzewa wyrocznie, z których „zachowania” wróżono o pogodzie i urodzajach. U Germanów dęby poświęcano bogowi burz, pioruny bowiem biły najczęściej w te drzewa, rzadko czyniąc im szkodę. Miejsca pogańskich kultów ludów celtyckich i słowiańskich przeważnie znajdowały się w starych gajach dębowych. W Europie Środkowej i Północnej, gdzie trudno było o liście wawrzynu do wieńczenia sławnych głów, splatano wieńce z liści dębowych. Motyw żołędzi od średniowiecza występuje w herbach królewskich i rycerskich, a także w emblematach mundurowych, jako symbol siły, sławy i szlachetności.

Według Moszyńskiego drzewo to należy: ,, Do mniej znaczących, ale bądź co bądź wziętych drzew i krzewów należą: klony, jawory […] wierzby i niektóre inne […]. Dwuznaczne wierzenia krążą o osinie (a po części o wierzbie); jest ona z jednej strony pogardzana i ma jakby pozostawać w związku z nieczystymi mocami, a z drugiej uważa się ją za apotropeiczną i używa przeciwko tymże mocom”. Z wierzbowych gałązek okorowywanych lub nie (prętów i wici) wykonywano kosze, kołyski, piszczałki a ze zdjętej kory wykonywano trąby. Zwyczaje wiążące się z palmami jak: uderzanie palmami, połykanie pąków, zatykanie lub zakopywanie ich na polach miały na celu odpędzać szkodniki, zapewnić urodzaj i zdrowie, ale również wystawione w oknie chroniły gospodarstwo przed piorunami. D. Niewiadomski twierdzi, że idee wyrażone przez palmę mieszczą się w kręgu znaczeniowym drzewa życia, a wszelkie postaci zielonego drzewa są nośnikami przyrodniczych sił regeneracyjnych. Wierzbę łączono też ze złymi mocami co widać w wielu powiedzeniach: ,, Śmieje się jak diabeł w suchej wierzbie”, W starej wierzbie diabeł mieszka” możliwe, że te przekonania zrodziły się z faktu występowania tego drzewa nad wodami, na bagnach i uroczyskach. Wierzbowa kora w medycynie ludowej wykorzystywana jest w leczeniu gorączki, ma ona działanie przeciwbólowe, moczopędne.
Lubię to! 2
słabo to wygląda
słabo to wyglądaporadnik ogrodnika27 października 2017 o 13:58
Jawor kojarzy się jaworzanom z klonem jaworem, a nie lipą, a sowo lipa ma też negatywny wydźwięk. Zrozumiałym dla wszystkich było by, gdyby burmistrz jawora na znak współpracy Jawora sadził jawory, ale lipy?
Lubię to! 4
słabiutko
słabiutko27 października 2017 o 13:23
Obserwując reakcje, to lipa w dwóch wymiarach, bo po pierwsze jaworzanie już chyba mają dosyć słuchania o kolejnym sadzeniu drzewek, a oczekują od burmistrza innych działań, a po drugie, to niefortunny dobór drzewka i słaby PR w tym zakresie sprawił, że powiązali wszystko razem i potocznie mówiąc wyszła im z tego lipa.
Lubię to! 3
wyborca
wyborca27 października 2017 o 13:22
przekaz jest jeden współpraca, a złośliwe szukanie drugiego dna jest śmieszne. Wcześniej w komentarzach ktoś fajnie opisał znaczenie drzewa
Lubię to! 3
suweren
suwerenwyborca27 października 2017 o 13:28
Nie miej do ludzi pretensji za to, że ktoś nie zadbał o formę i przekaz adekwatną do naszych czasów i jaworskich realiów. Współpracę można okazać na wiele sposobów, widocznie taka forma nie znalazła w opinii społecznej wystarczającej akceptacji, zwłaszcza, że słowo lipa źle im się kojarzy i z Jaworem nie ma nic wspólnego.
Lubię to! 2
przekaz
przekazwyborca27 października 2017 o 13:37
Wyborco, 25.10. przekaz do ludzi poszedł tylko taki, że burmistrz Jawora na znak współpracy zasadził lipę. Sorki, ale każdemu to się inaczej kojarzy, a zwłaszcza, że Jawor kojarzony jest z klonem jaworem. Teraz podawanie jakiś nikomu, lub niewielu osobom, nie znanych-starodawnych znaczeń tego drzewa, jest za późno.
Lubię to! 2
Ramzes
Ramzesprzekaz27 października 2017 o 13:45
Oooo odezwał się, fajnie poczytać jak ktoś pisze coś konstruktywnego a nie twoje stękanie bo nie znałeś się na drzewach
Lubię to! 1
przekaz
przekazprzekaz27 października 2017 o 13:49
to czytaj, nikt Ci tego nie zabrania
Lubię to! 1
i
i27 października 2017 o 13:13
do ludzi poszedł jedynie przekaz, że burmistrz Jawora na znak współpracy sadzi lipę-słabiutko to wygląda pijarowo
Lubię to! 1
Marta
Martai27 października 2017 o 13:18
To ty robisz taki przekaz, ja przeczytałam wpisy ogrodnika i opis symboliki jest zupełnie inny niż piszesz
Lubię to! 1
Marto
MartoMarta27 października 2017 o 13:30
i wszyscy jaworzanie ta symbolikę, jaką podaje ogrodnik Twoim zdaniem znają?
Lubię to! 1
błąd w PR
błąd w PR27 października 2017 o 13:10
Od kiedy to lipa jest symbolem współpracy, czy Jawora? Zresztą, teraz i tak już jest musztarda po obiedzie i za późno na interpretacje, bo o właściwy przekaz należało zadbać przed i podczas sadzenia-tak działa profesjonalny marketing, PR i profesjonaliści. Brak odpowiedniego przekazu sprawił, że ludzie sami go sobie wytworzyli-wg powszechnej negatywnej symboliki lipy.
Lubię to! 2
Reklama
szczerze?
szczerze?27 października 2017 o 12:53
ktoś dał pijarową plamę
Lubię to! 2
poradnik ogrodnika
poradnik ogrodnika27 października 2017 o 12:51
Nie bez kozery poeta Jan Kochanowski wychwalał w swojej fraszce zalety lipy. To szlachetne drzewo, zwane przez naszych przodków drzewem tysiąca pożytków, było dla nich ważną i wykorzystywaną do wielu celów rośliną. Jej drewno, ze względu na lekkość i miękkość, szczególnie upodobali sobie rzeźbiarze. Sam Wit Stwosz wykorzystał kloce lipowe do wyrzeźbienia figur w swoim słynnym ołtarzu, który możemy podziwiać w kościele Mariackim. Drewno to służyło również do wyrobu bardziej prozaicznych przedmiotów, np. butów. Łyko lipowe było zaś używane do wyrobu łapci, koszyków i sznurów.

Tak okazałe i cenne ze względów praktycznych drzewo zostało także utrwalone w nazewnictwie wielu miejscowości, np. Lipa Łużycka czy Święta Lipka. Lipy uchodziły też za ulubione drzewa tajemniczych bóstw. Nawet w czasach chrześcijańskich często umieszczano w ich pobliżu kapliczki.

Wokół rozłożystych lip, które sadzono w ogrodach już od czasów średniowiecza, często skupiało się życie towarzyskie. Stąd też zaproszenie Jana Kochanowskiego do skorzystania z cienia lipy („Gościu, siądź pod mym liściem”). Z tym drzewem wiązało się także kilka przesądów. Na przykład kropidła były osadzane na lipowych trzonkach, gdyż – jak wierzono – w drzewo to rzadko uderzał piorun uważany za znak gniewu Bożego.

W dzisiejszych czasach lipa jest chętnie wykorzystywana przez rzeźbiarzy, zwłaszcza ludowych. Jest ona również ważną rośliną miododajną, gdyż jej kwiatostany dają dużo doskonałego i chętnie zbieranego przez pszczoły nektaru. Produkowany z niego miód lipowy uważany jest za jeden z bardziej wartościowych.
###Surowiec leczniczy
W lecznictwie wykorzystuje się kwiatostan lipy (Inflorescentia Tiliae), który zgodnie z Farmakopeą Polską pozyskuje się z dwóch gatunków tej rośliny: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i szerokolistnej (Tilia platyphyllos). W innych krajach stosuje się w tym celu
rodzime gatunki, np. lipę amerykańską (Tilia americana), która występuje w USA i Kanadzie.
https://nazdrowie.pl/artykul/farmacja/zielnik-apteczny-lipa/
Lubię to! 3
lipa z tą lipą
lipa z tą lipąporadnik ogrodnika27 października 2017 o 17:34
no sam widzisz, my nawet w nazwie nie mamy nic wspólnego z lipą, tylko z klonem jaworem, nie słyniemy tez z produkcji miodów lipowych, ani herbatek ziołowych
Lubię to! 2
ogrodnik
ogrodnik27 października 2017 o 12:49
Lipa – ziołowy lek nie tylko na przeziębienie

Gdy nadchodzi jesień i zima a wraz z nimi przeziębienia i inne dolegliwości zdrowotne, sięgamy po herbatki i syropy z lipą, wiedzeni być może naszą intuicja, podszeptami lub radami innych, czy zauroczeni barwnymi reklamami “ziołowych” producentów. Przesycone kolorami smukłe butelki z dodatkiem lipy uśmiechają sie do nas ze sklepowych półek zachęcając do zakupu. Zabieramy je do domu, dopada nas jesienno-zimowe osłabienie i tak lipa trafia do naszych kubków. Jednak czy rzeczywiście wiemy co drzemie w tym drzewie?

Ktoś powie – oczywiście, że tak! Pijemy ją gdy nas łapie przeziębienie, boli gardło, kapie z nosa. Tak, to prawda. Bladożółte kwiaty lipy, które stanowią główny surowiec zielarski, w formie naparu (ok. trzech szklanek dziennie):

są świetnym środkiem napotnym właśnie przy przeziębieniu, grypie, anginie, czy zaflegmieniu dróg oddechowych,
zwalczają gorączkę, katar i działają osłaniająco na drogi oddechowe,
zewnętrznie zaś warto płukać gardło naparem z kwiatów lipy,
dobrze jest ją pić także w klimatyzowanych pomieszczeniach, dzięki czemu chroni nasze drogi oddechowe przed skutkami suchego, nieraz zanieczyszczonego powietrza.
http://herballeaf.pl/lipa-ziolowy-lek-nie-tylko-na-przeziebienie/

Lipa uważana była obok dębu za drzewo ,,święte,” otaczano ją czcią za swoje piękno oraz miododajne kwiaty mające moc leczniczą. Słowianie poświęcili lipę bogini zwanej Łada, dla germanów wiązała się ona z boginią miłości Freją, u Litwinów była atrybutem Lajmy, bogini urodzin i losu. Lipy wyznaczały świętą przestrzeń, chroniły święte źródła (podobnie jak w przypadku dębów) nie można ich było rąbać i palić a takie zachowanie uważano za grzech.
Lubię to! 1
.
.ogrodnik27 października 2017 o 13:04
oczywiście,że jest to prawda, ale niestety słowo lipa ma tez inny wdzięk. I trudno żeby nie było skojarzę.
Lubię to! 2
to jakieś jaja?
to jakieś jaja?ogrodnik27 października 2017 o 17:37
ogrodniku i co, wg Ciebie burmistrz sadząc tą lipę chce zamienić Jawor w miejscowość uzdrowiskową, gdzie będzie się leczyć lipą?
Lubię to! 1
uroczystość
uroczystość27 października 2017 o 12:48
Jak czytam te wszystkie komentarze w stylu: "jaką to piękną lipę zasadził nasz włodarz na znak współpracy", to zastanawiam się gdzie i w jakich czasach żyję-od kiedy to lipa kojarzy się ze współpracą albo z naszym miastem?
Lubię to! 1
PR-owy strzał w kolano
PR-owy strzał w kolano27 października 2017 o 12:30
nie wiem, kto to wpadł na pomysł, żeby do ludzi puścić przekaz medialny, że burmistrz Jawora zasadził lipę na znak współpracy, jak nie dość, że Jawor kojarzy się z klonem jaworem, to w dodatku lipa w powszechnym odbiorze społecznym ma negatywna symbolikę, na którą zresztą zwrócił uwagę sam burmistrz sadząc ta lipę
Lubię to! 1
?!
?!PR-owy strzał w kolano27 października 2017 o 12:36
Nie rozumiem tego, czy autor pomysłu chciał tym zakomunikować, że ta współpraca jest albo będzie lipna? Co lipa ma wspólnego ze współpracą, albo Jaworem? Przecież nie jesteśmy Lipki, tylko Jawor.
Lubię to! 2
ogrodnik
ogrodnikPR-owy strzał w kolano27 października 2017 o 12:47
negatywna symbolika lipy to przejaw niewiedzy, szanujmy drzewa
Lubię to! 1
normalny
normalnyogrodnik27 października 2017 o 12:51
A kto tu mówi o nieszanowaniu drzew? Żyjemy w dzisiejszych czasach, w których słowo lipa wywołuje u ludzi określone skojarzenia, a poza ty, to od kiedy lipa jest symbolem współpracy albo Jawora?
Lubię to! 1
ogrodnik
ogrodnikogrodnik27 października 2017 o 12:58
na całym świecie są sadzone drzewa jako symbol
Lubię to! 1
musztarda po obiedzie
musztarda po obiedzieogrodnik27 października 2017 o 13:06
Ale od kiedy to lipa jest symbolem współpracy, czy Jawora? Zresztą, teraz i tak już jest musztarda po obiedzie i za późno na Twoje interpretacje, bo o właściwy przekaz należało zadbać podczas sadzenia-tak działa profesjonalny marketing, PR i profesjonaliści. Brak odpowiedniego przekazu sprawił, że ludzi sami go sobie wytworzyli. Negatywna symbolika lipy jest powszechniejsza od tego, o czym piszesz ogrodniku.
Lubię to! 1
jaki przekaz, taki odbiór
jaki przekaz, taki odbiórogrodnik29 października 2017 o 12:01
ogrodniku, a czytałeś napis na tabliczce? na niej nie pisze "symbol przyjaźni i współpracy-burmistrz", ani "to drzewo zasadzono na znak przyjaźni i współpracy-burmistrz", tylko "lipa symbolem przyjaźni i współpracy-burmistrz" a do tego nie mówiono, że burmistrz sadzi drzewo na znak przyjaźni i współpracy, a że burmistrz sadzi lipę jako symbol przyjaźni i współpracy-wyczuwasz tą subtelną różnicę w przekazie? nie dziwi mnie taki a nie inny odbiór społeczny
Lubię to! 0
ogrodnik
ogrodnik27 października 2017 o 12:20
Wspaniałe drzewa podziwiane za swoje piękno oraz imponujące rozmiary często stawały się symbolem jednoczącym różne poziomy: podziemia i sfery śmierci – korzenie, ziemi, a więc życia doczesnego oraz nieba i podróży w zaświaty, stając się centralną osią kosmiczną czyli ,,axis mundi”. Najczęściej funkcję taką pełnią drzewa związane z bóstwami gromowładnymi (dąb, jesion) a także lipę lipa i klon (jawor), które otaczano ochroną i przypisywano im właściwości lecznicze.
https://slowianowierstwo.wordpress.com/2015/07/27/drzewa-w-obrzedowosci-slowian/
Lubię to! 1
weź Ty se daj spokój
weź Ty se daj spokójogrodnik27 października 2017 o 12:22
człowieku, zastanów się co Ty piszesz-czy ktoś chce przenieść jaworzan do podziemia, w zaświaty?
Lubię to! 3
ogrodnik
ogrodnik27 października 2017 o 12:01
W wielu kulturach była czczona jako święte drzewo. Sądzono, że nie uderzają w nią pioruny lokowano ją na biegunie przeciwnym do sfery Gromowładcy, któremu przypisywano dąb (choć według danych statystycznych to pod lipami ginęło najwięcej ludzi uderzonych piorunem). Lipie przypisywano żeńską zasadę bytu. Uznawana była za drzewo bóstw miłości, życia rodzinnego. Miododajne kwiaty i ich odurzający zapach rozbudowywały jej symbolikę. Kult lipy pojawił się nie tylko u Słowian, ale też i Finów nadwołżańskich, pod lipą proszono o urodzaj. Na Słowiańszczyźnie zanotowano stare obrzędy, w których z łyka lipowego sporządza się uprząż dla konia. Chrześcijaństwo do żeńskiego charakteru lipy dopisało związek z Matką Boską. W wielu miejscach można znaleźć poświęcone jej kapliczki i obrazy. Figurki Matki Boskiej często zrobione są z lipowego drzewa. Niektóre legendy mówią nawet bezpośrednio, że w lipie zamieszkała Najświętsza Panienka. Żeński charakter lipy konotuje także związek drzewa z płodnością, życiem, witalnością, ale także śmiercią i upływającym czasem. W wielu przekazach folklorystycznych przy lipie lokowane są święte źródełka.
Lubię to! 2
powszechna symbolika lipy
powszechna symbolika lipyogrodnik27 października 2017 o 12:09
ale w Polsce w PR z wykorzystywaniem lipy trzeba być nad wyraz ostrożnym, bo lipa powszechnie ma negatywną symbolikę-bardziej znaną od tego co piszesz
Lubię to! 1
ogrodnik
ogrodnikpowszechna symbolika lipy27 października 2017 o 12:15
niewiedza robi swoje, dlatego trzeba edukować
Lubię to! 1
coraz ciekawiej...
coraz ciekawiej...ogrodnik27 października 2017 o 12:20
nie bardzo rozumiem Twojego przekazu symboliki tego, że burmistrz posadził lipę, a nie jawor-chcesz powiedzieć, że burmistrz sadząc lipę chce być identyfikowany z czynnikiem żeńskim, figurą matki Boskiej, płodnością, życiem, witalnością, ale także śmiercią i upływającym czasem?
Lubię to! 1
ogrodnik
ogrodnikcoraz ciekawiej...27 października 2017 o 12:23
Lipa uważana była obok dębu za drzewo ,,święte,” otaczano ją czcią za swoje piękno oraz miododajne kwiaty mające moc leczniczą. Słowianie poświęcili lipę bogini zwanej Łada, dla germanów wiązała się ona z boginią miłości Freją, u Litwinów była atrybutem Lajmy, bogini urodzin i losu. Lipy wyznaczały świętą przestrzeń, chroniły święte źródła (podobnie jak w przypadku dębów) nie można ich było rąbać i palić a takie zachowanie uważano za grzech.
Lubię to! 1
???
???coraz ciekawiej...27 października 2017 o 17:49
dalej nie rozumiem dlaczego burmistrz Jawora zasadził lipę a nie klon jawor, i co jakieś starodawne obrządki mają wspólnego ze współpracą z niemieckim koncernem? Będą pod tą lipą odprawiane wspólnie jakieś gusła, czy co?
Lubię to! 2
KÓstosz
KÓstoszogrodnik28 października 2017 o 16:49
Muzeum rusza z odsieczą, ufff
Lubię to! 0
praca dla jaworzan
praca dla jaworzan27 października 2017 o 10:47
szkoda, że przedstawiciel tego koncernu nie powiedział, ilu jaworzan do tej pory zatrudnił u siebie w tej fabryce i ilu jeszcze zamierza zatrudnić-bo to jaworzan dziś najbardziej interesuje
Lubię to! 1
takie realia
takie realiapraca dla jaworzan27 października 2017 o 10:52
I dlaczego Polak pracujący w Polsce ma biegle mówić po niemiecku? jak Polacy wyjeżdżają za praca do Niemiec, czy Anglii, to jest zrozumiałe, że muszą znać język tych krajów, ale w żadnym ogłoszeniu do tej fabryki w Polsce nie widziałem, żeby wymagana była znajomość j.polskiego, natomiast wymagany jest j.niemiecki i angielski.
Lubię to! 2
JW
JWtakie realia27 października 2017 o 11:04
W pewnym sensie masz rację, tylko zauważ że jest to firma prywatna z niemieckim właścicielem i kadrą zarządzającą.
Lubię to! 0
takie realia
takie realiatakie realia27 października 2017 o 11:16
A to ta kadra zarządzająca nie może nauczyć się mówić po polsku? jak Polski przedsiębiorca i jego kadra zarządzająca chce wejść na niemiecki rynek, to musi nauczyć się j.niemieckiego.
Lubię to! 3
Jaworzanka
Jaworzankatakie realia27 października 2017 o 11:45
Najbardziej irytujące jest to, ze nie zarobimy nawet najniższej jaką otrzymałby Niemiec pracujący w fabryce w swoim kraju. Będzie więcej niż najniższe ale zawsze będziemy tania siła roboczą. Bo na pewno zwykły szeregowy pracownik nie dostanie 8/9 euro na godz brutto,a takie jest najniższe. To smutne,ze jest unia różnych prędkości i to od dawna i nie o uchodźców akurat mi chodzi. Ale ludzie i tak będą się cieszyć będąc parobkami w swoim własnym kraju!
Lubię to! 0
Ela
Ela27 października 2017 o 09:37
jak czytają te wasze komentarze z koncernu Daimler AG to im włosy dęba stają. Jak można takie bzdury pisać?
Lubię to! 2
oj Ela, Ela...
oj Ela, Ela...Ela27 października 2017 o 09:46
a jesteś taka pewna, że oni nie wiedzą, co się u nas dzieje? że nie mają kontaktu z różnymi ludźmi i środowiskami? że nie śledzą lokalnych opinii? myślisz, że nie maja u siebie specjalistów od takich spraw?
Lubię to! 1
Ela
Elaoj Ela, Ela...27 października 2017 o 10:16
dlatego wstyd mi za ludzi tu komentujących
Lubię to! 1
lokalne potrzeby
lokalne potrzebyoj Ela, Ela...27 października 2017 o 10:44
ja komentującym się nie dziwię, bo od 3 lat jaworzanom dostarczane są informacje o jakimś sadzeniu drzewek, krzaczków, kwiatków i rabatek na skwerkach, a oni od 3 lat oczekują nie tego, by w mieście było więcej zieleni, a tego by tu było dla nich więcej pracy
Lubię to! 3
Ela
Elaoj Ela, Ela...27 października 2017 o 10:49
przecież to był gość zaproszony więc jak się teraz czuje jak są takie komentarze? liczyłabym na jego miejscu na komentarze typu " miło że sadzili drzewa, albo każde drzewo na wagę złota a tak jest mim wstyd
Lubię to! 1
%
%oj Ela, Ela...27 października 2017 o 11:12
W marketingu i PR wykorzystuje się wiedzę o lokalnych nastrojach i opiniach, więc raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, jaki będzie odbiór społeczny sadzenia drzewek, jak od 3 lat co chwila do nich dociera informacja o zasadzeniu kolejnych drzewek, krzaczków, kwiatków i rabatek na skwerkach, podczas gdy oni nie potrzebują więcej zieleni w mieście a więcej pracy-o czym od dłuższego czasy mówi się i pisze w Jaworze i te nastroje i opinie jaworzan są powszechnie znane. Można było się więc było domyśleć, jaki będzie odbiór społeczny kolejnego "wielkiego wydarzenia" czy też "oficjalnej uroczystości" zasadzenia kolejnych drzewek. Wystarczy wsłuchać się w nastroje i opinie wszystkich mieszkańców, a nie tylko tych co przytakują. Każdy człowiek ma prawo do własnego odbioru wydarzeń i konstytucyjne prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Trzeba to uszanować, a nie obrażać się za to na ludzi.
Lubię to! 1
do Eli
do Elioj Ela, Ela...27 października 2017 o 11:31
Mądry gospodarz *** się w głos swojego ludu, w jego opinie i nastroje, a nie tylko w głosy tych, co kręcą się blisko niego i mu przytakują, bo czerpnia z tego jakieś korzyści. Trzeba słuchać wszystkich, aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto wziąć sobie do serca znane słowa Filipa Macedońskiego: „Zwróć uwagę głupcowi, to cię znienawidzi, zwróć uwagę mędrcowi, a będzie ci wdzięczny”.
Lubię to! 2
pokorny
pokornyoj Ela, Ela...27 października 2017 o 11:50
W profesjonalnym marketingu i PR wykorzystuje się elementy psychologii i socjologii, skoro jest taki odbiór społeczny na to "wydarzenie" czy "uroczystość", to znaczy, że gdzieś popełniony został błąd i nie ma co obrażać się na ludzi, że tak a nie inaczej to odbierają, tylko trzeba wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.
Lubię to! 1
Eluniu
EluniuEla27 października 2017 o 09:48
Ela, czy Ty naprawdę myślisz, że oni w tak potężnym międzynarodowym koncernie mają kontakt tylko z naszym burmistrzem i jego najbliższymi urzędnikami?
Lubię to! 2
Ela
ElaEluniu27 października 2017 o 10:17
przedstawiciel koncernu został zaproszony do posadzenia drzewa a tu takie brzydkie komentarze wstyd.
Lubię to! 0
?
?Eluniu27 października 2017 o 10:32
przecież nikt tu nie piszę, że przedstawiciel koncernu nie może sobie sadzić drzewek, jeśli ma taką ochotę
Lubię to! 0
Ela
ElaEluniu27 października 2017 o 10:35
nie sobie (na działce)ale w oficjalnej uroczystości, a to jest różnica naprawdę jest mi wstyd i dziwię się komentującym
Lubię to! 1
PR
PREluniu27 października 2017 o 10:36
Przedstawiciel koncernu zasadził w Jaworze dąb współpracy i to jest dla wszystkich dość wyraźny przekaz (symbolika dębu jest wszystkim znana), ładnie też ze trony tego przedstawiciela, że wychodząc na polski rynek i wychodząc do lokalnej społeczności zwraca się w j.polskim. Marketingowcy koncernu dobrze wykonali swoją pracę-dobrze zadbali o wizerunek firmy.
Lubię to! 2
dobrze zorientowana?
dobrze zorientowana?Eluniu27 października 2017 o 10:39
Elu, a kto zorganizował tą "oficjalną uroczystość"-koncern, czy gmina?
Lubię to! 0
Ela
ElaEluniu27 października 2017 o 10:53
jaka to różnica? gość to gość w naszym mieście
Lubię to! 0
neutralny obserwator
neutralny obserwatorEluniu27 października 2017 o 11:40
zastanawiam się, czy p.Bera w swojej kampanii wyborczej wykorzysta wizerunek przedstawiciela tego koncernu, albo marki tego koncernu?
Lubię to! 1
bolo
boloEluniu27 października 2017 o 13:44
lokalne potrzeby------
Jeśli poszukujesz pracy to zgłoś się w końcu do Urzędu Pracy tam jest wiele różnych ofert. Narzekanie i oczekiwanie pod MOPS-em na comiesięczną transzę z gminy do niczego nie doprowadza.
Lubię to! 2
"
"Eluniu27 października 2017 o 13:47
bolo-obrażaniem jaworzan, to Ty niewiele zdziałasz, lepiej zmień taktykę, żeby nie pogrążać swojego pupila. Nie każdy, kto ma własne-odmienne zdanie, to wróg, ale takim może się stać, gdy będzie obrażany, lub atakowany.
Lubię to! 0
promocja
promocjaEla27 października 2017 o 11:59
Elu, najwyższa pora, aby przedstawiciel tego koncernu w Polsce-w Jaworze, poznał lokalne potrzeby i nastroje, bo bez tego nie uda mu się trafić ze swoim produktem w lokalny rynek, ale o tym profesjonalistów od marketingu i PR przekonywać to raczej nie trzeba, bo oni doskonale znają narzędzia i mechanizmy wykorzystywane przy promocji firmy.
Lubię to! 1
zasmucony
zasmucony27 października 2017 o 08:38
Liczyłem, że usłyszę o tym we wszystkich wiadomościach w tym dniu, albo chociaż wyczytam o tym na pasku wiadomości. Ale się zawiodłem. TAKIE WIELKIE WYDARZENIE, TAKA WIELKA CHWILA DLA NASZEGO MIASTA-Burmistrz Jawora zasadził lipę w parku i nic, cisza w tv?!
Lubię to! 2
Reklama
*
*27 października 2017 o 08:26
dobór i symbolika drzew idealne do okoliczności
Lubię to! 3
eko
eko*27 października 2017 o 09:38
może powinieneś napisać , że fajnie że ktoś chce sadzić drzewa
Lubię to! 1
to żart?
to żart?eko27 października 2017 o 09:41
zatrudnienie gminnego ogrodnika kosztowałoby nas taniej, burmistrzowi co miesiąc z gminnej kasy wypłacamy ponad 11 tys. zł nie po to, by sadził drzewka
Lubię to! 1
autor
autoreko27 października 2017 o 09:44
a co jesteś bezrobotnym ogrodnikiem? ten portal to kiepskie miejsce na poszukiwanie pracy
Lubię to! 1
Martunia
Martuniaeko27 października 2017 o 09:46
powinni karać tych co nie sprzątają po swoich psach a nie krytykować sadzenie drzew
Lubię to! 2
komentator
komentatoreko27 października 2017 o 09:51
autorze, odwracanie kota ogonem nie zmieni faktu, że jaworzanie za wysoko opłacają burmistrza, by ten za to wynagrodzenie zajmował się sadzeniem drzewek
Lubię to! 0
bu ha ha
bu ha haeko27 października 2017 o 10:14
"Mimo że od hucznych obchodów w Augustowie minął prawie miesiąc, temat powrócił, gdy okazało się, że konfetti, które zrzucono z pokładu śmigłowca Straży Granicznej, wycinali policjanci białostockiej prewencji. "Dzień przed augustowskimi obchodami, zamiast służbowych broni, pałki i kajdanek, dostali nożyczki" - opisuje tvn24.pl."

- Funkcjonariusze cięli duże czerwone i białe kartony na malutkie kawałki. Trzeba się było namachać, to tysiące sztuk - opowiadał dziennikarzom tvn24 jeden z oficerów komendy wojewódzkiej w Białymstoku. Rzecznik wojewódzkiej policji w Białymstoku Andrzej Baranowski potwierdził dziennikarzom stacji, że to policjanci wycinali konfetti:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21096977,w-augustowie-na-wiceministra-spadlo-morze-konfetti-tysiace.html
Lubię to! 2
ogrodnik lipa symbol słowian
ogrodnik lipa symbol słowian*27 października 2017 o 12:02
W wielu kulturach była czczona jako święte drzewo. Sądzono, że nie uderzają w nią pioruny lokowano ją na biegunie przeciwnym do sfery Gromowładcy, któremu przypisywano dąb (choć według danych statystycznych to pod lipami ginęło najwięcej ludzi uderzonych piorunem). Lipie przypisywano żeńską zasadę bytu. Uznawana była za drzewo bóstw miłości, życia rodzinnego. Miododajne kwiaty i ich odurzający zapach rozbudowywały jej symbolikę. Kult lipy pojawił się nie tylko u Słowian, ale też i Finów nadwołżańskich, pod lipą proszono o urodzaj. Na Słowiańszczyźnie zanotowano stare obrzędy, w których z łyka lipowego sporządza się uprząż dla konia. Chrześcijaństwo do żeńskiego charakteru lipy dopisało związek z Matką Boską. W wielu miejscach można znaleźć poświęcone jej kapliczki i obrazy. Figurki Matki Boskiej często zrobione są z lipowego drzewa. Niektóre legendy mówią nawet bezpośrednio, że w lipie zamieszkała Najświętsza Panienka. Żeński charakter lipy konotuje także związek drzewa z płodnością, życiem, witalnością, ale także śmiercią i upływającym czasem. W wielu przekazach folklorystycznych przy lipie lokowane są święte źródełka.Lipę wykorzystywano także w celach apotropeicznych, stanowiła ponoć najskuteczniejszy środek na schwytanie i unieszkodliwienie wampira, wodnika i innych demonów. Kołek lipowy był skutecznym apotropeionem przeciw wampirom. Łyko lipowe służyło do unieszkodliwiania upiorów, jak i diabła. Obwiązywano nim krowie nogi, co miało zabezpieczyć je przed czarami. Jej funkcja ochronna pośrednio ujawnia się także w zwyczaju wykorzystywani łyka lipowego do wykonania wianuszków święconych w oktawę Bożego Ciała, które potem służyły do ochrony domu przed niebezpieczeństwa. Wykorzystywano ją także w medycynie, zwłaszcza jej kwiaty, które podawano przy schorzeniach dróg oddechowych, przeziębieniach, gorączce, a także aby opanować rozstrój żołądka, przy dolegliwościach serca i na oczyszczenie krwi. Jedna z etnomedycznych recept mówi: chory musi w pniu lipowym wywiercić dziurę, następnie chuchnąć w nią i powiedzieć Idź febro! Potem należy zabić dziurę kołkiem i w ten sposób uwięzić chorobę. Dawniej sadzono lipę na grobach żołnierskich, gdyż strzegła mogiłę przed złem, a także widoczna z daleka nie pozwalała zapomnieć o miejscu pochówku. Sadzono ją także przed domem, gdzie spełniała funkcję piorunochronu.
Lubię to! 1
powszechna symbolika lipy
powszechna symbolika lipyogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:09
ale w Polsce w PR z wykorzystywaniem lipy trzeba być nad wyraz ostrożnym, bo lipa powszechnie ma negatywną symbolikę-bardziej znaną od tego co piszesz
Lubię to! 1
ogrodnik
ogrodnikogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:15
dlatego trzeba ludzi edukować
Lubię to! 1
coraz ciekawiej...
coraz ciekawiej...ogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:16
nie bardzo rozumiem Twojego przekazu symboliki tego, że burmistrz posadził, a nie jawor-chcesz powiedzieć, że burmistrz sadząc lipę chce być identyfikowany z czynnikiem żeńskim, figurą matki Boskiej, płodnością, życiem, witalnością, ale także śmiercią i upływającym czasem?
Lubię to! 0
ogrodnik
ogrodnikogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:19
Wspaniałe drzewa podziwiane za swoje piękno oraz imponujące rozmiary często stawały się symbolem jednoczącym różne poziomy: podziemia i sfery śmierci – korzenie, ziemi, a więc życia doczesnego oraz nieba i podróży w zaświaty, stając się centralną osią kosmiczną czyli ,,axis mundi”. Najczęściej funkcję taką pełnią drzewa związane z bóstwami gromowładnymi (dąb, jesion) a także lipę lipa i klon (jawor), które otaczano ochroną i przypisywano im właściwości lecznicze.
https://slowianowierstwo.wordpress.com/2015/07/27/drzewa-w-obrzedowosci-slowian/
Lubię to! 0
gościu, wyluzuj
gościu, wyluzujogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:23
człowieku, zastanów się co Ty piszesz-czy ktoś chce przenieść jaworzan do podziemia, w zaświaty?
Lubię to! 1
szczera rada
szczera radaogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:25
ogrodniku, daj spokój, bo tylko bardziej pogrążasz gościa
Lubię to! 0
ogrodnik
ogrodnikogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:28
to pradawna symbolika drzew. Nasi przodkowie wielkim szacunkiem je obdarzali
Lubię to! 1
realista
realistaogrodnik lipa symbol słowian27 października 2017 o 12:32
Ale żyjemy w dzisiejszych czasach, a w tych lipa kojarzy się ludziom-Polakom, z czymś lipnym, kiepskiej jakości.
Lubię to! 1
przekrój historyczny
przekrój historyczny27 października 2017 o 08:24
do tej pory w jaworskiej historii i tradycji nie było lipy, aż do teraz-do czasów obecnego burmistrza
Lubię to! 2
dąb, brzoza i jawor
dąb, brzoza i jawor27 października 2017 o 08:20
Jaworowi ludzie
Jaworowi ludzie co wy tu robicie, jawor jaworowi ludzie?
Stoimy, stoimy mosty budujemy, jawor mosty budujemy.
Z czego budujecie, z czego je pleciecie, jawor z czego je pleciecie?
Z dębowego liścia z brzozowego kiścia, jawor z brzozowego kiścia.
Dajcie nam tu dajcie stado koni przegnać, jawor karetą przejechać.
Damy chętnie damy, jedno zatrzymamy,jawor ,jedno ZATRZYMA!
 
Wariant krótszy:
Jawor, jawor jaworowi ludzie, co wy tu robicie?
Budujemy mosty, dla pana starosty, tysiąc koni przepuszczamy,
A jednego zatrzymamy!
Lubię to! 0
BOBO
BOBO27 października 2017 o 01:14
Ciekawe ,które drzewko pierwsze oszcza mój Misiek?jutro sprawdzę.może jakieś typowanie?
Lubię to! 1
gogo
gogoBOBO27 października 2017 o 01:17
Lipę
Lubię to! 4
czyścioch
czyściochBOBO27 października 2017 o 09:39
sprzątasz po swoim psie
Lubię to! 0
czwartek
czwartek26 października 2017 o 21:33
Kolejna "inwestycja" Burmistrza ..... mam nadzieję, że drzewa się"przyjmą" i będą służyć społeczeństwu ... jak ...najdroższy kibel w mieście :)
Lubię to! 5
niepokój
niepokójczwartek27 października 2017 o 08:56
czwartku, aż nasuwa mi się pytanie-czy to kolejna "inwestycja" "uszyta" na miarę obecnego burmistrza? Odnoszę wrażenie, że od 3 lat głównie słyszę o sadzeniu drzewek, kwiatków i rabetek na skwerkach i w parkach, wysokobudżetowych imprezach i igrzyskach przyciągających turystów jedynie na czas ich trwania-czyli na 1-3 dni w roku, drogiej zamiatarce-widmo, drogiej limuzynie z osobistym szoferem, kosztownej ściągniętej na nasz "garnuszek" "przybocznej drużynie" do realizacji tych "wielkich wydarzeń", realizacji obietnic wyborczych w niekończącej się od 3 lat fazie obietnic ich realizacji i w tak sobie zadaję kolejne pytanie-quo vadis Jaworze...
Lubię to! 1
zulu gula
zulu gula26 października 2017 o 18:43
Wojcie Mierosławie a Pan w jakiej roli ? Pa Czemu nie sadził Pan drzewka? Nie było drugiej Lipy?
Lubię to! 5
Prosto w łoczy
Prosto w łoczyzulu gula26 października 2017 o 20:33
Całe szczęście że oficjele rządowi tylko jedna gminę sobie upodobali i w zasadzie tylko tam są powożeni... Gmina leci na łeb na szyję więc wniosek prosty.... Lepiej żeby broń Boże WŁADZA do innych gmin nie jeździła, bo rankingi też drastycznie polecą na łeb na lipę...tzn szyję
Lubię to! 1
Piotr
Piotr26 października 2017 o 16:09
Fala hejtu na tym portalu przeraża. Naprawdę, pokazanie części IP, jak na stronie prw.pl byłoby wskazane. Tak, mamy pełno komentarzy o tym samym - w większości wychwalających pod niebiosa starostę.
Lubię to! 10
luz
luzPiotr26 października 2017 o 16:11
ale Cię to męczy, że nie wiesz, kto co pisze, a zwłaszcza kto pisze nie lukruje Twojemu pupilowi
Lubię to! 8
Piotr
PiotrPiotr26 października 2017 o 16:25
Dyżur masz na tym portalu czy co? Kto jest moim pupilem? Twoim na pewno jest starosta, jeżeli tak reagujesz.
Lubię to! 9
luz
luzPiotr26 października 2017 o 16:38
lubię ten portal, tu można dowiedzieć się wiele ciekawych i prawdziwych rzeczy-bez lukru
Lubię to! 6
taka karma
taka karmaPiotr26 października 2017 o 16:34
Piotrze, a wiesz co to karma? Wielkie prawo karmy: „Co posiejesz, to zbierzesz” (zwane również prawem przyczyny i skutku).
Nasze myśli i działania mają konsekwencje – dobre lub złe. Jeśli chcemy pokoju, miłości, harmonii, dobrobytu, musimy być gotowi na podejmowanie odpowiednich działań. No i oczywiście – czyńmy innym to, co chcielibyśmy, żeby i nam czyniono. Karma wraca. http://www.woliszpolish.pl/2016/02/24/karma-skad-sie-wziela-i-dlaczego-wraca/
Lubię to! 3
Wawrzyniec Pruski - polski dziedzic
Wawrzyniec Pruski - polski dziedzic26 października 2017 o 13:00
między innymi "Lipa" - piękny i jakże wymowny symbol, nie tylko polsko-niemieckiej współpracy, ale także kierowania miastem na stanowisku burmistrza - Panie Bera.
Trafniej, chyba nie można tego było ująć. Gratuluję inwencji.

Ps. "....Prasłowiańska grusza, chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera...."

Bogdan Zagajny, reżyser filmu "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta"
Lubię to! 9
Z
ZWawrzyniec Pruski - polski dziedzic26 października 2017 o 15:39
Buhahaha trzeba to skopiować rewelacja
Lubię to! 4
Wszystko w temacie
Wszystko w temacie26 października 2017 o 12:40
z tego tygodnia : Starostwo - (budowa pierwszego m mieście ronda), Miasto - (zasadzenie 3 drzewek min: lipy).
Wnioski wyciągnijcie sami
Lubię to! 12
Ewa
Ewa26 października 2017 o 11:50
Drzewka nie poświęcone, mogą się nie zachować do czasu uruchomienia fontanny.
Lubię to! 1
Reklama
mieszkanka
mieszkanka26 października 2017 o 10:53
Nie wiem co w tym mercu sobie myślą. Zasadzili lipę i co? Ciemny jaworski lud ma cmokać z zachwytu? Darowaliby sobie. A już w ogóle nie powinni angażować do tej szopki naszych dzieci. To jest skandal i żenada.
Lubię to! 9
jaworzanin
jaworzaninmieszkanka27 października 2017 o 07:38
jaworzanie potrzebują pracy, a nie drzewek, park jest pełen drzew
Lubię to! 2
Jaworzanka
Jaworzankamieszkanka27 października 2017 o 11:52
Dzieci jak to dzieci miały z tego frajdę.
Lubię to! 1
wizerunek dziecka
wizerunek dzieckaJaworzanka27 października 2017 o 12:05
Ale na wykorzystywanie wizerunku dzieci trzeba mieć zgodę rodziców bądź innych przedstawicieli prawnych dziecka. http://www.giodo.gov.pl/259/id_art/2592/j/pl https://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/zdjecia-i-dane-dzieci-zbyt-czesto-w-sieci
Lubię to! 2
wyborca
wyborca26 października 2017 o 08:21
A gdzie 20 mln, które to burmistrz miał załatwić na Kościół Pokoju? Teraz tylko drzewka?
Lubię to! 9
uh
uhwyborca27 października 2017 o 18:02
to też była lipa?
Lubię to! 1
jak dąb
jak dąb26 października 2017 o 06:26
p.Ewa to mądra, inteligentna kobieta, dobrze dobrała ten dąb do Mercedesa-siła, potęga, stateczność, długowieczność
Lubię to! 2
No i
No ijak dąb26 października 2017 o 07:42
Jeśli tak,to dlaczego nie wyłapała ze brak starosty to foux pas? Ze to nie ładnie,ze ludzie którzy tyle zrobili dla inwestycji są nieobecni.
Lubię to! 11
Rysia
RysiaNo i26 października 2017 o 10:55
Foux pas to że zaprosili wójta Męcinki i nie było osobnego drzewa dla niego. W końcu część strefy wchodzi pod Męcinkę.
Lubię to! 8
psycholog
psychologNo i26 października 2017 o 14:25
Bardzo dobrze, że to nie Panu Staroście zaproponowała zasadzenie tej lipy, bo starosta nie lubi się lansować przy sadzeniu drzewek, robi poważne inwestycje. Powszechnie jest też wiadomym, że gdzie burmistrz, tam flesze reflektorów, a lipa w odbiorze społecznym Polaków ma swój wymiar i wywołuje określone skojarzenia.
Lubię to! 5
kierowca
kierowcaNo i26 października 2017 o 14:29
Sadzenie drzewek mogli by zostawić osobom do tego kompetentnym, a zająć się sprawami wymagającymi pilnej interwencji. Dziury w drogach miejskich są straszne: uszkadzane koła, i inne części samochodów przejeżdżających przez miasto to jak najgorsza wizytówka. U nas zaczęto od skwerków i chodników, czyli od d.... strony.
Lubię to! 6
Szewczyk Hannibal
Szewczyk HannibalNo i26 października 2017 o 20:27
To nie fo pa.... To pokazanie miejsca w szeregu. Miejsce statysty jest na drugim planie... I tylko dziatwa się dziwowała, czy to brzoza sadziła lipe czy lipa brzoze
Lubię to! 2
proste
prostejak dąb26 października 2017 o 10:34
Starosta ma najwyraźniej ważniejsze rzeczy do roboty niż pozowanie z łopatą do zdjęć w parku...
Lubię to! 11
marketing
marketingjak dąb27 października 2017 o 08:10
ja na miejscu Ewy, patrząc na to jak rozwija się i pięknieje powiat jaworski i ile realizuje się tu inwestycji, też bym staroście nie zaproponowała zsadzenia lipy, a dąb został zarezerwowany dla jej firmy
Lubię to! 3
25 października
25 października26 października 2017 o 06:16
i tak data 25 października na trwałe wpisze się w kalendarz i jaworzanom kojarzyła się będzie z burmistrzem i symbolizującą jego współpracę lipą
Lubię to! 10
lipa
lipa26 października 2017 o 01:50
Największa łopata tego lata :-D
Lubię to! 11
hahaha
hahahalipa26 października 2017 o 10:36
I największa lipa tej jesieni!
Lubię to! 12
ech
echlipa26 października 2017 o 20:04
no i w końcu wkopał łopatę, szkoda tylko, że pod kolejne drzewko i to w dodatku lipę, a nie jakąś gminną inwestycję
Lubię to! 5
lipa ranking
lipa ranking26 października 2017 o 01:04
Rankingi spadają. Można było zrobić fajny event żeby fajnie wyglądało. Ale wyszła lipa...
Lubię to! 17
nieefektywne
nieefektywnelipa ranking26 października 2017 o 20:06
a jeszcze Ci nie mało eventów, imprez, igrzysk, przyjęć? trwa to chwilę (1-3) dni dużo kosztuje z rocznego budżetu, a efekt krótkotrwały (przyciąga turystów na 1-3 dni w roku)
Lubię to! 3
matka
matka25 października 2017 o 23:31
a ja się pytam kto w tę lipę wmanewrował nasze dzieci?
Lubię to! 21
wujaszek
wujaszek25 października 2017 o 23:04
kurza stopa...ale LIPA!
Lubię to! 18
ale w koło jest wesoło....
ale w koło jest wesoło....25 października 2017 o 22:12
Wójt Męcinki wydaje się wniebowzięty a e-legnickie donosi że w gminie dramat.
"Nakłady na inwestycję: dramat Męcinki, sukces Mściwojowa i wójta Pyrza":

http://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/36-region/12626-naklady-na-inwestycje-dramat-mecinki-sukces-msciwojowa-i-wojta-pyrza
Lubię to! 3
Skrzat
Skrzatale w koło jest wesoło....25 października 2017 o 22:22
Może wójt z burmistrzem się już pogodził, w końcu to nie jego mieszkańcy tylko mieszkańcy Jawora płacą więcej za wodę, więc nie ma konfliktu, jest radość.
Lubię to! 9
lola
lolaale w koło jest wesoło....25 października 2017 o 22:54
ja na jego miejscu patrząc z boku też byłbym zadowolony, a swoją drogą, to mógł przynieść do kompletu brzozę
Lubię to! 7
T.
T.lola25 października 2017 o 23:07
raczej topolę :D
Lubię to! 1
Sylwek
Sylwekale w koło jest wesoło....26 października 2017 o 01:13
Moim zdaniem burmistrz mógłby się wiele nauczyć od wójta Męcinki.
Lubię to! 10
umiejętność
umiejętnośćSylwek26 października 2017 o 06:20
z pewności mógłby się nauczyć współpracy z różnymi ludźmi, bez względu na przynależność partyjną, czy poglądy
Lubię to! 8
:D
:DSylwek26 października 2017 o 08:12
Nauczyć jak spadać w rankingach za małą ilość inwestycji? Widać burmistrz już się tego nauczył...
Lubię to! 4
??
??25 października 2017 o 21:55
jak patrzę na grupę towarzyszącą burmistrzowi to zastanawiam się czy ci ludzie nie mają w pracy nic do roboty ? , zamiast pracować to stoją i oklaskują sadzenie lipy .Wśród asystujących sadzenie lipy jest zastępca burmistrza , sekretarz miasta, naczelnik od promocji, jeden z kierowników wydziału gospodarki , dyrektorzy szkól , przewodniczący rady, kilku radnych, dzieci z przedszkola z opiekunami i na dodatek jeszcze dwóch policjantów , O co w tym wszystkim chodzi?
Lubię to! 19
obserwator
obserwator??25 października 2017 o 22:02
i wszyscy się przyglądają jak burmistrz sadzi lipę i gromkim głosem wtórują burmistrzowi, jaki to piękny symbol współpracy ta lipa symbolizuje. Jak patrzę na ich miny, to odnoszę wrażenie, że sami nie bardzo wiedzą, jaka współpracę ma symbolizować ta burmistrza lipa
Lubię to! 18
edward
edward??25 października 2017 o 22:46
czy faktycznie aż taka świta była potrzebna burmistrzowi do sadzenia lipy. Przecież większość z tych ludzi gdzieś pracuje i powinni być w pracy, bo za to biorą pieniądze. A ciekawe ile pracowników i radnych przyjechało z wójtem Męcinki ,
Lubię to! 14
świta
świtaedward25 października 2017 o 22:58
no przecież to wydarzenie roku-burmistrz sadzi lipę, trzeba zaprosić gości, media...
Lubię to! 12
wydarzenie roku
wydarzenie rokuedward25 października 2017 o 23:32
jedni realizują inwestycje, inni sadza drzewka
Lubię to! 13
lol
loledward26 października 2017 o 20:08
tak się zastanawiam, czy to jest wydarzenie na miarę obecnego burmistrza i rady?
Lubię to! 4
Reklama
?
?25 października 2017 o 21:54
W jakim charakterze byli tam obecni funkcjonariusze Policji?
Lubię to! 20
bodyguard
bodyguard?26 października 2017 o 20:09
to osobista obstawa burmistrza, czy Mercedesa?
Lubię to! 4
Hardkorowy Koksu
Hardkorowy Koksu25 października 2017 o 21:47
Skwery, skwerki, skwerunie, ławeczki, drzewka, krzaczki. Wszystko ładnie wygląda, szczególnie na zdjęciach. Tylko gdzie realne inwestycje? Dlaczego Jawor spada w rankingu inwestycji gmin i powiatów? Potrzeba "stejków" a nie jakiś kanapeczek. http://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/36-region/12626-naklady-na-inwestycje-dramat-mecinki-sukces-msciwojowa-i-wojta-pyrza
Lubię to! 13
smutne to
smutne toHardkorowy Koksu27 października 2017 o 17:59
i gdzie ta praca dla jaworzan, czynny letni basen, hala widowiskowa z kinem, darmowa komunikacja, remont gminnych zabytków, a zwłaszcza zamku?
Lubię to! 0
Czy leci z Nami pilot? Jak powiedział klasyk
Czy leci z Nami pilot? Jak powiedział klasyk25 października 2017 o 21:43
Mistrz Bareja mógłby czerpać garściami z obrazu codzienności, za Wodzireja!
Zasadzona Lipa - symbolem gospodarczej współpracy. A więc kolejna "świecka tradycja" wdrażana przez "miszczów wiedzy i intelektu"

A co robi znowu, w godzinach pracy kilkanaście osób zatrudnionych w urzędzie i innych instytucjach publicznych? Ciekawe czy w Niemczech, niemieccy urzędnicy w godzinach pracy uczestniczą w takich "pokazówkach? A może pracownicy Mercedesa?
Lubię to! 24
symbole
symbole25 października 2017 o 21:20
Bardzo piękna symbolika, niemiecki dąb, polska lipa. Jak już jesteśmy w tej sferze symboliki, to pozwolę sobie przytoczyć cytat z pięknej pieśni również odnoszącej się do stosunków polsko-niemieckich, która swego czasu pretendowała do miana hymnu Polski. Tytuł pieśni: Rota. Słowa: "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz..."
Lubię to! 13
pierwiastek męski i żeński
pierwiastek męski i żeńskisymbole25 października 2017 o 21:50
LIPA DROBNOLISTNA tilia cordata DRZEWO LEKARZ Symbol łagodności i domowego ogniska. W Grecji była symbolem niewinności, czystości i nadziei. Słowianie uważali, że oszczędza ją piorun i że chroni ona przed złymi duchami. Pod nią składano ofiary. W jej cieniu toczono narady i wydawano sądy. W trakcie chrystianizacji lipę kojarzono z kultem Matki Boskiej, stąd rzeźby jej wykonywano z drzewa lipowego, a do dziś wiele kościołów jest otoczonych starodrzewiem lipowym. W tradycji szlacheckiej lipę sadzono w dniu narodzin dziecka. Tak jak dąb służy mężczyznom, tak lipa bliska jest kobietom. Leczy bardziej duszę niż zmysły. Przynosi ulgę w gorączce, zapaleniu płuc, chronicznym kaszlu, problemach nerwicowych i depresjach, ułatwia trawienie. W ASTROLOGII SYMBOLIZUJE OSOBY URODZONE POD ZNAKIEM RAKA
Lubię to! 1
no i masz
no i masz25 października 2017 o 20:55
nie było lipy i jest lipa
Lubię to! 14
silny jak dąb
silny jak dąbno i masz25 października 2017 o 21:36
to burmistrz zasadził lipę, a Mercedes zasadził dąb-odwieczny symbol siły i potęgi ( http://drzewa.net/leksykon//index.php?topic=5659.0#.WfDluLpuIeE )
Lubię to! 8
odbiór społeczny
odbiór społeczny25 października 2017 o 20:47
każdy kraj ma swoją symbolikę, w Polsce też są symbole, dąb i lipa są jednym z nich i wywołują określone skojarzenia
Lubię to! 9
Młody
Młody25 października 2017 o 20:45
Tusk POdczas przesłuchania: "Od początku z ojcem wiedzieliśmy, że to była LIPA"
Lubię to! 18
Pisak
PisakMłody25 października 2017 o 23:21
Tusk- Lipa. Bera- Lipa. Obaj z PO
Lubię to! 14
symboliczna lipa
symboliczna lipa25 października 2017 o 20:42
już widzę te nagłówki w mediach-"burmistrz Emilian Bera zasadził symbol współpracy-lipę"
Lubię to! 18
zasmucony
zasmuconysymboliczna lipa27 października 2017 o 07:43
Liczyłem, że usłyszę o tym we wszystkich wiadomościach w tym dniu, albo chociaż na pasku tych wiadomości wyczytam, ale się zawiodłem. TAKIE WIELKIE WYDARZENIE, TAKA WIELKA CHWILA DLA NASZEGO MIASTA w tv cisza?! Burmistrz Jawora zasadził lipę w parku i nic?!
Lubię to! 2
kordek
kordekzasmucony27 października 2017 o 07:53
Jak czytam niektóre komentarze na FB pod tym "wielkim wydarzeniem" uszytym na miarę, w stylu "Naprawdę bardzo fajna impreza. Oby nasze wnuki kiedyś wspominały o tym wydarzeniu", zwłaszcza od osób, które albo mają od gminy zlecenie, albo na takie liczą, to nachodzą mnie dziwne refleksje, czy te osoby myślą podobnie, czy też zachowują się jak dworzanie z baśni o cesarzu.
Lubię to! 2
Rancho
Ranchozasmucony27 października 2017 o 07:55
mnie bawi, jak po spotkaniu burmistrza z mieszkańcami przyboczny radny Bander wrzuca na fb komentarze w stylu naprawdę udane spotkanie a na te komentarze odpowiada mu przyboczna radna Gaszyńska.
Lubię to! 3
Sekwoja
Sekwoja25 października 2017 o 20:38
Lipa symbolizuje niepewną przyszłość polski pod rządami pisu :D
Lubię to! 1
eee
eeeSekwoja25 października 2017 o 20:43
lipa, to lipa i zasadził ją burmistrz z PO a nie z PIS
Lubię to! 20
...
...Sekwoja26 października 2017 o 10:42
Widać lewaku jak szanujesz Polskę i kim jesteś skoro nazwę kraju piszesz z małej litery...
Lubię to! 6
Nowe szaty cesarza
Nowe szaty cesarza25 października 2017 o 20:36
http://basnie.republika.pl/noweszatycesarza.htm
Lubię to! 1
Reklama
bania
bania25 października 2017 o 20:27
flesze reflektorów też oczywiście musiały być ;)
Lubię to! 7
baju baju...
baju baju...25 października 2017 o 20:18
I oto wyszedł władca ze swoją wierną "świtą" zasadzić na oczach ludu symboliczna lipę. Dworzanie się temu przyglądali i nie widzieli, że władca sadzi lipę, ale klaskali i wtórowali-jaki piękny symbol współpracy nasz włodarz zasadził! A małe, niewinne dzieci razem zakrzyknęły-a my zasadzimy jawor-trwały symbol naszego miasta!
Lubię to! 14
...
...baju baju...25 października 2017 o 20:40
 "To rzeczywiście wspaniały symbol współpracy! - gdy go zasadzę i urośnie, to wszyscy będą o tym przez długie lata pamiętali." - pomyślał i zasadził lipę. Że też ze wszystkich polskich drzew akurat lipę musiał zasadzić...
Lubię to! 6
szczere dziecko
szczere dzieckobaju baju...25 października 2017 o 22:05
aż małe dziecko zakrzyknęło: "zasadźmy jawor-symbol współpracy Jawora z Mercedesem!"
Lubię to! 4
symbolika
symbolika25 października 2017 o 20:06
Wszyscy wiedzą, z czym w Polsce kojarzy się lipę, a zwłaszcza osoba, która zgłębia kulturę danych krajów. Odczytuję to tak, że przyszłość Jawora leży w rękach niewinnego i szczerego dziecka...
Lubię to! 18
młody
młodysymbolika26 października 2017 o 10:44
Widocznie jeden facet nie jest zorientowany w temacie.
Lubię to! 5
psyche
psyche25 października 2017 o 19:57
szybko wszystko zdiagnozowali :)
Lubię to! 1
uporządkowała
uporządkowała25 października 2017 o 19:55
Ewy w PR nikt nie przebije-wszystko jest dobrze przemyślane i poukładane na swoim miejscu ;)
Lubię to! 2
A
Auporządkowała25 października 2017 o 20:07
Jeśli tak, to znaczy,ze to celowe zagranie. Na które nikt z miasta nie zareagował. I tym samym klakierzy burmistrza z wszędzie będąca Lordzina, w godzinach pracy, posadzili lipę. No to lipa.
Lubię to! 15
kto wie
kto wieA25 października 2017 o 20:21
może wszyscy myśleli, ale każdy bał się powiedzieć co myśli?
Lubię to! 11
cesarz
cesarz25 października 2017 o 19:53
Od teraz ten burmistrz wszystkim będzie się kojarzył lipą. Symboliczne jest też to, że jawor zasiały dzieci, czyli następne pokolenie. Ktoś to sprytnie wymyślił.
Lubię to! 16
ku długotrwałej pamięci
ku długotrwałej pamięcicesarz25 października 2017 o 20:53
I jeszcze tekst, oby przez długie lata wszyscy patrząc na te drzewa o tym pamiętali-dr Andreas Schenkel zasadził dąb, a Emilian Bera lipę.
Lubię to! 8
?!
?!25 października 2017 o 19:50
Rozumiem, że Mercedes sadząc dąb (najsilniejsze i najdłużej żyjące drzewo) chce przez to wyrazić, że chce się "zakorzenić" na długo w Polsce ze swoim produktem i marką, ale co ma wyrażać to, że burmistrz w Jaworze i sadzi lipę?. Gdyby posadził jawora, to by było normalne w odbiorze, ale lipę?! co to ma symbolizować?
Lubię to! 9
ot
ot25 października 2017 o 19:43
stało się, burmistrz dał jaworzanom lipę...
Lubię to! 19
Świetnie
Świetnie25 października 2017 o 19:27
nic nie potrzeba tłumaczyć : Jaworska lipę zasadziła sama władza . Lipa panie burmistrz lipa.
Lubię to! 20
borus
borus25 października 2017 o 19:23
W niedzielę będą wiatry 115 km/h -11 Bft, więc drzewostan będzie przetrzebiony
Sprawdźcie : wetteronline de wettertrend jawor
Lubię to! 0
Reklama
polnische ....
polnische ....25 października 2017 o 19:22
Polska lipa?!?1? Nieźle... Dziwię się, że taki tuz od PR z Ratusza dał się na to nabrać... POLSKA LIPA... Może od razu trzeba było polnische wirtschaft... Żenada. I smutno jakoś
Lubię to! 20
borus
borus25 października 2017 o 19:20
A kiedy dendrolog weźmie się za inwentaryzacje drzewostanu na terenie miasta i wytypuje drzewa do wycięcia ( topole), korygowania koron drzew , wycinania suchych gałęzi?
Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat.
Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Czas zrobić porządek z kasztanowcami i topolami – to są drzewa do parków, terenów zielonych a nie przy budynkach i ulicach. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju.
Lubię to! 0
git majonez
git majonez25 października 2017 o 19:17
Nie ma to jak inwestycje gminy Jawor. Tu skwerek, tam drzewko, no i chluba tej kadencji - szalet. Szczęka opada, rankingi skaczą w kosmos. Ważne że chociaż lokalna prasa pisze przychylnie...
Lubię to! 23
autor
autorgit majonez27 października 2017 o 17:39
Podaj nazwisko, kto wg Ciebie będzie godnie reprezentował i zarządzał Jaworem. Śmiało bystrzaku
Lubię to! 0
falstart
falstartautor27 października 2017 o 17:52
Myślę autorze, że jeszcze musisz uzbroić się w cierpliwość, bo kampania wyborcza nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.
Lubię to! 0
zażenowany
zażenowany25 października 2017 o 19:10
Jak pan Schenkel chciał stawiać na przyjaźń to mógł lepiej dobrać "symbole" narodowe. Niemcy oczywiście solidne drzewo dąb, a Polska? Lipa! Wszyscy wiedzą z czym się kojarzy lipa! To chyba niefortunny wybór! Pijarowcy tej firmy powinni o tym wiedzieć.
Lubię to! 18
polnische ....
polnische ....zażenowany25 października 2017 o 19:23
Pijarowcy doskonale o tym wiedzieli, po to są fachowcami od PR. Chyba nie łudzisz się, że Mercedes zatrudnia w tej materii dyletantów?
Lubię to! 16
taki trik
taki trikpolnische ....25 października 2017 o 19:31
No właśnie, Niemiec zasadził dąb, a Polak lipę, a jawor w tym wszystkim siedzi po środku. Marketingowo i PR-owo lipa przy dębie wypada b.słabiutko i w dodatku w polskim sloganie źle się kojarzy
Lubię to! 14

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.