Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Dowiedzieli się jak zdobywano Jawor

Tym razem czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z Jakubem Lemańskim przenieśli się do roku 1945, by odbyć wirtualny spacer po zdobywanym przez czerwonoarmistów Jaworze.

© Paweł Sasiela

- Dzisiaj przypada 74 rocznica właściwie zajęcia Jawora, bo nie wyzwolenia. Uczestniczyła w tym 3 Gwardyjska Armia Pancerna generała Pawła Rybałki, ale szczególnie pododdziały 70 i 69 Brygady Piechoty Zmotoryzowanej. 69 szła od strony Piotrowic, natomiast 70 Brygada Piechoty Zmotoryzowanej szła od strony Małuszowa. W godzinach późnopopołudniowych, przy niewielkim oporze obrońców miasta, Jawor został zajęty i do końca wojny stał się miastem frontowym - mówi Jakub Lemański.

Zdobycie Jawora nie zostało okupione przez czerwonoarmistów wielkimi stratami.

- Jeżeli chodzi o ofiary z cmentarza wojennego Rosjan, są to w większości poszkodowani ściągnięci z terenu. W Jaworze zbyt wielu ofiar nie było. Może dopiero w trakcie późniejszych rozgrywek - dodaje Jakub Lemański.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.