Logo Jawor24h.pl
Reklama
Piotrowice-Osiedle - osiedle domów w zabudowie bliźniaczej

(FILM) Spór o drzewa na sesji

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej radny Andrzej Kobes poruszył problem drzewostanu w mieście.

Reklama

Komentarze (6)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

borus
borus14 października 2018 o 22:13
Czy ktoś w Ratuszu zna Kartę Ateńską 2003 - zróbcie im egzamin http://www.zabytki-tonz.pl/pliki/karta%20atenska%202003_pl.pdf

kto nie zna to do dyspozycji kadr
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Janush
Janush18 września 2018 o 12:23
Drewno poszło pewnie na sprzedaż, bo w końcu takie długi miasta są, a pieniędzy brak i trzeba spłacać, a tu ciągle burmistrz na coś wydaje.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
nie wiadomo
nie wiadomoJanush18 września 2018 o 13:11
albo na wysokie nagrody dla pupilków
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
bezEBradni
bezEBradninie wiadomo20 września 2018 o 11:41
Trzeba wszystkich Baranderów, Pawilonów wynagrodzić za wierne podnoszenie ręki bez zastanowienia.
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
borus
borus14 września 2018 o 16:07
Ile kosztuje zdrowie, życie człowieka?

Decyzje o konieczności wycinek drzew powinni wydawać dendrolodzy.
Problem w całym kraju. Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?
Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Kasztanowce przy drogach stanowią zagrożenie dla samochodów - kasztany pod kołami to kolizje.
Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?
Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast?
Drzewa w parkach, lasach, puszczach.

Odpowiedzialny za wszystko w obrębie miasta jest Burmistrz , Prezydent Miasta.

Czy Jawor posiada fachowców od doboru i sadzenia drzew w parkach ? - przed wyborem gatunku należy przeprowadzić wnikliwą analizę projektowanego terenu pod kątem istniejących warunków siedliskowych, świetlnych i przestrzennych - należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami siedliskowymi proponowanego gatunku - w obrębie poszczególnych gatunków istnieje szereg cennych odmian o pokrojach kolumnowych, kulistych, o zmienionych barwach liści, kwiatów.

Przesadzając drzewa starsze - bardzo trudny zabieg musimy rozłożyć na dwa sezony. W roku poprzedzającym przenosiny, w odległości ok. 0,5-1,5 m. od pnia (w zależności od wielkości drzewa) wykopujemy na głębokość ok. 60 cm. niezbyt szeroki rowek (ok. 30-40 cm.), który wypełniamy żyzną, dobrze przekompostowaną ziemią, zmieszaną z odkwaszonym torfem. W ciągu całego sezonu systematycznie roślinę podlewamy, co sprzyja utworzeniu w przygotowanej przestrzeni wielu korzonków przybyszowych, które pomogą zadomowić się drzewu w nowym miejscu. Kiedy jesienią następnego roku przystępujemy do przenosin, obkopujemy drzewo wzdłuż zewnętrznej krawędzi przygotowanego rowku i postępujemy analogicznie, jak w przypadku drzewa młodego. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż starsze drzewa jeszcze bardziej niż młode oczekują przenoszenia razem z całą bryła korzeniową, gdyż z wiekiem proces przyjmowania się w nowym miejscu staje się coraz trudniejszy.
Zaraz po przesadzeniu, powinno się roślinę dodatkowo ustabilizować, przywiązując ją do palika lub innej, sztywnej podpory. Zapobiegnie to uszkodzeniom spowodowanym przez silne podmuchy wiatru i umożliwi lepsze ukorzenianie. Rośliny przewożone na pewne odległości, należy bezwzględnie zabezpieczyć przed wysychaniem korzeni, owijając je zwilżonym, grubym płótnem jutowym. Nie owijajmy ich folią, gdyż uniemożliwia ona cyrkulację powietrza i może doprowadzić do zaparzenia się roślin. Przesadzone drzewa przez kilka lat wymagają wyjątkowo starannej opieki. Regularne podlewanie, odchwaszczanie oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami, stają się w ich sytuacji niezbędne. Są bowiem znacznie słabsze i wrażliwsze na niesprzyjające warunki jak susza, mróz czy choroby.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Ian
Ian14 września 2018 o 00:00
Dlaczego nie udzielono odpowiedzi dokładnej co się stało z tym drewnem? Ktoś sprzedał?
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Prawdopodobnie najlepsze koło Jawora 110m2 do zamieszkania - Osiedle Kamionka
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.