Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

(FILM, FOTO) Minister Anna Zalewska w Jaworze

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska spotkała się z mieszkańcami Ziemi Jaworskiej. Mówiła o osiągnięciach obecnego rządu oraz planach na przyszłość.

- To co charakterystyczne, o czym mówiliśmy też na konwencji Zjednoczonej Prawicy to takie dwa obrazki, które pokazują umiejętności, możliwości, moc, siłę, zwątpienie z wzruszeniem ramionami naszych poprzedników. Na pewno państwo jak oglądali, to widzieli dwa charakterystyczne obrazy, dwie charakterystyczne wypowiedzi. Premiera Jarosława Kaczyńskiego w lutym 2014 roku, kiedy po raz pierwszy powiedział o 500+. Bardzo jednoznacznie, bardzo wyraźnie przypominam, że my wtedy jeździliśmy po Polsce, jeździł Jarosław Kaczyński i robiliśmy podsumowanie w Przysusze tego naszego powiatowego objazdu, bo zadeklarowaliśmy, że razem z wami, razem z Polakami zrobimy program wyborczy. Nie obietnice wyborcze. To był bardzo konkretny, precyzyjny program. Potwierdziliśmy ten program w Katowicach w lipcu 2015 roku kiedy też pokazywaliśmy, że jesteśmy razem z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobro. Tam były takie dwie wypowiedzi, takie dwa obrazki. Jarosław Kaczyński mówiący o 500+ i za dwa tygodnie wypowiedź, która też została pokazana, przypomniana, byłego premiera Donalda Tuska, który mówił, że jest to oczywiście świetny program, ale niemożliwy do zrealizowania - mówiła minister Anna Zalewska

Minister przedstawiała również jak przebiegały prace nad reformą szkolnictwa i jakie są pierwsze efekty zmian. Szczegółowo omawiała m.in. kwestię sześciolatków. 

- 95 procent rodziców zdecydowało, że dzieci się uczą w przedszkolu, a my współpracując z samorządem przeznaczyliśmy subwencję oświatową. Subwencja oświatowa jest dla szkół. Potraktowaliśmy tego sześciolatka w przedszkolu jak ucznia w szkole. Dlatego niemal 1 miliard 400 milionów złotych jest dodatkowych pieniędzy w subwencji dla samorządów. Do przedszkolaków generalnie ministerstwo edukacji dokłada się 1 miliarda 400 milionów. Państwo się pewnie dziwią, że ja mówię, że państwo się dokłada. Taka jest rzeczywistość ustawowa. Mianowicie to jest zadanie gminy - przedszkole i żłobek. Subwencja oświatowa jest na szkoły. W związku z tym, że nam zależy na tzw. "uprzedszkolnieniu" nie patrzymy na ustawowe zapisy, wspieramy samorząd. Dotujemy i dlatego mamy ponad 80 procent dzieci w przedszkolach w ogóle i ponad 70 procent trzylatków już w przedszkolach - dodawała minister Zalewska.

Następnie członkini rządu mówiła o planach gabinetu Mateusza Morawieckiego.

- Dwa programy zaczynają się późnym latem. Mianowicie półtora miliarda na drogi lokalne, a pięć miliardów do końca kadencji, bo rzeczywiście uznaliśmy w rządzie, że oprócz budowanych autostrad i dróg ekspresowych to najbardziej irytujące dla państwa są te drogi lokalne. Mimo, że nazywają się drogami gminnymi, ale uznajemy, że rzeczywiście to jest dotkliwe. Po dziurach zwyczajnie nie można jeździć. Samorządy w różnych sytuacjach mają również kłopoty finansowe - zapowiadała Anna Zalewska.

Drugim ze wspomnianych programów jest wyprawka na przełomie sierpnia i września, na początek roku szkolnego.

- Robimy to razem z ministerstwem rodziny, z panią minister Rafalską. Chcemy, żeby każde dziecko, które jest w systemie edukacyjnym, w systemie informacji oświatowej, na którym jest liczona subwencja oświatowa dostało, a właściwie jego rodzic, 300 złotych, by móc uzupełnić wyprawkę, żeby kupić niezbędne rzeczy, co znakomicie przełoży się na to, co dzieje się w szkołach - dodawała minister.  

Później przyszła pora na pytania, które zadawali przybyli na spotkanie. 

Reklama

Komentarze (4)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

nice
nice2 maja o 14:46
Oświata rozwalona, a Pani minister się lansuje, no cóż kampania wyborcza.A swoją drogą młodych ludzi jak na lekarstwo na tej widowni!.
Lubię to! 3
lud
ludnice2 maja o 21:37
Ludzi mało, emerytowani nauczyciele, lub PIS owscy poplecznicy, którzy węszą karierę. Tak jak i obecni niektórzy, którzy dzięki EW ją robią, nie znajac sie na niczym, ale jak się ma za plecami ministra to można być na stołkach. bezwartościowe spotkanie, jak i wypowiedzi obu pań.
Lubię to! 0
Autor Janóż
Autor Janóżnice3 maja o 17:08
No niestety rozwalona, ale potrzeba trochę czasu żeby posprzątać po PO. Powoli wraca wszystko do normy. Cierpliwości!
Lubię to! 0
Alan
Alan1 maja o 06:02
No i chcą się też niektóre pokazać że są prawicowe... lewaki:)Ale numer.
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.