Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Droga donikąd?

Ponad stu mieszkańców Jawora i powiatu jaworskiego podpisało się pod petycją z 15 grudnia w sprawie zniesienia zakazu ruchu dla samochodów osobowych przy Drodze nad Jawornikiem. Reakcja Urzędu Miejskiego wprawiła inicjatorów w osłupienie.

Fot. jawor24h.pl © jawor24h.pl

Mieszkańcy w piśmie skierowanym do burmistrza i Rady Miasta miasta postulowali, aby droga prowadząca w kierunku zalewu Jawornik, Paszowic, Myśliborza, Myślinowa, osiedla przy ul. Adama Mickiewicza oraz wielu innych miejscowości pozostała jak przez wiele lat ogólnie dostępną dla wszystkich użytkowników, a nie tylko dla ciągników rolniczych.

Jak podkreślają, droga umożliwia duży skrót, odciąża przejazd przez centrum miasta, zmniejszając natężenie ruchu oraz omija korki. Podpisani pod pismem zauważali, iż "wyłączenie tej drogi z ruchu dla samochodów osobowych zmniejszy bezpieczeństwo ruchu w naszym mieście oraz sprawne poruszanie się po mieście, spowoduje większe zanieczyszczenie spalinami w centrum miasta, zwiększy natężenie ruchu, spowoduje większe prawdopodobieństwo wypadków". 

Zwracając się do Urzędu Miejskiego w Jaworze mieszkańcy postulowali, by w związku z tym, że droga nie jest ścieżką rowerową ani deptakiem dla pieszych, ustawić znak drogi osiedlowej lub ograniczenia prędkości, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo. Choć, jak zaznaczali, droga była bardzo bezpieczna i "chyba nigdy nie dochodziło tu do żadnych kolizji ani zdarzeń drogowych".

Jednocześnie mieszkańcy zwrócili uwagę, by przy okazji zastanowić się nad rozwojem ścieżek rowerowych i połączyć Osiedle Przyrzecze, a w dalszym ciągu Stary Jawor i Osiedle Słowiańskie ze ścieżką pieszo-rowerową do Myśliborza. Bowiem jak czytamy w piśmie "pod względem budowy dróg dla rowerów i pieszych sytuacja wygląda bardzo niekorzystnie, remontuje się chodniki i nie wydziela się ścieżek rowerowych, bez względu na szerokość chodnika, są chodniki, które mają po kilka metrów szerokości, a i tak nie została wydzielona droga dla rowerów, z zazdrością można patrzeć na ościenne gminy i miasteczka, w których zadbano o rowerzystów i inne osoby uprawiające różne dyscypliny sportu".

Tymczasem odpowiedź z 3 stycznia, podpisana przez Jacka Baszczyka, naczelnika Wydziału Infrastruktury i Rozwoju kompletnie zaskoczyła inicjatorów. Jak czytamy w piśmie naczelnika Baszczyka "Gmina podjęła działania w tym zakresie ze względu właśnie na prośby mieszkańców mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa pieszych". Naczelnik podkreślał również, iż wyłączenie drogi z ruchu samochodowego zwiększyło bezpieczeństwo także rowerzystów. Zauważał, że droga "nie jest przystosowana do ruchu drogowego".

Ponadto naczelnik Baszczyk wyraził wątpliwości także w przypadku innych argumentów mieszkańców Jawora. "Nie sposób również zgodzić się z Państwa argumentacją, że ta droga jest potrzebna bo umożliwia duży skrót. Po przeanalizowaniu długości przejazdu drogą nad Jawornikiem oraz przejazdu drogą krajową nr 3 i ul. Myśliborską - różnica na korzyść drogi nad Jawornikiem to tylko około 400 m, czyli jest ona niewielka" - czytamy w piśmie podpisanym przez Jacka Baszczyka.

Naczelnik zaznaczał też, iż na ukończeniu są prace związane z remontem drogi krajowej nr 3 przebiegającej przez miasto oraz drogi S3, co wpłynie na zmniejszenie ruchu pojazdów i przyczyni się w dużym stopniu do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza spalinami w mieście.

"Podsumowując, mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty, a w szczególności względy bezpieczeństwa mieszkańców myślę, że przekonałem Państwa do zasadności wyłączenia tej drogi z ruchu" - kończy pismo naczelnik Baszczyk. 

Nadzieje naczelnika okazały się płonne. Mieszkańcy, którzy podpisali się pod pismem nie ukrywają swojego oburzenia taką odpowiedzią, a sprawa z pewnością będzie miała swój ciąg dalszy.

 

Poniżej prezentujemy pełną odpowiedź naczelnika Jacka Baszczyka:

Reklama

Komentarze (53)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Rafal
Rafal10 stycznia o 17:42
A może tak zamknąć urzędników w szczelnej piwnicy żeby nie wydzielali szkodliwych gazów i zabrać tym samym wypłaty to będzie więcej na Eko rozwiązania??
Lubię to! 1
prawda
prawda10 stycznia o 17:21
ręce opadają, ludzie to droga dla maszyn rolniczych a nie dwupasmówka
Lubię to! 4
Qwerty
Qwerty10 stycznia o 16:35
Szkoda tylko, że odpowiedź z Urzędu Miasta (nota bene bardzo sensownie napisaną) zamieszczono na portalu, natomiast pismo przedstawiono w opisowy sposób. Mimo wszystko, uważam, że facet z urzędu ma rację i kto widział stan drogi (polna, dziurawa), to wie, dlaczego taka decyzja.
Lubię to! 8
heniek
heniek10 stycznia o 15:56
Świetnie,w centrum miasta droga dla ciągników,myślę ,że trzeba sprzedać pomysł wójtowi z Msciwojowa ,który utwardził wszystkie niemal drogi polne aby wyłączył je z ruchu i pozostawił dla ciągników i pieszych.Totalny absurd!!
Lubię to! 0
Ooo
Oooheniek10 stycznia o 17:01
jak ci się nie podoba zawsze możesz zamieszkać w Mściwojowie
Lubię to! 3
sam
samOoo10 stycznia o 17:07
Chyba żartujesz ...
Lubię to! 0
benek
benekOoo10 stycznia o 17:11
Tylko na polach wokół Mściwojowa są drogi asfaltowe. Pozostałe drogi polne gminy to dno i kupa kamieni. Błoto do kolan, ciągniki grzęzną i tak to jest ...
Lubię to! 1
ałtor
ałtor10 stycznia o 15:36
Tak się strzyze barany i owieczki
https://www.youtube.com/watch?v=T4xF4gocpEg
Lubię to! 0
ula
ula10 stycznia o 15:33
Najbardziej prawdopodobną kandydatką na następcę Joachima Brudzińskiego w fotelu wicemarszałka Sejmu jest Elżbieta Witek – informuje nieoficjalnie wpolityce.pl.
Lubię to! 2
xsiondz
xsiondzula10 stycznia o 15:39
W grudniu wzięła 38 tys nagrody plus 3 miesięczna odprawa w zwiazku z odwołaniem z funkcji minstra bez teki / czyli za nic nie odpowiadała/ plus prawoi do odprawy emerytalnej a teraz od razu znowu wysokie stanowisko. A tak krytykowali PO za ośmiorniczki sa po 10 zł. w Lidlu.
Lubię to! 4
Zuzia
Zuziaula10 stycznia o 16:23
....boli co ??????
Lubię to! 1
podatnik
podatnikZuzia10 stycznia o 17:02
oczywiście że boli to z moich podatków
Lubię to! 4
Filip
Filip10 stycznia o 15:19
Jutro o godz. 17 w Teatrze Miejskim będzie spotkanie burmistrza Jawora z mieszkańcami. Chyba warto się wybrać.
Lubię to! 3
eee-tam
eee-tamFilip10 stycznia o 16:38
ja nie idę, wg mnie to stracony czas, ostatnio jak poszłam, to opowiadał o cudzych inwestycjach, jakie są planowane i realizowane w mieście
Lubię to! 2
123
123eee-tam10 stycznia o 17:03
ja przyjdę
Lubię to! 2
blabla
blablaFilip10 stycznia o 17:12
ja też nie idę
Lubię to! 2
lokum
lokum10 stycznia o 14:57
Przecież lada dzień oddadzą Limanowskiego i Dąbrowskiego, więc nie ma o co walczyć.
Lubię to! 5
kierowca
kierowca10 stycznia o 14:52
Też uważam, że ta droga nie nadaje się na drogę dla ruchu samochodów osobowych. Dobrze, że jest wyłączona.
Lubię to! 6
mieszkaniec z Żeromskiego
mieszkaniec z Żeromskiego10 stycznia o 14:22
Rację ma Urząd Miasta.
Lubię to! 8
Reklama
folik
folik10 stycznia o 10:12
Widzę, że w Jaworze jest wielu niekumatych kierowców.
Zgodnie z przepisami, drogą publiczną jest taka droga, z której może korzystać każdy zgodnie z jej przeznaczeniem. W przypadku dróg gruntowych, mówimy zazwyczaj o drogach gminnych znajdujących się na wsi. Jak wskazuje nazwa, właścicielem takiej drogi jest gmina i to ona odpowiada za jej utrzymanie.To ona decyduje o jej użytkowaniu.
Lubię to! 1
mieszkaniec
mieszkaniec10 stycznia o 10:00
Bardzo dobra decyzja.
Lubię to! 11
Autor
Autor10 stycznia o 09:54
Nie wiem, czemu miał służyć ten artykuł. Chyba tylko próbie negatywnego przedstawienia Urzędu Miasta, ale efekt jest zdecydowanie odwrotny. Bardziej przekonują mnie argumenty z pisma niż to że "przez wiele lat" ktoś tą drogą jezdził.
Lubię to! 11
Danuta
Danuta10 stycznia o 09:15
Moim zdaniem ten pan ma rację. Skoro to droga prowadząca na pola to nie jest to droga dla rajdowców samochodowych. Będzie bezpieczniej nawet dla spacerujących.
Lubię to! 12
mentalność
mentalnośćDanuta10 stycznia o 09:54
Żadna droga komunikacyjna nie jest dla rajdowców. Ludzie postulują udostępnienie drogi dla pojazdów i budowę przy niej ścieżki pieszo-rowerowej, a wy robicie z nich piratów drogowych...
Lubię to! 2
Zbyszek
Zbyszekmentalność10 stycznia o 10:09
co ty ***** ludzie postulują o udostępnienie drogi dla pojazdów którymi dojeżdżają rolnicy do swoich pól? to może zapytaj rolników czy chcą jeździć ta drogą pomiędzy samochodami
Lubię to! 3
Janek
Janek10 stycznia o 09:03
Jestem kierowcą i jechałem nią może z trzy razy i trzy razy to była udręka. Fakt jest taki, że ta droga nie jest przystosowana do ruchu samochodowego.Jest za wąska, nie ma pobocza i ciężko mijać drugi samochód. O wyprzedzaniu nawet nie ma mowy. Niech pozostanie do dyspozycji niezmotoryzowanych. Tak będzie najlepiej.
Lubię to! 13
amen
amenJanek10 stycznia o 09:04
święte słowa
Lubię to! 8
Mieszkaniec
Mieszkaniec10 stycznia o 08:53
Hej ludzie. Przecież my mieszkańcy nie chcemy, żebyście nie mieli gdzie spacerować tylko zwracamy się do burmistrza o zarazem ścieżkę rowerowo pieszą obok tej drogi. Świetnie skomunikuje przyrzecze i ruch turystyczny
Lubię to! 4
autor
autorMieszkaniec10 stycznia o 09:03
to zbierajcie podpisy pod budową ścieżek rowerowych, a nie bo wam dziki skrót zamknęli
Lubię to! 9
Sylwek
SylwekMieszkaniec10 stycznia o 09:07
Dobrze, że facet zamkną przynajmniej będzie można spokojnie na rowerze przejechać
Lubię to! 14
Sam
Sam10 stycznia o 08:52
przecież to był dojazd do pól a nie droga jako taka. To, że kilku sprytnych zrobiło sobie skrót to nie znaczy że tak powinno być.
Lubię to! 11
mieszkaniec
mieszkaniec10 stycznia o 08:41
Zawsze się znajdzie garstka osób niezadowolonych. Rozumiem, że reszta jest zadowolona i tego się trzymajmy
Lubię to! 10
rowerzysta
rowerzysta10 stycznia o 08:35
i bardzo dobrze, że zamknęli dla mnie git
Lubię to! 11
matka polska
matka polskarowerzysta10 stycznia o 23:37
ja też popieram, super droga na rower, piękne widoki, po ch-olerkę tam samochody?
Lubię to! 1
Optymisytk
Optymisytk10 stycznia o 08:31
Jedna z sensowniejszych decyzji UM. Ta droga zupełnie nie jest dostosowana do ruchu samochodów osobowych i ruchu pieszego jednocześnie, bo jest za wąska. Nie da się wydzielić po jednym pasie dla obu kierunków i chodnika. Lepsze jest wrogiem dobrego - kiedy droga była tak zaniedbana i nierówna, że można było urwać zawieszenie, to można było tam spokojnie spacerować z dziećmi w drodze nad Jawornik, a po jej modernizacji wielu kierowców skraca sobie drogę i niestety siłą rzeczy zagrażają oni spacerowiczom. Inną sprawą jest, że argumentacja UM faktycznie jest (delikatnie mówiąc wątpliwa). A dla szukających skrótów między polami polecam offroad, bo polnych dróg w okolicy Jawora nie brakuje.
Lubię to! 11
Reklama
@
@10 stycznia o 07:37
Czyli droga dla ciągników jest dostosowana ale dla samochodów już nie. Dawno nie czytałem czegoś tak absurdalnego! Czy to urząd, czy kabaret?
Lubię to! 6
kierowca
kierowca@10 stycznia o 09:09
to dojazd do pól, widziałeś jak tam wąsko?
Lubię to! 8
Jerzy
Jerzy10 stycznia o 06:41
Nic w tym Jaworze nie idzie załatwić. Dzieci chcą dotrwać do końca kadencjì
Lubię to! 4
zielony
zielonyJerzy10 stycznia o 08:43
bez przesady nikomu korona z głowy nie spadnie jak przejedzie kawałek dalej.
Lubię to! 9
ela
elaJerzy10 stycznia o 15:17
bardzo dobra decyzja UM, będzie bezpiecznie dla ludzi spacerujących tam z dziecmi, jezdzacych na rowerach. panie Jerzy czego pan nie załatwił może raczej kogo?
Lubię to! 3
Magda
Magda10 stycznia o 00:51
Po to są drogi, żeby nimi jeździć. Proste.
Lubię to! 12
Anka
AnkaMagda10 stycznia o 08:37
W całym kraju ograniczają ruch samochodowy, a Jawor nie powinien być wyjątkiem
Lubię to! 6
ehh
ehhAnka10 stycznia o 09:50
W centrach miast, a nie na obrzeżach...
Lubię to! 1
Michał
Michał10 stycznia o 00:42
Skoro ktoś tam kiedyś zbudował drogę to chyba był w tym jakiś cel. A nie tylko po to, żeby się temu przyglądać. Moim zdaniem jeśli jest droga, to powinna być dostosowana do ruchu pojazdów.
Lubię to! 14
rol
rolMichał10 stycznia o 09:17
tamtędy rolnicy na pola jeżdżą
Lubię to! 6
arczi
arczi9 stycznia o 23:51
Ci którzy złożyli pismo zwracają uwagę na poważny problem Jawora jakim jest brak ścieżek rowerowych. W tym temacie w pełni zgadzam się z autorami petycji. Jedyna większa ścieżka, czyli ta do Myśliborza została zrobiona przez starostwo, a w samym Jaworze ten temat wygląda bardzo słabo.
Lubię to! 16
Rowerzysta
Rowerzysta9 stycznia o 23:22
Wielokrotnie biegałem i jeździłem droga nad jawornikiem wspólnie z dziećmi. Dopuszczenie tam ruchu pojazdów było by kompletna głupota.w okresie wiosna lato
jesień droga ta spaceruje wiele osób,, jest mnóstwo biegaczy, dzieciaków i rowerzystów, którzy bezpiecznie z osiedla mogą dotrzeć do Jawornika i ścieżki rowerowej, która wkrótce ma prowadzić domsamego.Mysliborza.Choc nie jestem zwolennikiem działań Gminy Jawor i jej władz, to tu jednak zgadzam się z podejściem do.tematu.
Ludzie zza kierownicy...zostawcie trochę przestrzeni życiowej innym !
Lubię to! 15
niezorientowany
niezorientowany9 stycznia o 23:14
możecie dać jakąś mapkę o którą drogę chodzi? bo nie łapię....
Lubię to! 0
Michał
Michałniezorientowany10 stycznia o 00:43
Z Przyrzecza na jawornik
Lubię to! 4
?
?9 stycznia o 23:10
Dla mnie cały UM pozostawia wielki znak zapytania
Lubię to! 18
Wyborca
Wyborca9 stycznia o 22:42
Pewnie inicjatywa radnego D.jak zwykle pomysł spalony na panewce
Lubię to! 6
Do wyborcy
Do wyborcyWyborca10 stycznia o 07:17
....i wspólnie z wickiem będą biegać po retuszu i robić z siebie pośmiewisko
Lubię to! 7
gromol
gromol9 stycznia o 22:30
Jeżeli ta droga nie jest w rejestrze dróg ani lokalnych ani krajowych, to jak podlega Kodeksowi Drogowemu i wynikającymi z tego odpowiedzialnościami za jej stan czyli Rejonu Dróg Publicznych.
Chyba słuszna jest decyzja UM Jawor. Pseudo kierowcy niech przesiądą się na rowery lub pieszo - wyjdzie im na zdrowie.
Lubię to! 9
Reklama

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.