Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Domagają się wprowadzenia budżetu obywatelskiego

Radny Grzegorz Olszewski w imieniu Jaworskiego Obywatelskiego Ruchu Samorządowego złożył projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w Jaworze budżetu obywatelskiego, co jak na razie pozostaje jedną z niezrealizowanych obietnic wyborczych burmistrza.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Inicjatorzy wyrażają nadzieję, że projekt znajdzie zrozumienie wśród wszystkich radnych i zostanie szybko uchwalony, aby można było w następnym roku przystąpić do jego praktycznego wdrażania. 

- Pomysł w naszym samorządzie kiełkował już od paru lat. Osobiście z obecnym panem burmistrzem, będącym wówczas w opozycji, zgłaszaliśmy podobny projekt. Jestem bardzo zdziwiony, że przez parę lat nic się nie stało w tym temacie. Projekt budżetu obywatelskiego nie wszedł w życie i tak naprawdę trochę jest mi wstyd. Teraz jako Jaworski Obywatelski Ruch Samorządowy musimy zgłaszać to ponownie. Tym razem mamy jednak nadzieję, że wejdzie on w życie i za parę miesięcy będziemy mogli powiedzieć, tak jak robi to pan burmistrz, mamy to! Obyśmy to mieli - mówi Tomasz Gaździcki z Jaworskiego Obywatelskiego Ruchu Samorządowego.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego było jednym z wniosków radnego Grzegorza Olszewskiego do budżetu miasta na 2017 rok. Podobnie jak budowa basenu odkrytego w Parku Miejskim. W temacie basenu coś się ruszyło. Być może ruszy się również w sprawie budżetu obywatelskiego. 

- Złożony projekt uchwały jest odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców. Często się spotykam i rozmawiam z mieszkańcami. Oni najlepiej znają potrzeby poszczególnych części miasta. Podzielenie Jawora na obszary, w których będzie realizowany budżet obywatelski wydaje się być rzeczą bardzo potrzebną. Jest to wyjście do mieszkańca i wsłuchanie się w ich problemy. Mieszkańcy zostają w ten sposób uhonorowani, a zarazem mają wpływ na wydawanie pieniędzy, na co powinni mieć wpływ. Robienie czegoś wbrew potrzebom nie jest dobre. Mieszkaniec zawsze powinien mieć wpływ na to, co się dzieje w mieście. Uważam, że zaproponowany przez nas projekt uchwały powinien zostać zaakceptowany, bo to nie jest dla polityki, tylko dla wszystkich mieszkańców Jawora - dodaje Grzegorz Olszewski.

Jaworski Obywatelski Ruch Samorządowy proponuje, aby do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców przeznaczyć milion złotych, co ma być kwotą adekwatną do wielkości całego – około 90-milionowego budżetu Gminy Jawor. 

- Od wielu lat słyszymy od władz samorządowych: "ja to zrobiłem, ja wymyśliłem, ja byłem inicjatorem", a tak naprawdę to są nasze, wspólne pieniądze i mam nadzieję, że budżet obywatelski pozwoli w końcu upodmiotowić mieszkańców, żebyśmy mogli w końcu powiedzieć "my to zrobiliśmy, my wymyśliliśmy, my byliśmy inicjatorem. My jaworzanie" - kończy Tomasz Gaździcki.

Reklama

Komentarze (24)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obserwator 2
obserwator 226 września 2017 o 22:19
Można obiecywać wiele rzeczy, bo byliśmy zdeterminowani żeby się dostać, ale później patrząc na budżet i jego konstrukcję, człowiek sobie uświadamia, że to nie jest takie hop-siup. To jest bardzo ciężka rzecz - mówił Daniel Iwański.
Lubię to! 2
IREK
IREK26 września 2017 o 14:32
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ JAKA JEST POLITYKA PERSONALNA TEGO BURMISTRZA.
W spółce inwestycje koleżeństo (wszyscy ze stowarzyszenia na rzecz ziemii świdnickiej - łącznie z ojcem pani sekretarz) ze Świdnicy, w urzędzie Strzegom i Świdnica.
Co na to radni - czy są bezradni ??
kolejne zmiany w JOK - personalne bo organizacyjnie pic na wodę 9do emerytów dojeżdża "specjalistka" z Polkowic (pytanie za ile ???)
Lubię to! 4
nowy zaciąg?
nowy zaciąg?IREK26 września 2017 o 14:35
kto, za ile i co robi?
Lubię to! 0
$
$IREK26 września 2017 o 14:40
każdy ma prawo dobrać sobie ludzi z którymi chce pracować
Lubię to! 1
środki publiczne
środki publiczne$26 września 2017 o 14:42
za prywatne pieniądze ta, zatrudnienie za publiczne pieniądze jest pod publicznym nadzorem
Lubię to! 4
Misiekmisiewicz
Misiekmisiewicz$26 września 2017 o 14:49
taka prawda
Lubię to! 2
Irek
Irek$26 września 2017 o 15:28
w prywtnej firmie bez wątpienia tak (sam taką prowadzę)ale chyba nie w publicznych instytucjach.
jeśli tak to to jets prywatny folwark
Lubię to! 4
rubi
rubi26 września 2017 o 10:29
na razie najlepiej idzie wydawanie pieniędzy na promocję, inwestycje niestety znacznie się ślimaczą
Lubię to! 7
czytelnik
czytelnik26 września 2017 o 08:09
Pewnie za chwilę z wielką dumą burmistrz ogłosi, że wprowadza budżet obywatelski. Zobaczycie przed wyborami pójdzie na całość. Tylko dlaczego trzeba było czekać na tak proste sprawy niemal całą kadencję?
Lubię to! 7
hmm
hmmczytelnik26 września 2017 o 08:18
może burmistrz trzeba przyciskać, żeby zaczął coś robić?
Lubię to! 3
obserwator 2
obserwator 226 września 2017 o 00:11
Miecio - jaki basen, na razie to tylko spot reklamowy i złożony wniosek o unijne dofinansowanie. Nawet nie ma jeszcze dokumentacji. Za chwilę będziemy jeździć darmową komunikacją, tylko skąd burmistrz weźmie pieniądze, chyba, że z naszych kieszeni, bo budżet miejski aż piszczy.
Lubię to! 6
wyborca zachwycony
wyborca zachwyconyobserwator 226 września 2017 o 07:46
widzisz ty nie wiesz a burmistrz wie dlatego on jest burmistrzem a nie ty.
Lubię to! 1
realnie oceniając
realnie oceniającwyborca zachwycony26 września 2017 o 08:06
najpierw to niech burmistrz zweryfikuje dane jakie ma w księgach rachunkowych, dokona odpisów aktualizujących składników majątkowych, które nie przyniosą mu korzyści ekonomicznych, sporządzi realne sprawozdania finansowe, a potem rozmawia o realnych źródłach finansowania inwestycji, żeby potem nie okazało się, że "przeliczyliśmy się", dochody nie zostały wykonane na oczekiwanym poziomie i musimy zaciągnąć kolejne oprocentowane zobowiązania
Lubię to! 6
Miecio
Miecio25 września 2017 o 22:10
Niech nie marudzą, bo im co chwilę Bera parol zagina. Z basenem marudzili, mają basen. Z komunikacją, to samo.
Lubię to! 2
do Miecio
do MiecioMiecio25 września 2017 o 22:42
To gdzie ten basen? Póki co nie ma jeszcze ani projektu, ani zagwarantowanych w budżecie pieniędzy...
Lubię to! 8
śmiechłem
śmiechłemMiecio25 września 2017 o 23:31
Mamy basen, powiadasz :) błahahaha Chyba pod łóżkiem :)
Lubię to! 8
jaworzanin
jaworzaninMiecio26 września 2017 o 07:40
Nono, widać, że kampania wyborcza dla niektórych już się zaczęła. 3 lata minęły, a p.Bera dalej obiecuje, że coś zrobi? Jak przejadę się tą darmowa komunikacją, wykąpię w basenie letnim, oglądnę film w hali widowiskowej z kinem, przejdę się na spacer do wyremontowanego zamku i wszyscy moi znajomi jaworzanie dostana u p.Bery pracę, to powiem, że spełnione są obietnice wyborcze
Lubię to! 7
Bolko
BolkoMiecio26 września 2017 o 07:42
Miecio, żeby tylko p.Bera tak się nie rozpędził z tym zaginaniem parola, że na końcu na siebie zagiął parol.
Lubię to! 4
Autor
Autor25 września 2017 o 21:38
W Złotoryi złożyli mieszkańcy
Lubię to! 2
Jarek
JarekAutor26 września 2017 o 00:01
To tam mieszkańcy mają prawo składać? A u nas?
Lubię to! 4
ala
ala25 września 2017 o 21:33
osiedle Robotnicze domaga się stałego dopływu wody w kranie! czy to tak wiele????? to podstawowa potrzeba!!!! czy gmina tego nie rozumie????
Lubię to! 6
ala
alaala25 września 2017 o 21:34
jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli jeździć darmową komunikacją z wiaderkami na nowy basen po wodę!!!
Lubię to! 9
Adam
Adam25 września 2017 o 21:25
Wreszcie może coś skapnie na Os. Metalowców, Os. Słowiańskie, Os. Robotnicze, Os. Dziecięce, itd. bo widać że gmina porzuciła te dzielnice, a to przecież też mieszkańcy Jawora.
Lubię to! 6
mieszkaniec
mieszkaniec25 września 2017 o 20:30
Panowie a co w sprawie znikającej ulgi?
Lubię to! 4
Reklama

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.