Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Dla maluchów o helikonie i sakshornie

5 stycznia br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piotrowicach odbył się koncert muzyczny pt:. Tra-ta-ta-ta, co tak głośno gra! Czyli o helikonie i sakshornie.

Fot. materiały prasowe © Materiały prasowe

Uczniowie klas I-III oraz nasze przedszkolaki miały możliwość posłuchania brzmienia tych instrumentów dętych blaszanych. Dowiedziały się, że w większości przypadków całe instrumenty wykonane są z metalu. Ustnik w instrumentach blaszanych ma kielichowaty kształt o przekroju stożkowym.

Cechą charakterystyczną instrumentów blaszanych jest brak stroika, którego rolę przejmują usta grającego podczas przyciskania ich do ustnika.
Mamy kilka rodzajów sakshornów: sakshorn altowy, sakshorn tenorowy, sakshorn barytonowy (tzw. eufonium), bas (bombardon); wielkości te mają związek ze skalą danego instrumentu.

Helikon i sakshorn, używane są w orkiestrach dętych i marszowych. Dzięki takim koncertom, które odbywają się jeden raz w miesiącu, nasi uczniowie mają:

  • możliwość poznania „na żywo” instrumentów muzycznych,
  • posłuchania ich brzmienia.

Danuta Kowalska

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.