Wnioski można składać już od dzisiaj - 1 sierpnia, ale nie później niż do 31 października 2017. Jeśli wniosek złożony zostanie później, pieniądze dostawać będzie się krócej. W przypadku, gdy dziecko urodzi się w sierpniu lub wrześniu (czyli jeszcze w trwającym okresie świadczeniowym), można złożyć dwa wnioski, na obecny i kolejny okres przyznawania pieniędzy, który potrwa do 30 września 2018 roku.
Prawo do wsparcia w ramach rządowego programu przyznawane jest na rok, od 1 października do 30 września. Wyłącznie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy, bowiem rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku. Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu zapewnia ciągłość otrzymywania świadczenia. Przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku.
W przypadku złożenia wniosku we wrześniu, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. Gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Natomiast jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
Dlatego, by nie stracić przysługujących pieniędzy, wnioski należy złożyć właśnie do 31 października. W innym przypadku prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu przyznawania pieniędzy.
Jak złożyć wniosek?
Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze udostępnia podmiot realizujący świadczenia w danej gminie, najczęściej jest to urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej bądź inna jednostka organizacyjna gminy. W przypadku Jawora zajmuje się tym Urząd Miejski. Formularze wniosków pobrać można w Biurze Obsługi Klienta (wejście od teatru) na stanowiskach nr 2, 2A, 2B i 3 w godzinach urzędowania lub na stronie internetowej gminy.
Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez internet. W tym ostatnim przypadku rodziny mają do wyboru cztery możliwości: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, Profil Zaufany,PUE ZUS, a także bankowość elektroniczną.
Niewielkie zmiany
Choć ustawa została znowelizowana, najważniejsze zasady przyznawania świadczeń nie zmieniają się. W dalszym ciągu pieniądze przyznawane w ramach programu "Rodzina 500+" będą nieopodatkowanym świadczeniem w wysokości 500 zł, wypłacanym do 18. roku życia dziecka. Kryterium dochodowe w przypadku pierwszego dziecka wynosi 800 lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie. Rząd zadbał o likwidację negatywnych zjawisk, dotyczących m.in. deklarowania nieprawdziwych informacji przez wnioskujących, jak choćby dopasowywaniu przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko oraz pobieraniu świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.
Na mocy nowelizacji ujednolicono również termin składania wniosków o różne formy wsparcia. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o świadczenia wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus”, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Okres zasiłkowy w odniesieniu do świadczeń z funduszu alimentacyjnego pokrywa się z tym okresem świadczeniowym obowiązującym w programie „Rodzina 500 plus”. Dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego.
Szczegółowe informacje o programie "Rodzina 500+" znajdują się TUTAJ.