Czwartek, 05.12.2024 261

 

Reklama

(FOTO) Debatowali o budżecie obywatelskim w Jaworze

W piątek filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze zorganizowała debatę dotyczącą budżetu obywatelskiego w ramach akcji "Masz Głos Masz Wybór".

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Spotkanie poprowadził Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Bona Fides, a uczestniczyli w nim mieszkańcy miasta, dziennikarze oraz samorządowcy.  

Idea budżetu obywatelskiego opiera się na udziale mieszkańców danej gminy w procesie podejmowania decyzji na co przeznaczone zostaną konkretne środki z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Przypomnijmy, że powstanie budżetu obywatelskiego było jedną z obietnic wyborczych ówczesnego kandydata na burmistrza Emiliana Bery. Póki co jest to obietnica niezrealizowana. W powiecie jaworskim jako pierwsza budżet obywatelski wprowadziła Gmina Męcinka, przeznaczając na ten cel w ubiegłym roku 140 tys. zł.

Grzegorz Wójkowski przedstawił zebranym czym jest budżet obywatelski, jakie są jego zasady, założenia i dlaczego warto wdrażać budżet obywatelski.

- Najczęściej te budżety tworzone są w związku z artykułem ustawy o samorządzie gminnym mówiącym o konsultacjach społecznych. Konsultacje społeczne siłą rzeczy nie są wiążące dla władz, ale to jest jakaś umowa społeczna. Tutaj władze mówią co wy mieszkańcy zadecydujecie, to my władze później wdrożymy, więc to też jest ważne, żeby potem od tego nie odchodzić i co do tego się umówić - podkreślał prowadzący spotkanie. - Ważna jest też przejrzystość i jawność procedury, że jak jakaś procedura powstaje, to mieszkańcy mają do niej wgląd. Mieszkańcy jasno powinni wiedzieć wcześniej jakie są terminy, kto może składać wnioski, jak te wnioski wyglądają, na co można pisać wnioski, gdzie itp. To wszystko powinno być wiadome. Jeżeli tej przejrzystości nie ma, to budżet obywatelski tak naprawdę nie ma sensu - dodawał.

Prowadzący spotkanie przedstawił też korzyści wynikające z wprowadzenia budżetu obywatelskiego, a wśród nich m.in. lepsze gospodarowanie środkami publicznymi (pieniądze idą na to, co mieszkańcy rzeczywiście potrzebują), dystrybucja środków budżetowych w zgodzie z zasadą sprawiedliwości społecznej, wzrost identyfikacji mieszkańców z miejscem czy wzrost poczucia odpowiedzialności mieszkańców za dobro wspólne. Omówiono również fazy powstawania budżetu obywatelskiego i kto się nim zajmuje.

Mówiono również o metodach przeprowadzania konsultacji społecznych przy konstruowaniu budżetu obywatelskiego. - Ważne, by akcja promocyjna korzystała z różnych kanałów, także poza mediami. Świetnym kanałem bardzo często jest np. kościół i proboszcz, który informuje o tym gdzie jest spotkanie, że jest głosowanie. Często przeprowadzając konsultacje społeczne korzystamy właśnie z pomocy proboszczów. To świetny kanał komunikacji, szczególnie w mniejszych miejscowościach - zauważał Grzegorz Wójkowski.

Jak podkreślał prowadzący dyskusję, warto, by mieszkańcy swoje propozycje popierali zebranymi podpisami innych obywateli.

- Zawsze uważam, że dobre jest to, by mieszkaniec zebrał jakieś podpisy. Niech zbierze powiedzmy 30 podpisów. Bo znowu chodzi o to, by mieszkaniec wyszedł do innego mieszkańca. To jest ważne, żeby te podpisy były. Oczywiście nie za dużo, bo jak damy próg 300 w Jaworze, to wyautujemy wiele inicjatyw. Ale 20-30 podpisów da się zebrać - podkreślał Grzegorz Wójkowski.

Już w trakcie spotkania padały pierwsze propozycje dotyczące inicjatyw, jakie można by zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. Jedną z propozycji był montaż windy dla korzystających z filii biblioteki przy ul. Moniuszki, gdyż wiele osób, zwłaszcza starszych, ma trudności z pokonaniem wysokich schodów.

- Idea budżetu obywatelskiego jest świetną sprawą, jako zejście władzy do ludzi. Jeżeli chodzi o wzorce, to najlepszym jest wzorzec amerykański, polegający na wciąganiu obywateli, aby mieli wpływ, decydowali, a przede wszystkim żeby wskazywali na co wydatkować środki. Wydaje mi się że jest to najlepsze rozwiązanie dla samorządowca, bo jest to swoista mapa drogowa. Kwestią techniczną jest czy drogą podpisów czy wrzucania ankiety do urny. Jakaś kwota, którą wyciągamy z budżetu przekazywana jest do rozdysponowania - oczywiście w ramach wyboru, czyli tzw. szeroko pojętych konsultacji społecznych - przez obywateli. To świetne narzędzie dla mieszkańców, bo oni zaczynają się identyfikować i włączać w pracę samorządu i wspólnoty, a z drugiej strony dla samorządu i urzędu jest to wskazówka na co wydajemy pieniądze. Bo często tak się dzieje, że wyda się np. 200 tysięcy, robiąc jakąś inwestycje niekoniecznie potrzebną i dochodzi się do tego, że jest to odbierane przez ludzi za jakiś sarkazm wobec nich, a mają inne realne potrzeby - mówił wicestarosta Arkadiusz Baranowski.

Moderator dyskusji podkreślał, że dobrym rozwiązaniem jest wyjście z propozycją stworzenia budżetu obywatelskiego przez samych mieszkańców.

- Warto z tym postulatem iść do władz Jawora. Są też radni, ale jeżeli wpłynie pismo mieszkańców, to radnym będzie łatwiej. Partycypacja polega na tym, że współpracujemy. Na siłę nic się nie da zrobić. Były takie miasta, gdzie radni na siłę robili. Prezydent nie chciał, radni chcieli i potem walczyli ze sobą. To kompletnie nic nie da, bo to nie chodzi o walki. Chodzi tak naprawdę o to, żeby burmistrz chciał to zrobić - dodawał Grzegorz Wójkowski.

Radna Wojda-Elbrah pytała czy impuls od mieszkańców dotyczący budżetu obywatelskiego odnosi się zarówno do gminy, powiatu i województwa. - Jest w tej chwili jedno województwo, które ma budżet obywatelski. Z powiatami jest problem, bo powiat ma bardzo mało takich pieniędzy. Powiat ma dużo sztywnych wydatków - przekonywał prowadzący spotkanie.

- Debatowaliśmy nad tym, czy wprowadzić taki budżet obywatelski, ale większą część budżetu starostwa stanowią pieniądze przeznaczane na konkretne cele. Powiat ma wymiar ponadlokalny, w ramach partnerstwa z gminami. Ustawa budżetowa celuje środki. Jeżeli otrzymuje się pieniądze np. konkretnie na Urząd Pracy, to nie można tych pieniędzy przesunąć i to jest problem. Dlatego te możliwości funkcjonowania budżetu obywatelskiego posiada gmina. Ale gmina może zrobić budżet obywatelski, w ramach którego obywatele zagłosują, że chcą zrobić chodnik powiatowy. Wtedy gmina może przyjść do powiatu i zaproponować złożenie się po połowie i w tym momencie realizuje się idea samorządności - podkreślał wicestarosta.

Radna Gaszyńska dodawała, że jest wiele przykładów podobnej współpracy miasta z powiatem. - Fajne w idei partycypacji jest to, że impuls wychodzi od mieszkańców. Nie, że władza mówi, ale że mieszkańcy coś z siebie chcą dać - mówił Grzegorz Wójkowski. - Czasami można na początek dać mniej, żeby zobaczyć jak to funkcjonuje. Potem to można powiększyć - dodawał.

- Często jest tak, że jest to jakaś forma nacisku na radnego, przedstawiciela, który powinien słuchać mieszkańców. Czasem radnemu jest łatwiej złożyć interpelację w sprawie, niekoniecznie realizując interes obywateli. Taki kolejny głos mieszkańców staje się w rękach samorządowca dodatkowym narzędziem. Jeżeli radny poruszy temat będący jakąś fanaberią, to zawsze można pokazać, że wola obywateli jest inna, bo zagłosowali tysiącem głosów i chcą coś innego. Wówczas warto zastanowić się nad tym, głosując nad budżetem, czy nie lepiej wybrać rzecz, której domagają się obywatele. Potem jest to też narzędzie dla obywateli w czasie wyborów - zauważał Arkadiusz Baranowski.

- Ważne jest dogadanie się radnych z burmistrzem, bo tak naprawdę władzą wykonawczą jest burmistrz. Jeżeli burmistrz tego nie będzie chciał to jest to ciężka sprawa, ale fajnie też jak radni tego chcą - dodawał Grzegorz Wójkowski. - Pierwsze co jest ważne, to żeby władza powiedziała tak - podkreślał.

Na zakończenie przedstawiciel Stowarzyszenia Bona Fides zwracał również uwagę na techniczne warunki zgłaszania przez mieszkańców wniosków z podpisami. - Nie musi być pesel. Ważne jest, żeby wpisywać Jawor, nawet nie kod. Chodzi o to, że już podanie miejscowości jest ok. Adresu nie trzeba, wystarczy imię, nazwisko, miejscowość bez kodu i podpis. Sądy mówią, że o tym kto jest mieszkańcem nie decyduje zameldowanie. Jeżeli mieszkam w Jaworze, ale nie jestem zameldowany, to jestem takim samym mieszkańcem jak każdy inny. Nie ma znaczenia czy są to pełnoletnie osoby - zauważał.

- Budżet obywatelski jest możliwością zaangażowania jaworzan do aktywności i wzięcia części spraw w swoje ręce. Oddolność potrzebna jest mieszkańcom Jawora jak tlen, aby miasto rozwinęło skrzydła. Budżet obywatelski powinien być wprowadzony już rok temu. Dziwi mnie, że burmistrz, który zapowiadał to w kampanii wyborczej, przez dwa i pół roku nie był w stanie wprowadzić budżetu obywatelskiego, choć nie wymaga to ogromnych nakładów i prac. Czy obecna władza zostawia to na ostatnią chwilę, tuż przed wyborami? - podsumowywał radny Krzysztof Detyna.

Komentarze (44)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obywatel
obywatel3 czerwca 2017 o 10:35
Budżet obywatelski musi powstać i basta
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
opolak
opolak3 czerwca 2017 o 06:29
kiedy będzie kamera na Rynku z widokiem Ratusza? Oczywiście podgląd w jawor24h - dla zagranicy
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
ewidencja czasu pracy
ewidencja czasu pracyopolak3 czerwca 2017 o 10:40
A co, chcesz widzieć kiedy zatrudnieni przez obecnego burmistrza zastępca burmistrza, doradczynio-sekretarzowa, kierownik referatu gospodarki komunalnej, inspektor od środków unijnych, itp. przychodzą i wychodzą z pracy? Zapytaj urzędników, a wszystkiego się dowiesz.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Pisak
Pisak31 maja 2017 o 15:01
PiS w Jaworze zdycha.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
szału nie ma
szału nie maPisak3 czerwca 2017 o 07:12
na spotkaniu PO z mieszkańcami była garstka mieszkańców, w tym głównie członkowie KW Razem EB (włącznie z członkami SLD), urzędnicy (2 naczelników, 1 kierownik i 2 pracowników)
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
i niech sie tak stanie
i niech sie tak staniePisak31 maja 2017 o 15:19
dlatego niektórzy są jedną nogą w pisie a jedną u kukiza :D
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
AK 47
AK 4730 maja 2017 o 21:22
jak Detyna wstąpi do PISu , będzie dobrze gadał o katastrofie smoleńskiej to może posłanka Go wystawi na burmistrza. Ale co innego mnie interesuje. Czy ktoś mądry mi odpowie co tam robił v-ce starosta Baranowski??Przecież temat nie dotyczył starostwa,ani mieszkańców Legnicy tylko Jawora i jego mieszkańców! I najważniejsze; czy był na spotkaniu ksiądz ? , bo na zdjęciach go nie widzę.
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Leszek
LeszekAK 4731 maja 2017 o 15:42
Po pierwsze, to temat dotyczył konsultacji, a powiat też może przeprowadzać konsultacje społeczne-na podstawie art. 3d ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym (W przypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla powiatu mogą być przeprowadzane na jego terytorium konsultacje z mieszkańcami powiatu. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami powiatu określa uchwała rady powiatu.). A po drugie, Jawor należy do powiatu jaworskiego, więc uczestnictwo wicestarosty jaworskiego jest jak najbardziej zasadne i godne podziwu-wręcz szkoda, że burmistrz nie znalazł na to czasu.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
prawa mieszkańców
prawa mieszkańcówLeszek31 maja 2017 o 16:16
Może by się przy okazji dowiedział, że ustawodawca nie przyznał nikomu prawa do dyskryminacji jakieś grupy mieszkańców w dostępie do konsultacji społecznych-podmioty uprawnione do wzięcia udziału w konsultacjach wskazuje ustawodawca. Zgodnie z wyrokiem WSA w Opolu, uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy gminy. Mieszkańcami gminy są natomiast osoby, które zamieszkują w miejscowości położonej na jej obszarze z zamiarem stałego pobytu (wyrok WSA w Opolu z dnia 13 czerwca 2006, sygn. akt: II SA/Op 213/06). W konsekwencji powyższego, pozbawienie osoby nie posiadającej czynnego prawa wyborczego statusu mieszkańca gminy należy uznać za istotne naruszenie prawa.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
jaworzanin
jaworzaninLeszek31 maja 2017 o 16:05
Miejmy tylko nadzieję, że rada powiatu nie przekroczy swoich kompetencji i nie ograniczy prawa do konsultacji społecznych niektórym mieszkańcom powiatu-tak jak to zrobiła rada gmina, ograniczając w uchwale prawo do udziału w konsultacjach wyłącznie mieszkańcom gminy posiadającym czynne prawo wyborcze do rady gminy, podczas gdy ustawodawca radzie takiego uprawnienia nie nadał i sam określił krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach-zgodnie z art. 5a ustawy o samorządzie gminnym są nimi wszyscy mieszkańcy gminy.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Kasia
Kasia30 maja 2017 o 17:30
Uważam, że pan Detyna byłby bardzo dobrym burmistrzem, bo już nie raz udowodnił, że najważniejsze jest dla niego dobro mieszkańców.
31 Lubię to: 31
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
opinia mieszkańca
opinia mieszkańcaKasia31 maja 2017 o 15:46
Moim zdaniem pan Baranowski byłby lepszym burmistrzem niż Bera-jakby mniej pieniędzy i czasu poświęcać na pijar i igrzyska, to zostałoby więcej na działanie i inne zadania-pilne dla mieszkańców.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
!
!Kasia30 maja 2017 o 18:09
ja rozumiem, ze codziennie rano spoglądacie w lustro i uważacie , ze jesteście debeściaki , ale błagam wystarczy tego osmieszania sie już!
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Funfel
Funfel!3 czerwca 2017 o 16:53
Mówisz o Emilu? Kompleksy go przerastają.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Gregory
Gregory30 maja 2017 o 13:12
http://www.jawor.pl/pl/aktualnosc-5679.html
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Juwenalis
Juwenalis30 maja 2017 o 11:09
"Chleba i igrzysk"
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Jaworzanin
Jaworzanin30 maja 2017 o 10:08
Mała Męcinka ma budżet obywatelski a Jawor nie. Kiepso rządzą w mieście
12 Lubię to: 12
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
mieszkaniec
mieszkaniecJaworzanin30 maja 2017 o 10:45
Męcinka niewątpliwie teraz jest dobrze zarządzana
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
spostrzeżenie
spostrzeżenieJaworzanin30 maja 2017 o 10:25
ja odnoszę dziwne wrażenie, że w tej kadencji w Jaworze trwają niekończące się "igrzyska", w których burmistrz licznie uczestnicy-albo jeździ na rowerze, albo biega, albo chociaż wręcza dyplomy, statuetki, itp.
9 Lubię to: 9
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
co się stało?
co się stało?spostrzeżenie1 czerwca 2017 o 12:27
nie doradziła mu jak się ma przebrać na ta okazję?
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
:(
:(spostrzeżenie1 czerwca 2017 o 12:25
nie było też Moni w stroju reniferka...
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
rozczarowane dziecko
rozczarowane dzieckospostrzeżenie1 czerwca 2017 o 12:23
Matko kochana, dziś Dzień Dziecka a burmistrz poszedł do nich w garniturze, nie przebrał się za dziecko? Jak chodzi do strażaków na ich święto ubiera strój strażaka, do harcerzy wbija się w mundurek harcerza, na Mikołaja przyodziewa strój Mikołaja a na teraz bez przebrania?
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
realnie patrząc wstecz
realnie patrząc wsteczspostrzeżenie1 czerwca 2017 o 09:38
Wszyscy wiedzą, że terenami strefy ekonomicznej zlokalizowanymi na terenie Jawora nikt się nie interesował ze względu na niekorzystne warunki logistyczne-Jawor nie leżał w bezpośrednim sąsiedztwie A4 lub innej drogi szybkiego ruchu. Jedyną szansą dla Jawora była budowa S3, która niestety przez poprzedni rząd (nota bene reprezentowany przez PO, które też reprezentuje p.Bera, p.Kropiwnicki), był skutecznie wstrzymywany i kilkakrotnie odkładany do realizacji, a pieniądze przesuwane na inne zadania. Dopiero teraz, gdy podjęta została decyzja o budowie S3, Jawor zyskał realną szansę na rozwój gospodarczy, jaworskimi terenami zaczęli interesować się poważni inwestorzy. Bez S3 Jawor tyle znaczył dla inwestorów, co luxusowy hotel w wysokich górach bez drogi dojazdowej dla turystów.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
ach
achspostrzeżenie31 maja 2017 o 22:25
Nasunął mi się na myśl tekst zespołu Łzy-"To ja, Narcyz się nazywam. Przepraszam i dziękuję - ja tych słów nie używam. Jestem piękny i uroczy - popatrzcie w moje oczy. Jestem przecież najpiękniejszy, a na pewno najskromniejszy. To ja, Narcyz się nazywam. Powodzenia oraz proszę - ja tych słów nie używam..."
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
obietywny nie Narcyz
obietywny nie Narcyzspostrzeżenie31 maja 2017 o 18:34
Czytałem i odnoszę wrażenie, że lubi o sobie opowiadać-o swoich przeżyciach, rozterkach, wspomnieniach. Proponuję, aby zamiast udzielać wywiadów, latać w przebraniach od imprezy do imprezy, zabrać się do pracy i realizacji gminnych zadań, zabrać się remont zamku, letniego basenu, aby nie musieć w kółko opowiadać o cudzych sukcesach, inwestycjach. Wszyscy wiedzą, że decyzja o rozpoczęciu budowy S3 na jaworskim odcinku (od lat wstrzymywanej przez PO), była najważniejszym czynnikiem, aby powstała strefa i tymi terenami zainteresował się zagraniczny inwestor.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
wdzięczność jaworzan dla obecnego rządu
wdzięczność jaworzan dla obecnego rząduspostrzeżenie31 maja 2017 o 18:12
"Pomoc publiczna, jaką otrzymał koncern, który wybuduje pod Jaworem fabrykę silników, to standardowe wsparcie, jakie udzielane jest w specjalnych strefach ekonomicznych. W tym wypadku sięgnęło ono 18,7 mln euro, przy inwestycji wynoszącej ok. 500 mln euro, czyli równe jest 0,037 proc. wartości całego projektu. Oprócz tego koncern nie otrzymał żadnych zwolnień podatkowych. Z dokumentów, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że pierwsza transza (jeżeli koncern z niej skorzysta) ma zostać wypłacona w 2019 roku. Skorzystanie z publicznych pieniędzy (firmy inwestujące w SSE mogą się ubiegać o wsparcie równe nawet 25 proc. projektu) oznacza równocześnie rezygnację ze zwolnienia z CIT, podatku od nieruchomości itd. Teoretycznie Mercedes miałby możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku CIT (w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), ale wtedy zmuszony byłby do oddania całej kwoty wypłaconej z publicznych pieniędzy. http://moto.wp.pl/jakie-zachety-dostal-mercedes-w-polsce-6080840204514433a
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
spostrzeżenie 2
spostrzeżenie 2spostrzeżenie31 maja 2017 o 18:09
dodaj do tego jeszcze wysyłanie do gazet wywiadów z samym sobą, w których z samozachwytem opowiada o sobie, m.in. jak to on załatwił dla Jawora Mercedesa-co tam, że taki inwestor dostaje tak olbrzymie dofinansowanie od polskiego rzadu-18,7 mln euro, że go nawet ulgi burmistrza w lokalnych podatkach nie interesują... http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/daimler-dostanie-wsparcie-od-rzadu/3mq80n http://moto.wp.pl/jakie-zachety-dostal-mercedes-w-polsce-6080840204514433a
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
bogaty program kulturalny
bogaty program kulturalnyspostrzeżenie30 maja 2017 o 10:58
a w przerwach jaworzan zabawia świdnicki zespół Krąg
9 Lubię to: 9
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
dzieje się
dzieje sięspostrzeżenie30 maja 2017 o 10:51
jest tak napięty program, że nawet kina nie trzeba-jest co oglądać
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
obietnice
obietnice30 maja 2017 o 09:59
Bera podczas kampanii wyborczej obiecywał też jaworzanom darmową komunikacje miejską, a tym czasem kupił służbową limuzynę za 130 tys zł i zatrudnił swojego kuzyna na szofera
13 Lubię to: 13
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
naprawdę?
naprawdę?obietnice30 maja 2017 o 15:44
naprawdę, no nie mów,a to nie wiedziałem nawet
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
tak mówią ludzie
tak mówią ludzieobietnice30 maja 2017 o 10:19
M. do pomocy "ściągnęła" ciocię Izę i L. (koleżankę tatusia, współpracującą z nim politycznie w świdnickim stowarzyszeniu)
11 Lubię to: 11
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
takie relacje
takie relacjeobietnice30 maja 2017 o 10:11
politycznemu zaś koledze Tomaszowi, który nie dostał od jaworzan mandatu dał kierownicze stanowisko w urzędzie
12 Lubię to: 12
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
takie relacje
takie relacjeobietnice30 maja 2017 o 10:09
a Monię najpierw na swoją doradczynię a potem zrobił z niej sekretarzową
14 Lubię to: 14
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Sfetru
Sfetrutakie relacje30 maja 2017 o 11:02
a jakie relacje łączyły ich wcześniej, że zrobił z niej swoją doradczynię?
13 Lubię to: 13
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
nurek
nurek30 maja 2017 o 09:50
władza wie, czego chcą mieszkańcy - BASENU LETNIEGO!
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
obiecanki
obiecankinurek30 maja 2017 o 10:02
to już 3 lato tej kadencji a basen letni dalej nie jest czynny
11 Lubię to: 11
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
moim zdaniem
moim zdaniem30 maja 2017 o 09:45
trochę mniej "igrzysk", przyjęć, wycieczek, pijaru a i na pilne dla mieszkańców zadania będzie więcej pieniędzy
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
pijar
pijarmoim zdaniem30 maja 2017 o 10:04
tylko gdzie on by się wtedy pokazywał...
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
jaworzanin
jaworzanin30 maja 2017 o 09:41
Dziwne jest, że budżet obywatelski nie został przez obecnego burmistrza wprowadzony już po objęciu przez niego w grudniu 2014 r. władzy, zwłaszcza, że miał do dyspozycji cały budżet na 2015 r., który mógł zmienić (co też w ciągu 2015 r. niejednokrotnie robił) i zwłaszcza, że za 2015 r. powstała nadwyżka w budżecie, będąca m.in. skutkiem nie wykonania przez niego niektórych wcześniej zaplanowanych zadań. Skoro burmistrz zdecydował, że z jakiś względów niektórych zadań nie wykona, to mógł chociaż te pieniądze przeznaczyć na budżet obywatelski lub jak też go niektórzy nazywają partycypacyjny.
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
jaworzanka
jaworzanka30 maja 2017 o 09:12
A gdzie byli w tym czasie panowie Bera i Bander? Szkoda, że ich nie było. Pan Bera mógłby powiedzieć dlaczego do tej pory nie wprowadzono w Jaworze budżetu obywatelskiego. Pan Bander mógłby natomiast powiedzieć coś mądrego i pochwalić się swoją znajomością statutu gminy.
11 Lubię to: 11
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Bingo
Bingo30 maja 2017 o 06:06
Gdzie Detyna tam Sasiela, gdzie Sasiela tam Baranowski. Już wiemy jak będą układać soe listy do wyborów w 2018.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
do Bingo
do BingoBingo30 maja 2017 o 09:09
Widać Bingo, że całą noc nie mogłeś spać, żeby się podzielić ze światem swoimi mądrościami. A jak w tym wszystkim wytłumaczysz Gaszyńską i Wojdę? Też są w zmowie z Detyną i Sasielą?
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
...
...Bingo30 maja 2017 o 08:51
bingo amerykę odkryłeś...
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.