Wspólnie z dyrektor PORE Dorotą Domińską-Werbel, Lucyną Buczkowską dyrektor PCKZiU oraz Beatą Janas Naczelnik Wydziału Edukacji Zdrowia i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Jaworze rozmawiali na temat perspektyw rozwoju oświaty w Powiecie Jaworskim.
Tytułem wstępu wicestarosta nakreślił korzyści dla naszego powiatu z racji inwestycji koncernu Mercedes-Benz. Podkreślił, że od roku szkolnego 2017/2018 planujemy rozpocząć kształcenie piętnastu mechatroników - uczniów Branżowej Szkoły Zawodowej I Stopnia w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze na potrzeby firmy. Dotychczasowe spotkania z przedstawicielami Mercedes-Benz zaowocowały opracowaniem katalogu umiejętności zawodowych pożądanych przez koncern.
Dyrektor PCKZiU L. Buczkowska zwróciła uwagę na aspekty kształcenia praktycznego uczniów BSZ i zakomunikowała, iż zgłosiła się firma z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wyraziła gotowość kształcenia uczniów w charakterze pracowników młodocianych, gdyż model ten jest najbliższy systemowi kształcenia zawodowego w Niemczech.
Natomiast Naczelnik Beata Janas zwróciła uwagę na konieczność zakupu wyposażenia technodydaktycznego do kształcenia praktycznego mechatroników. Powiat Jaworski zamierza ubiegać się o dofinansowanie tego zakupu ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dolnośląski Kurator Oświaty z uznaniem odniósł się do tempa i podjętych działań w zakresie dostosowania kształcenia zawodowego do oczekiwań lokalnego rynku pracy.
W II części spotkania wicestarosta Baranowski poinformował Kuratora Oświaty o trzech projektach unijnych realizowanych ze środków RPO WD. Jednym z nich jest projekt pn. "Radosny Start - utworzenie Przedszkola Specjalnego w Jaworze". Aktualnie sześcioro dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszcza do tej placówki. Przedmiotowa inicjatywa była zgodna z oczekiwaniami rodziców i dzieci niepełnosprawnych.
W ślad za tym Powiat Jaworski wystąpił do Kuratora o przekształcenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w PORE w Poradnię Specjalistyczną, która będzie mogła badać i orzekać o rzeczonych niepełnosprawnościach. Wcześniej rodzice i dzieci niepełnosprawne z terenu powiatu musiały korzystać z poradni znajdujących się w Legnicy bądź we Wrocławiu. Obecnie Poradnia Specjalistyczna może orzekać w zakresie wszystkich niepełnosprawności dzieci i młodzieży.
Kurator nadmienił, iż aktualnie prace nadzoru pedagogicznego koncentrują się na wdrażaniu reformy edukacji głównie w zakresie opiniowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz opiniowaniu arkuszy organizacyjnych, jednak z ciekawością wysłuchał informacji o dokonaniach w obszarze edukacji w Powiecie Jaworskim. Na zakończenie wicestarosta zaprosił R. Kowalczyka na otwarcie placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze.
Podczas spotkania Arkadiusz Baranowski podziękował Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty za wsparcie działań i przyjęcie oraz podpisanie zgody na uruchomienie Poradni Specjalistycznej w Jaworze. Jak zaznaczył wicestarosta była to bardzo ważna decyzja, która spowodowała, iż na chwilę obecną dzieci niepełnosprawne oraz ich rodzice mogą w Jaworze otrzymać stosowne orzeczenie o niepełnosprawności.