Logo Jawor24h.pl
Reklama
Alior Bank Jawor
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne z montażem
Biedronka rekrutuje pracowników do nowego sklepu w Jaworze przy ul. Słowackiego

Zamek Piastowski w Jaworze

Mający lata świetności za sobą, położony w południowo-zachodniej części miasta Zamek Piastowski w Jaworze, wciąż budzi respekt swą monumentalną postawą.

Zamek Piastowski w Jaworze © Paweł Sasiela

Wybudowany w XII wieku zamek był siedzibą kasztelana, następnie księcia Bolka I i jego następców, by po 1392 roku stać się siedzibą starostów królewskich. Wykorzystując teren stworzono bardzo nieregularny dziedziniec, w kształcie wieloboku. Najprawdopodobniej na miejscu dawnego grodu.

W wyniku wojny trzydziestoletniej, zakończonej w 1648 roku, Zamek Piastowski doprowadzono do ruiny. Odbudowany został przez hrabiego Otto von Nostitz, który przystosował obiekt do rezydencji wielkopańskiej. Po tej przebudowie pozostał m.in. piękny portal dziedzińcowy z 1656 roku, świadczący o dawnej wspaniałości obiektu.

W bibliotecznych zbiorach hrabiego, mieszczących się na jaworskim zamku, przechowywano m.in. rękopis dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach", który następnie trafił do Luboradza, a stamtąd do rodowej biblioteki w Pradze. O tym wydarzeniu mówi wystawa stała mieszcząca się tuż przy wejściu na zamkową wieżę, z której podziwiać można panoramę Ziemi Jaworskiej.

W latach czterdziestych XVIII wieku zamek przejęły władze pruskie, które niedługo później przekształciły obiekt w ośrodek pracy resocjalizacyjnej i więzienie. Tę funkcję obiekt pełnił jeszcze po II wojnie światowej, gdy komuniści przetrzymywali w nim m.in. więźniów politycznych. Pamiątką po tym okresie jest wystawa stała "Z dziejów jaworskiego więziennictwa".

Wieża widokowa Zamku Piastowskiego w Jaworze czynna:

od maja do października:
środa - niedziela 11.00-17.00
ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem wieży
76-870-23-21
wstęp wolny

Reklama

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.