Łączne wsparcie, jakie Ministerstwo Rozwoju przekaże w najbliższych latach miastom będącym stolicami powiatów lub posiadającym powyżej 20 tys. mieszkańców, a nie będącym stolicami województw szacuje się na 2,5 mld zł. To jedno z pakietu działań jakie resort premiera Morawieckiego zapowiedział w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Główne elementy tego planu to dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.
- Cieszę się bardzo, że nasze starania i składane propozycje o wprowadzenie zrównoważonego rozwoju małych aglomeracji i powiatów przyniosły pozytywny efekt. Dzięki wsparciu z Ministerstwa Rozwoju największe miasto powiatu – Jawor, otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa. Pieniadze będzie można wykorzystać na poprawę infrastruktury i rozwój społeczny - mówi Arkadiusz Baranowski, lider PiS-u w powiecie jaworskim.
Spośród 255 miast spełniających ministerialne kryteria wybrano 122 ośrodki potrzebujące szczególnego wsparcia, ze względu na utratę funkcji społeczno-gospodarczych. Z byłego województwa legnickiego wytypowano jedynie dwie miejscowości - to Jawor i Złotoryja. Poza tym na Dolnym Śląsku na wsparcie liczyć mogą Kamienna Góra, Ząbkowice Śląskie, Jelenia Góra, Nowa Ruda, Kłodzko, Bielawa, Wałbrzych, Lubań, Zgorzelec, Dzierżoniów, Bolesławiec oraz Świebodzice.
- Nie ulega wątpliwości, że w porównaniu z rządem Platformy Obywatelskiej, mamy do czynienia z wyraźną jakościową zmianą. Minister Morawiecki, w przeciwieństwie do poprzedników, zauważa, że Polska nie składa się wyłącznie z wielkich aglomeracji. W ciągu ostatnich ośmiu lat wiele miast powiatowych ulegało swego rodzaju społeczno-gospodarczej degradacji. Mam nadzieję, że dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju ulegnie to zmianie - ocenia radny Krzysztof Detyna z Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta.
To prawdopodobnie nie ostatnia forma wsparcia Ministerstwa Rozowju dla miast powiatowych, w tym dla Jawora. Miasto św. Marcina ministrowi Morawieckiemu, który ściągnął nad Nysę Szaloną inwecycję koncernu Daimler zawdzięcza już naprawdę wiele.
- Każda forma wsparcia kierowana w stronę Jawora jest niezwykle cenna i nie wolno jej odrzucić. Tym bardziej, że potrzeb w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, modernizacji zabytków czy inwestycji wspierających proces podnoszenia standardów i oferty placówek edukacyjnych oraz bazy sportowo-rekreacyjnej jest naprawdę wiele. Teraz czekać będziemy na konkrety, wskazanie narzędzi i form pomocy, zapewniając jednocześnie, że środki te zostaną dobrze wykorzystane - kończy radny Krzysztof Kowalczyk z Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta.