Wcześniej na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Iwańskiego, uczczono chwilą ciszy zmarłą Radną Wandę Konstanciuk. Jej miejsce zajęła Urszula Spilarewicz z listy rezerwowej.
Poza Przewodniczącym Jaworskiej Rady Seniorów wybrano również Sekretarza, którym została Maria Zandecka. Nie udało się natomiast wyłonić wiceprzewodniczącego. Dwóch kandydatów uzyskało jednakową liczbę głosów. Tym samym wybór wiceprzewodniczącego przełożono na następne posiedzenie, które być może odbędzie się już w pełnym składzie.
- Obrady przebiegały z niepotrzebnymi napięciami, po wyborze przewodniczącego, jeden z radnych mianowanych przez burmistrza złożył wniosek o unieważnienie wyboru przewodniczącego. Wniosek był bezzasadny i niezgodny ze statutem Rady, dlatego został odrzucony. Takie działania mogą służyć osłabieniu wizerunku Rady, na co nie możemy sobie pozwolić. Rada to ma być jedność w działaniu i w myśleniu - ocenia Stanisław Hońdo.
Przewodniczący Rady Seniorów powiedział nam również jakie cele stawiają przed sobą rajcowie zrzeszeni w Jaworskiej Radzie Seniorów.
- Jednym z priorytetów Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020, jest zwiększenie zaangażowania osób starszych w życie społeczności lokalnych i sprawy kraju oraz wzrost roli osób starszych w rozwiązywaniu problemów społecznych. Celem działania Rady jest integracja całego środowiska lokalnego. Zintegrowane środowisko osób starszych ma być niewyczerpanym źródłem wiedzy, doświadczenia w pracy na rzecz społeczności lokalnej, współpracy z władzami lokalnymi - podkreśla Stanisław Hońdo. - Ustawodawca wręcz pisze o wykorzystaniu potencjału organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej - dodaje.
Pełny skład Jaworskiej Rady Seniorów znajduje się TUTAJ.
Przewodniczący Jaworskiej Rady Seniorów zachęca również do zapoznania się z wyciągiem z ustawy:
USTAWA
z dnia 11 października 2013 r.
o zmianie ustawy o samorządzie gminnym
Art. 1. W ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 i 645) po art. 5b dodaje się
art. 5c w brzmieniu:
„Art. 5c. 1. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej.
2. Rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów.
3. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
4. Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
5. Rada gminy, powołując gminną radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów.
6. Rada gminy może w statucie jednostki pomocniczej upoważnić ją do utworzenia rady seniorów jednostki pomocniczej.
Przepisy ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.