Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Mechatronik – zawód z przyszłością w Mercedesie. Gmina podejmuje działania na rzecz mieszkańców

Mechatronika to dziedzina wiedzy, która uczy jak urządzenia mechaniczne zastąpić inteligentnymi systemami elektromechanicznymi.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Zespoły współczesnego samochodu wykorzystują wiedzę z zakresu informatyki, elektroniki, mechaniki, robotyki i automatyki. To właśnie mechatronik (mechanik i elektronik) musi być osobą orientującą się w powyższych dziedzinach, gdyż jego praca polegać będzie na wykorzystaniu tej wiedzy do budowy, obsługi i usprawniania różnych urządzeń. Mercedes – firma, która obecnie organizuje się w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 Jawor – Męcinka poszukiwała będzie właśnie tej grupy zawodowej.

- Mając to na uwadze podjąłem już współpracę z Politechniką Wrocławską w zakresie działań edukacyjnych i promocyjnych na rzecz uczniów szkół Gminy Męcinka. Chodzi o to aby zainspirować naszych najmłodszych mieszkańców do dalszego rozwoju oraz oswoić z tą nową dziedziną wiedzy. Mechatronika, to jeszcze mało popularna dziedzina w naszym środowisku lokalnym, choć nasza szkoła w Męcince ma już w tej branży ma pewne sukcesy. Wierzę w to, że podjęta z Politechniką Wrocławską współpraca pozytywnie wpłynie na rozwój i dalszą drogę edukacyjną i zawodową naszych mieszkańców – informuje wójt M. Brzozowski.

Wiem również od Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworze p. Barbary Dziasek, że obecnie trwają prace nad dostosowaniem szkół ponadgimnazjalnych (niebawem branżowych) w Jaworze oraz ofert Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworze do potrzeb naszego lokalnego rynku pracy – dodaje wójt.

Reklama

Komentarze (12)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

RW
RW6 kwietnia 2017 o 17:28
Zero konkretów. Jaki zakres współpracy, jakie zajęcia, gdzie, od kiedy, dla kogo?
Lubię to! 1
sucha bułka
sucha bułka5 kwietnia 2017 o 22:31
no to gitara ! a może przedszkolaki będą się uczyć montować deski rozdzielcze i tapicerkę ?
Lubię to! 3
kumbaja
kumbajasucha bułka6 kwietnia 2017 o 18:25
w rytm piosenki: gdzie jest słonko kiedy śpi, w mercu dla nas sa otwarte drzwi, dokąd nocą tupta jeż, mechatronikiem zostań jeśli chcesz

domowe przedszkole...
Lubię to! 0
to nie ten wiatr
to nie ten wiatr5 kwietnia 2017 o 17:50
Jak na razie ma być zatrudnienie na poziomie 400 -500 osób w fabryce miensedesa. Z tego blisko 300 to mają ponoć być fachowcy z Reichu plus nasi inzynierowie z doświadczeniem.
Wiadomo niemiaszki otwierają - niemiaszki organizują produkcję. Zostaje może około 200 miejsc do arbajtu do rozrobienia. Na cito . W 52 tyś. powiecie ewentualnie pozostałe sąsiednie powiaty i Wrocław. Jak dziecko nawet teraz coś zaskoczy w podstawówce to co dalej? to potem musi iść do średniej a dalej na studia. A więc 10 - 14 lat. na samo kształcenie !!!! A fabryka jak ruszy to najpóźniej za dwa lata . No i co ? A no to, że musi mieć arbaitera wyuczonego do taśmy od razu !!!! A jak już go złapie to nie będzie podmieniać . Logiczne. Tym bardziej nie będzie czekać 5 -10 lat na niego. Oczywiście można liczyć, że potem też będą "brali do arbajtu" . Tak jak w XIX wieku nie piśmiennych ze wsi brano do tyrania w fabrykach magnatów. Tak było. Ale wtedy maszyny był prymitywne i potrzebowano roboli. Teraz roboli zastępuje robot i komputer. Rozrost produkcji ? Raczej wątpliwe. Skoro już teraz zakładane są prognozy o mniejszym zatrudnieniu niż zakładano wcześniej. O razu mniejsza liczba hal na "cukrowym polu". Nowoczesne technologie raczej ograniczają zatrudnienie a nie powodują zwiększanie zatrudnienia. Automatyka i nowe technologie . Tyle w temacie . Wielki balon, a potem .... bum bum
Lubię to! 1
halny
halnyto nie ten wiatr5 kwietnia 2017 o 23:05
Tak - robią fabrykę w Polsce żeby było taniej i ponad połowę będą stanowić fachowcy z Niemiec, którym trzeba będzie zapłacić jak w Niemczech. Weź się chłopie puknij. A kurs na mechatronika można zrobić w rok (ja znalazłem taki na którym 80% to praktyka), zaczynam na jesień i będę tam po nim pracował. W Jaworze co piąty siedzi na doopie bo pracy nie ma, bezrobocie wysokie i dalej ci co nie pracują będą siedzieć na doopie tak? To po kiego ta fabryka tutaj powstaje?
Lubię to! 0
tajfun
tajfunhalny5 kwietnia 2017 o 23:16
Może cię zaskoczę ale większość inwestycji przychodzi, żeby dostać pomoc publiczną od państwa polskiego. W tym wypadku bulimy w wysokości 500 mln zł. To Polska zapłaci niemieckim fachowcom. Dlatego tutaj zostaną chętnie wysłani z niemieckiej centrali. Sorry ale po kursie rocznym to można robić wtryski w szopie we "wieśwagenie po 5 niemcach". Niestety to my dajemy pomoc publiczną , budujemy drogi, podłaczamy media, przygotowujemy teren pod hale. I jeszcze zwalniamy z podatków
Lubię to! 0
:D
:Dhalny5 kwietnia 2017 o 23:16
Uważaj bo dzieciaki z Męcinki będą więcej umiały po podstawówce i przyjdą do pracy jako Twoi przełożeni :D
Lubię to! 1
halny
halnyhalny6 kwietnia 2017 o 10:30
Tajfun, nie zaskoczyłeś mnie, jestem tego świadomy ale nie sądziłem że to się odbywa na taką skalę. Niezłe frajerstwo polskiego rządu z tego wychodzi ale pewnie tym co trzeba skapnęło lub skapnie. No trudno, człowiek chciałby coś zrobić ze swoim życiem i zmienić zawód, uczyć się czegoś nowego a wszędzie wymagania jak na kosmonautę za 500 euro brutto. Wesoło mamy w Polsce. Chyba zacznę dzieci płodzić :)
Lubię to! 0
czytelnik
czytelnik4 kwietnia 2017 o 21:18
Pan wójt znów próbuje wychodzić przed szereg i zajmuje się kształceniem zawodowym w szkołach podstawowych. Panie wójcie, spokojnie z jaworskim Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wszyscy zdążą się przygotować do zawodu. Może lepiej nadzorować jakość kształcenia we własnych jednostkach.
Lubię to! 5
no popatrz
no popatrzczytelnik4 kwietnia 2017 o 21:41
a co, nie nadążasz za Panem wójtem i to Cię martwi?
Lubię to! 2
a.
a.czytelnik5 kwietnia 2017 o 07:36
znając Pana Wójta, pewnie zaproponuje dzieciakom jakieś zajęcia z kodowania/programowania /niekoniecznie darmowe/, stosowne do ich etapu rozwoju i dające możliwość zainteresowania dzieci jak się programuje maszyny/roboty, jak cała elektronika wokół nas działa. I takie zajęcia mogą dać już dzieciom podstawy pod wybór zawodu, zrozumienie współczesnego świata. Zajęcia na Politechnice też są fajne i potrzebne, ale dzieci moim zdaniem muszą mieć świadomość, że praktyczna nauka i technika są całkiem blisko :) PS. Mam tylko nadzieję, że w obu podstawówkach, nie tylko w Męcince...PS2. *** szkół ponadpodstawowych jest tak duża teraz, tak dużo dzieci wybiera szkoły m.in. w Legnicy, że współpraca jaworskich szkół ponadpodstawowych /ponadgimnazjalnych/ z podstawówkami z powiatu nie powinna się ograniczać już tylko do "drzwi otwartych" chyba. Może warto postawić na jakąś współpracę? Nie wiem, nie znam się :)
Lubię to! 0
.
.4 kwietnia 2017 o 20:09
Buhahah
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.