Do inicjatorów akcji społecznej „Wolę Prymasa od komunistycznego działacza” i „Zamień dezertera na bohatera”, a także do Rady Miejskiej w Jaworze Instytut wystosował list popierający przedsięwzięcie upamiętnienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Jaworze.
Instytut Prymasa Wyszyńskiego powstał w 1942 roku. Instytut Prymasowski - wspólnota życia konsekrowanego, tzw. instytut świecki, założyła Maria Okońska. Od samego początku kierownictwo duchowe objął w nim ks. prof. Stefan Wyszyński, przyszły prymas Polski. Część tej wspólnoty od 1953 r. współpracowała z Zakonem Paulinów na Jasnej Górze. Z grupy tej powstał Instytut Prymasowski Ślubów Narodu na Jasnej Górze, zatwierdzony 3 maja 1957 r. przez prymasa Wyszyńskiego. Do 2005 roku nosił nazwę Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła. Początkowo był określany jako Ósemka od 8 błogosławieństw. Kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze jest też Instytut Prymasowski w Warszawie.
W czasie uwięzienia Księdza Prymasa od 1953 r. Maria Okońska i pierwsze członkinie „Ósemki” współpracowały z Zakonem Paulinów w pracach duszpasterskich, przygotowując Maryjny Rok Królowej Polski - 1955, Jasnogórskie Śluby Narodu - 1956 r., a potem Wielką Nowennę przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Maria Okońska za działalność konspiracyjną i duszpasterską trafiła po wojnie do komunistycznego więzienia, przesłuchiwana była przez Julię Brystygierową „Krwawą Lunę”. Wypuszczono ją po interwencji Stefana Wyszyńskiego. Była jedynym świadkiem składania przez Prymasa, uwięzionego w Komańczy, Jasnogórskich Ślubów Narodu w 1956 roku.
Maria Okońska, założycielka Instytutu prymasa Wyszyńskiego, przełożona generalna Instytutu w latach 1942-96, była pracownikiem sekretariatu Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w latach 1957-81. Współpracowała z Prymasem Tysiąclecia przez 39 lat. Wraz z członkiniami Instytutu wspierała go modlitwą i ofiarną pracą. Jako redaktor opracowała tysiące tekstów kazań i przemówień Prymasa Tysiąclecia. Kierowana żarem miłości do Matki Bożej współpracowała z Jasną Górą i Komisją Maryjną Episkopatu Polski. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz IV Rejonu AK Warszawa-Śródmieście. W lutym 1948 r. aresztowana przez UB pod zarzutem działalności antyrządowej w środowiskach studenckich. W lipcu 1948 r. zwolniona z aresztu po interwencji bp. Wyszyńskiego. Utrzymywała korespondencję z uwięzionym Prymasem Polski i odwiedzała go wraz z innymi członkiniami Instytutu w Komańczy.
- Z wielką radością przyjęliśmy informację, że nasze wysiłki w celu upowszechnienia osoby Prymasa Stefana Wyszyńskiego między innymi poprzez naszą akcję nadania nowej nazwy ulicy Rapackiego w Jaworze - imieniem „Niezłomnego Prymasa” zostały wsparte przez tak zacną instytucję o ogromnym autorytecie. Instytucję, której działalność wspierali całym sercem błogosławiony Prymas Stefan Wyszyński oraz Święty Jan Paweł II. Jest to niesamowity zaszczyt i wyróżnienie dla wszystkich inicjatorów tej akcji społecznej, ale przede wszystkim wsparcie dla wszystkich jaworzan, którzy swoim podpisem poparli zmianę nazwy ulicy Rapackiego na Prymasa Wyszyńskiego. Z treścią listu jaworzanie będą mogli zapoznać się za pośrednictwem państwa portalu. Miejmy nadzieję, że miasto Jawor, jak wiele innych polskich miast będzie posiadało ulicę noszącą nazwę tego Wielkiego Polaka, dobrego pasterza i niezłomnego patrioty. Na pewno byłoby to szczególne wotum mieszkańców Jawora na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, które obchodzimy w tym roku. Prymas Wyszyński zawsze podkreślał, że "Wszystko postawił na Maryję" - podkreśla wicestarosta Arkadiusz Baranowski.
Prezentujemy treść listu: