Podczas sesji radni przyjęli sprawozdanie z działalności Wójta Gminy za okres między sesjami, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady oraz pozyskania środków finansowych, sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii za rok 2016 oraz wysłuchali informacji Przewodniczącego Rady Gminy o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
Ponadto rozpatrzono i podjęto uchwały w sprawie przyjęcia Programu działania Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomani na 2017 r.; w sprawie uchylenia Uchwały Nr XXIX/142/16 Rady Gminy Wądroże Wielkie z dnia 30 listopada 2016 roku w sprawie opłat za usługi świadczone na cmentarzach komunalnych w gminie Wądroże Wielkie; w sprawie opłat za usługi świadczone na cmentarzach komunalnych w gminie Wądroże Wielkie; w sprawie zmiany uchwały w sprawie poboru podatków w drodze inkasa; zmieniającej uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017 – 2030; w sprawie zmian w budżecie gminy Wądroże Wielkie na rok 2017; w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną; w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania; w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 4 stycznia 2017 r. stwierdzającą nieważność uchwały Nr XXIV/141/2016 Rady Gminy Wądroże Wielkie z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie zabezpieczenia zwrotu środków z przyznanej dotacji i spłaty udzielonej pożyczki przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie spółce Dolnośląski Projekt Rekultywacji sp. z o. o. we Wrocławiu w ramach Projektu pn.: „Dolnośląski Projekt Rekultywacji” w formie weksla własnego „in blanco”.
Ważnym punktem obrad była informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii na temat aktualnych problemów dotyczących m.in. afrykańskiego pomoru świń, ptasiej grypy, rolniczego handlu detalicznego oraz identyfikacji zwierząt. Lek. wet. Roman Steć udzielił radnym i sołtysom szczegółowych informacji dotyczących panujących obecnie zagrożeń.
Przypomniał też m.in. zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI):
̵ zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
̵ nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
̵ nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
̵ stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
̵ stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
̵ przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.