Głównym tematem spotkania była realizowana przez Rząd RP ogólnokrajowa reforma oświatowa zakładająca wygaszanie gimnazjów od roku szkolnego 2017/2018 oraz tworzenie ośmioklasowych szkół podstawowych. To od samorządów zależy jak dostosują gminne systemy oświaty do nowych warunków.
W wyniku reformy istnieją możliwości zorganizowania w Gminie Męcinka systemu oświaty w następujący sposób: utworzenia dwóch szkół 8 klasowych lub utworzenia jednej szkoły podstawowej samodzielnej lub filialnej o strukturze I–III lub I–IV i jednej szkoły podstawowej o strukturze I-VIII. Rozważano również utworzenie jednej szkoły podstawowej w dwóch budynkach: I – VI (w jednej szkole) i I -VIII (w drugiej szkole).
- „Przeprowadziliśmy analizę różnych rozwiązań biorąc pod uwagę ekonomię, możliwości kadrowe, lokalowe i czynnik demograficzny. Jednakże najważniejszym jest dobro dzieci. Proponuję, aby powstały dwie szkoły 8 klasowe w Męcince i Piotrowicach i taką opcję przedłożę Radzie Gminy Męcinka celem zatwierdzenia” – powiedział na konferencji wójt.
Podczas spotkania poruszono kwestie zatrudnienia nauczycieli w nowym porządku prawnym i organizacyjnym, sprawę dowozu dzieci oraz skutki finansowe dla samorządu w związku z planowanymi zmianami.
- „Nauczyciele mają prawo wiedzieć już na tym etapie, jak kształtować się będzie ich stosunek zatrudnienia oraz wypowiedzieć się na temat zmian. Zachęciłem dyrektorki szkół w Męcince i Piotrowicach do współpracy przy tworzeniu arkuszy organizacyjnych placówek przez siebie zarządzanych w celu zabezpieczenia interesu kadry pedagogicznej naszych szkół” – informuje wójt.
Podczas konferencji podsumowano działania, które samorząd gminy realizował na rzecz oświaty w latach 2015 – 2016. Wójt poinformował również o planach rozwojowych na rzecz gminnej oświaty w 2017r.
Konferencja prowadzona przez wójta, której uczestnikami byli przede wszystkim nauczyciele i rodzice, ale także radni i sołtysi zakończyła się brawami, co należy uznać za aprobatę zaproponowanych rozwiązań.