Podczas spotkania szczegółowo omówiono procedury i postępowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej na terenie powiatu jaworskiego. Wszystko z powodu obowiązujących od 20 lipca do 1 sierpnia do godz. 23:59 stopniami alarmowymi, ogłoszonymi przez premier w związku z odbywającymi się w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży. Na ten czas wprowadzono stopień alarmowy Alfa oraz II stopień CRP Bravo. Pierwszy z wymienionych wprowadza się ze względu na podejrzenie zdarzenia terrorystycznego. Z kolei drugi w związku z groźbą ataku na państwowe systemy teleinformatyczne.
- Światowe Dni Młodzieży odbywają się dość daleko od nas, ale to nie jest problem dla ludzi, którzy chcieliby podjąć jakieś działania. Poza tym, na terenie Dolnego Śląska odbywają się wydarzenia i imprezy związane z Europejską Stolicą Kultury. Dlatego trzeba dmuchać na zimne, a w związku z tym, że zostały wprowadzone stopnie alarmowe jestem zobowiązany, by państwa powiadomić i uprzedzić o pewnych wydarzeniach – mówił starosta Stanisław Laskowski.
Z powodu wprowadzenia stopni alarmowych wszystkie instytucje publiczne i służby mają za zadanie przeprowadzenie konkretnych działań. Te przedstawił kierownik Biura ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jaworskiego starostwa. Następnie swoje uwagi przekazali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.
- Nie ma pewności, że w mniej ważnym miejscu nie może dojść do takiego zdarzenia. Są to stopnie alarmowe potwierdzające, że na razie nie ma wiedzy, że do takiego zdarzenia mogłoby dojść. Natomiast to jest ogromne przedsięwzięcie i wydarzenie. Zjedzie się mnóstwo młodych ludzi z całego świata. Oni się przemieszczają i też nie wiemy czy w trakcie tego przemieszczania komuś coś do głowy nie wbije - zauważał starosta Laskowski. - Bardzo proszę, żebyście państwo przekazali informacje swoim pracownikom - dodawał. Starosta zwracał również uwagę na konieczność skutecznej komunikacji między pracownikami, a szczególnie osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe.
Zarówno jeśli chodzi o stopnie alarmowe przy zagrożeniu terrorystycznym, jak i zagrożeniu teleinformatycznym, wyróżniono cztery stopnie. Pierwszy oznacza, iż brak jest informacji na temat bezpośredniego zagrożenia. Natomiast zagrożenie jest jedynie potencjalne. Z kolei drugi mówi o umiarkowanym zagrożeniu, o małym prawdopodobieństwie wystąpienia.