Wtorek, 03.12.2024 199

 

Reklama

(Foto) Spacerkiem po Zamku Piastowskim

Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Muzeum Regionalnym w Jaworze zaprosiła miłośników miasta św. Marcina do wspólnego zwiedzania jednego z symboli dawnego panowania Piastów na Śląsku.

W rolę przewodnika tradycyjnie wcielił się jeden z najwybitniejszych znawców dziejów dawnej stolicy Księstwa Jaworskiego, kustosz Muzeum Regionalnego, Mirosław Szkiłądź.

- Wykorzystując teren stworzono bardzo nieregularny dziedziniec. Takich dziedzińców jest niewiele. W większości zamków mają one bowiem kształt bardzo regularny. Najbardziej zamki krzyżackie, gdzie dziedziniec jest albo kwadratowy albo prostokątny. Wszystko zależy od warunków miejscowych - mówił kustosz Szkiłądź.

Zebrani poznali zarówno najwspanialsze, jak i najtragiczniejsze karty historii Zamku Piastowskiego, który nie ustrzegł się zawieruchom wojennym, ale i miewał w swych dziejach również wyjątkowych dobrodziejów.

- Po wojnie trzydziestoletniej, w 1648 roku, zamek był w ruinie. Dopiero hrabia Otto von Nostitz odbudował go, przystosowując do rezydencji wielkopańskiej. Po tej przebudowie nie pozostało już zbyt wiele, jedynie piękny portal, świadczący o dawnej wspaniałości tego obiektu - dodawał Mirosław Szkiłądź.

W bibliotecznych zbiorach hrabiego, mieszczących się na jaworskim zamku, przechowywano m.in. rękopis dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach", który następnie trafił do Luboradza, a stamtąd do rodowej biblioteki w Pradze. O tym wydarzeniu mówi wystawa stała mieszcząca się tuż przy wejściu na zamkową wieżę, z której spacerujący mogli zobaczyć wspaniałą panoramę Ziemi Jaworskiej.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.