W ostatnim czasie przybywa w mieście parkingów. Jakie inwestycje zrealizowano do tej pory w ramach Miejskiego Programu Budowy Parkingów i Chodników?
Problem braku miejsc postojowych i parkingów jest widoczny w każdym mieście. Miasta różnie sobie radzą z tą sprawą. Najszybciej nasuwającym się rozwiązaniem jest budowa nowych parkingów, ale powstaje pytanie, gdzie? Innym rozwiązaniem jest reorganizacja ruchu, czyli wprowadzanie ruchu jednokierunkowego i umożliwianie parkowania z jednej stronie jezdni czy w końcu odpłatność za parkowanie. Te rozwiązania już zostały albo będą wprowadzane w Jaworze. W ramach Programu udało się stworzyć miejsca postojowe na ul. Dmowskiego przy Biedronce oraz na ul. Wrocławskiej naprzeciwko Banku Spółdzielczego. Przeszkodą w realizacji innych miejsc jest również to, że nie wszystkie wskazane w Programie miejsca są administrowane przez Gminę Jawor, ale również przez Powiat Jaworski czy Generalną Dyrekcję Dróg, a to wymaga partycypacji w kosztach.
Jakie są dalsze plany dotyczące budowy parkingów na terenie Jawora? Znane są już kolejne miejsca, w których w najbliższym czasie możemy spodziewać się powstania nowych miejsc parkingowych?
Miejsc postojowych w mieście takim jak Jawor zawsze będzie deficyt, zwłaszcza w centrum. Jest to związane z historyczną zabudową, która nigdy nie uwzględniała takich pojazdów jak samochody i w dodatku w takiej liczbie jak obecnie. Wyznaczone potencjalne miejsca pod parkingi w centrum Jawora w niewielkim stopniu rozwiążą problem braku takich miejsc, ponieważ fizycznie już takich po prostu brakuje, ale są jeszcze inne tereny pod parkingi do stworzenia jeszcze w tym roku. Możliwy w jest np. parking przy ul. Klasztornej, na przeciwko Sądu Rejonowego, a w innych częściach miasta dodatkowe miejsca postojowe przy ul. Sikorskiego wzdłuż ogrodów działkowych, czy zatoczki postojowe na ul. Armii Krajowej przy Szkole Podstawowej nr 5 powstałe jako inwestycja powiatowa. Dużą i bardzo potrzebną inwestycją jest teren na ul. Wieniawskiego przy przedszkolu nr 8, ale jest to duże przedsięwzięcie i nie wiadomo czy uda się to zrobić w tym roku. Dodatkowo staramy się też jako radni, wykorzystując również instytucję Interpelacji, żeby tereny, które dzisiaj są wykorzystywane jako miejsca postojowe mogły być chociaż utwardzone kruszywem. Mam tu na myśli teren przy skrzyżowaniu ul. Rzecznej i Dąbrowskiego czy teren przy budynku wielorodzinnym na ul. Gagarina.
W zeszłym roku widoczne były prace modernizacyjne na gminnych placach zabaw, teraz w mieście zauważalne są prace związane z poprawą estetyki jaworskich skwerów.
Jestem bardzo zadowolony z tych działań, bo zawsze uważałem, że Jawor ma niesamowity potencjał pod względem estetycznym, ale niestety nie wykorzystany. Z racji wykształcenia i zawodu jestem bardzo uczulony na stan zieleni w mieście, a w naszym mieście zieleń była na samym końcu priorytetów, gdzie wystarczało skosić trawę, nie za często niestety i przyciąć krzewy. Od czasu do czasu pojawiało się też kilka kwiatów na wiosnę. Ale to stanowczo za mało, bo po pierwsze trzeba zacząć od planu, idei czy koncepcji zieleni dla całego miasta, przez poszczególne skwery i kończąc na przedogródkach przy zabudowie wielorodzinnej.
Skwery zwane też czasem zieleńcami są nieodłącznym elementem miasta i obok parków czy zieleni osiedlowej, dają mieszkańcom możliwość kontaktu z zielenią. Jest to potrzebne właśnie w takich miastach jak Jawor, gdzie centrum jest zabudowane asfaltem, betonem i stalą i nie ma fizycznej możliwości stworzenia parku rekreacyjnego. Wyjściem są właśnie skwery, jako niewielkie oazy przyrody. Nasze dwa parki spełniają swoje funkcje poza centrum, a skwery pełnią swoje funkcje w ścisłej zabudowie.
Potrzebny jest zatem program i konkretne, przemyślane rozwiązania na poszczególnych zieleńcach i cieszę się, że ruszyliśmy z tym tematem w naszym mieście, zwłaszcza że starsi jaworzanie wspominają piękny i kolorowy Jawor, m.in. właśnie przez pryzmat skwerów miejskich.
Istnieje całościowy plan renowacji terenów zielonych?
Tak, w zeszłym roku burmistrz powołał Program Rewitalizacji Zieleni Miejskiej, w który zaangażowałem się od początku, przygotowując podstawowe założenia. Program ten zawiera m.in. konkretne miejsca zieleni, wymagające wsparcia oraz instytucje współpracujące. Celami tego Programu jest poprawa stanu skwerów i powierzchni trawnikowych, budowa nowych skwerów, ale również wprowadzanie więcej ukwieconych miejsc w postaci np. kwietników czy wprowadzenie kalendarza pielęgnacji poszczególnych roślin i całych terenów zieleni.
W tym roku budżetowym udało się umieścić już konkretne środki finansowe, przeznaczone na poprawę i przebudowę wybranych skwerów, które de facto są aktualnie wykorzystywane.
W roku 2015 udało się poprawić stan skweru przy ul. I Maja, a w tym oddany na dniach skwer na ul. Piłsudskiego przy Przychodni Rejonowej, widać prace na skwerze przy ul. Klasztornej, na ul. Armii Krajowej przy supermarkecie POLO, a także możliwy jest też mały skrawek zieleni przy ul. Kościuszki.
Mam nadzieję, że uda się również kupić specjalistyczny sprzęt do pielęgnacji trawników i już w tym roku będą prace związane z poprawą jakości trawników, poza koszeniem oczywiście. Chciałbym też przygotować kalendarz pielęgnacji roślinności miejskiej, który ruszy w przyszłym roku.
Jak wyglądają starania gminy o pozyskanie środków zewnętrznych na prace związane z poprawą estetyki miasta, terenami zielonymi?
Jest to jedna z możliwości i w dużej mierze zależy od oferowanych programów dla samorządów. W grudniu 2015 rozpoczęliśmy prace nad wnioskiem – Rozwój terenów zielonych Jawora jako element systemu wymiany i regeneracji powietrza w gminie, w ramach Działania: Poprawa jakości środowiska miejskiego, Typ działania: Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.
Początkowo powstała idea nad zaangażowaniem w prace koncepcyjne studentów Uniwersytetu Przyrodniczego, jednak okazało się, że przez krótki termin złożenia wniosku, tj. do końca lutego 2016 r., studenci nie byliby w stanie opracować koncepcji kilkunastu skwerów. Ostatecznie podjąłem się wykonania założeń pracy koncepcyjnej i z pracownikami Wydziału Funduszy Unijnych w Urzędzie Miejskim przygotowaliśmy ogólną ideę zagospodarowania poszczególnych skwerów miejskich. Generalnie wniosek obligował do stworzenia terenów zieleni, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza, ale nie wyobrażam sobie również koncepcji bez walorów uwzględniających historię Jawora czy ogólne zasady projektowania zieleni. Powstały projekty koncepcyjne 10 terenów zieleni uwzględniające największe zieleńce w Jaworze, łącznie z Ogrodem Jordanowskim przy kompleksie sportowym na Przyrzeczu, które stały się podstawą wniosku już złożonego, opiewającego na kilkaset tysięcy złotych, przy stosunkowo niewielkim wkładzie Gminy. Teraz oczekiwanie na rozstrzygnięcie.
W międzyczasie powstała możliwość pozyskania małego grantu oferowanego przez sieć TESCO na działanie angażujące społeczność lokalną. Wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych przygotowaliśmy koncepcję zagospodarowania terenu zieleni na ul. Poniatowskiego przy supermarkecie TESCO i w konsekwencji wniosek, który również czeka na rozstrzygnięcie.
Czym w najbliższym czasie zajmować się będzie Komisja Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Jaworze?
Komisja Porządku Publicznego w roku 2016 ma jeszcze kilka ważnych tematów, m.in. analiza monitoringu miejskiego ze szczególnym nastawieniem na możliwość wprowadzenia dodatkowych kamer na rogatkach miasta. Jest to związane z wnioskiem Policji, która dzięki takiemu rozwiązaniu będzie miała możliwość kontrolowania wjazdów i wyjazdów z miasta. Takie rozwiązanie umożliwi np. sprawdzenie pojazdów, gdy dojdzie do kradzieży auta na terenie miasta. Wraca również ważna sprawa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Strzegomskiej, a związane jest to z powtarzającymi się incydentami na tym skrzyżowaniu z udziałem pieszych jak i pojazdów. Zawsze byłem przeciwny działaniu po jakimś poważnym wypadku, dlatego uważam, że trzeba prace w tym temacie przyspieszyć. Niestety jest to nadal bardzo niebezpieczne miejsce w Jaworze. Zajmiemy się również analizą bezpieczeństwa przed Świętem Chleba i Piernika, zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, chcemy wesprzeć też Komisję Gospodarki w temacie stanu drzewostanu oraz przed nowym sezonem grzewczym zajmiemy się jakością powietrza w Jaworze. Tematy bardzo ważne i mam nadzieję, że powstaną konstruktywne wnioski znajdujące swoje realne rozwiązania.