Wtorek, 03.12.2024 494

 

Reklama

WATCH DOCS po raz 5. w Jaworze

WATCH DOCS Prawa Człowieka po raz kolejny w ramach Dziedzińca Sztuki - ośmiodniowego święta kultury w Jaworze!

Już 29 kwietnia w Jaworze po raz kolejny zagości Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie, który współorganizują Burmistrz Miasta Jawora, Muzeum Regionalne w Jaworze, Towarzystwo Aktywności Kulturalnej Jawor, Jaworski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze.

Swoista gra słów, stanowiąca nazwę tego wydarzenia, w zupełności oddaje tematykę wokół której skupiają się prezentowane produkcje filmowe. Określenie „watchdog” odnosi się do organizacji pozarządowych, ale także i do wybitnych jednostek, które swoją działalność oparły na obserwowaniu i komentowaniu działań, szeroko pojętej władzy, pod kątem przestrzegania podstawowych praw przysługujących ludziom. Stąd właśnie zwrot „watch docs” (czyli po Polsku „oglądaj dokumenty”) możemy postrzegać tak wielowymiarowo. Taki wielowymiarowy charakter, ma samo wydarzenie, w czasie którego zetkniemy się nie tylko z poważnym kinem, ale też z pozornie lekkimi produkcjami, które dopiero po głębszej analizie ukazują, często nieoczywiste, paradoksy. Oczywiście najczęściej tematyką filmów prezentowanych na festiwalu, są ludzkie tragedie począwszy od trudności z jakimi spotykają się ludzie „odstający od normy” w życiu codziennym, kończąc na krwawych tragediach jakimi są wojny o różnym podłożu ideologicznym. Wielowymiarowość przejawia się również w warsztacie filmowym, gdyż oglądamy różne formy wyrazu, czasem są to krótkie etiudy, czasem wywiady, innym razem reportaże zawierające obszerny komentarz, bądź nie posiadające go wcale. Przy tak szeroko zakreślonej tematyce oraz formie, bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie, a warto. Sztuka filmowa jest szczególną formą przekazu, dla jednych służącą jako skuteczne narzędzie manipulacji, a dla innych jako skuteczne narzędzie dla „otwarcia oczu”, tego ostatniego nie zabraknie na tegorocznej edycji festiwalu. Nie zabraknie również dyskusji, która jest naturalnym następstwem, czymś do czego podświadomie dążymy, gdy już zapoznamy się z czymś co Nami wstrząsnęło, co zapadło Nam w pamięć, czy po prostu rozbawiło swoją paradoksalnością.

Swobodna wymiana poglądów i przekonań jest nieodłącznym elementem rozmowy o prawach człowieka i na pewno budującym jest fakt, że dzięki współdziałaniu oddolnej inicjatywy kulturalnej stowarzyszeń i osób prywatnych z lokalnymi instytucjami kultury, idea odważnej rozmowy o prawach człowieka może być realizowana w Jaworze. Nie możemy też pominąć roli jaką odgrywają główni, ogólnopolscy organizatorzy festiwalu, czyli Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społeczny Instytut Filmowy, dzięki którym już po raz 14 poruszamy tą tematykę. 

Mamy nadzieję, że prezentowane w tym roku filmy, skłonią widza do zadawania trudnych pytań, także samemu sobie. Wszakże problematyka praw człowieka to nie tylko wojny, wykluczenie społeczne, czy wszechwładza państwowa, ale także tak z pozoru drobne sprawy jak nie posprzątana psia kupa na chodniku. 

M.S.

Poniżej prezentujemy program festiwalu:

pt 29.04/Galeria „Pod Wieżą” – ul. Zamkwa 1

18:00 – uroczyste otwarcie Dziedzińca Sztuki oraz 14.OBJAZDOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO WATCH DOCS PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE JAWOR

18:00 – wystawa plastyki Zagłębia Miedziowego

19:00 – koncert ELEKTRO-AMBIENT (Kozłowski/Osiatycki)

sb 30.04/Dziedziniec Zamku Piastowskiego

21:30 – kino plenerowe „Cyfrowi dysydenci” Niemcy, Norwegia 2015, 90’

śr 04.05/Galeria „Pod Wieżą” – ul. Zamkowa 1

11:00 – film „Żywy Świadek Historii” – Jan Hul więzień Zamku

11:30 – wykład „O działalności aparatu bezpieczeństwa PRL w Jaworze” (prowadzący: Mirosław Szkiłądź - Kustosz Muzeum Regionalnego)

12:30 – film „Katastrofa na morzu” Holandia 2014, 15’

12:50 – film” Twarz Ukrainy - casting na Oksanę Baiul” Australia 2014, 7’

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze – Plac Seniora

17:00 – film z audiodeskrypcją „Wszystko jest możliwe” Polska 2013, 54’

18:00 – film „U fryzjera” Izrael, Wlk. Brytania 2015, 36’

18:40 – film „Punkt wyjścia” Polska 2014, 26’

czw 05.05/Galeria „Pod Wieżą” – ul. Zamkowa 1

19:00 – film “Made in BY” Włochy, Białoruś 2015, 52’

20:00 – film “Pokażcie to wszystko światu” Włochy 2015, 55’

Szkoła Podstwawowa nr 5, ul. Armii Krajowej

10:00 - warsztaty „Poznaj swoje prawa” (dla grup zorganizowanych)

pt 06.05/ECMEN– ul. Parkowa 5

9:00 – film „Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons” Kanada 2015, 48’

10:00 – warsztaty „Płeć biologiczna i kulturowa” (prowadzaca: Maria Błoniarz; dla grup zorganizowanych)

13:00 – happening „STOP DYSKRYMINACJI” - równe prawa dla wszystkich

19:00 – film „Za kratami nie nosimy burek” Szwecja 2012, 77’

nd 08.05/Galeria „Pod Wieżą” – ul. Zamkowa 1

15:00 – film „Królowa ciszy” Polska 2014, 80’

16:30 – film „Wróg” Kuba 2015, 26’

17:00 – film „Płomień” USA 2015, 23’

17:30 – zakończenie festiwalu

Serdecznie zapraszamy!

 

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.