Czwartek, 05.12.2024 252

 

Reklama

Pożyczki społecznościowe: konkurencja dla banków?

Przyjęło się, że kredytów udzielają banki lub inne instytucje finansowe. Ale przecież ludzie mogą również pożyczać sobie nawzajem.


W uproszczeniu banki działają w ten sposób, że ktoś wpłaca oszczędności, które są następnie przekazywane kredytobiorcy. W pewnym sensie oszczędzający pożyczają kredytobiorcom za pośrednictwem banku. A gdyby tak ominąć pośrednika? Na tym właśnie pomyśle bazują pożyczki społecznościowe.

Przedsięwzięcia tego typu są często realizowane za pomocą internetu. Portal gromadzi osoby chcące pożyczać innym (oczywiście na ustalony procent) oraz chcące pożyczyć. Właściciele przedsięwzięcia „organizują spotkanie” obu stron i pobierają za to prowizję.

Można takie praktyki nazwać swego rodzaju powrotem do przeszłości. W podobny sposób wyglądała kwestia pożyczek choćby w czasach średniowiecza. Kredytów nie brano w bankach, ale pożyczano od konkretnych osób.

Czy pożyczki społecznościowe odbiorą klientów bankom? Tego typu formy kredytowania charakteryzują się relatywnie niską kwotą pożyczki i krótkim terminem spłaty. Banki obsługują raczej innych klientów, takich którzy pożyczają wysokie kwoty na wiele lat; często są to kredyty pod zakup nieruchomości.

Bardziej prawdopodobne, że pożyczki społecznościowe odbiorą klientów tzw. „chwilówkom”, ponieważ kierują swoją ofertę do podobnych klientów. Banki mogą stracić klientów oszczędzających, jeżeli ci uznają, że pożyczając przez Internet zyskają więcej niż na bankowej lokacie.

 

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Angela Michalik
Angela Michalik22 stycznia 2016 o 13:58
Warto też wspomnieć, że pożyczki takie mogą zaciągać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Coraz więcej pojawia się tych platform umożliwiających wzajemne namierzenie się pożyczkodawcom i pożyczkobiorcom, wśród najpopularniejszych jest CapitalClub, Kokos, Zakra i Finansowo, o ile się nie mylę. Polecam bardziej wnikliwą analizę tematu, bo jest naprawdę warty zainteresowania. Być może przydałby się kolejny artykuł dotyczący social lendingu, ten jest baaardzo ogólnikowy.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
zainteresowany
zainteresowany21 stycznia 2016 o 09:06
To może pożyczy mi Pan z 2000 zł? Jak będę miał to oddam:)))
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij
Jakub Malicki
Jakub Malickizainteresowany21 stycznia 2016 o 09:49
Jestem zainteresowany, odprowadzenie podatku wezmę na siebie. Proszę o kontakt na priv. Na pewno nie odda Pan "jak będzie miał", tylko tak jak ustalimy spłatę rat. Zgodzi się Pan z mną, że musimy trzymać się zasad, prawda?
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.