Logo Jawor24h.pl
Reklama
KWW Aktywny Powiat

2012-18: Strefa wczoraj i dziś

Z Tomaszem Gaździckim, radnym Rady Miejskiej w Jaworze w latach 2006-2014, a obecnie przedstawicielem JORS, rozmawiamy o sukcesie naszego regionu, jakim jest budowa drogi S3 i związanym z tym rozwojem strefy ekonomicznej w naszym mieście.

© Paweł Sasiela

Niedawno oddano do użytku fragment drogi ekspresowej S3, co było bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego regionu. Panu jako radnemu poprzedniej kadencji także był bliski los drogi S3?

Tak, jak najbardziej tak. Nie rozumiałem przesuwania terminu realizacji inwestycji. Słuszne zatem były protesty zarówno mieszkańców Jawora, jak i władz samorządowych. Bardzo dobrze, że w końcu część drogi jest już oddana do użytku, a pozostałe części są już na dość zaawansowanym etapie.

Bez decyzji o budowie S3 rozwój strefy ekonomicznej i w ogóle naszego miasta stałby dziś pod dużym znakiem zapytania.

Z tymi terenami inwestycyjnymi wiąże się w sumie dość ciekawa historia… Wielokrotnie w komentarzach na stronie jawor24h.pl przewijał się temat dotyczący nowatorstwa pomysłu na utworzenie terenów inwestycyjnych w Jaworze lub w okolicach. Postanowiłem pójść tym tropem, tym bardziej, że z tego co pamiętam nie słyszałem w owym czasie z ust obecnego burmistrza Jawora, a ówczesnego radnego, słów o jakiś planach dotyczących nowych terenów inwestycyjnych…

Jak więc wyglądało to według chronologii? Pan jako radny ubiegłej kadencji przyglądał się temu z bliska.

Z materiałów, do których dotarłem, można przedstawić następujący obraz sytuacji: już w grudniu 2012 roku, wszyscy wiemy kto był wtedy burmistrzem, ukazał się w serwisie YouTube materiał Promocji Miasta Jawor pn. „Tereny Inwestycyjne przy ul Curkowniczej” (pisownia jak w oryginale - przy. red., bezpośredni link znajduje się TUTAJ).

Podobny materiał ukazał się jeszcze w lutym 2013 r. pn. „Jawor ul. Cukrownicza – tereny inwestycyjne” (bezpośredni link TUTAJ). Proszę dokładnie obejrzeć materiał. Nie trzeba tutaj nic sugerować, gdyż wyraźnie widać, że już wtedy chodziło o „tereny inwestycyjne” przy ulicach Starojaworskiej i Cukrowniczej. Co więcej, najważniejszy w przedstawieniu faktów wydaje się film „Wiceminister stawia na rozwój” (bezpośredni link TUTAJ) z kwietnia 2014 r. ze spotkania w Bolkowie z panią minister Iloną Antoniszyn-Klik. Na tym spotkaniu pada informacja o powiększeniu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości o tereny m.in. przy Bolkowie i Jaworze. Proszę wsłuchać się w wypowiedź burmistrza Bolkowa oraz ówczesnego burmistrza Jawora. Pierwszy w pewnym momencie porównuje możliwości rozwoju terenów nawet w coś na kształt Bielan (chodziło zapewne o Bielany Wrocławskie), drugi wyraźnie mówi (od 8 minuty 22 sekundy materiału) o niezwykle korzystnym położeniu „terenów inwestycyjnych” w sąsiedztwie autostrady A4 i planowanej do wybudowania S3, w kontekście możliwości zaoferowania odpowiednich warunków, w tym także wody i kanalizacji, poważnym inwestorom.

Po obejrzeniu tych wszystkich materiałów można odnieść wrażenie, że Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej, będąca podstrefą Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest powiększonym co do terenu obszarem dawnej części Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Warto spojrzeć na ostatnie zdjęcie na stronie internetowej www.lsse.eu w artykule pn. „DSAG – S3 Jawor oficjalnie podstrefą LSSE” (bezpośredni link TUTAJ) i porównać je z materiałem filmowym z 2012 i 2013 r. roku, dotyczącym „terenów inwestycyjnych” przy ulicy Cukrowniczej i Starojaworskiej. Interpretację  całości pozostawmy naszym czytelnikom.

To wydaje się być zaskakujące w kontekście pewnych materiałów, które ukazują się w lokalnych mediach.

Obiektywizm to w dzisiejszych czasach coraz trudniejsza sprawa. Dużo jest szumu medialnego kreowanego w celach – powiedzmy to bardzo dyplomatycznie - „promocyjnych”. Nigdy nie można wyrabiać sobie opinii na podstawie jednostkowych materiałów, zawsze trzeba docierać do materiałów źródłowych i czerpać informacje z wielu różnych stron. Tylko to pozwala możliwie w dużym stopniu zminimalizować subiektywne oceny sytuacji. Wszyscy pamiętamy, jak często opozycja (w tym także ja) krytykowała poprzedniego burmistrza Jawora za wydawanie w pewnej formule „Kuriera Jaworskiego”, co więcej, padały postulaty o zaprzestania jego wydawania…

A jednak jest wydawany dalej...

Proszę pozwolić, ale pozostawię to bez komentarza.

Rozumiem i dziękuję za rozmowę.

Ja także dziękuję i życzę wszystkim jaworzanom jak najrzetelniejszych informacji medialno-prasowych.

Reklama

Komentarze (33)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obserwator 2
obserwator 28 lipca o 11:48
A pan Czarnecki i Gowin zmieniali chyba z 4 razy partie i co ?


Lubię to! 6
solo
solo7 lipca o 18:11
Zbudowany od podstaw gminny budynek wielorodzinny stanie na działce u zbiegu ulic Małe Przedmieście i Słowackiego. Zamieszka w nim 18 rodzin repatriantów.

Gmina Olesno zbuduje nową kamienicę komunalną. Zbudowany od podstaw gminny budynek wielorodzinny stanie na działce u zbiegu ulic Małe Przedmieście i Słowackiego.

Kamienica będzie 2-piętrowa, będzie miała 2 klatki schodowe i 14 mieszkań o powierzchni 55-60 m2.

http://www.nto.pl/wiadomosci/olesno/g/olesno-zbuduje-kamienice-dla-18-rodzin-repatriantow-wizualizacje,13318301,30000249/
Lubię to! 0
Brawo Panie TOMKU
Brawo Panie TOMKU6 lipca o 22:12
Panie Tomku brawa za determinację w ujawnianiu prawdy. Proszę nie zrażać się niektórymi komentarzami bo wiemy kto je pisze i robi to hurtowo. Zabrać internet w jednej miejskiej instytucji i od razu będzie spokojniej.
Lubię to! 10
Monia
MoniaBrawo Panie TOMKU11 lipca o 12:27
Monia i spółka. Nie po to budżet na promocję jest ogromny.
Lubię to! 5
Autor
Autor6 lipca o 15:28
Ktoś dobrze zauważył że to turysta polityczny, szukający poklasku przed kolejnymi wyborami. Ogromnie zawiedziony że w 2014 ludzie nie wybrali do rady. P. Tomaszu daj pan spokój i się nie ośmieszaj, bo wygląda to jak gorzkie żale. Był pan kolegą burmistrza, a że do rady nie wybrali to się pan obraził...
Lubię to! 3
Idit
IditAutor6 lipca o 16:03
A Mariusz Barański radny powiatowy PO, kolega partyjny burmistrza? Z Urbańskim był w koalicji i współrządził miastem jako przewodniczący rady z PP i teraz skacze na swoich dawnych kolegów byle by tylko siedzieć na stołku
Lubię to! 3
alojzy
alojzyAutor7 lipca o 00:31
A jakieś merytoryczne argumenty? Bo w wywiadzie są konkrety.
Lubię to! 3
Jaworzanka
JaworzankaAutor8 lipca o 12:49
O ile dobrze pamiętam to pan Tomasz Gaździcki wystąpił z Komitetu Bery jeszcze przed wyborami w 2014 roku , ljuż wtedy " poznał się" na obecnym burmistrzu.Postąpił honorowo , !nie chciał za wszelką cenę być radnym , ma swoje poglądy. Za to tego pana cenię.
Lubię to! 7
Krytyk
Krytyk6 lipca o 09:33
Główny krytykBurmistrza Urbańskiego. Czego to się nie zrobi dla kasy . PAN TOMASZ Gażdzicki już był w Unii Wolności Platformie Obywatelskiej Opoce Jors teraz koalicja z Porozumieniem Prawicy szybko się poglądy zmieniają u Pana Tomasza. Jak to się na takich mówi Turysta Polityczny o poglądach meduzy.
Lubię to! 2
jaworzanin
jaworzaninKrytyk6 lipca o 13:26
To wymień jeszcze ugrupowania, które zwiedzał np. pan Mariusz Barański radny powiatowy PO, kolega partyjny burmistrza, bo coś mi się zdaje, że będzie podobnie. A nie, on Urbańskiego nie krytykował, tylko z Urbańskim był w koalicji i współrządził miastem jako przewodniczący rady z PP dopóki go stary Sasiela nie zluzował.
Lubię to! 10
Krytyczny Krytyk
Krytyczny KrytykKrytyk6 lipca o 14:18
A ci bezradni Króla Jaworskiego UM? To co najpierw klepali po pleckach Urbańskiego, a teraz klepią Berę i sączą jad na dawnych kolegów. Farbowane lisy i tyle.
Lubię to! 8
sceptyk
sceptyk5 lipca o 23:48
Czyżby były radny Gaździcki nie odróżniał Kamiennogórskiej Strefy Małej Przedsiębiorczości, która rzeczywiście miała tereny przy Cukrowniczej - ok. 50 ha, Wrocławskiej, Kuzienniczej - od LSSE i obecnie WSSE??? DSAG powstała w 2015 roku i na pewno wtedy burmistrzem nie był już Urbański.
Lubię to! 4
jaworzanin
jaworzaninsceptyk6 lipca o 13:30
Żeby powstała ktoś musiał zapoczątkować pracę nad strefą w tym rejonie. A czy to strefa legnicka czy kamiennogorska to małe znaczenie co polazali szybko zmieniając z lsse na wsse...
Lubię to! 6
Strefowy
Strefowyjaworzanin6 lipca o 16:05
Zmiana nastąpiła chyba no LSSE chciało WYNAJMOWAĆ teren a WSSE SPRZEDAŁO teren i dlatego Legnicka wycofała się z tego.
Lubię to! 2
Żenada
Żenadasceptyk6 lipca o 14:17
Żenujący jest Pana wpis.
Lubię to! 3
Lesio
Lesiosceptyk7 lipca o 07:33
sceptyk to Monia, czy Monia to sceptyk?
Lubię to! 3
jaworzanka
jaworzanka5 lipca o 22:54
teraz znamy prawdę , napracował się pan Gazdzicki - brawo , Tylko dobrze byłoby żeby przekazał to Pan do mieszkańców Jawora ,żeby wreszcie wszyscy dowiedzieli się jaka była prawda . To że strefę załatwił Urbański to doskonale wie p.Leszek od promocji , nawet jest na zdjęciu zrobionym na tym spotkaniu dotyczącym właśnie strefy , ale jak widać zapomniał że to było w czasie kiedy burmistrzem był p.Urbański . Nie ładnie p.Leszku .
Lubię to! 14
Judasz
Judaszjaworzanka7 lipca o 19:18
Jak nazywa się ktoś, kto dla własnych korzyści sprzedaje pomysły innych i własnych kolegów?
Lubię to! 1
eee
eeeJudasz9 lipca o 08:39
Czopek?
Lubię to! 0
Adam
AdamJudasz9 lipca o 10:23
A co powiesz o radnych burmistrza, którzy wcześniej współpracowali z z PP i dawnym burmistrzem?
Lubię to! 2
Wiara w ludzi
Wiara w ludzi5 lipca o 12:21
Te linki i te informacje powinny być udostępniane na fb i przekazane na sesji. Tak aby dotarły do ludzi. Oczywiście przyboczni burmistrza będą hejtowali ale na to nie mamy większego wpływu. Pamietajmy Ci co są przeciwni działaniom obecnego włodarza nie ujawniają się publicznie. Ale są i czytają.
Lubię to! 14
Wierzący
WierzącyWiara w ludzi5 lipca o 14:46
Też wierzę że większość widzi prawdę, ale boje się, że mało jest ich. Oby poszli do wyborów i rozliczyli za to obecnych bezradnych EB/SLD i burmistrza, bo racja na e-beznadziejnelegnickie hejtują cały czas tych co maja wątpliwość, a na FB są "wyzywani".
Lubię to! 14
no to teraz wiemy kto załatwił strefę
no to teraz wiemy kto załatwił strefęWiara w ludzi5 lipca o 22:41
koniecznie trzeba taką informację przedstawić na sesji w mieście i powiecie , a najlepiej dać do gazety żeby to dotarło do wszystkich jaworzan .
Lubię to! 11
Prasa
Prasano to teraz wiemy kto załatwił strefę6 lipca o 11:11
Jak gazeta jest w rękach burmistrza, wystarczy zobaczyć co tam wypisują.
Lubię to! 5
bezrobotny
bezrobotny5 lipca o 09:36
o rany jakie to żenujace.Czy to jest naprawdę dla was problemem? Mali ludzie i takie same problemy.
Lubię to! 0
jaworzanin
jaworzaninbezrobotny7 lipca o 07:37
Strzegom jeszcze mniejszy, wracaj tam, jak Ci się jaworzanie i Jawor nie podoba.
Lubię to! 1
baca
baca5 lipca o 07:09
Śliski "sprzedał" nowemu pomysły starego a ten "sprzedał" je jako swoją wizję.
Lubię to! 16
.
.baca5 lipca o 12:12
dokładnie, Leszek, przecież pamiętamy jak za tym latałeś jeszcze za poprzedniej władzy.
Lubię to! 14
Reklama
mieszkaniec
mieszkaniec4 lipca o 15:28
Bardzo dobry merytoryczny wywiad z panem Gaździckim pokazujący jak jest. Wreszcie można poznać fakty, które niektórzy starali się pomijać.
Lubię to! 14
teraz już wiem kto to załatwił
teraz już wiem kto to załatwił4 lipca o 14:57
do tej pory myślałem że do burmistrz Bera załatwił strefe ekonomiczną , ale wreszcie znamy prawdę , że to poprzedni burmistrz Urbański już od 2011 czy 2012 r. podejmował działania dot. tej strefy , a w 2014 r. za czasów Urbańskiego zapadła w Ministerstwie decyzja o utworzeniu strefy w Jaworze. Jest tylko taka różnica że burmistrz Urbański robił to co niego należało ale bez wielkiego Pijaru , a burmistrz Bera wielki szum , a nawet słowem nie wspomni że to załatwił Urbański.
Lubię to! 23
Janush
Janushteraz już wiem kto to załatwił4 lipca o 17:25
A wielu ludzie nie chce przyjąć tego do wiadomości, nawet myślą że załatwił Mercedesa i drogę S3 i wielbią go jak boga.
Lubię to! 10
Pravda
Pravda4 lipca o 13:17
Nareszcie wychodzi prawda, może ludzie przejrzą na oczy, że król i władca Julian z Jawora nie jest cudotwórcą tylko ma dobry PR na który wydaje dużą cześć gminnych pieniędzy.
Lubię to! 17
jaworzanin
jaworzaninPravda7 lipca o 07:38
naszych pieniędzy, które mogłyby być wykorzystane na jaworzan
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.