Poniedziałek, 21.04.2025 202

 

Reklama
Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych Marcin Zawiła Senator RP

Spotkały się „Kobiety Ziemi”

Przyjazna atmosfera, dobra energia, inspirujące rozmowy, ważne dyskusje i oczywiście integracja. Tak 29 marca br. spędziły kaczawskie kobiety biorąc udział w organizowanym przez LGD Partnerstwo Kaczawskie spotkaniu „Kobiety Ziemi”.

© Materiały prasowe / LGD Partnerstwo Kaczawskie

Partnerami tego wydarzenia byli: Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina” z Nowej Wsi Wielkiej, Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów oraz Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie, w której to spotkanie się odbyło. Moderatorem była pani Gabriela Stefanowicz z Agencji Informacyjnej  „W punkt”.

Tak więc spotkałyśmy się. My. Kobiety z regionu. Różne pokolenia. Różne pasje. Różne działania. Różne doświadczenia. I różne gminy. Liderki, gospodynie, sołtyski, matki, babcie, przedsiębiorczynie, artystki, działaczki. Każda inna. Każda wyjątkowa i potrzebna. I ta inność właśnie sprawia, że RAZEM mamy wielką siłę!

Cieszymy się, że zaproszenie przyjęły również: Beata Gralak – Wicestarosta Powiatu Złotoryjskiego, Elżbieta Jedlecka – Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Ewa Szczecińska-Bedryj - Sekretarz Miasta Złotoryja, Maria Leśna – była Wójt Gminy Złotoryja, Beata Castañeda Trujillo – Skarbnik Stowarzyszenia Kaczawskiego, Ewelina Rozpędowska – członek Rady Naukowej przy Światowym Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, Katarzyna Wojciechowska – kierownik ODR w Jaworze, Małgorzata Świderska – były członek Zarządu LGD Partnerstwo Kaczawskie, Zofia Pyż – Przewodnicząca Rady LGD Partnerstwo Kaczawskie. Dziękujemy również pani Barbarze Ciechanowicz z Zespołu Wojcieszowianie i pani Danucie Danilewicz z zespołu Cichowodzianie – za przybycie w niezwykłych, wspaniałych strojach.

Przepięknym momentem spotkania było wspólne śpiewanie pod przewodnictwem Karo Gawlik, kreatorki Mantra Ziemi. „Tak wiele mam, bo tak wiele dostaję, bo tak wiele mogę dać” – brzmiały nasze słowa i dawały do myślenia…

Do zorganizowania takiego wydarzenia przyczynili się mieszkańcy naszego obszaru: Danuta Nowak i Darek Matusiak, właściciele Domu Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej, inicjatorzy powstania Sudeckiego Domu Nasion, działacze i miłośnicy dzikiej przyrody. Inspiracją do spotkania był film TV ARTE „Siostry Ziemi”(reż. Pascal d'Erm i Christoph Schwaiger, Francja). Film ma 4 części i kręcony był na 4 kontynentach. Jedna z części powstała w Europie, a konkretnie w Polsce i w dużej mierze właśnie w Ptasiej Dolinie na Pogórzu Kaczawskim.

Z ogromną ciekawością obejrzałyśmy więc film. I rzeczywiście - bardzo ciekawy, zaskakujący i inspirujący, pokazujący nam jak ważna jest Matka Ziemia. W rezultacie było dużo wartościowych rozmów. O marzeniach, siostrzeństwie, wspieraniu się, o sile kobiet, o sukcesach i możliwościach, o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym, o byciu odważnym, o otwarciu na drugą osobę, o pomaganiu i współpracy, o działaniach na rzecz regionu i budowaniu partnerstw, o równości płci. Padło wiele pięknych zdań i przemyśleń. Żebyśmy były ogrodem. Żebyśmy się wspierały. Integrujmy się. Miejmy marzenia. I że warto działać i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Dzielmy się wiedzą. Dbajmy o przyrodę. Łączmy się. I oby nas przybywało i oby chciało nam się chcieć.

Ważny punkt stanowił również głos pani Joanny Appelt, kierownika biura Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, o celach Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, która została przyjęta przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w Nowym Jorku w 2015r. Jest to globalny plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju świata, a nasze spotkanie wpisało się przynajmniej w kilka jego założeń: Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom zdrowe życie i dobrobyt, Cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt, Cel 15: Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej, Cel 17: Ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Taki kobiecy zjazd był ważny dla zgromadzonych Pań. A dla nas stał się inspiracją do dalszych takich spotkań i projektu przeznaczonego dla kobiet. Dziękujemy więc serdecznie wszystkim Paniom za świetny sobotni dzień. Cieszymy się, że jest nas tak wiele, a w czasie spotkania jeszcze mogłyśmy poznać nowe mieszkanki i działaczki. Razem możemy dużo. Do zobaczenia na kolejnym kobiecym spotkaniu.
Spotkanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z EFRROW w ramach interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Zarządzanie LSR w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Tekst: Marta Cieślak
Biuro LGD Partnerstwo Kaczawskie

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.