Poniedziałek, 21.04.2025 179

 

Reklama
Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych Marcin Zawiła Senator RP

Czy w kosmosie noszą kapelusze?

24 i 25 marca Planetobus z Centrum Nauki Kopernik będzie gościł w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Męcince.

© Materiały prasowe / Agata Steifer / Centrum Nauki Kopernik

Mobilne planetarium Kopernika i warsztaty popularyzujące wiedzę astronomiczną  w Męcince

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają gwiazdozbiory nieba wiosennego? Gdzie ich szukać? Kiedy czeka nas najbliższe częściowe zaćmienie Słońca? Jest okazja, by tego wszystkiego się dowiedzieć! A nawet to zobaczyć! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 24 i 25 marca pojawi się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Męcince w powiecie jaworskim.  

Wszyscy możemy być astronomami!

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestnicy nieodpłatnych pokazów mobilnego planetarium będą mogli skorzystać z cyfrowej broszury „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełnej astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu. Broszury te zostaną przesłane na adres mailowy szkoły w Męcince po zakończonej wizycie Planetobusu.

Co przywozi Planetobus?

Mobilne planetarium podróżujące Planetobusem to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 7 metrów. W środku zmieści się 30 osób. Na półokrągłym sklepieniu widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na wiosennym niebie. Będą to między innymi gwiazdozbiory Psów Gończych, Dużego i Małego Lwa, Warkocz Bereniki, Wolarz a także Galaktykę Sombrero. Ponadto 29 marca (tuż po zimie) będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca – jednak uczniowie z Męcinki będą je mogli zobaczyć już teraz pod kopułą mobilnego planetarium.

Warsztaty popularyzujące wiedzę astronomiczną

Dodatkowo uczniowie klas I–III uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium będą mogli również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach popularyzujących wiedzę astronomiczną. Ich tematem są gwiazdozbiory, asteryzmy i meteoryty. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość wykazania się kreatywnością: stworzą własne asteryzmy, łącząc ze sobą modele gwiazd według swoich pomysłów. Będą też mieli okazję zbadać „spadające gwiazdy” (meteoryty), a nawet ich dotknąć, oraz własnoręcznie stworzyć projektor do odtwarzania układów gwiazd!

Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.