Celem spotkania było podsumowanie minionego roku pod kątem wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023 dla Partnerstwa Kaczawskiego oraz działań Stowarzyszenia. Spotkanie poprowadziła Gabriela Męczyńska, Dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie.
W spotkaniu wzięła udział pani Barbara Chrzan z Działu Wdrażania Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pan Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa, członkowie Zarządu LGD, Radni LGD z Przewodniczącą Zofią Pyż, przedstawiciele stowarzyszeń, beneficjenci i pracownicy biura LGD.
W toku warsztatów i dyskusji poruszono wiele ważnych tematów, m.in.: realizacja finansowa i rzeczowa Lokalnej Strategii Rozwoju, jakość wybranych projektów, zastosowane kryteria wyboru operacji, przyjęty system wskaźników, procedury, skuteczność działania biura LGD i inne. Pani Gabriela Męczyńska omówiła również najważniejsze projekty i wydarzenia. Podsumowując - był to bardzo dobry rok!
W 2024 biuro LGD przede wszystkim zakończyło realizację operacji własnej nr 8/2022/OW pod tytułem „Działania na rzecz promocji Krainy Wygasłych Wulkanów”. Był to pierwszy tak duży projekt z poważnymi, nowatorskimi, jak na środki z PROW działaniami promocyjnymi realizowanymi przez LGD Partnerstwo Kaczawskie. Blisko 400 000 zł pozwoliło na uzupełnienie materiałów i gadżetów promocyjnych, ale przede wszystkim sfinansować najważniejsze rekomendacje w drodze do uzyskania certyfikatu UNESCO. Dzięki realizacji tej operacji udało się wykonać:
- oznakowanie dróg wjazdowych do Krainy Wygasłych Wulkanów – tablice przy drogach
- tablice promujące obszar Lokalnej Grupy działania Partnerstwo Kaczawskie
- tłumaczenie na język angielski witryny internetowej promującej Krainę Wygasłych Wulkanów
- wykonanie spotu promującego Krainę Wygasłych wulkanów
- wykonanie albumu fotograficznego
- wykonanie mapy geoturystycznej na uproszczonym podkładzie geologicznym
- dodruk katalogu produktów lokalnych „Stworzone z pasją w Krainie wygasłych Wulkanów”
- dodruk albumu „Kraina Wygasłych Wulkanów – 100 najciekawszych miejsc”
- wykonanie ulotek promujących Krainę Wygasłych Wulkanów
- dodruk mapy turystycznej
- wykonanie toreb bawełnianych
- polary promocyjne
- koszulki promocyjne
- zawieszki odblaskowe
- breloki metalowe w kształcie wulkanu
- zakładki promocyjne
- dodruk i aktualizacja ilustrowanego przewodnika turystycznego Kraina Wygasłych Wulkanów
- kurs przewodników po Krainie Wygasłych Wulkanów (6 zjazdów)
- naszywki-odznaki dla kadry przewodników
Stowarzyszenie „LGD Partnerstwo Kaczawskie”, jako partner strategiczny, realizacją wielu działań wspierało Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów w drodze do UNESCO. I właśnie w 2024r. Geopark dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Następnie Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów otrzymał nagrodę przyznaną przez Dolnośląską Organizację Turystyczną za Najlepszy Produkt Turystyczny 2024, a potem certyfikat przyznała również Polska Organizacja Turystyczna – za Najlepszy Produkt Turystyczny 2024 w kraju!
Stowarzyszenie nadal realizuje od 2023r. duży projekt pn. „Utworzenie Centrów Produktów i Usług Lokalnych”, Akronim „CENPROLOK”. Partnerami tego dużego projektu są: Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” (koordynator), Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo Ducha Gór” oraz „LGD Partnerstwo Kaczawskie”. Dla „LGD Partnerstwo Kaczawskie” jest to utworzenie Centrum Produktu Lokalnego LAWA w Dobkowie. A dzięki realizacji operacji własnej LGD nr 9/2024/OW „Centrum LAWA- Lokalne Atrakcje w Akcji” udało się to Centrum wyposażyć.
Reasumując - Centrum Produktu Lokalnego LAWA w Dobkowie - to spełnienie marzeń i odpowiedź na potrzebę utworzenia miejsca, które nie tylko będzie skupiało przepiękne kaczawskie rękodzieło i niesamowite wyroby spożywcze z Krainy Wygasłych Wulkanów, ale będzie to również miejsce spotkań i wielu wydarzeń. Centrum LAWA będzie bowiem pełniło funkcje wystawienniczo-edukacyjne, co pozwoli organizować czasowe wystawy i inne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. Czyli kolejne, świetne miejsce na mapie Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów!
W 2024r. zakończono również projekt współpracy pt. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”, w ramach projektu współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania, które leżą na terenach Geoparków UNESCO: Lokalna Grupa Działania "Perły Czarnej Nidy" w Geoparku Świętokrzyskim oraz Lokalna Grupa Działania Grupa Łużycka leżąca na obszarze Geoparku "Łuk Mużakowa" oraz z Geoparkiem Český Ráj.
W grudniu 2024r. biuro LGD, dzięki pozyskanym środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz z Powiatu Jaworskiego, zorganizowało XVI Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy.
Ponadto w roku 2024r. pracownicy biura LGD zorganizowali 2 Posiedzenia Rady LGD, 1 Walne Zebrania Członków, 5 zebrań Zarządu LGD, a także wiele spotkań, szkoleń i wydarzeń, np. spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące zagospodarowania turystycznego oraz bieżącego stanu szlaków turystycznych na obszarze Geoparku Kaina Wygasłych Wulkanów, spotkanie informacyjno-konsultacyjne „Social media w budowaniu Twojego pozytywnego wizerunku”, spotkanie informacyjno-konsultacyjne „Przez współpracę do sukcesu - 20 lat Partnerstwa Kaczawskiego”.
Pracownicy Biura i członkowie Zarządu LGD brali udział w wydarzeniach, spotkaniach, konferencjach i szkoleniach zewnętrznych, np. udział w szkoleniach dla Lokalnych Grup Działania organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, udział w uroczystym otwarciu Bazy Turystycznej w Mysłowie, udział w Konferencji "Wdrażanie LEADER-a w perspektywie finansowej 2023-2027" czy udział w wyjeździe studyjnym do województwa zachodniopomorskiego dla partnerów KSOW z województwa dolnośląskiego.
Zarząd i biuro LGD dziękuje wszystkim za obecność na warsztacie, ważną dyskusję i wnioski. Podziękowania skierowane są również do pracowników Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej za przygotowanie Sali oraz do właścicieli Izby Rybackiej z Podgórek za pyszny poczęstunek.
Spotkanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z EFRROW w ramach interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Zarządzanie LSR w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
Zarząd i biuro
LGD Partnerstwo Kaczawskie