Środa, 19.03.2025 395

 

Reklama

To był bardzo dobry rok – LGD Partnerstwo Kaczawskie podsumowało rok 2024

25 lutego 2025r. w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie odbył się Warsztat Refleksyjny, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”.

© Materiały prasowe / LGD Partnerstwo Kaczawskie

Celem spotkania było podsumowanie minionego roku pod kątem wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023 dla Partnerstwa Kaczawskiego oraz działań Stowarzyszenia. Spotkanie poprowadziła Gabriela Męczyńska, Dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie.

W spotkaniu wzięła udział pani Barbara Chrzan z Działu Wdrażania Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pan Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa, członkowie Zarządu LGD, Radni LGD z Przewodniczącą Zofią Pyż, przedstawiciele stowarzyszeń, beneficjenci i pracownicy biura LGD.

W toku warsztatów i dyskusji poruszono wiele ważnych tematów, m.in.: realizacja finansowa i rzeczowa Lokalnej Strategii Rozwoju, jakość wybranych projektów, zastosowane kryteria wyboru operacji, przyjęty system wskaźników, procedury, skuteczność działania biura LGD i inne. Pani Gabriela Męczyńska omówiła również najważniejsze projekty i wydarzenia. Podsumowując - był to bardzo dobry rok!

W 2024 biuro LGD przede wszystkim zakończyło realizację operacji własnej nr 8/2022/OW pod tytułem „Działania na rzecz promocji Krainy Wygasłych Wulkanów”. Był to pierwszy tak duży projekt z poważnymi, nowatorskimi, jak na środki z PROW działaniami promocyjnymi realizowanymi przez LGD Partnerstwo Kaczawskie. Blisko 400 000 zł pozwoliło na uzupełnienie materiałów i gadżetów promocyjnych, ale przede wszystkim sfinansować najważniejsze rekomendacje w drodze do uzyskania certyfikatu UNESCO. Dzięki realizacji tej operacji udało się wykonać:

  • oznakowanie dróg wjazdowych do Krainy Wygasłych Wulkanów – tablice przy drogach
  • tablice promujące obszar Lokalnej Grupy działania Partnerstwo Kaczawskie
  • tłumaczenie na język angielski witryny internetowej promującej Krainę Wygasłych Wulkanów
  • wykonanie spotu promującego Krainę Wygasłych wulkanów
  • wykonanie albumu fotograficznego
  • wykonanie mapy geoturystycznej na uproszczonym podkładzie geologicznym
  • dodruk katalogu produktów lokalnych „Stworzone z pasją w Krainie wygasłych Wulkanów”
  • dodruk albumu „Kraina Wygasłych Wulkanów – 100 najciekawszych miejsc”
  • wykonanie ulotek promujących Krainę Wygasłych Wulkanów
  • dodruk mapy turystycznej
  • wykonanie toreb bawełnianych
  • polary promocyjne
  • koszulki promocyjne
  • zawieszki odblaskowe
  • breloki metalowe w kształcie wulkanu
  • zakładki promocyjne
  • dodruk i aktualizacja ilustrowanego przewodnika turystycznego Kraina Wygasłych Wulkanów
  • kurs przewodników po Krainie Wygasłych Wulkanów (6 zjazdów)
  • naszywki-odznaki dla kadry przewodników

Stowarzyszenie „LGD Partnerstwo Kaczawskie”, jako partner strategiczny,  realizacją wielu działań wspierało Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów w drodze do UNESCO. I właśnie w 2024r. Geopark dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Następnie Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów otrzymał nagrodę przyznaną przez Dolnośląską Organizację Turystyczną za Najlepszy Produkt Turystyczny 2024, a potem certyfikat przyznała również Polska Organizacja Turystyczna – za Najlepszy Produkt Turystyczny 2024 w kraju!

Stowarzyszenie nadal realizuje od 2023r. duży projekt pn. „Utworzenie Centrów Produktów i Usług Lokalnych”, Akronim „CENPROLOK”. Partnerami tego dużego projektu są: Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” (koordynator), Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo Ducha Gór” oraz „LGD Partnerstwo Kaczawskie”. Dla „LGD Partnerstwo Kaczawskie” jest to utworzenie Centrum Produktu Lokalnego LAWA w Dobkowie. A dzięki realizacji operacji własnej LGD nr 9/2024/OW „Centrum LAWA- Lokalne Atrakcje w Akcji” udało się to Centrum wyposażyć.

Reasumując - Centrum Produktu Lokalnego LAWA w Dobkowie - to spełnienie marzeń i odpowiedź na potrzebę utworzenia miejsca, które nie tylko będzie skupiało przepiękne kaczawskie rękodzieło i niesamowite wyroby spożywcze z Krainy Wygasłych Wulkanów, ale będzie to również miejsce spotkań i wielu wydarzeń. Centrum LAWA będzie bowiem pełniło funkcje wystawienniczo-edukacyjne, co pozwoli organizować czasowe wystawy i inne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. Czyli kolejne, świetne miejsce na mapie Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów!

W 2024r. zakończono również projekt współpracy pt. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”, w ramach projektu współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania, które leżą na terenach Geoparków UNESCO: Lokalna Grupa Działania "Perły Czarnej Nidy" w Geoparku Świętokrzyskim oraz Lokalna Grupa Działania Grupa Łużycka leżąca na obszarze Geoparku "Łuk Mużakowa" oraz z Geoparkiem Český Ráj.

W grudniu 2024r. biuro LGD, dzięki pozyskanym środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz z Powiatu Jaworskiego, zorganizowało XVI Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Ponadto w roku 2024r. pracownicy biura LGD zorganizowali  2 Posiedzenia Rady LGD, 1 Walne Zebrania Członków, 5 zebrań Zarządu LGD, a także wiele spotkań, szkoleń i wydarzeń, np. spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące zagospodarowania turystycznego oraz bieżącego stanu szlaków turystycznych na obszarze Geoparku Kaina Wygasłych Wulkanów,  spotkanie informacyjno-konsultacyjne „Social media w budowaniu Twojego pozytywnego wizerunku”, spotkanie informacyjno-konsultacyjne „Przez współpracę do sukcesu - 20 lat Partnerstwa Kaczawskiego”.
Pracownicy Biura i członkowie Zarządu LGD brali udział w wydarzeniach, spotkaniach, konferencjach i szkoleniach zewnętrznych, np. udział w szkoleniach dla Lokalnych Grup Działania organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, udział w uroczystym otwarciu Bazy Turystycznej w Mysłowie, udział w Konferencji "Wdrażanie LEADER-a w perspektywie finansowej 2023-2027" czy udział w wyjeździe studyjnym do województwa zachodniopomorskiego dla partnerów KSOW z województwa dolnośląskiego.

Zarząd i biuro LGD dziękuje wszystkim za obecność na warsztacie, ważną dyskusję i wnioski. Podziękowania skierowane są również do pracowników Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej za przygotowanie Sali oraz do właścicieli Izby Rybackiej z Podgórek za pyszny poczęstunek.

Spotkanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z EFRROW w ramach interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Zarządzanie LSR w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Zarząd i biuro
LGD Partnerstwo Kaczawskie

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.