Zawiadomienie złożył dziennikarz śledczy Wałbrzyskiego Serwisu Informacyjnego, zarzucając urzędniczce niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez nieudzielenie informacji publicznej w ustawowym terminie 14 dni.
Według zawiadomienia, 18 grudnia 2024 roku dziennikarz wystąpił z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu jaworskiego MOPS. Sprawa dotyczy licznych skarg mieszkańców na urzędników placówki, które zostały uznane za zasadne przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Jaworze.
Dziennikarz podkreśla, że mieszkańcy Jawora mają prawo wiedzieć, jakie konsekwencje zostały wyciągnięte wobec odpowiedzialnych urzędników. Jak zaznaczył w swoim piśmie:
„Mieszkańcy Jawora oraz opinia publiczna mają prawo wiedzieć, w jaki sposób zakończyło się postępowanie w tej sprawie, a także czy doszło do popełnienia przestępstwa oraz jakie konsekwencje zostały wyciągnięte w stosunku do urzędników”.
W zawiadomieniu wskazano, że do dnia zgłoszenia dyrektor MOPS nie udzieliła odpowiedzi na skierowane do niej pismo, co – według zgłaszającego – narusza ustawę o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku. Dziennikarz zarzuca jej popełnienie przestępstwa opisanego w art. 231 §1 Kodeksu karnego, dotyczącego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.
W piśmie skierowanym do prokuratury dziennikarz wnosi o zabezpieczenie dowodów, aby uniknąć ich zniszczenia lub zacierania śladów. Zawiadomienie trafiło również do szeregu instytucji, w tym do Prokuratora Generalnego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Rzecznika Praw Obywatelskich i innych.
Lista świadków i dalsze kroki
Wśród świadków dziennikarz wskazał m.in. burmistrza Jawora Emiliana Berę, zastępcę burmistrza Daniela Iwańskiego oraz starostę jaworskiego Michała Bandera, a także Alicję Kalinowską, Annę Kozak, Monikę Kopeć, Damiana Kucia i Bożenę Nowak.
Sprawa wzbudza duże emocje w Jaworze, a jej rozwój będzie z pewnością bacznie obserwowany przez lokalną społeczność. Jeśli zarzuty wobec dyrektor MOPS się potwierdzą, może to doprowadzić do dalszych konsekwencji zarówno wobec samej placówki, jak i osób odpowiedzialnych za nadzór nad jej działaniami.
Będziemy na bieżąco informować o rozwoju wydarzeń.
Art. 231. [Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza]
§1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.