W dniu wczorajszym tj. 16.12.2024 wezwano straż pożarną w sprawie spadających części konstrukcyjnych latarni na hełmie świątyni św. Wojciecha.
Niestety barokowy przybytek św. Wojciech znany przez starszych Jaworzan jako Kaplica Chrzcielna powoli traci swój urok. W środku na sklepieniu kopuły znajdują się złocenia i freski, które warto ochronić - napisał Piotr Maciej Kądziołka na Facebookowym profilu Jaworskie Ślady
Doszło do katastrofy w Miasto Jawor :-(
Przebywanie w bliskości kaplicy św. Wojciech grozi utratą zdrowia ...
Lata zaniedbań doprowadziły do obecnego stanu tego zabytku. Niestety, jako Parafia, nie jesteśmy w stanie remontować trzech zabytków jednocześnie.
Remont dachu na kościele św. Marcina jest już zakończony, dach na kościele św. Barbary też wymieniony, trwają prace na zewnątrz tego miejsca. Kolejnej rzeczy w tym momencie nie udźwigniemy.
Ten obiekt nie będzie już służył jako miejsce sakralne, a bez wspólnego zaangażowania jaworskich instytucji nie będziemy w stanie ocalić tego jaworskiego zabytku. - napisała Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina, kościół farny w Jaworze
Synagoga przy ul. Stefana Czarnieckiego została zbudowana w 1364 roku. Antysemicka nagonka z 1435 roku zmusiła ludność żydowską do opuszczenia miasta i z tego względu trzy lata później, w 1438 roku za zgodą króla Albrechta II synagoga została przebudowana na kościół rzymskokatolicki. W 1446 roku po ukończeniu budowy nowego szpitala przemianowana na kaplicę szpitalną pod wezwaniem świętego Wojciecha.
W 1729 roku z inicjatywy hrabiny Schaffgotsch została gruntownie przebudowana, przez co ostatecznie zatraciła resztki elementów architektury synagogalnej. Obecnie jest, a w zasadzie była, kaplicą chrzcielną.