Fundacja Interaktywne Centrum Poznawcze Collect zajmuje się szeroko rozumianą digitalizacją oraz archiwizacją zasobów dziedzictwa kulturowego w postaci cyfrowych skanów oraz przygotowaniem tak pozyskanych zasobów w formie nowoczesnych i atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Fundacja stara się wspierać sektor edukacyjny poprzez prowadzenie wielowymiarowych działań, takich jak m.in szkolenia z wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania, czy interaktywne warsztaty oparte na wcześniej pozyskanych zasobach cyfrowych. Angażuje profesjonalistów z wielu dziedzin m.in historyków sztuki, animatorów, programistów, grafików, czy edukatorów. W oparciu o te partnerstwa tworzy cyfrową
przestrzeń dla kultury.
Obecnie Fundacja realizuje projekt „Interaktywna ARchitektura”, którego celem jest digitalizacja i udostępnienie w nowoczesnej formie Kościoła Pokoju w Jaworze - zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten drewniany, barokowy kościół, unikatowy w skali światowej, dzięki nowoczesnej technologii zyska nowy wymiar dostępności i atrakcyjności.
W ramach projektu, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, zostanie wykonana cyfrowa dokumentacja zewnętrznej bryły kościoła oraz jego najciekawszych elementów: czterech kondygnacji empor z polichromiami i obrazami, chrzcielnicy, stalli, zewnętrznych elementów architektonicznych. Efektem tych prac będą interaktywne modele 3D, które zostaną udostępnione bezpłatnie na stronie projektu (www.interaktywnarchitektura.pl) oraz na profilu Sketchfab. Ponadto przygotowana zostanie aplikacja
wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR), pozwalająca użytkownikom na eksplorację kościoła w unikalny, angażujący sposób.
Innowacyjne podejście do kultury i edukacji
Projekt „Interaktywna ARchitektura” to połączenie sztuki, historii i technologii. Digitalizacja obiektów pozwoli na pełniejsze przedstawienie niezwykłej historii i architektury kościoła, oferując nowe narzędzia edukacyjne. Dzięki technologii AR użytkownicy będą mogli zobaczyć zdigitalizowane elementy wyposażenia w dowolnym miejscu - w domu, szkole czy przestrzeni publicznej.
Dostępność i inkluzywność
Fundacja Collect kładzie szczególny nacisk na dostępność. Modele zostaną wzbogacone o audiodeskrypcje dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Dodatkowo, wydruki 3D zdigitalizowanych obiektów posłużą jako narzędzia poznawcze dla osób z dysfunkcjami wzroku, pozwalając im na doświadczenie architektury poprzez dotyk.
Główne cele projektu
Projekt realizuje szereg kluczowych celów, w tym promocję polskiego dziedzictwa kulturowego zarówno w kraju jak i za granicą. Szczególny nacisk kładziony jest na wspieranie inkluzywności i dostępności, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnościami mogą w pełni doświadczać sztuki. Ważnym aspektem jest także usuwanie barier finansowych – wszystkie działania i zasoby udostępniane są całkowicie bezpłatnie. Projekt aktywizuje, angażuje i edukuje odbiorców wykorzystując nowoczesne technologie a także zachęca do odkrywania zabytków. Jednocześnie stawia na innowacyjne
podejście do ochrony dziedzictwa, otwierając się na nieszablonowe rozwiązania i cyfrowe narzędzia eksploracji.
Dlaczego to ważne?
Dzięki tym działaniom projekt „Interaktywna ARchitektura” nie tylko chroni dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń, ale również rewolucjonizuje sposób, w jaki możemy je poznawać i doświadczać.
Zaawansowane technologie stają się pomostem między przeszłością a przyszłością.
Więcej informacji o projekcie: www.interaktywnarchitektura.pl