Piątek, 06.12.2024 186

 

Reklama

III Kaczawski Festiwal Podróżniczy „Budzimy wygasłe wulkany” za nami

9 listopada w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie odbył się III Kaczawski Festiwal Podróżniczy „Budzimy wygasłe wulkany” zorganizowany przez Stowarzyszenie Kaczawskie.

© Materiały prasowe / LGD Partnerstwo Kaczawskie

Festiwal okazał się wyjątkowym wydarzeniem, przyciągając wielu mieszkańców Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, jak również gości z Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Warszawy. Kolejny raz Geopark odsłonił swoje piękno i historię, stając się przestrzenią nie tylko geologicznych odkryć, ale i kulturowych inspiracji.

Wydarzenie przyciągneło specjalistów z różnych dziedzin. Marcin Ślipko przeniósł widzów w nocną scenerię Krainy Wygasłych Wulkanów, dzieląc się niesamowitymi fotografiami nocnego nieba. Łukasz Gruca opowiadał o dawnych kamiennych krzyżach i kapliczkach, które stanowią świadectwo dawnych wpływów prawa magdeburskiego. Radosław Mazur przybliżył historie niewybuchów odnajdywanych w regionie, uchylając rąbka tajemnicy ich pochodzenia i znaczenia, a Anita Pachała poprowadziła uczestników przez historię geologiczną okolic i przybliżyła, jak lokalna społeczność od setek lat korzystała z bogactw Geoparku.

Spotkania wzbogaciły klimatyczne występy muzyczne. Darek „Morgan” Chajutin oraz młodzi artyści z Wilczego Studia - Kamil i Mikołaj - zadbali o niezapomniany nastrój. Całość dopełniły lokalne przysmaki serwowane przez Agroturystykę i Restaurację Młyn Wielisław, Zajazd u Jana, Maliny od Piotra i Karoliny, Dom na Wzgórzu Sery, Orkiszową Krainę - Gospodarstwo rolne „Serce” oraz Dorotę Szyndlar – Szeluk.

Dzięki zaangażowaniu prelegentów, organizatorów oraz licznie przybyłych uczestników, III Kaczawski Festiwal Podróżniczy „Budzimy wygasłe wulkany” był pełen inspiracji i pokazał piękno, historię, ale również niebezpieczeństwa Geoparku.

"Dzięki takim wydarzeniom spełniamy cele i założenia jakie stawia przed nami status Światowego Geopark UNESCO, takie jak edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, wspieranie lokalnych społeczności oraz produktu lokalnego, jak również rozwijanie odpowiedzialnej turystyki, która respektuje naturalne i historyczne bogactwo regionu" - informuje Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie.

III Kaczawski Festiwal Podróżniczy pn. „Budzimy wygasłe wulkany” odbył się w ramach projektu promującego zasoby przyrodnicze, historyczne i kulturowe Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów. Festiwal został dofinansowany ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.