Festiwal okazał się wyjątkowym wydarzeniem, przyciągając wielu mieszkańców Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, jak również gości z Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Warszawy. Kolejny raz Geopark odsłonił swoje piękno i historię, stając się przestrzenią nie tylko geologicznych odkryć, ale i kulturowych inspiracji.
Wydarzenie przyciągneło specjalistów z różnych dziedzin. Marcin Ślipko przeniósł widzów w nocną scenerię Krainy Wygasłych Wulkanów, dzieląc się niesamowitymi fotografiami nocnego nieba. Łukasz Gruca opowiadał o dawnych kamiennych krzyżach i kapliczkach, które stanowią świadectwo dawnych wpływów prawa magdeburskiego. Radosław Mazur przybliżył historie niewybuchów odnajdywanych w regionie, uchylając rąbka tajemnicy ich pochodzenia i znaczenia, a Anita Pachała poprowadziła uczestników przez historię geologiczną okolic i przybliżyła, jak lokalna społeczność od setek lat korzystała z bogactw Geoparku.
Spotkania wzbogaciły klimatyczne występy muzyczne. Darek „Morgan” Chajutin oraz młodzi artyści z Wilczego Studia - Kamil i Mikołaj - zadbali o niezapomniany nastrój. Całość dopełniły lokalne przysmaki serwowane przez Agroturystykę i Restaurację Młyn Wielisław, Zajazd u Jana, Maliny od Piotra i Karoliny, Dom na Wzgórzu Sery, Orkiszową Krainę - Gospodarstwo rolne „Serce” oraz Dorotę Szyndlar – Szeluk.
Dzięki zaangażowaniu prelegentów, organizatorów oraz licznie przybyłych uczestników, III Kaczawski Festiwal Podróżniczy „Budzimy wygasłe wulkany” był pełen inspiracji i pokazał piękno, historię, ale również niebezpieczeństwa Geoparku.
"Dzięki takim wydarzeniom spełniamy cele i założenia jakie stawia przed nami status Światowego Geopark UNESCO, takie jak edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, wspieranie lokalnych społeczności oraz produktu lokalnego, jak również rozwijanie odpowiedzialnej turystyki, która respektuje naturalne i historyczne bogactwo regionu" - informuje Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie.
III Kaczawski Festiwal Podróżniczy pn. „Budzimy wygasłe wulkany” odbył się w ramach projektu promującego zasoby przyrodnicze, historyczne i kulturowe Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów. Festiwal został dofinansowany ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego.