Wtorek, 03.12.2024 210

 

Reklama

Platan z powiatu jaworskiego Drzewem Roku 2024? Trwa głosowanie

Ponad 300-letni platan z Targoszyna, nazywany z powodu lokalnej legendy Platanem Miłości, bierze udział w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2024. O tym, czy wygra, decydują internauci, a głosowanie trwa przez cały czerwiec.

© Materiały prasowe / Fundacja Marysieńka

Wspólnie możemy sprawić, że o drzewie z naszego powiatu zrobi się głośno w całej Polsce. Wystarczy oddać głos!

Jego Wysokość Platan

Platan ma ponad 300 lat i jest ogromnym drzewem. Jego obwód na wys. 1,3 m nad powierzchnią ziemi wynosi 6,86 m, ale platan ma rozgałęziony pień i odnoga mierzy 3,49 m, zatem łącznie jest to 10,35 m. Ma wysokość ok. 20 m, a jego korona daje cień w promieniu średnio 14 m! Od 27 maja 2024 roku platan, decyzją rady gminy Mściwojów, jest Pomnikiem Przyrody.

Legendy o Marysieńce i Platanie Miłości

W Targoszynie krąży legenda o Marysieńce, dobrym duchu tutejszego pałacu, który ukazuje się na mgnienie oka, by wesprzeć mieszkańców, gdy jest im ciężko, oraz czuwać nad pałacem i parkiem. Legenda o duchu jest przekazywana z ust do ust, a postać 20-letniej Polki, Marysieńki, jest w niej powiązana z Czerwonym Baronem, słynnym niemieckim lotnikiem z czasów II wojny światowej. Podobnie jak Manfred von Richthofen, Marysieńka jest też bohaterką komiksu, który zawiera pięć pierwszych odcinków serii „Przygody Marysieńki”, publikowanej na blogu fundacji. W jednym z odcinków Marysieńka opowiada historię platana. Miał on zastąpić pierścionek zaręczynowy, który niejaki Caspar z sąsiedniego Niedaszowa podarował Annie, córce kowala z Targoszyna. Jej ojciec był przeciwny związkowi, jednak miłość młodych, ich odwaga w obronie uczucia oraz twarde, mimo że zawsze żyła w cieniu męża, stanowisko żony kowala, zmiękczyły jego serce i zgodził się wydać córkę za Caspara.

Zabytkowe drzewo w zabytkowym parku

Platan jest częścią i prawdziwą ozdobą zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Targoszynie (gmina Mściwojów), którym od 2020 roku opiekuje się Fundacja Marysieńka. Park to dzieło znanego niemieckiego architekta krajobrazu Eduarda Petzolda (ur. 1815-1891), który jest autorem 174 projektów ogrodów, parków, skwerów i promenad na terenie obecnych Niemiec, Polski, Czech, Holandii, Austrii, Bułgarii i Turcji. Wśród jego dzieł, oprócz parku w Targoszynie, który został osnuty wokół rosnącego tam już platana, jest także m.in. park krajobrazowy w Sarnach.

Mieszkańcy Targoszyna są bardzo związani z parkiem. Jest to miejsce ich spacerów, zabaw dzieci, odpoczynku. Targoszyn jest wsią położoną na Dolnym Śląsku w powiecie jaworskim, którą zamieszkuje niespełna 1000 mieszkańców. Jest to typowa postpeerelowska wieś (w PRL-u w pałacu i zabudowaniach folwarcznych mieścił się Ośrodek Hodowli Zarodowej), położona z dala od głównych dróg, co mocno odbijało się przez lata na jakości życia mieszkańców.

"Odkąd Fundacja Marysieńka zaopiekowała się pałacem i parkiem i zaczęliśmy organizować tutaj różne wydarzenia, miejsce to stało się ośrodkiem integracji mieszkańców. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w organizowanych przez fundację piknikach i innych integracyjnych spotkaniach.
Platan Miłości jest bardzo lubianym przez nich drzewem nie tylko ze względu na jego wiek i ciekawą historię, ale też dlatego, że jest bardzo fotogeniczny sam w sobie i w dodatku – świetnie prezentują się zdjęcia ludzi w jego konarach
" - informuje Łukasz Jurek, prezes fundacji.

Drzewo Roku 2024 – pomóż wygrać platanowi

Platan Miłości jest jednym z 16 drzew nominowanych w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2024, organizowanym przesz Klub Gaja. Wygra ten kandydat, który zyska najwięcej głosów internautów. "Serdecznie prosimy o oddanie na niego głosu. Jeśli stanie się sławny w całej Polsce, bardzo pomoże to naszej Fundacji zebrać pieniądze na remont zabytkowego pałacu, który w przyszłości ma być ośrodkiem terapii" - dodaje prezes fundacji.

Jak oddać głos?

  1. Wchodzimy na stronę: https://drzeworoku.pl
  2. Szukamy Platana Miłości z Targoszyna – to łatwe, bo jest ostatni na liście, dlatego nie sposób go przeoczyć.
  3. Klikamy „Głosuj”.
  4. Wyskakuje okienko, w którym trzeba potwierdzić, że głosujemy właśnie na Platana Miłości i zaznaczyć, że przeczytaliśmy regulamin.
  5. Klikamy „TAK” i wyskakuje okienko, w którym trzeba podać swój adres mailowy. To bardzo ważne, żeby go podać, bo dostaniemy na maila link do potwierdzenia, że to nasz głos. UWAGA! Na adresy mailowe na yahoo.com i gmail.com link przychodzi z opóźnieniem.
  6. Dostajemy maila, klikamy w link, a potem już tylko potwierdzamy, że nie jesteśmy robotami.
  7. GOTOWE! Głos zostaje dodany.

UWAGA! Z jednego adres e-mail można oddać tylko jeden głos w całym głosowaniu.

"Bardzo prosimy o Wasze głosy i zapraszamy do Targoszyna" - informuje Łukasz Jurek.

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obserwator
obserwator6 czerwca o 09:15
Może nie wszyscy wiedzą,że Jawor przed wojną znany był z dorodnego drzewostanu.
Najwięcej było dębów (różnych odmian), lip i właśnie platanów. Dużo jeszcze z tego okresu drzew zostało. Najbardziej ucierpiały lipy ( Kolejowa, Przyjaciół Żołnierza...)
A symbolem dewastacji drzewostanu jest  wycięcie bardzo rzadkiej odmiany dębu na ul Legnickiej na działce MOW zarządzanego przez Barańskiego.
3 Lubię to: 2
Super: 1
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to! Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.