Wspólnie możemy sprawić, że o drzewie z naszego powiatu zrobi się głośno w całej Polsce. Wystarczy oddać głos!
Jego Wysokość Platan
Platan ma ponad 300 lat i jest ogromnym drzewem. Jego obwód na wys. 1,3 m nad powierzchnią ziemi wynosi 6,86 m, ale platan ma rozgałęziony pień i odnoga mierzy 3,49 m, zatem łącznie jest to 10,35 m. Ma wysokość ok. 20 m, a jego korona daje cień w promieniu średnio 14 m! Od 27 maja 2024 roku platan, decyzją rady gminy Mściwojów, jest Pomnikiem Przyrody.
Legendy o Marysieńce i Platanie Miłości
W Targoszynie krąży legenda o Marysieńce, dobrym duchu tutejszego pałacu, który ukazuje się na mgnienie oka, by wesprzeć mieszkańców, gdy jest im ciężko, oraz czuwać nad pałacem i parkiem. Legenda o duchu jest przekazywana z ust do ust, a postać 20-letniej Polki, Marysieńki, jest w niej powiązana z Czerwonym Baronem, słynnym niemieckim lotnikiem z czasów II wojny światowej. Podobnie jak Manfred von Richthofen, Marysieńka jest też bohaterką komiksu, który zawiera pięć pierwszych odcinków serii „Przygody Marysieńki”, publikowanej na blogu fundacji. W jednym z odcinków Marysieńka opowiada historię platana. Miał on zastąpić pierścionek zaręczynowy, który niejaki Caspar z sąsiedniego Niedaszowa podarował Annie, córce kowala z Targoszyna. Jej ojciec był przeciwny związkowi, jednak miłość młodych, ich odwaga w obronie uczucia oraz twarde, mimo że zawsze żyła w cieniu męża, stanowisko żony kowala, zmiękczyły jego serce i zgodził się wydać córkę za Caspara.
Zabytkowe drzewo w zabytkowym parku
Platan jest częścią i prawdziwą ozdobą zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Targoszynie (gmina Mściwojów), którym od 2020 roku opiekuje się Fundacja Marysieńka. Park to dzieło znanego niemieckiego architekta krajobrazu Eduarda Petzolda (ur. 1815-1891), który jest autorem 174 projektów ogrodów, parków, skwerów i promenad na terenie obecnych Niemiec, Polski, Czech, Holandii, Austrii, Bułgarii i Turcji. Wśród jego dzieł, oprócz parku w Targoszynie, który został osnuty wokół rosnącego tam już platana, jest także m.in. park krajobrazowy w Sarnach.
Mieszkańcy Targoszyna są bardzo związani z parkiem. Jest to miejsce ich spacerów, zabaw dzieci, odpoczynku. Targoszyn jest wsią położoną na Dolnym Śląsku w powiecie jaworskim, którą zamieszkuje niespełna 1000 mieszkańców. Jest to typowa postpeerelowska wieś (w PRL-u w pałacu i zabudowaniach folwarcznych mieścił się Ośrodek Hodowli Zarodowej), położona z dala od głównych dróg, co mocno odbijało się przez lata na jakości życia mieszkańców.
"Odkąd Fundacja Marysieńka zaopiekowała się pałacem i parkiem i zaczęliśmy organizować tutaj różne wydarzenia, miejsce to stało się ośrodkiem integracji mieszkańców. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w organizowanych przez fundację piknikach i innych integracyjnych spotkaniach.
Platan Miłości jest bardzo lubianym przez nich drzewem nie tylko ze względu na jego wiek i ciekawą historię, ale też dlatego, że jest bardzo fotogeniczny sam w sobie i w dodatku – świetnie prezentują się zdjęcia ludzi w jego konarach" - informuje Łukasz Jurek, prezes fundacji.
Drzewo Roku 2024 – pomóż wygrać platanowi
Platan Miłości jest jednym z 16 drzew nominowanych w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2024, organizowanym przesz Klub Gaja. Wygra ten kandydat, który zyska najwięcej głosów internautów. "Serdecznie prosimy o oddanie na niego głosu. Jeśli stanie się sławny w całej Polsce, bardzo pomoże to naszej Fundacji zebrać pieniądze na remont zabytkowego pałacu, który w przyszłości ma być ośrodkiem terapii" - dodaje prezes fundacji.
Jak oddać głos?
- Wchodzimy na stronę: https://drzeworoku.pl
- Szukamy Platana Miłości z Targoszyna – to łatwe, bo jest ostatni na liście, dlatego nie sposób go przeoczyć.
- Klikamy „Głosuj”.
- Wyskakuje okienko, w którym trzeba potwierdzić, że głosujemy właśnie na Platana Miłości i zaznaczyć, że przeczytaliśmy regulamin.
- Klikamy „TAK” i wyskakuje okienko, w którym trzeba podać swój adres mailowy. To bardzo ważne, żeby go podać, bo dostaniemy na maila link do potwierdzenia, że to nasz głos. UWAGA! Na adresy mailowe na yahoo.com i gmail.com link przychodzi z opóźnieniem.
- Dostajemy maila, klikamy w link, a potem już tylko potwierdzamy, że nie jesteśmy robotami.
- GOTOWE! Głos zostaje dodany.
UWAGA! Z jednego adres e-mail można oddać tylko jeden głos w całym głosowaniu.
"Bardzo prosimy o Wasze głosy i zapraszamy do Targoszyna" - informuje Łukasz Jurek.