"Oryginalne ryciny autorstwa słynnego surrealisty, zostały odbite na prasach warsztatu Cadaqués w pracowni Atelier Rigal w 1969 roku celem ilustracji średniowiecznej legendy o Tristanie i Izoldzie. Tekst do zbioru został napisany przez André Mary i zaadaptowany przez Lawrenca Lacinę" - czytamy na stronie Muzeum Regionalnego w Jaworze.
Wydanie zawiera 21 oryginalnych rycin, z których jedna jest podpisana pełnym podpisem artysty, a 20 monogramami S. D, wszystkie ręcznie przez artystę.
"W swojej sztuce, Salvador Dali uchwycił esencję romansu Tristana i Izoldy, ukazując miłość jako dominującą siłę, która kształtuje nasze życie i wprowadza do sztuki emocje" - informuje muzeum.
Do organizacji wystawy dyrektor muzeum, dr Arkadiusz Muła zaprosił właściciela kolekcji, Epicentrum Art Gallery.
Salvador Dali urodził się 11 maja 1904 w Figueres, w Hiszpanii. Należał do wielkich ekscentryków swej epoki, słynąc z oryginalnych sposobów promowania swojej sztuki. Zdolności przejawiał już we wczesnym dzieciństwie. Już w wieku dziesięciu lat pobierał lekcje, natomiast wystawiał swe dzieła już w wieku lat czternastu. Tworzył autopromocję świadomą, której symbolem do dziś pozostają wąsy charakterystycznie podkręcane, które zawijał przy pozowaniu do zdjęć. Nie ukończył żadnych wyższych studiów artystycznych, gdyż uznał, że sam jest bardziej kompetentny w dziedzinach artystycznych od egzaminujących go profesorów. Na jego twórczości piętno odcisnęło szczególnie dwóch, mianowicie Joan Miro oraz Pablo Picasso. Zarzucano mu jednak chciwość oraz popieranie faszyzmu, co nie szło w parze ze środowiskiem surrealistów paryskich. Jego twórczość od lat 30. XX wieku systematycznie zyskiwała na popularności, w 1974 mógł zatem otworzyć nawet własne muzeum w rodzinnej miejscowości Figueres. Nie tylko malował, bowiem również fotografował, projektował, rzeźbił, czy też podejmował swe próby aktorskie w filmach. Zmarł z powodu niewydolności serca, 23 stycznia 1989 roku w Figueres.