Celem spotkania było podsumowanie minionego roku pod kątem wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023 dla Partnerstwa Kaczawskiego oraz działań Stowarzyszenia.
Lokalna Grupa Działania jest zobowiązana do monitoringu i ewaluacji realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju, m.in. poprzez przeprowadzenie na początku każdego roku Warsztatu Refleksyjnego, z którego rekomendacje muszą znaleźć się w sprawozdaniu rocznym z poziomu osiągniecia poszczególnych wskaźników.
W spotkaniu wziął udział pan Paweł Kucharski - kierownik Działu Autoryzacji, Płatności i Sprawozdawczości Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pan Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa, Zarząd LGD na czele z Prezesem Piotrem Pieniążkiem, Radni LGD z Przewodniczącą Zofią Pyż, przedstawiciele stowarzyszeń, beneficjenci i pracownicy biura LGD.
W toku warsztatów i dyskusji poruszono wiele ważnych tematów, m.in.: realizacja finansowa i rzeczowa Lokalnej Strategii Rozwoju, jakość wybranych projektów, zastosowane kryteria wyboru operacji, przyjęty system wskaźników, procedury naboru, wyboru i realizacji projektów, skuteczność działania biura LGD i inne.
W roku 2023 pracownicy biura LGD Partnerstwo Kaczawskie przeprowadzili 3 nabory wniosków, w tym dwa na przełomie roku 2022/2023. Konkursy te zostały rozstrzygnięte w 2023r. Ponadto w 2023r. odbył się również nabór wniosków na przedsięwzięcie: Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej. W 2023r. LGD rozpoczęło realizację operacji własnej nr 8/2022/OW pn. „Działania na rzecz promocji Krainy Wygasłych Wulkanów”, a także projektu współpracy pn. „Utworzenie Centrów Produktów i Usług Lokalnych”, Akronim „CENPROLOK” oraz projekt współpracy pt. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development), Akronim: „GEOLOGY”.
W roku 2023r. pracownicy biura LGD zorganizowali 3 Posiedzenia Rady LGD, 2 szkolenia dla członków Rady LGD i pracowników biura LGD, 2 Walne Zebrania Członków, 10 zebrań Zarządu LGD, a także wiele spotkań, szkoleń i wydarzeń, np. II Kaczawski Festiwal Podróżniczy, 15-lecie LGD czy XV Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy. Ponadto pracownicy Biura i członkowie Zarządu LGD brali udział w wydarzeniach, spotkaniach, konferencjach i szkoleniach zewnętrznych, np. udział w XII Forum Przewodnickim w Lubinie czy udział w 15. edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych i Czasu Wolnego na wrocławskim stadionie Tarczyński Arena. W 2023r. pracownicy biura zorganizowali wyjazd studyjny na Słowację, a ponadto 3 inne wyjazdy w ramach realizacji projektu GEOLOGY. Pracownicy biura brali też udział w półrocznym szkoleniu pn. „Zarządzanie Produktem Lokalnym” w Filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która mieści się w Jeleniej Górze. Szkolenie organizowane było przez Dolnośląską Sieć Partnerstw LGD.
Po podsumowaniu przyszedł czas na refleksje i rekomendacje działań poprawiających proces wdrażania, z których najważniejszymi są: jak najlepsze wykorzystanie pozostałych środków – poprzez zwiększenie dofinansowania operacji własnej, większy monitoring realizacji operacji, doradztwo i pomoc w rozliczeniach oraz rozpoczęcie wdrażania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.
Zarząd i biuro LGD dziękuje wszystkim za obecność na warsztacie, ważną dyskusję i wnioski. Podziękowania skierowane są również do p. Anety Goła, właścicielki Agroturystyki i Restauracji Młyn Wielisław za pyszny poczęstunek i przygotowanie Sali.
Zarząd i biuro
LGD Partnerstwo Kaczawskie