Sprawdźmy zatem, czym dokładnie jest split payment i dla kogo jest obowiązkowy. Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie? Na czym polega model podzielonej płatności?
Split payment
Split payment to podzielona płatność, która została wprowadzona poprzez zmianę ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Przepisy o dobrowolnym stosowaniu podzielonej płatności obowiązują od 1 lipca 2018, a obowiązkowym od 1 listopada 2019 roku. Ustawa wskazuje, że ze split payment może korzystać nabywca, który otrzymał fakturę z wykazaną kwotą podatku. W efekcie płatności za zobowiązania dokonywane są na dwa rachunki bankowe. Wartość netto dotyczy rachunku bankowego dostawcy lub innego sposobu, a VAT dotyczy specjalnego rachunku VAT dostawcy.
Od 2019 roku musimy pamiętać o tym, że zapłata za faktury związane z czynnościami wskazanymi w załączniku 15 do ustawy o VAT, gdy kwota należności to co najmniej 15 tysięcy zł, musi być dokonana z użyciem podzielonej płatności. To wskazuje, że niektórzy podatnicy muszą stosować split payment. Dotyczy to między innymi relacji B2B, powstającej pomiędzy dwoma firmami. Istotne jest to, że split payment nie ma miejsca w transakcjach typu B2C.
Rachunek VAT
Warto zauważyć, że w celu umożliwienia korzystania ze split payment, banki stawiają na zakładanie specjalnych rachunków VAT dla podatników. Założenie takiego rachunku jest neutralne finansowo i nie wymaga zawierania dodatkowych umów. Okazuje się, że przepisy prawne nie dają możliwości wypłaty środków innych niż z tytułu VAT z takiego rachunku. Na rachunek VAT mogą zatem wpływać wartości podatku VAT pochodzące z innego rachunku VAT z tego samego banku, podatku wykazanego na wystawionej fakturze sprzedaży, czy też zwrotu podatku VAT.
Poza tym, specjalny rachunek tego rodzaju może być obciążony w celu:
- Zapłaty składek ZUS, podatku akcyzowego, należności celnych, zobowiązania podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych,
- Dokonania zapłaty części lub całości kwoty podatku VAT z danej faktury,
- Uregulowania zobowiązania podatkowego
- Wykonania przelewu między specjalnymi rachunkami VAT przez tego samego posiadacza rachunków
- Przekazania kwoty VAT na rachunek jednostki budżetowej itp.
Aktualnie podatnik nie musi stosować oznaczenia MPP w pliku JPK_V7 odnośnie faktur dotyczących slit payment. Jednakże ustawodawca nie umorzył konieczności stosowania adnotacji o nazwie "mechanizm podzielonej płatności" na fakturach sprzedażowych. Te zmiany sprawił, że osoby zapominające o nadaniu kodu MPP nie są narażone na kary za brak oznaczenia. Gdy wejdzie w życie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (od 1 lipca 2024 dla podatników czynnych i od 1 stycznia 2025 dla podatników zwolnionych), urząd będzie miał dostęp do ważnych danych wskazanych na fakturach co do tego, czy dokument został objęty mechanizmem split payment, czy nie.
Warto na bieżąco obserwować wszelkie zmiany, jakie zachodzą w przepisach prawnych. Jednym z ciekawszych pojęć jest tutaj split payment, czyi mechanizm podzielonej płatności. W niektórych przypadkach jest on konieczny, a w innych nie ma takiego obowiązku. Banki w celu korzystania z podzielonej płatności zakładają specjalne rachunki VAT, przeznaczone dla podatników. Rachunek VAT tego typu jest także obciążany w różnych sytuacjach. Więcej informacji znajdą Państwo na Poradniku Przedsiębiorcy.