Niemniej jednak w trakcie eksploatacji urządzenia w różnych warunkach pogodowych oraz wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników, koniecznym jest dostosowywanie parametrów pracy pompy i urządzeń z nią współpracujących do bieżących wymagań.
Sterowniki i automatyka pomp ciepła
Sterownik, zwane inaczej programatorami, służą do kontrolowania pracy pompy ciepła. Często są one dostarczane wraz z urządzeniem – jak w produktach dostępnych na www.esoleo.pl - dzięki czemu nie dochodzi do komplikacji związanych z instalacja i synchronizacją sterownika z pompą ciepłą. W zależności od stopnia zaawansowania możemy mieć do czynienia z urządzeniami, które:
• utrzymują stałą temperaturę wewnątrz obiektu, ustaloną przez użytkownika (regulatory pokojowe),
• sterują automatycznie pracą pompy na zasadzie ustalonego harmonogramu ogrzewania (dobowego, tygodniowego, rocznego) oraz
• sterują ogrzewaniem w poszczególnych strefach w obiekcie.
Konstrukcja pompy ciepła i zastosowane w niej algorytmy sterujące, zawarte w krzywych grzewczych, same w sobie nie potrafią dostosowywać temperatury ogrzewania do temperatury pożądanej przez użytkownika w danym momencie wewnątrz pomieszczenia. Regulacja mocy grzania odbywa się zgodnie w odniesieniu do aktualnej temperatury na zewnątrz obiektu.
Sterowniki pompy ciepła – co zyskujesz?
Zastosowanie zaawansowanych sterowników do nowoczesnych, wysoce wydajnych pompach ciepła, w szczególności w modelach, umożliwiających skorzystanie z nagromadzonej energii w dłuższym okresie czasu, niż zaraz po jej wytworzeniu, to nie tylko komfort dopasowania temperatury do potrzeb, ale również możliwość realnych oszczędności. Pracę Pompy Ciepła od Esoleo można bowiem dostosować wówczas do czasu obowiązywania niższej taryfy dobowej energii elektrycznej lub najefektywniejszej pracy paneli fotowoltaicznych. Wyprodukowanym wówczas, skumulowanym ciepłem, dysponować dowolnie w obrębie instalacji.
Regulatory pogodowe
To urządzenia, które są nieodzownymi podzespołami pompy ciepła, które regulują jego pracę. Standardowo stosowanym regulatorem w pompach ciepłą jest regulator pogodowy, którego zadaniem jest odczytywanie aktualnej temperatury zewnętrznej i dostosowywanie względem niej (na podstawie ustawionych krzywych temperaturowych) temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania. Regulator pogodowy powinien umiejscowiony zostać w nienasłonecznionym, osłonionym od oddziaływania czynników atmosferycznych miejscu. Główną wadą regulatorów pogodowych jest nieuwzględnianie strat ciepła wynikających z wietrzenia pomieszczeń czy ich dogrzewania wskutek oddziaływania słońca.
Sterowniki pokojowe
Zanotowany w odpowiednim miejscu w obiekcie regulator pokojowy, będzie dostosowywał działanie pompy ciepła do ustalonej temperatury, jaka panować ma we wnętrzu. Najprostsze termostaty mechaniczne (z regulatorem w formie pokrętła) umożliwiają ustalenie jednej temperatury, która może być zmieniana jedynie manualnie. Bardziej zaawansowane termostaty elektroniczne umożliwiają:
• ustawienie dwóch zakresów temperaturowych - komfortowej i obniżonej w ustalonych godzinach,
• termostaty dobowe – ustalenie wykresu temperatury dla całej doby, który powtarzany będzie codziennie,
• termostaty tygodniowe – opracowanie osobnych harmonogramów dobowych dla każdego dnia tygodnia.
Niektóre z termostatów elektronicznych dają możliwość sterowania pompą ciepła przy pomocy dedykowanej aplikacji mobilnej , z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Sterowanie strefowe – czy z pompą ciepła jest to możliwe?
Strefowa kontrola ogrzewania polega na zamontowaniu we wszystkich pomieszczeniach w obiekcie regulatorów, które odczytują odchylenia od wskazanej temperatury i włączają bądź wyłączają ogrzewanie. W przypadku pomp ciepła działanie polegające na ciągłym uruchamianiu i wygaszaniu ogrzewania byłoby nie dość, że nieekonomiczne, ale również niebezpieczne dla samej pompy. Czy jednak użytkownicy pomp ciepła nie mogą cieszyć się idealnie dopasowana do swoich preferencji temperaturą w każdym pomieszczeniu? Zdecydowanie mogą. Taką możliwość dają pompy ciepła z buforem, gromadzącym wyprodukowaną przez pompę ciepłem. Sterownik centralny, na podstawie sczytywanych z pomieszczeń danych o aktualnej i postulowanej temperaturze, dostosowuje ilość dysponowanego ciepła, skumulowanego w buforze na czas podniesienia temperatury w danym pomieszczeniu. Sterowanie strefowe odbywa się przez sterowniki elektryczne. Tak samo, jak w przypadku regulatorów pokojowych, możliwe jest ich sterownie przy pomocy dedykowanych aplikacji mobilnych.
Sterowanie pompa ciepła jest niezbędne w celu jej prawidłowego działania – niezależnie od tego, czy jest to sterowanie bezobsługowe – regulatorem pogodowym, czy bardziej zaawansowane. Dzięki technologiom z harmonogramami możliwe jest odpowiednie dostosowanie pracy urządzenia do wymagań użytkowników oraz zyskania dodatkowych oszczędności, tak potrzebnych w dzisiejszych czasach.