Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet. Są ekologiczne, ponieważ wykorzystują energetyczny potencjał słońca. Dzięki temu ograniczamy zużycie zasobów konwencjonalnych, czyli bazujących na wykorzystywaniu nieodnawialnych surowców. Wybierając instalację fotowoltaiczną dbamy o środowisko. Inną zaletą fotowoltaiki jest produkcja darmowej energii elektrycznej, która umożliwia nam oszczędzanie na rachunkach za prąd. Czy taką instalację można zamontować wszędzie? Czy wymaga ona konkretnych warunków? Tego dowiesz się czytając poniższy tekst.
Kiedy warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiki?
Instalacja fotowoltaiki i zasadność tej decyzji zależy od wielu czynników. Powinieneś wziąć pod uwagę potrzeby energetyczne Twojego gospodarstwa domowego, ceny energii elektrycznej, możliwości dofinansowania takiej instalacji w miejscu, w którym mieszkasz. Niezwykle ważny jest także wybór miejsca instalacji – o tym dowiesz się w dalszej części tekstu. Kiedy warto rozważyć instalację fotowoltaiki?
- jeśli masz wysokie rachunki za prąd i chcesz je ograniczyć,
- interesują Cię odnawialne źródła energii i dbasz o środowisko,
- posiadasz odpowiednią przestrzeń do założenia takiej instalacji.
Sprawdź: panele fotowoltaiczne od firmy Solarika
Wybór odpowiedniego miejsca instalacji ma ogromne znaczenie
Wybierając przestrzeń, na której mają zostać zainstalowane panele fotowoltaiczne należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wydajność takiej instalacji jest uzależniona od docierającego do paneli promieniowania słonecznego. Dlatego należy znaleźć miejsce, które nie jest zacienione. Panele powinny być skierowane w odpowiednią stronę – najlepiej południową, ale może być też wschód lub zachód. Dodatkowo warto zadbać o odpowiedni kąt nachylenia – największą wydajność w Polsce uzyskuje się przy kątach w przedziale 25-40 stopni. W wypadku mniejszego nachylenia dachu istnieje możliwość położenia specjalnej konstrukcji, która umożliwia zamontowanie paneli pod odpowiednim kątem.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zaprojektowanie i założenie takiej instalacji najlepiej zlecić doświadczonej firmie. Zadba ona o stworzenie indywidualnego projektu dopasowanego do zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego. Będziesz mieć pewność, że panele zostały zainstalowane z uwagą na detale. Dodatkowo wszystkie formalności zostaną dopełnione przez specjalistę. Wybierając datę instalacji fotowoltaiki warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe – temperatura poniżej 0 stopni może stanowić zagrożenie dla ekipy montującej.
Dowiedz się więcej: solarika.pl/fotowoltaika-dla-domu/