Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

150 posadzonych drzew – współpraca Gminy Męcinka i KSS Bartnica

Miododajne lipy i chroniące przed słońcem klony – aż 150 drzew zostało posadzonych przez mieszkańców i samorząd Gminy Męcinka oraz zarząd i pracowników firmy KSS Bartnica Sp. z o.o. na terenie Gminy Męcinka.

Fot. Materiał prasowy © materiał prasowy

W ramach współpracy gminy z firmą zrealizowana została kolejna inicjatywa przynosząca wymierne korzyści dla mieszkańców Gminy Męcinka. Przy drodze w Męcince powstała piękna aleja lipowa, natomiast na terenie szkoły w Męcince posadzono klony, które będą nie tylko upiększały to miejsce ale przede wszystkim dawały schronienie przed słońcem uczniom oraz innym mieszkańcom korzystającym z placu zabaw.

 - „Nawiązana współpraca z KSS Bartnica, która od trzech lat jest właścicielem kopalni w Męcince zaowocowała już sfinansowaniem lekcji pływania dla przedszkolaków z gminnych przedszkoli, budową chodnika w Nowej Męcince oraz dofinansowaniem wielu imprez gminnych. Obecnie zrealizowane zostały nasadzenia drzew na terenach publicznych w Męcince” – podkreśla wójt.

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

borus
borus10 października 2017 o 18:51
Zadrzewienie dróg publicznych.
Art. 28. 1. Zarządy dróg powinny sadzić i utrzymywać zadrzewienie (zakrzewienie) przydrożne wzdłuż dróg publicznych poza koroną drogi.
3. Zarządy dróg mogą sadzić drzewa i krzewy:
1) w obrębie pasa drogowego (art. 18);
2) na pasach przydrożnych wolnych od uprawy (art. 33 ust. 1);
3) na gruntach przyległych do drogi, gdy jest przewidywane poszerzenie istniejącej drogi.
4. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 1 są sadzone i utrzymywane przez zarząd drogi i stanowią własność Państwa.
5. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 2 są sadzone i utrzymywane przez zarząd drogi i stanowią własność Państwa.
6. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 3 są sadzone przez zarząd drogi. Stanowią one własność właścicieli tych gruntów i są przez nich utrzymywane.
7. Na drogach lokalnych gruntowych obowiązek sadzenia drzew przydrożnych należy do gromadzkich rad narodowych, przy czym miejsca sadzenia drzew ustala właściwy do spraw drogowych organ prezydium powiatowej rady narodowej.

Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.

Żądać posadzenia dużych drzew a nie malutkich kilkutów, które obsikają psy i padną .Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.


W tym roku olsztyńscy leśnicy posadzą 21,5 mln drzew. W skali całego kraju będzie to ponad pół miliarda sadzonek. Tej wiosny olsztyńscy leśnicy posadzą nowy las na powierzchni prawie 4000 hektarów. Aż 14 % z tej powierzchni (540 hektarów) to odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów.
Olsztyńscy leśnicy sadzą przede wszystkim sosny (8,8 mln sadzonek) i dęby (7,2 mln). Następne w kolejności są buk (1,8 mln) i świerk (1,2 mln). Sadzonki dzięki którym powstaje nowy las pochodzą z prowadzonych przez Lasy Państwowe specjalnych szkółek. Sadzonki można nabyć w szkółkach leśnych prowadzonych przez olsztyńskich leśników. – Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,4 proc. terytorium kraju i rosną na obszarze 9,1 mln ha. Lasy Państwowe prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, która przyczynia się m.in. do zwiększania lesistości Polski
Lubię to! 0
Milicja w służbie przyrodzie i ludziom
Milicja w służbie przyrodzie i ludziom10 października 2017 o 16:59
1."Pamiętaj! Funkcjonariusz MO, też chroni przyrodę".
2. "Milicjant przyjacielem ludu pracującego miast i wsi oraz inwentarza żywego"
Lubię to! 1
jaworzanka
jaworzanka10 października 2017 o 16:21
Pomysł wspaniały.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.