Piątek, 19.04.2024 376

(FOTO) 4 medale Pucharu Świata w Taekwon-do

W świetnych nastrojach do Polski wrócili zawodnicy Sportowej Akademii Taekwon-do z Jawora i Złotoryi, którzy przez tydzień rywalizowali podczas VIII Pucharu Świata (03-08.10.2022).

© Materiały prasowe / SAT Jawor

W słoweńskim Koprze wystartowało 1304 zawodników z 52 krajów. Sportową Akademię Taekwon-do reprezentowało pięcioro zawodników, dla których udział w tak wielkiej imprezie był absolutnym debiutem. Nie przeszkodziło to jednak w uzyskaniu świetnego wyniku w postaci aż 4 medali indywidualnych.

Najlepiej ze wspomnianej piątki zaprezentował się Oskar Widomski, który wrócił do Polski z dwoma medalami. W pierwszym dniu startów w konkurencji technik specjalnych, po zaciętej rywalizacji, zdobywa srebrny medal w gronie 58 startujących, minimalnie przegrywając z reprezentantem Bułgarii. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były aż 3 dogrywki. W drugim dniu rywalizacji Oskar nie miał już sobie równych w kategorii pre-junior w walkach do 65 kg kolorowych pasów. W drodze do finału pokonał kolejno zawodników z Ukrainy, Rumunii i Anglii. W walce finałowej nie dał szans koledze z Mińska Mazowieckiego, zdobywając złoty medal.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowało się dwoje pozostałych juniorów. Oskar Chiński (aktualny mistrz Polski Juniorów i mistrz Polski młodzieżowców) w Słowenii zdobył srebrny medal w walkach juniorów do 60 kg kolorowych pasów. W pierwszej walce pokonał twardego reprezentanta Ukrainy. Druga runda to "bratobójczy" pojedynek z Polakiem. W finale na Chińskiego ponownie czekał reprezentant Polski, który tym razem pokonał naszego zawodnika.
Warto dodać, że Oskar dobrze pokazał się również w konkurencji układów formalnych przegrywając po 3 pojedynkach przed strefą medalową.

Ostatni, czwarty medal przypadł Rochowi Durachcie, który stanął na najniższym stopniu podium w walkach juniorów kolorowych pasów do 65 kg. Roch wygrał dwa pojedynki z reprezentantami Irlandii i Finlandii. W półfinale przegrał z reprezentantem Uzbekistanu, który ostatecznie wygrał całą kategorię.

Bardzo blisko strefy medalowej był Jakub Serok, który w walkach seniorów czarnych pasów do 81 kg gładko pokonał zawodników z Hiszpanii i Ukrainy. W walce ćwierćfinałowej nieznacznie przegrywa z reprezentantem Bośni i Hercegowiny, w konsekwencji zostaje sklasyfikowany na miejscach 5-8 w gronie 32 zawodników.

Bez medalu wraca również Kinga Serok, która w walkach juniorek czarnych pasów do 57 kg w pierwszej rundzie musiała uznać wyższość zawodniczki z Argentyny. W konkurencji układów w pierwszym pojedynku pokonała Irlandkę, zaś w drugiej odpadła z reprezentantką Izraela.

Polska reprezentacja po raz kolejny udowodniła, że znajduje się w czołówce światowego taekwon-do, wygrywając klasyfikację medalową z dorobkiem 65 medali (27 złotych, 18 srebrnych i 20 brązowych). Podium w klasyfikacji uzupełniła Ukraina i Argentyna.

Puchar Świata w Słowenii przechodzi do historii. Do następnej, dziewiątej edycji Pucharu Świata 2024 kandydatury zgłosiły 4 państwa: Argentyna, Brazylia, Malezja i Uzbekistan.

Za niespełna dwa tygodnie kolejny sprawdzian naszych taekwon-do' ków. W dniach 21-23 października w Ciechanowie odbędzie się XVI edycja Mazovia Masters Cup, na starcie której zamelduje się 19 zawodników z Jawora i Złotoryi.