Organizacją punktów wydawania jodku potasu zajmą się samorządy. Mogą to być przychodnie, szpitale, szkoły, bursy, internaty i inne lokalizacje wskazane przez gminy.
W Jaworze wskazanych jest 11 punktów, w których będą dystrybuowane preparaty stabilnego jodu w postaci tabletek jodku potasu:
- Biuro Obsługi Klienta (BOK), Urząd Miejski
- Miejski Ośrodek Pomocy Społeczne,j ul. Legnicka 12
- Przychodnia CDT Medicus, ul. Szpitalna 3a
- Jaworskie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Szpitalna 3
- Kormed Sp. z o.o. NZOZ, ul. Dmowskiego 9
- Przychodnia Rejonowa, ul. Piłsudskiego 10
- Przychodnia Rejonowa, ul. Moniuszki 6
- Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Moniuszki 4
- Szkoła Podstawowa Nr 2, plac Bankowy 1
- Szkoła Podstawowa Nr 4, ul. Starojaworska 82
- Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Armii Krajowej 9
- Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Adama Mickiewicza 46a
"Ewentualna dystrybucja wśród mieszkańców będzie się odbywała tylko w sytuacji ogłoszonego alarmu, na polecenie wojewody dolnośląskiego" - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego.
Jeżeli dojdzie do skażenia radiacyjnego, wszyscy zostaną o tym powiadomieni wszelkimi dostępnymi kanałami. Trzeba będzie zgłosić się do najbliższego punktu dystrybucji w gminie. Nie trzeba być je mieszkańcem. Dystrybucja tabletek w punktach ma być maksymalnie uproszczona. Nie będzie potrzebny dowód osobisty.
"W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy gminy do 60. roku życia" - dodaje UM.
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku. Noworodki i niemowlęta do roku życia powinny przyjąć jedną czwartą tabletki, dzieci do 3 lat jedną drugą tabletki, dzieci do 12 lat – jedną tabletkę, osoby od 12 do 60 lat dwie tabletki, kobiety w ciąży i karmiące piersią – dwie tabletki.
Najbardziej narażeni na działanie jodu radioaktywnego są dzieci, także w okresie życia płodowego.
Ryzyko podania jodku potasu występuje u osób powyżej 60 lat. Korzyści z zastosowania preparatu są mniejsze u osób po czterdziestce.
Tabletka powinna być przyjęta do ośmiu godzin po zdarzeniu radiacyjnym.
Czas rozpadu jodu radioaktywnego w powietrzu wynosi 8,5 doby. Ważne, by po skażeniu nie tylko nie przebywać na powietrzu, ale też nie jeść świeżych owoców i warzyw.
Sytuację radiacyjną w Polsce można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/. Z systemem monitorowania sytuacji radiacyjnej i bieżącymi działaniami podejmowanymi przez PAA można zapoznać się na: https://www.gov.pl/web/paa/nowa-mapa-radiacyjna-polski-panstwowej-agencji-atomistyki