Jeśli naprawa twojego pojazdu zaczyna się robić nieopłacalna, warto przemyśleć kwestię zezłomowania go. Co wówczas dzieje się z niewykorzystaną składką OC? Zgodnie z przepisami, możliwe jest otrzymanie zwrotu, trzeba jednak dotrzymać pewnych warunków. Sprawdź, jak dokładnie przeprowadzić procedurę złomowania pojazdu, żeby otrzymać zwrot OC.
1. Kiedy podjąć decyzję o kasacji pojazdu?
2. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC
3. Rezygnacja z polisy OC a złomowanie pojazdu
4. Jakie dokumenty są potrzebne przy złomowaniu pojazdu?
Kiedy podjąć decyzję o kasacji pojazdu?
Decyzja o tym, czy to już czas na kasację samochodu, nie zawsze jest łatwa i oczywista. Czasami jednak jest to jedyne sensowne i opłacalne rozwiązanie. Rekomendowane jest szczególnie wówczas, gdy pojazd uczestniczył w wypadku, jest poważnie uszkodzony lub po prostu został już maksymalnie wyeksploatowany. Jeśli dodatkowo nie ma możliwości, żeby przeszedł przegląd techniczny, a naprawa jest niesamowicie kosztowna, decyzja robi się łatwiejsza do podjęcia. Dodatkowo przemawia za tym fakt umowy OC zawartej z ubezpieczycielem, która jest obowiązkowa. Niezależnie od tego, czy auto jest "na chodzie", czy tylko stoi w garażu, musisz odwiedzić wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i podpisać umowę ubezpieczenia, a także opłacić polisę.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC
Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC, masz do tego pełne prawo, które zostało szczegółowo opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Termin i podstawa prawna wypowiedzenia zależą zawsze od powodu. Obowiązkiem jest zawsze poinformowanie o tym fakcie firmy ubezpieczeniowej. Następuje to na podstawie złożenia odpowiedniego wniosku z adnotacją, że rozwiązujesz dotychczasową umowę ubezpieczeniową. Jak prawidłowo wypowiedzieć polisę OC? Musisz podać we wniosku następujące dane:
- data i miejsce sporządzenia,
- numer polisy OC zbywcy,
- nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej,
- numer rejestracyjny i marka pojazdu,
- podstawa prawna.
Więcej na temat ubezpieczeń znajdziesz na stronie porownywarki-ubezpieczen.pl/.
Rezygnacja z polisy OC a złomowanie pojazdu
Jeśli chcesz rozwiązać dotychczasową umowę ubezpieczenia i otrzymać zwrot składki, konieczne jest udanie się do ubezpieczyciela z dokumentami, które dostaniesz w stacji demontażu. Możesz je otrzymać tylko w legalnie działającym punkcie kasacji. Wysokość zwrotu obliczy ubezpieczyciel, proporcjonalnie do opłaconych dni do końca trwania polisy OC. Więcej na ten temat sprawdzisz na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/wypowiedzenie-umowy-oc-a-zlomowanie-pojazdu. Kwestia kasacji auta a OC uzależniona jest przede wszystkim od skompletowania koniecznej dokumentacji, którą należy przedstawić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Pierwsza z formalności to posiadanie poświadczenia złomowania.
Jakie dokumenty są potrzebne przy złomowaniu pojazdu?
Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC po zezłomowaniu pojazdu, konieczne jest dokonanie tej procedury w stacji demontażu, która działa legalnie. Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby doszło do kasacji? Przede wszystkim musisz posiadać swój dowód osobisty, a także dowód rejestracyjny pojazdu (lub dokument zastępczy, wydawany przez Wydział Komunikacji). Konieczne jest także posiadanie tablic rejestracyjnych, karty pojazdu (jeśli była ona wydana), a także umowy kupna-sprzedaży. Przekazany do kasacji samochód musi być kompletny i ważyć przynajmniej 90% początkowej masy.