Zgodnie z zarządzeniem wojewody dolnośląskiego 1 sierpnia o godzinie 17 został przeprowadzony wojewódzki trening systemu wczesnego ostrzegania. Wzięły w nim udział: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, wszystkie starostwa powiatowe, miasta na prawach powiatu oraz gminy Dolnego Śląska.
W czasie treningu, przy wykorzystaniu syren alarmowych, wyemitowany został trzyminutowy sygnał akustyczny "Ogłoszenie alarmu".
Dźwięk syren jednocześnie symbolicznie upamiętnił 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W Jaworze oficjale uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się tuż przed godz. 17 przed Obeliskiem Tysiąclecia Państwa Polskiego i Zwycięstwa nad Faszyzmem, gdzie m.in. złożono kwiaty i odbył się apel pamięci.
Godzina "W" była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczął się w stolicy Polski zryw niepodległościowy. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowana na kilka dni trwała ponad dwa miesiące - do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.