Jaworskie Centrum Medyczne informuje, że przy Al. Jana Pawła II 15 "działa punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2, w którym wymazywani są pacjenci posiadający zlecenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej". Punkt czynny jest od 8:00 do 12:30. Test jest bezpłatny.
W celu pobrania wymazu należy najpierw zarejestrować się pod numerem telefonu: 573 256 795 w godzinach pracy punktu. Do poprawnego zarejestrowania pacjenta niezbędny jest dowód osobisty oraz numer zlecenia od lekarza POZ.
"Zaleca się, by do punktu diagnostycznego przyjechać samochodem i zaparkować na specjalnie wyznaczonych miejscach dla pacjentów" - informuje JCM. "Następnie należy podejść do furtki (po upewnieniu się, że nikogo przy niej nie ma), zadzwonić domofonem i czekać na zgłoszenie się personelu" - zaznacza placówka.
Wynik badania dostępny będzie u lekarza zlecającego lub w Internetowym Koncie Pacjenta.
Jak przygotować się do badania diagnostycznego
Minimum 2 godziny przed badaniem:
- nie spożywaj posiłków
- nie pij
- nie żuj gumy
- nie płucz jamy ustnej i nosa
- nie myj zębów
- nie przyjmuj leków
- nie pal papierosów.
Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, wynik testu może być nierozstrzygający.
Co oznacza wynik testu
Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:
- negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
- pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
- niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
- nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.
Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.