Na czym polega upadłość konsumencka i kiedy warto ją zastosować?
Dostępność i łatwość zaciągnięcia pożyczek w instytucjach pozabankowych sprawia, że wiele osób bierze je bez dokładnej analizy sytuacji finansowej. Część z nich nie ma środków pieniężnych na uregulowanie zadłużenia w terminie. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, biorą kolejną pożyczę na spłatę poprzedniej, tym samym wpadają w spiralę zadłużenia. Na koncie tworzy się dług, który wraz z upływem czasu powiększa się, aż w końcu jest niemożliwe do spłacenia. Co wtedy robić? Z pomocą przychodzi upadłość konsumencka, regulowana przez ustawę Prawo Upadłościowe.
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe wobec osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, której celem jest umorzenie całości lub części długu, powstałego przed jej ogłoszeniem. Wraz z nowelizacją przepisów, które weszły w życie w 2020 roku, upadłość konsumencka może być wynikiem zarówno nieświadomego np. utrata prac czy, choroba, jak i umyślnego zadłużenia przez osobę fizyczną. W praktyce oznacza to, ze jeżeli Twoje działania, które doprowadziły do niewypłacalności, były świadome, masz prawo, aby ogłosić upadłość konsumencką.
Co więcej, niejako dłużnik nie masz obowiązku podania powodów swojej niewypłacalności we wniosku. Możesz również wnioskować o zawarcie ugody z wierzycielem. Zmiany dotyczą także całkowitego umorzenia długu. Możliwe jest tylko wtedy, jeżeli dłużnik nie jest w posiadaniu żadnego majątku.
Upadłość konsumencka a konsekwencje
Upadłość konsumencka to jedno ze sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia. Jednakże ze względu na konsekwencje, jakie za sobą niesie, powinna być stosowana w ostateczności, gdy inne rozwiązania zawiodły lub są niemożliwe. Złożenie wniosku o upadłość ogranicza Twoją wolność i ma kilka negatywnych skutków, m.in.”
1. Brak możliwości rezygnacji z pracy
Jako dłużnik nie możesz bezpodstawnie zrezygnować z pracy zawodowej, bowiem grozi to umorzeniem prowadzonego postępowania upadłościowego, a także brakiem możliwości skorzystania z postępowania w przyszłości. Ponadto istnieje możliwość wykreślenia Cię z listy dłużników w krajowym rejestrze Sądowym.
2. Utrata prawa do majątku
Wraz z wszczęciem postępowania upadłościowego, jako dłużnik tracisz prawo do zarzadzania swoim majątkiem. Od tej chwili zostaje on przekazany syndykowi. W sytuacji, gdy pozostajesz w związku małżeńskim następuje rozdzielność majątkowa, a majątek staje się masą upadłościową. Przeznaczana jest zarówno na spłatę zadłużeń jak i pokrycie kosztów postępowania sądowego.
3. Informacja trafia do BIK
Kolejną konsekwencją upadłości konsumenckiej, jest przekazanie informacji do Biura Informacji Kredytowej. To znacznie zmniejsza szansę na otrzymanie kredytu w przyszłości.
Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga dokładnej analizy swojej sytuacji finansowej. Zanim to zrobisz, zastanów się czy, aby na pewno nie ma innego rozwiązania na pozbycie się długu. Jeśli wszystko zawiodło, a Ty nie jesteś wstanie spłacić zadłużenia, wtedy zdecyduj się na postępowanie upadłościowe. Ogłoszenie bankructwa pozwoli Ci uwolnić się od finansowych zobowiązań. Wraz z uprawomocnieniem postanowienia o upadłości, umorzony zostaje cały dług lub jego część.
Więcej informacji znajdziesz w artykule https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/