Oficjalna strona internetowa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaworze (www.jawor.naszosir.pl) informuje, iż pod swoją opieką Ośrodek ma sześć obiektów:
- Kryta pływalnia „Słowianka”,
- Ośrodek wypoczynkowy „Jawornik”,
- Motel sportowy przy ul. Parkowej 7,
- Stadion miejski,
- Zespół boisk wielofunkcyjnych „Orlik”,
- Stadion „Przyrzecze”.
Zagłębiając się w zakładki ww. strony internetowej można natrafić na opis Stadionu „Przyrzecze”, który pozwolę sobie w całości zacytować:
„Obiekt powstał w okresie powojennym. Stadion jest w zarządzie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaworze.
Stadion posiada:
- pełnowymiarową płytę główną piłkarską,
- boiska treningowe z mobilnymi bramkami - trawiaste,
- widownię z miejscami stojącymi,
- bieżnię 4-torową o nawierzchni szutrowej,
- skocznię w dal.
Obiekt jest wykorzystywany do prowadzenia zajęć sportowych i rozgrywek przez jaworskie kluby. Jest w chwili obecnej jedynym takim obiektem w Jaworze, na którym można prowadzić zawody lekkoatletyczne szkół podstawowych i gimnazjalnych. (…)”
(Źródło: http://jawor.naszosir.pl/obiekty/stadion-przyrzecze)
Ciężko jest „przyczepić się” do pierwszych trzech punktów składowych stadionu, ponieważ boisko spełnia swoje wymagania wymiarowe, boisko treningowe w mojej ocenie stanowi ww. boisko pełnowymiarowe, więc jedna część składowa Stadionu została wydzielona na dwa elementy, a widownia z miejsca stojącymi faktycznie jest. W oczy kuje punkt czwarty oraz punkt piąty czyli 4-torowa bieżnia szutrowa oraz skocznia w dal. Nie da się ukryć, iż rzekome 4-tory widoczne są wyłącznie przy widowni, a idąc dalej można natrafić m. in. na kamienie, które nie stanowią o bezpieczeństwie tego miejsca, a tym bardziej nie jest to miejsce odpowiednie do „prowadzenia zajęć sportowych i rozgrywek przez jaworskie kluby.(…)zawodów lekkoatletycznych szkół podstawowych i gimnazjalnych. (…)”. Sama nawierzchnia szutrowa występuje miejscami, a z 4-torów robi się 1-tor istniejący wyłącznie dzięki temu, iż został on wydeptany przez odważnych biegaczy oraz przez uprawiających nordic-walking. Skocznia w dal, którą również chwali się moderator strony internetowej jaworskiego OSIR-u, jest w opłakanym stanie. Sam, będąc uczniem jaworskich szkół uczestniczyłem na tym obiekcie w różnych zawodach sportowych i odważę się stwierdzić, iż skocznia od tego czasu wcale się nie zmieniła. Nie jestem lekkoatletą ale też nie trzeba nim być żeby stwierdzić, iż samo usypanie piasku oraz udeptanie do niego ścieżki nie stanowi z tego miejsca skoczni w dal.
W listopadzie 2019 r. pozwoliłem sobie wysłać zapytanie do Ministerstwa Sportu dot. zainteresowaniem przez władze gminne tym obiektem. Odniosłem się również do słów ówczesnego Ministra Sportu Pana Witolda Bańki, który w październiku 2018 r. powiedział:
„Z przykrością powiem, że w minionych latach samorząd jaworski, Urząd Miasta ani razu nie wystąpił z projektem dofinansowania jakiejkolwiek inwestycji sportowej(…)”
cyt. Z. Jakubowski, Minister sportu W. Bańka w Jaworze (FOTO), e-legnickie.pl, 05.10.2018 r., https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/jawor/20113-minister-sportu-w-banka-w-jaworze-foto
Nie jest to do końca prawdą, ponieważ w odpowiedzi od Ministerstwa Sportu, którą otrzymałem w grudniu ubiegłego roku dowiedziałem się, iż w latach 2014-2019 Gmina Jawor dwukrotnie wnioskowała do Ministerstwa o środki, jednakże na otwarcie Otwartych Stref Aktywności (OSA). Przez 6 lat nikt nie zainteresował się jakimkolwiek programem ministerialnym, który dawałby pieniądze na rewitalizację Stadionu „Przyrzecze”. W tym czasie w Jaworze odbyło się kilka imprez dla biegaczy np.: Bieg „Szalona 9”, Memoriał im. Mieczysława Bieniusiewicza oraz Półmaraton o Puchar Burmistrza Miasta Jawora. Na samym tylko Stadionie „Przyrzecze: odbywa się Piknik Rodzinny oraz cykliczne biegi organizowane chociażby z okazji obchodów Dnia Niepodległości. Ewidentnym i nasuwającym się wnioskiem jest to, iż w Jaworze jest moda na sport, a zwłaszcza bieganie jednakże warunki do ich uprawiania nie są łatwe.
Bieżna porasta trawą oraz jest miejscem spotkań spacerujących psów i ich właścicieli. Taki widok kuje w oczy i boli osoby świadome możliwości tego miejsca. Jestem przekonany, że jedynym rozwiązaniem jest powstanie w tym miejscu pełnoprawnej bieżni tartanowej. Identyczne bieżnie posiada Bolków, Legnica oraz… Szkoła Podstawowa nr 5 Jaworze. W przypadku powstania kompleksu sportowego przy SP5 w Jaworze, lokalne władze potrafiły włączyć się do rządowego programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”, z którego uzyskano ok. 300 000,00 zł., a ponadto miasto potrafiło dołożyć blisko 500 000,00 zł. (Źródło: E. Rozmus, JAWOR. Ruszyła budowa nowoczesnego boiska, RegionFan.pl, 15.11.2014 r., https://regionfan.pl/jawor-ruszyla-budowa-nowoczesnego-boiska/). W czym gorsze jest osiedle Przyrzecze od SP5?
Mieszkańcy nie chcą przeniesienia w całości inwestycji ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze, chcą póki co samej bieżni, która „wyciągnie ich z domów”. Mam nadzieję, że artykuł ten rozpocznie debatę nad tym problemem, ponieważ aż się prosi o bieżnię…