O godzinie 19 nastąpi otwarcie wystawy „Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego” zorganizowanej we współpracy z Agencją Zeg-Art. Fotografie składające się na wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaworze pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Większość prac stanowią fotografie czarno-białe z wczesnego okresu twórczości artysty, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe to komputerowe fotomontaże.
Zdzisław Beksiński należy do czołowych polskich fotografików, malarzy i grafików komputerowych. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.
Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe.
Na kolejną atrakcję wieczoru zapraszamy o godzinie 20. Będzie to autorski projekt muzyczno-literacki Dariusza Jakubowskiego, znanego polskiego aktora i reżysera, powstały z okazji Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm RP oraz 20 rocznicy śmierci Poety.
(…)„W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce-kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu-kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcie dobra i zła. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę.
Był uosobieniem wierności-samemu sobie i słowu. Słowu rozumianemu też jako oczywistość cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń. ”(…)
Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program pt. „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości
Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy „Żródle” Norwida.
Polifonia J.S.Bacha i jego „Preludia”,”Wokaliza” Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte wrota” i „Wokaliza” op.34 nr14 Rachmaninowa, czy Sonata J.Haydna, znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia.
Wykonawcami przedstawienia są: Dariusz Jakubowski (aktor, autor koncepcji, reżyseria), Katarzyna Thomas (sopran), Piotr Szafraniec (fortepian).
Wstęp wolny.