- W związku z potrzebą systematycznego modernizowania infrastruktury gminnej spółki Ciepło Jawor, w tym sieci przesyłowej, podłączania nowych użytkowników czy inwestycji w zakresie unowocześniania kotłowni, działając na wniosek mieszkańców pragnę zwrócić uwagę na rozpoczynający się właśnie nabór wniosków przez NFOŚiGW w pilotażowym programie Ciepłownictwo powiatowe. Jest to drugi obok Energii Plus program Funduszu, który ma pomóc w walce ze smogiem. Program priorytetowy Ciepłownictwo powiatowe ma charakter pilotażowy i kierowany jest do przedsiębiorców produkujących energię cieplną na cele komunalno-bytowe, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego, a w naszym przypadku 100% udziałowcem w spółce Ciepło Jawor jest Gmina Jawor - zaznacza radny Krzysztof Kowalczyk.
Jak zauważa miejski rajca w ramach programu przewidziano różne formy finansowania: dotacje czy pożyczki preferencyjne, a oczekiwane przez mieszkańców od wielu lat inwestycje w zakresie unowocześniania zakładu i spełniania wyśrubowanych norm w zakresie emisji spalin przez gminną spółkę Ciepło Jawor, z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych pozwolą zagwarantować jaworskim rodzinom obniżenie kosztów korzystania z ciepła dostarczanego przez gminę oraz wpłyną na poprawę warunków życia poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
W związku z tym radny Kowalczyk zwrócił się z pytaniami:
1) Spółka Ciepło Jawor zamierza przystąpić do tego Programu? Jeśli tak to jaki planowany byłby zakres prac i jakie korzyści oraz w jakim okresie przyniosą one mieszkańcom (niższa awaryjność sieci, mniejsze straty ciepła, obniżka kosztów dostawy energii cieplnej, itd.). Jeśli gminna spółka nie planuje korzystać z Programu, to jakie są tego przyczyny?
2) Jakie na przestrzeni ostatnich 4 lat (od 2015 r.) gminna Spółka Ciepło Jawor złożyła wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i które z nich zakończyły się powodzeniem oraz na jaką wartość?
Jednocześnie radny zapytał czy prawdą jest, że tablica informująca o poziomie zanieczyszczeń powietrza dostępna przy wejściu do budynku Jaworskiego Ośrodka Kultury prezentuje dane w oparciu o pomiar dokonywany w punkcie pomiarowym w Legnicy, a nie jak mają przekonanie mieszkańcy w Jaworze. Radny dopytuje gdzie dokładnie mieści się punkt pomiarowy powiązany z tablicą.
Ponadto radny poprosił o odpowiedzieć na pytanie jakie zadania określone w "Aktualizacji projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Jawor na lata 2015-2030" przyjęte przez Radę Miejską w 2015 r. zostały zrealizowane lub są obecnie wdrażane. Były to:
1. Wymiana sieci DN 200 o długości 150 mb (kierunek ulica Moniuszki – gimnazjum, boisko).
2. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w centrum miasta (położenie nowej nitki DN 150 wzdłuż ulicy Poniatowskiego od przejazdu kolejowego do ulicy Grunwaldzkiej o długości 350 mb oraz budowa przyłączy DN 50 o długości 100 mb).
3. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w kierunku ulicy Kopernika i ulicy Szpitalnej (położenie nowej nitki DN 120 wzdłuż ulicy Piastowskiej do ulicy Kopernika 50 mb oraz budowę przyłączy do obiektów).
4. Wymiana sieci ciepłowniczej przy ulicy Rapackiego i ulicy Moniuszki.
5. Wymiana sieci ciepłowniczej w osiedlu Przyrzecze.
6. Rozbudowa sieci ciepłowniczej według zapotrzebowania – kierunek ulica Narutowicza.
7. Rozbudowa sieci ciepłowniczej według zapotrzebowania – kierunek osiedle Robotnicze.
8. Rozbudowa sieci ciepłowniczej, przewidującej przyłączenie obiektów społecznych (MOPS, przychodnia ZOS, przedszkola, urzędy).