Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rok-Stol - stolarstwo

(FOTO) Festiwal Historyczny Pochodzenie Słowian

W sobotę w Muchowie odbył się Festiwal Historyczny Pochodzenie Słowian. Impreza rozpoczęła się turniejem łucznictwa tradycyjnego, a w dalszej części odbyły się wykłady oraz koncerty.

© Paweł Sasiela

- Zasadniczym celem festiwalu jest przedstawienie najnowszych badań z zakresu historii i religioznawstwa, jak również genetyki genealogicznej dotyczącej pochodzenia Słowian. To jest główny obszar wykładów oraz dyskusji. Do tego dodane są elementy bardziej ludyczne, takie jak turnieje łucznicze dla dzieci i dla dorosłych oraz występy muzyczne kilku zespołów - mówił Rafał Jakubowski.

Temat wciąż nie jest najszerszej opisany w literaturze czy prasie popularnonaukowej. 

- Wydaje mi się, że temat zyskuje na popularności. Jest coraz więcej książek i opracowań. Niestety opracowania naukowe są dostępne tylko w specjalistycznych środowiskach. Z drugiej strony publikacje, które się pojawiają w powszechnie dostępnych środkach masowego przekazu, za pomocą publikacji książkowych, mają ten mankament, iż często są bardzo powierzchowne. Trudno tutaj o wyważenie tego tematu i zagadnień. Niemniej jednak naukowcy spierają się na polu naukowym, a czytelnicy wydawnictw popularnych poprzestają tylko na tego typu lekturze - dodawał Rafał Jakubowski.

Muchów jako miejsce spotkania nie jest przypadkowy. Nasz region jest niezwykle bogaty w ślady dawnych Słowian.

- Ziemia Jaworska jest szczególna. W tym roku robiliśmy troszkę badań, które wskazują na to, że istnieje mnóstwo, od kilku do kilkunastu grodzisk z okresu średniowiecza, które do tej pory są niezbadane przez archeologów, natomiast jest ich tutaj naprawdę sporo. Badania robiliśmy przy pomocy map lidarowych, nie żadnych innych inwazyjnych. Oczywiście tutaj jest też kwestia wykopalisk. Choćby wykopaliska potężnego cmentarzyska między Wiadrowem a Bolkowicami, gdzie w ubiegłym roku wykopano kilkaset, a ocenia się, że było tam ponad kilka tysięcy urn z epoki brązu, czyli kultury łużyckiej - zauważa Rafał Jakubowski.

Inicjatywa jest tym cenniejsza, że powstała z oddolnego zaangażowania grupy przyjaciół.

- Organizujemy to jako grupa przyjaciół i znajomych. To są po prostu znajomi i przyjaciele albo przypadkowi czasami ludzie, którzy przychodzą pomagać w różnych działaniach. Nie korzystamy z żadnych dofinansowań. Staramy się wszystko zrobić sami. Jest to można powiedzieć działanie samopomocowe i nawiązujące do tradycji I Rzeczypospolitej, czyli XV-XVI wieku, kiedy właśnie tego typu działania oddolne organizowano dla przyjaciół, sąsiadów i znajomych - kończy Rafał Jakubowski.

Reklama

Komentarze (5)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Diana i Rafał Jakubowscy (Stowarzyszenie EtnoEkoE
Diana i Rafał Jakubowscy (Stowarzyszenie EtnoEkoE7 lipca 2018 o 12:24
Dziękujemy Pawłowi Sasieli i redakcji Jawor24 za ciekawą relację z Festiwalu Historycznego w Muchowie. W przyszłym roku 2019 zapraszamy 22 czerwca do Muchowa na Festiwal Historyczny - Kupalnockę. Planujemy kolejny turniej łuczniczy, warsztaty rzemiosła, wykłady dotyczące religii Słowian, dużo muzyki na żywo i tańce do rana. Zapraszamy

Diana i Rafał Jakubowscy
(Stowarzyszenie EtnoEkoEdukacja)
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mi
mi6 lipca 2018 o 09:09
https://www.facebook.com/events/436978343401656/
na ślęży będzie bliżej Bogów
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
authoren
authoren5 lipca 2018 o 13:40
Gdzie można szukać informacji o takich imprezach
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Informacja
Informacjaauthoren5 lipca 2018 o 14:47
Tu po prawej na tym portalu jest "Będzie się działo" i masz tam wszystkie imprezy jakie są organizowane w okolicach.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
solo
solo5 lipca 2018 o 12:15
Niezwykłe właściwości marchewki

Marchew należy do najpopularniejszych warzyw, można ją znaleźć na grządce prawie każdej podmiejskiej działki. Jednak nie wszyscy wiedzą o niezwykłych właściwościach tego produktu.

Pożyteczność marchwi dla zdrowia wiąże się z zawartością beta-karotenu i błonnika. Warzywo uważa się także za źródło antyoksydantów pełne witamin A, C, K, B8, kwas pantotenowy, kwas foliowy, potas, żelazo, miedź i magnes. To wszystko czyni marchewkę skutecznym narzędziem w profilaktyce chorób serca. Szkoccy badacze odkryli, że regularne spożywanie marchwi przez co najmniej trzy tygodnie zmniejsza poziom cholesteryny o 11%.

Poza tym marchew sprzyja obniżeniu ciśnienia dzięki zawartemu w niej potasowi rozszerzającemu naczynka. Zmniejsza napięcie naczynek i arterii, aktywizując przepływ krwi.

Marchew zawiera szereg właściwości antyseptycznych i antybakteryjnych, dzięki którym wzmacnia układ odpornościowy. To warzywo sprzyja procesom trawienia dzięki błonnikowi będącemu jednym z najważniejszych elementów dla zdrowia całego układu pokarmowego. Błonnik sprzyja normalnej pracy żołądka i jelit.

Kolejną korzystną dla zdrowia właściwość marchew zawdzięcza beta-karotenowi. Jego spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na kilka typów nowotworów, łącznie z rakiem płuc. Marchew spowalnia i powstrzymuje proces postępującego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej będący główną przyczyną utraty wzroku w starszym wieku.

Dodajmy, że niedobór witaminy A może spowodować pogorszenie wzroku, natomiast marchewka jest bogata w tę witaminę. Ponadto to warzywo pomaga w kontrolowaniu cukrzycy, wzmacnia zdrowie jamy ustnej, a nawet obniża ryzyko wylewu. W tym celu wystarczy codziennie spożywać surową marchewkę.

0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.