Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy


Jakub Malicki

Przymus szczepień czyli epidamia strachu

Sprawy związane ze zdrowiem wywołują silne emocje. Nic dziwnego w tym, że wokół szczepień już od dłuższego czasu trwa gorąca dyskusja.

źródło mamotoja.pl © mamotoja.pl

Niewątpliwie pytanie o to, czy szczepienie się jest dobrym pomysłem jest bardzo ważne. Sam chciałbym wiedzieć, czy warto się szczepić lub w których przypadkach jest to dobrym pomysłem, a w których złym. Taka wiedza będzie przydatna, gdy przyjdzie mi w przyszłości decydować o szczepieniu własnych dzieci. O ile uda się znieść przymus szczepień, oczywiście. I ten temat właśnie warto poruszyć.

Niezależnie od tego, czy szczepienie się jest korzystne czy niekorzystne uważam, że przymus szczepienia to zły pomysł.

Jeśli ktoś chce zaszczepić siebie (lub swoje dzieci), to przecież może to zrobić. To, że ktoś inny tego nie robi, nie przeszkadza mu w szczepieniu. Ktoś może nie chcieć chronić zdrowia w ten sposób i nie wolno go do tego zmuszać. Brak szczepienia nie narusza wolności innych, więc nie można zakazywać komuś bycia niezaszczepionym.

Można zwrócić uwagę, że człowiek niezaszczepiony może zarazić innego, więc zwiększa ryzyko zachorowania u innego i dlatego należy powstrzymać go od szkodzenia innym. Zatrzymajmy się nad tym na chwilę.

Przypomnę jeszcze raz, że jeśli ktoś boi się choroby, to zazwyczaj może się zaszczepić. A jeśli mimo tego dalej boi się zarażenia to znaczy, że sam chyba niebardzo wierzy w działanie szczepionki. Tej samej, którą chce aplikować innym pod przymusem… przepraszam, już wracam do głównego wątku.

Osoba niezaszczepiona może zarazić innych, to prawda. Nie jest to jednak żadne zwiększanie ryzyka choroby. To jest naturalne ryzyko. Rodzimy się niezaszczepieni, więc możemy złapać chorobę. Co oznacza odmowa szczepień? Oznacza tylko tyle, że nie zmniejszamy tego naturalnego ryzyka. A nie, że je powiększamy. Ryzyko jest na pierwotnym poziomie.

Byłoby dobrze, gdybyśmy nawzajem zmniejszali sobie ryzyka, które nas otaczają, ale nie można zmuszać innych ludzi do dbania o nasze bezpieczeństwo. Dlatego jeśli komuś zależy, to może zachęcać innych ludzi do zaszczepienie się.

 

Istnieje też drugi powód. Przymus szczepień oznacza też, że odpowiedzialność z człowieka przechodzi na państwo.

Słyszę czasem narzekania, że ludzie nie interesują się swoim własnym zdrowiem i nie chcą zdobywać wiedzy o szczepieniach. I dlatego (taki przynajmniej wniosek często pada) należy ich do tego zmusić.

Otóż ja uważam, że jest dokładnie na odwrót. Jeśli ludzie nie interesują się zdrowiem (pomijam, czy to rzeczywiście prawda) to dlatego, że o ich zdrowie dba państwo. Jaki jest sens dowiadywać się o szczepieniach, skoro tak czy inaczej są one obowiązkowe? To tylko strata czasu. A jeśli by się okazało, że normalnie ktoś jednak nie chciałby się szczepić, to jest to tylko dodatkowy stres, bo i tak będzie musiał. Więc część ludzi przestaje o tym myśleć.

Kiedy państwo zdejmuje z ludzi odpowiedzialność, to wychowuje ich do bycia nieodpowiedzialnym. To nie jest żadne wielkie odkrycie.

Każda decyzja (zarówno o zaszczepieniu się, jak i o pozostaniu niezaszczepionym) wiąże się z jakimś ryzykiem. Unikanie szczepień może skończyć się chorobą. Szczepienie może spowodować Niepożądany Odczyn Poszczepienny, co może mieć równie złe konsekwencje. I nie ma znaczenia, co ma większe prawdopodobieństwo, bo ktoś może się godzić na bardziej prawdopodobne, ale jego zdaniem mniej szkodliwe. Jeśli okaże się, że wybrał źle… no cóż, taka jest cena wolności.

 

Popieram pomysł zniesienia obowiązku szczepień, a przynajmniej choćby ograniczenia go. Epidemia, której boję się najbardziej, to epidemia strachu przed chorobami. Ta epidemia może zniszczyć naszą wolność i odpowiedzialność.
 

Reklama

Komentarze (4)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Robert
Robert3 października 2018 o 10:58
W porządku szczepionki są potrzebne ale mam jedno pytanie .Jakiej pomocy udzieli lekarz dziecku jeśli wystąpi odczyn poszczepienny ? ŻADNEJ ! Wówczas rodzic zdany jest na siebie i może dostanie w prezencie dziecko z autyzmem poszczepiennym . NIE KAŻDY UKŁAD NERWOWY DZIECKA JEST TAK SAMO SKONSTRUOWANY . NIEKTÓRYCH DZIECI NIE POWINNO SIĘ SZCZEPIĆ SZCZEPIONKAMI SKOJARZONYMI !!! Ale lekarz o tym nam nie powie bo po co ?
Zastanówcie się obrońcy szczepień zanim znowu będziecie robić nagonkę na rodziców którzy boją się szczepić swoje dzieci. Jak myślicie skąd wziął się ten paniczny strach . Przecież wszystkim nam rodzicom zależy na zdrowiu swoich dzieci.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Lecz się
Lecz się27 czerwca 2018 o 09:18
Ziemia płaska, szczepionki bee. Skąd wy się bierzecie, w którym miejscu edukacja zawiodła?
Mam nadzieje, że Twoja postawa i Tobie podobnym będzie w przyszłości odpowiednio interpretowana przez prawo, jako usiłowanie zabójstwa.
Inaczej byście śpiewali mieszkając np. w Afryce gdzie brakuje wody i pojęcie podstawowych zasad higieny nie istnieje.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Polak
Polak2 czerwca 2018 o 22:02
Takiej wolności oczekuję od państwa polskiego. Chcę mieć wybór.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Janóż
JanóżPolak4 lipca 2018 o 21:18
Jeśli zamkniesz swoje dziecko w przysłowiowych czterech ścianach, to możesz go nie szczepić. Ale jeśli ma mieć kontakt z moim dzieckiem, to gdwno mnie obchodzi twoja opinia na ten temat. Masz szczepić i koniec!
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.